С първи успехи в намирането на работа на бежанци се похвалиха от Държавната агенция за бежанците (ДАБ). През последните четири месеца 19 чужденци със статут са подписали трудови договори в различни общини и градове на страната със съдействието на Агенцията по заетостта. Те са били наети за шивачи, оператори на трикотажна машина, кроячи, механици на шевни машини, готвачи и пиколо в хотел, става ясно от справка на ДАБ, озаглавена "Плахи първи стъпки на трудовия пазар". Основно бежанците са заети в шивашката промишленост.
Стъпките наистина са плахи, защото в момента в центровете на ДАБ са настанени 2192 чужденци, от които 205 са със статут, което означава, че имат равни трудови права и задължения с българските граждани. За първите осем месеца на 2014 г. пък са подадени общо 5554 молби за закрила и са дадени 4682 статута. Не е ясно колко от тях са напуснали страната. През август са регистрирани 1102 молби за закрила.
Двама сирийци са започнали работа като шивачи и кроячи във фабриката за трикотажни изделия "Крис фешън" в Ловеч. Заплатата, която взимат, е 800-900 лв. Работата е в дневна и нощна смяна. Освен това фирмата е предложила настаняване в жилище без пари за първите няколко месеца и безплатен транспорт. Условията са доста атрактивни за региона, където по данни от националната статистика към края на миналата година средната работна заплата е била 584 лв. В България шивачките масово взимат по 340 лв., показа през юни изследване на организацията "Клийн клоутс кемпейн", която обединява европейски профсъюзи и неправителствени организации от текстилната промишленост.
Други трима сирийски бежанци са наети на работа в софийското с. Лозен, но на по-ниска заплата - 450-600 лв., тъй като и работното време е по-късо. Фирмата "Нианел", която произвежда детски, дамски и мъжки облекла, им поема наема за жилище в района.
В Гоце Делчев най-голямата шивашка фабрика в региона "Пирин-текс" е наела осем бежанци от Сирия, Палестина и Ирак. От ДАБ посочват, че германският собственик Бертрам Ролман, който се занимава с изработване на елитна конфекция, е наел бежанци на свободните работни места. Те са назначени на трудов договор и получават по 60 лв. във ваучери за храна. Заплатите им обаче не са обявени.
Други двама сирийски бежанци са започнали работа в ливански ресторант в Ахелой, а един чужденец от Камерун работи като музикант във ваканционно селище "Марина кейп".
Според ДАБ е "прибързано да се прави изводът, че бежанците са лениви, неспособни, нежелаещи да се трудят". "Между страните и културите им и днешна България има съществени климатични, социални, исторически, психологически и още много други различия. Раните от войната, прокудата от родните места и стресът още дълго ще съпровождат гражданите, дошли от бедстващи държави. Най-лесно е да махнеш с ръка и да отсъдиш", категорични са авторите на документа.
Към края на август 48 бежанци са се регистрирали в бюрата по труда. Вероятността повечето да си намерят работа е голяма, тъй като вече има нови обяви за свободни места специално за бежанци. Фирма от драгоманското с. Гебер предлага стартова заплата за багеристи 400 долара. 1000 лв. и безплатна квартира пък е офертата за набирането на земеделски работници. Фирмата V -2 М, която предлага работата, се занимава с производство на слънчева енергия. На мястото, където са разположени слънчевите панели, може да се отглеждат земеделски култури. Фирма от Самоков търси десет бежанци от Ирак и Сирия, които да се занимават с хамалската работа в сладкарски цех, като заплатата, която се предлага, е 700 лв. плюс талони за храна и безплатен транспорт от София.
НОВИ ПРОТЕСТИ
За нови протести на нелегални имигранти в центъра в Любимец съобщи сайтът bulgaria.bordermonitoring.eu. Той се позовава на очевидци, според които преди дни близо 100 души, сред които жени и деца, са вдигнали стачка. Причината са лоши хигиенни и битови условия, в които трябва да живеят в центъра. Тоалетните били невиждано мръсни. Чужденците искали да напуснат лагера. В крайна сметка стачката е била прекратена на 18 септември след обещание на ръководството на центъра да се подобрят условията на живот там. "Ако нещата не се оправят, ще продължим с протестите", добавят чужденците. В момента в Любимец има около 400 души.
По мои наблюдения "бежанците" в София разтоварват щайги с хранителни продукти и правят фрешове в Халите. С една дума, имат пряк достъп до храната ни. Което е доста тревожно. Дано има поне някакъв контрол върху медицинския им статус.
Пък и при толкоз безработни българи защо се очаква нелегалните имигранти да бъдат и трудоустроявани у нас?