Заболелите от ебола до края на януари в Либерия и Сиера Леоне ще бъдат между 550 000 и 1.4 млн. души, прогнозират експерти от американския Център за контрол и превенция на болестите в свой доклад, до който е получила достъп агенция Асошиейтед прес. Това са двете западноафрикански страни, които са най-засегнати от вируса. Прогнозите на центъра се основават на предположения, че голяма част от случаите на заболели от ебола изобщо не се съобщават и в резултат на това официалните данни не са достоверни. Според американските експерти до края на септември регистрираните и нерегистрираните случаи на заболели от ебола в Либерия и Сиера Леоне ще достигнат 21 000. Прогнозите на американския Център за контрол и превенция на болестите изглеждат "малко пестимистични" и не отчитат мерките, които се взимат, за да бъде спряно разпространението на заразата, казва д-р Ричард Венцел от Вирджиния Комънуелт Юнивърсити.
Световната здравна организация (СЗО) публикува вчера данни, според които досега заболелите от ебола в Западна Африка са около 6000 души, а 2833 са починали от вируса. Либерия е най-пострадала от заразата - повече от 3000 са болните, а смъртните случаи са 1578, сочат последните данни на СЗО. Прогнозите на организацията се различават от тези на американския Център за контрол и превенция на болестите. СЗО очаква до началото на ноември над 20 000 души да бъдат заразени с ебола, ако не бъдат засилени мерките за контрол на епидемията в Западна Африка, писа сп. "Ню Ингланд джърнъл ъф медисин".
"Ако не спрем много бързо епидемията, това вече няма да е бедствие, а катастрофа", заяви на пресконференция в Женева д-р Кристофър Дай, директор по стратегическите въпроси в СЗО. Според него разпространението на ебола доста прилича на други епидемии, засегнали в последните години африкански страни като Демократична република Конго и Судан. "Различното сега не са характеристиките на вируса, а естеството на засегнатото население", обяснява Дай. Той посочва като фактор за заразяването голямата мобилност на населението. Бързото разпространяване на епидемията се дължи и на бавната реакция в началото й, както и на лошото състояние на системите за здравеопазване в най-засегнатите държави. Освен това лекарствата и ваксините за ебола все още са на експериментален етап. Според изчисления на ООН 1 млрд. долара ще бъдат необходими в следващите шест месеца за финансиране на медицинска, икономическа и продоволствена помощ в Западна Африка.
СТРАХ
Страхът от еболата в Западна Африка е толкова голям, че всички други заболявания са оставени на заден план, алармира в. "Вашингтон пост". Жителите на Либерия умират не само от ебола, но и от лечими болести като малария, стомашни проблеми, пневмония, усложнения от високо кръвно налягане и диабет. Еболата обаче създава толкова голям страх сред здравните работници, че понякога те се държат на разстояние от болни хора или жени по време на раждане, тъй като не са сигурни дали пациентът не е заразен с тежкия вирус. Има и такива, които отказват да потърсят помощ, за да не се заразят с ебола в клиниката или болницата.