:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,524
Активни 840
Страници 1,454
За един ден 1,302,066
Тезиси и контратезиси

Идеологическа полиция срещу просветената консерватура

По мотиви от статия на Михаил Рубин, РБК daily
***
Миналата седмица прокремълският Институт за социалноикономически и политически изследвания (ИСИПИ) пусна втори брой на алманаха "Консервативни тетрадки". Част от изданието е посветена на засилването на руското влияние по света и опитите на западните държави да го ограничат.

В почти всички страни от Запада традиционните консервативни партии фактически се отказаха от консервативната идеология и го удариха на неолиберален консенсус, пише политологът Борис Межуев в портала Terra America. При тези условия американските консерватори са принудени да търсят силен лидер, "способен да се противопостави на натиска на либералите с тяхната постхристиянска идеология". Такъв лидер се явява Владимир Путин с неговия консервативен завой. Според авторите на "Консервативни тетрадки" симпатиите към него растат, вече съществува култ към личността на "мъжествения мачо" Путин. Според същите Белият дом и американските либерали вече осъзнават проблема със заплахата от овластяване на проруските веяния и в отговор с помощта на медиите враговете разгръщат яростни контравеяния. "В Щатите вече действа своего рода "идеологическа полиция", която следи с тревога положителните изказвания по адрес на Путин и всячески се старае да блокира разпространението на симпатиите към Русия и нейния лидер", е мнението на пропутинололозите.

Кампанията по задушаването на проруските настроения пълзи в няколко направления. Разобличава се митът за религиозна Русия - докарват се доказателства, че руското население е дълбоко поразено от наследството на съветския атеизъм; дискредитира се Руската православна църква, развява се тезата за репресиите срещу сексуалните малцинства в Русия, натрапва се идеята за Русия като реинкарнация на съветската система.

"Вероятно е Путин да има пламенни поклонници в Щатите, но те по-скоро са някакви маргинали", цеди пренебрежително политологът Мария Липман. "Действително Русия става все по-изолирана, но да се говори за някаква кампания в американските медии не е честно - там се изказват най-разнообразни мнения".

В "Консервативни тетрадки" е публикуван доклад на Института за национални стратегии, според който Русия трябва да поддържа на международно ниво определен имидж, който да обезсили западната антируска кампания. Това трябва да е ясно формулиран smart- [интелигентен и елегантен] консерватизъм. Той трябва да отговаря по актуалната проблематика.

На първо място умните консерви не трябва да позволяват демагогизиране на диалога със Запада, например по въпроса за гей прайдовете. Също така консерватизмът следва да се представя като хуманизъм и връщане към прогреса; да стане форма на нонконформизъм и свободомислие. В крайна сметка - важно е да се конструира имиджът на успешния, образован гражданин-консерва, битуващ в достойни условия и ползващ се от всички блага на прогреса.

"Тези думи нямат отношение към консерватизма. В Русия винаги си харесват някаква думичка и се опитват да я натоварят с всичко най-хубаво на света", забелязва професорът от Европейския университет Григорий Голосов; "В дадения случай тая хубава думичка е консерватизъм".

На организирана от ИСИПИ дискусия близки до Кримъл експерти доста се наприказваха за правилността на консервативния курс и кончината на либерализма. "Над либералната доктрина е произнесена смъртна присъда. Само консервативната политика е в състояние да даде адекватен отговор на съвременните въпроси", отсича Йосиф Дискин, член на Обществената палата (един вид събор на омбудсмани).

За поддържане на най-добрите хуманитарни изследвания ИСИПИ обявява конкурс с награди на името на Бердяев. Парите са предназначени за учени, аспиранти, абсолвенти и студенти. В конкурсната комисия влизат 15 души, между които депутатът Вячеслав Никонов, директорът на Института за национални стратегии Михаил Ремизов, професор Леонид Поляков и други известни експерти с безупречно консервативно мислене. Наградите са "около 20", наградният фонд - 3 млн. рубли (близо 125 000 лв).

4
1700
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
15 Септември 2014 20:22
Фотошопът е супер
15 Септември 2014 21:45
При тези условия американските консерватори са принудени да търсят силен лидер, "способен да се противопостави на натиска на либералите с тяхната постхристиянска идеология".


Идеологическа полиция срещу просветената консерватура


И кой ще бъде новият Велик инквизитор?
15 Септември 2014 23:24
"Над либералната доктрина е произнесена смъртна присъда. Само консервативната политика е в състояние да даде адекватен отговор на съвременните въпроси"

Това що ли ми звучи толкова познато? Иначе тая статия е гениална като постингите на тов. ЗИП - човек не може да рзбере тоя серизоно ли говори, или си прави бъзик.
16 Септември 2014 04:16
Need SUV like that bear. Fuel consumption is not an issue.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД