Русия обяви вчера, че вторият пакет ответни мерки срещу западните санкции е готов, но все пак се надява, че здравият разум ще победи и тези мерки няма да бъдат необходими, съобщиха световните медии. Помощникът на руския президент Владимир Путин - Андрей Белоусов, съобщи, че вторият пакет може да ограничи вноса на автомобили, някои стоки от леката промишленост и търговията с дрехи. "Има цяла редица неселскостопански стоки, където нашите партньори зависят повече от Русия, отколкото ние от тях", посочи Белоусов. Директорът на руската Федерална данъчна служба Михаил Мишустин заяви междувременно, че санкциите на Запада няма да окажат влияние на постъпленията в руския бюджет. "Но взимайки под внимание външната несигурност, твърде рано е да се дават оценки в средна и дългосрочна перспектива", уточни той.
Малко преди това стана ясно, че новите санкции на Запада срещу Русия най-вероятно ще влязат в действие днес, след като европейските лидери стигнаха до споразумение, потвърди вчера председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. До края на септември ЕС ще проучи реализирането на мирния план в Украйна и в светлината на промяната в ситуацията санкциите срещу Русия може да бъдат отменени, допълни Ромпой. Смята се, че новите ограничения ще са насочени срещу руски държавни петролни компании, както и фирми в областта на отбраната и енергетиката. Ще бъдат ударени и някои банки, стоки с двойна употреба и нови 24 лица в Русия, Източна Украйна и Крим. На тях няма да им бъде позволено да влизат на територията на ЕС и да ползват авоарите си там, ако имат такива.
Европейската комисия преустанови в сряда спасителните пазарни мерки за производителите на нетрайна селскостопанска продукция, която обяви на 18 август. Сумата, която трябваше да бъде разпределена, е 125 милиона евро и беше отпусната във връзка с руското ембарго на селскостопански стоки от ЕС. "Беше проявен голям интерес от страна на съответстващите сектори, но схемата трябва да бъде закрита, във връзка с непропорционалните претенции. Например, когато цифрите, представени за някои продукти, се оказват няколко пъти по-големи от общия средногодишен износ на ЕС в Русия", пише в комюнике, разпространено от Брюксел. По данни на източник от структурите на ЕС това решение е свързано със "сериозните съмнения" относно данните, предоставени от Полша. Селскостопанските производители от тази страна са поискали 87% от целия финансов пакет субсидии, обявен от Брюксел на 18 август. В същото време ЕК обяви, че с цел запазване стабилността на пазарите скоро ще бъде представен нов механизъм с по-целенасочена подкрепа. Загубите на чешките млекопроизводители от руските контрасанкции възлизат на 11.6 млн евро, обяви вчера председателят на Чешкия съюз на млекопроизводителите Иржи Копачек.
Полша и Германия се оплакаха вчера, че Русия е намалила подаването на газ за тези страни. Полската държавна нефтена и газова компания PGNiG обяви, че не получава 45% от договорените с "Газпром" обеми. Намалението на доставките се разглежда като опит да бъде спрян реекспортът на синьо гориво за Украйна, която от месеци не получава руски газ. Засега реверсивните доставки от Полша за Украйна са спрени. "Газпром" обяви, че подава газ съгласно наличните си за износ ресурси, но не отрече, че Полша получава по-малко синьо гориво.