Главоболие, изпотяване, учестен пулс, безсъние, тревожност, косопад, пълнеене или загуба на килограми са само част от проблемите, които могат да бъдат предизвикани от дори малки отклонения в стойностите на определени хормони. Още когато настъпи дискомфортът от тези оплаквания, хората започват опити за самолечение по всевъзможни начини - бабини илачи, билки или по-кардинално - с лекарства, но обикновено без или с временен успех. Мнението на специалист те търсят едва след като се убедят, че след продължително "лечение" проблемът остава и дори се задълбочава.
Човешкият организъм се състои от около 220 различни типа клетки, чийто общ брой достига 100 трилиона. Това огромно количество от клетки изгражда кожата, косата, мускулите, костите, нервите, кръвоносните съдове, всички органи и тъкани. За да може да функционира нормално тялото, процесите във всички тези клетки трябва да бъдат координирани. Това става чрез нервната и хормоналната система. Докато нервната система разпределя своите "заръки" на клетките под формата на електрически сигнали (нервни импулси), за да продължи "инструкциите" й, хормоналната система използва хормоните, които се разпределят в тялото чрез кръвта и контролират жизненоважни функции като кръвообращението, дишането, обмяната на веществата, телесната температура, както и соления и водния баланс в тялото. Цялата система от хормони всъщност се състои от жлези с вътрешна секреция: хипоталамус, хипофиза, щитовидна жлеза, надбъбречна жлеза, панкреас, яйчници и тестиси и връзката между тях е непрекъсната.
Макар и голяма колкото една череша, хипофизата управлява дейността на всички жлези в тялото. Хормонът, произвеждащ се в хипофизата (ТSH) и стимулиращ производството на хормоните от щитовидната жлеза (Т4 и Т3), са в непрекъсната пряка зависимост. Нивата на тиреоидните хормони (T3 и T4) също влияят на секрецията на ТSH от хипофизата. Така по правило, когато нивата на T3 и T4 са ниски, секрецията на TSH се увеличава, и когато нивата на T3 и T4 са високи, TSH намалява.
Хипер -и хипофункция на щитовидната жлеза
Хормоните, които произвежда щитовидната жлеза, са тироксин, трийодтиронин и калцитонин, като общото между всички е, че в тях се съдържа йод. Затова от особена важност, за да не се разболее жлезата, е човек да поддържа в нея оптимално количество йод, без да е превишено или понижено. Основно това се случва чрез храната и течностите, но често се проявява и наследственият фактор.
Хипертиориза, или хиперфункция на щитовидната жлеза, е второто по честота заболяване на този вид жлеза, като от него пет пъти повече страдат жените и хората над 50-годишна възраст. За да бъде диагностицирана хиперфункция, е необходимо хормоните Т4 (тироксин) и Т3 (трийодтиронин) да бъдат с по-високи от нормалното стойности (обикновено различните лаборатории имат свои скали, по които обозначават стойностите). При такива стойности се получават нарушения в процеса на обмяна на веществата. Хиперфункцията може да има различни причинители. Около 40% от случаите на хиперфункция на щитовидната жлеза са предизвикани от автоимунно заболяване, когато организмът сам произвежда имунни вещества, които стимулират растежа й. Тогава пациентите се оплакват от загуба на тегло, въпреки че имат засилено чувство за глад и поемат големи количества храна, отпадналост, нервност, косопад, сърцебиене, изпотяване, мускулна слабост в ръцете и бедрата. Често за хиперфункцията на щитовидната жлеза сигнализират изпотените длани. При някои хора симптомите избиват в агресия, промяна в настроенията, висока температура, свръхчувствителност към топло, треперене, чупливост на ноктите, смущения в цикъла при жените, а при някои и дори видимо уголемена щитовидна жлеза, намираща се в предната част на шията.
Хипотериозата пък е хипофункция на щитовидната жлеза, т.е. намалена функция поради ниски стойности на Т4 и Т3. Среща се най-често при мъже и жени между 40 и 60 години, като нежният пол е два пъти по-застрашен от силния. При такива хора обикновено се наблюдават бърза умора при физически труд, проблеми с паметта и ориентацията, покачване на килограмите без промяна в хранителните навици, ниско кръвно, чувство за мравучкане по кожата. Като външен белег може да се наблюдава удебеляване на устните, уголемяване на езика, както и промяна на гласа в груб и дрезгав. И тук причините за болестта може да са наследствени или придобити с по-малко съдържание на йод в организма. Освен изследване на хормоните много важна е и диагностиката с ехограф, която дава точна информация за размерите, структурата на жлезата и наличието на възли.
Щитовидна жлеза и панкреас
За да изпълнява нормално функциите си щитовидната жлеза, от особена важност е поддържането на оптимални нива на инсулина, тъй като той е активатор на Т3 хормона. В храната нивата на инсулин зависят от приема на въглехидрати. Медицината сочи, че болните от диабет често имат и нарушения във функцията на щитовидната жлеза.
Щитовидна жлеза и полова система
Независимо дали става въпрос за злокачествени формации, или доброкачествени фиброзни мастопатии на гърдата, или пък кисти в яйчниците, е добре да се знае, че причината за появата им може да бъде вследствие на проблеми на щитовидната жлеза.
В стремежа си да притежават елегантна фигура много от жените спазват диети, гладуват и т.н. И да, при някои килограмите наистина намаляват, но без да знаят, че това всъщност е станало поради факта, че заради лишаването на щитовидната жлеза от витамини и микроелементи всъщност са нарушили функцията й. Ето защо, за да работи жлезата нормално, особено важно е тя да не остава "гладна". Основната храна на щитовидната жлеза е йодът, който обаче трябва да се приема балансирано, т.е. да не надвишава или да е по-малко от необходимото (около 0.3 г дневно). Освен в трапезната сол той се съдържа в морските риби, орехите, кивито.
|
|