Рекордни глоби може да бъдат наложени на шест банки във Великобритания във връзка със започнатото срещу тях разследване за манипулации на валутните пазари, съобщава "Файненшъл Таймс. Barclays, Citigroup, HSBC, JPMorgan Chase, Royal Bank of Scotland и UBS започнаха преговори с финансовите власти в търсене на споразумение. На кредитните институции може да бъдат наложени глоби в размер на над 1 милиард британски лири (1.3 млрд. евро), съобщи изданието, позовавайки се на източници, запознати със случая. Според разследването банките са използвали интернет чатове и чат програми, за да оказват незаконно влияние върху индикатора WM/Reuters - изключително важен при определяне на валутните курсове.
В същото време втората най-голяма банка в Германия - Комерцбанк, е разследвана в САЩ от окръжния прокурор на Манхатън по подозрения, че е нарушила регулации срещу прането на пари, пише "Уолстрийт джърнъл". Това разследване може да възпрепятства усилията на Комерцбанк да уреди въпроса с друго разследване - дали банката е нарушила търговското ембарго, наложено на Иран и Судан. По това разследване банката е била близо до сключването на извънсъдебна сделка, съгласно която е щяла да плати над 600 милиона долара. Според източниците на вестника сега американските власти обмислят дали да водят едновременно двете разследвания срещу германската банка - ход, който може да забави процеса и да добави стотици милиони долари към потенциалната санкция.
През пролетта френската банка Бе Ен Пе Париба сключи подобна сделка с американските власти, съгласно която банката се съгласи да пледира виновна и да плати глоба в размер на 8.9 милиарда долара заради транзакции с няколко страни (Судан, Иран, Куба), обект на американско ембарго, смятани за незаконни и в Европа.
|
|