:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,594
Активни 751
Страници 11,159
За един ден 1,302,066

Депозитите в банките надхвърлиха размера си отпреди кризата

Най-голямо е увеличението при вложенията на фирмите
Георги Ангелов
Депозитите в банковата система през август нараснаха ударно и вече надхвърлиха нивата си от края на май. Кризата в края на юни, предизвикана от проблемите на Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ), доведе до шоково теглене и депозитите намаляха с над 1 милиард лева. Сега тези пари отново са се върнали в трезорите. Това сочат последните данни на БНБ, оповестени вчера.

Тенденцията за завръщането на вложителите започна още през юли, когато депозитите нараснаха с около 370 милиона лева. В сравнение с юни през август в банките вече е имало 1.396 милиарда лева повече. През май, когато още нямаше и помен от банковия хаос, депозитите в банковата система възлизаха на 58.026 милиарда лева. В момента спестяванията на неправителствения сектор са 58.379 милиарда лева. В края на юни, когато хората панически теглеха влоговете си, те бяха 56.983 милиарда лева. На 20 юни Корпоративна търговска банка беше поставена под специален надзор, след като в предходните дни оттам бяха изтеглени около един милиард лева. Последва атака срещу Първа инвестиционна банка. От трезора признаха, че само за ден - 27 юни, оттам са извадени 800 милиона лева.

Данните на БНБ показват още, че засега не всички изтеглени пари на домакинствата са се върнали в банките. През май, месец преди банковата истерия, гражданите, едноличните търговци, самоосигуряващите се и неправителствените организации, които влизат в тази категория спестители, бяха заделили в трезорите 39.062 милиарда лева. Към края на август те са 38.990 милиарда лева. Спестяванията на фирмите обаче отбелязват сериозен ръст. Според последните данни на БНБ фирмените депозити вече надхвърлят 16 милиарда лева, докато през май те бяха 15.374 милиарда лева.

"Вече е компенсиран целият спад на депозитите от юни. Данните на БНБ показват, че това, което се случи тогава, е било единичен случай", коментира пред в. "Сега" икономистът Георги Ангелов. По негови думи паниката от юни е напълно преодоляна, а допълнителното пестене се дължи на несигурната политическа ситуация, както и на неяснотите около казуса с КТБ.

В същото време банките стават все по-предпазливи при отпускането на кредити. Към края на август раздадените от банките заеми са били 55.68 милиарда лева, докато към края на юли те са били 55.707 милиарда лева. Кредитите, дадени на домакинства, са намалели с 64 милиона лева за два месеца и по последни данни са 18.575 милиарда лева. Кредитите към бизнеса са намалели със 150 милиона лева и към края на август са 35.851 милиарда лева. Според Георги Ангелов именно банковата криза е причина за свиването на кредитирането. "В момента и банките, и бизнесът са по-предпазливи. Още за никого не е ясно как ще се развие казусът с КТБ и всички са седнали върху парите си, т.е. има допълнително пестене", коментира експертът.

Депозити на неправителствения сектор в млн. лв.

майюниавгуст

Депозити58,02656,98358,379

Нефинансови предприятия15,37415,04016,002

Финансови предприятия3,5903,3593,387

Домакинства и НТООД39,06238,58438,990
11
2904
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
23 Септември 2014 20:25
Хубава тенденция, но ако Буда добара властта отново ще се опита да открадне парите, за да ги опука! Нещо ми подсказва, че огромният процент депозити са на перачи и на маскирани корпоративни вложители. Нещата в реалния "бизнес'' на територията са такива, че ако има налични капитали е по-изгодно да се влагат заради лихви, вместо непрекъснато да се рискува с някоя нова регулация кинтите да бъдат прилапани от "държавните" паразити. Пример за което беше законът на социопата С.Дянков за облагане на лихвите, приет с одобрителното ръмжене на Буда и останалите аутсайдер-комунисти, без никаква сериозна съпротива.

Другата хипотеза на НАИСТИНА сериозните депозити е сериозният лихвен арбитраж м/у Булгаристан и останалата Европа. Няма никаква пречка заможни гърчоля, италианци и тути кванти да извършват лихвен туризъм...
23 Септември 2014 21:31
Тези пари в България ли са изобщо? Коя е следващата банка на пангара? Какво ще става с валутния борд?
23 Септември 2014 22:45
Тенденцията е много лоша.

Щом фирмите не виждат в какво да си вложат парите освен в депозити.
23 Септември 2014 23:03
Ами в какво да ги влагат, десните са по-свързани с веригите и големите играчи, а не с дребния или средния бизнес
24 Септември 2014 08:07
Депозити на неправителствения сектор в млн. лв.
май юни август

Депозити 58,026 56,983 58,379

Нефинансови предприятия 15,374 15,040 16,002

Финансови предприятия 3,590 3,359 3,387

Домакинства и НТООД 39,062 38,584 38,990


БНБ дали дава разбивка на горните данни за посочените три групи собственици на депозити на резиденти и не-резиденти ?
Ако има такава разбивка вече могат да се правят анализи защо, аджеба, регистрираните у нас НЕфинансови предприятия предпочитат да държат кеша си във ФИНАНСОВИЯ сектор (на депозити в банки) вместо да го инвестират в РЕАЛНИЯ сектор... И на база на този анализ да пишеш програма (дали партийна, дали оперативна...) за ПРОМЯНА на това положение! Финансовите предприятия, дали наши, дали чужди, по дефиниция печелят от инвестиране на парите си - дали ще ги инвестират във ФИНАНСОВИЯ сектор (депозити или други продукти на БАНКОВИ финансови институции) или пък в РЕАЛНИЯ сектор (акции и облигации, емитирани от нефинансови предприятия, не е важно (чак толкова важно) в случая... Не е работа на домакинствата и НТОД да инвестират в РЕАЛНИЯ сектор - това го вършат БАНКИТЕ (доколкото си спомням в учебниците по банково дело на това му викат функцията intermediation...) Много интересно ще е да видим какво банките са записали като активи срещу въпросните 39 млрд. лева пасиви, и по-точно разбивката на тези активи (по фирми, по собствениците на тези фирми)... Ама НЕ дават да видим тази информация - нито за КТБ, нито за която и да било друга БАНКА! И НИКОГА няма да ни я дадат! Трябва САМИ да си я извоюваме!!!
24 Септември 2014 08:25
В‌ статистиката са включени депозитите в КТБ
Имайки предвид, че даже дребните вложители са взети за заложници от Искров, Пеевски, Цацаров и 40те разбойника (омбудсмана) , не смятам, че даже тяхните пари трябва да се броят в статистиката
24 Септември 2014 09:34
Това трябва да са парите на пушачите, спестени от заведения
24 Септември 2014 10:52
Всъщност растежът на фирмените (и крупните лични) депозити, съпроводен от устойчива дефлация не е добра новина.
У нас се развива класическа финансова криза,породена от прекомерни спекулации, но не чакайте тези от И. по Псевдо Икономика да го кажат.
Примерът със ставалото в КТБ е класика, но не е изключение. Това, което псевдо-икономистите избягват да споменат е азбучната истина, че при тези обстоятелства монетарните механизми престават да действат. Точно това, от което грамотните икономисти по света ужасно се страхуват.
24 Септември 2014 11:10
24 Септември 2014 11:43
Увеличава се дефлацията.Вдигане на квазиданъците(ток,вода,парно,лекарства-да не се лъжем че олигополи и монополи ни дават "услуги"-събират данък след като държавата им го продаде накуп и сега "регулира" цените) оставя пренебрижимо малък разполагаем доход(в отговор на тия дето се чудят как "основните" за тях цени се вдигат,пък има дефлация-"потребителя' за дрехи ли му остава,за кино ли,за екскурзии,ресторант,книги или може би си е купил роял след като го ошушка енерго и ВиК),пазара се свива,спрени "евро"пари и издънени обществени поръчки,идването на Буда.....потребление и инвестиции се отлагат за по-добри времена.После идва безработица и срив на икономиката.Да се чудиш що тоя "пазарник" не се придържа към цитираният от мен класически модел за тая ситуация ,ами прави вятър .....
24 Септември 2014 11:46
а свиването на кредита е щото населението стегна колана и бизнеса не намира смисъл да инвестира.Не броя свързания с "евро"пари и "усвояващия" сектор
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД