:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,581
Активни 748
Страници 28,146
За един ден 1,302,066

По-високите осигурителни прагове ще струват 70 млн. лв. на бизнеса

Обсъжда се дефицитът в пенсионното осигуряване да се преодолее с 1% по-високи вноски за пенсия
Административното увеличение на минималните осигурителни прагове с 4.2% в 44 икономически сфери ще струва 70 млн. лв. на работодателите догодина. Това изчисли вицепремиерът и социален министър Йордан Христосков пред БНТ вчера. В секторите без споразумения са заети 900 000 души, но само 20 на сто от тях се осигуряват на минималния праг. Това означава, че на около 180 000 души осигуровките ще трябва да се увеличат с 4.2%, което заедно със заплатите ще струва на бизнеса тези 70 млн. лв. За другите промяна реално не би трябвало да има, тъй като те и сега се осигуряват на по-висока база. На фона на 15 млрд. лв. разходи за заплати в реалния сектор, виждате за каква скромна сума става въпрос, допълни Христосков. Той за пореден път отхвърли притесненията на икономисти и работодатели, че това решение ще доведе до увеличение на безработицата и сивия сектор.

Социалният министър коментира и вариантите за ограничаване на дефицита в общественото осигуряване, обсъждани в консултативния съвет по пенсионната реформа. "Единият източник е по-голямата събираемост, ограничаване на сивата икономика, а в някои от вариантите се предвижда повишаване на осигуровките, но в никакъв случай със 7%. Става въпрос за не повече от 1%, но това са варианти", обясни Христосков, като подчерта, че това е само анонс към следващото правителство. Той лично подкрепя увеличение от по 1 пункт на осигуровките във фонд "Пенсии" и фонд "Безработица". Наред с увеличението на осигуровки се предвиждат ограничения и в разходната част, каза още вицепремиерът. Сред обсъжданите въпроси е как да се ограничи лесният достъп до инвалидни пенсии.

Междувременно продължава и спорът за ранното пенсиониране на полицаи и военни. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов смъмри служебното правителство за решението да се въведе минимална възраст за тях. "Последно в сектор "Сигурност" трябва да се говори кога ще се пенсионират служителите. При положение че стотици бежанци се разхождат в Северен парк, трябва да се запитаме те заслужават ли заплати, заслужават ли тези, които са ги допуснали", коментира Борисов вчера в село Добри дол. "Сектор "Сигурност" не съществува. Какъв е продуктът на услугата, която дават в сектор "Сигурност"? Защитени ли сме? Нека тогава да си говорим за заплати и пенсии", възмути се той. И дори даде заявка за незабавна промяна в закона за МВР, защото в сегашния му вид се трупат дългове.

Миналия петък стана ясно, че кабинетът е актуализирал националната програма за реформи, за да отговори на критиките от Европейската комисия. Сред новите мерки е ангажиментът да се въведе минимална възраст за пенсиониране на полицаи и военни, които сега се пенсионират само при 27 г. стаж, от които 2/3 специализиран. При военните в продължение на 1 година имаше такова ограничение, но БСП го отмени. На заседанието в сряда вътрешният министър Йордан Бакалов се е възмутил, че промяната ще застраши националната сигурност, а в следващите дни синдикатите в МВР заплашиха с протести и поискаха оставката на Христосков. "Няма нужда от емоции. Те говорят, че ги мразят, а аз имам толкова приятели полицаи. Няма защо да се извиня, защото съм казал, че се прахосват пари, това наистина е така. Това е защита на тези хора да не бъдат уволнявани и след това да бъдат унижавани да ходят да охраняват складове", коментира вчера той. Христосков покани експерти от синдикатите на МВР в четвъртък в социалното министерство, когато в комисия към Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система ще се обсъжда предложението.
9
2413
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
29 Септември 2014 20:25
Няма защо да се извиня, защото съм казал, че се прахосват пари, това наистина е така. Това е защита на тези хора да не бъдат уволнявани и след това да бъдат унижавани да ходят да охраняват складове", коментира вчера той


А и с тия обезщетения, дето им дават при пенсиониране, пак унижават доблестните офицери и стожери на националната сигурност да се правят на търгаши, може и там да им се дигне малко достойнството. Един седемдесетгодишен доблестен мъж, катерещ се по покрива на горяща сграда или вадещ удавници в Мизия си е друга работа. Или по-вероятното, седемдесет седемдесетгодишни доблестни мъже, даващи ценни съвети на някой колега, който сам върши гореспоменатите дейности.
29 Септември 2014 22:04
А така, който иска да гласува за Борисов и сие
30 Септември 2014 10:59
2035 година - Обсъжда се дефицита на пенсионното осигуряване да се покрие с експроприация на недвижимите имоти на работещите. Защото и без това ще работят само за да покрият вноските за пенсионно осигуряване.
30 Септември 2014 12:24
Ако вдигнеш осигурителните прагове автоматично намалява и броя на работещите, като така спада не само прихода от тези оигуровки , но и ред други постъпления като данък общ доход, ДДС и корпоративен данък (безработните потребяват по малко)...а разходите се вдигат - помощи за безработни, разходи за сигурност и полиция, съдебни разходи, за издръжка на затворите (безработните си набавят прехраната по престъпен начин). Няма по глупаво нещо от вдигането на праговете, ако не стигат пари да вдигнат корпоративния данък, не осигуровките и без това е престъпно нисък , а толкова занижен не води до чужди инвестиции както се опитват а ни внушат, а просто до увеличение на сивата икономика, ако плащаш жълти стотинки корпоративен данък по добре да вземеш стока без фактура, но по евтино и да доплащаш заплатите на черно, нещо което при висок корпоративен данък ще ти струва много скъпо, облагаемото ще нарасне и укритото ще отиде в данък.
30 Септември 2014 13:49
Гласувай НРОДЕ???? за милиционерската мутра и обикновеният човек ще работи до гроб и след 70г. ще живее с 150лв. пенсия, ако преди това не е умрял.Мечтата на ББ 90/60/90 за трета категория /хора/ и пенсии.
30 Септември 2014 13:49
Гласувай НРОДЕ???? за милиционерската мутра и обикновеният човек ще работи до гроб и след 70г. ще живее с 150лв. пенсия, ако преди това не е умрял.Мечтата на ББ 90/60/90 за трета категория /хора/ и пенсии.
30 Септември 2014 14:38
А защо никой не повдига въпроса, че НЕ ТРЯБВА ДА ИМА ОСИГУРИТЕЛНИ ПРАГОВЕ, че бизнесът трябва да осигурява хората на реалните им възнаграждения без да се пазари по въпроса?! Защо няма осигурителни прагове в Германия, Франция или великобритания например? Или в САЩ?
30 Септември 2014 18:46
Повече от ясно е че Борисов и сие искат да затрият бизнеса
30 Септември 2014 18:54
А защо никой не повдига въпроса, че НЕ ТРЯБВА ДА ИМА ОСИГУРИТЕЛНИ ПРАГОВЕ
Защото системата с или без прагове е сбъркана. И сбъркването не е "праговете". Те са нещо като "кръпки" за да не изпуши системата. Но вече и те не помагат.
бизнесът трябва да осигурява хората на реалните им възнаграждения без да се пазари по въпроса
Бизнесът винаги така прави. Все пак за да се получат "реалните възнаграждения" трябва да се извадят някои разходи като ваучери за храна, талони за гориво/карта градски транспорт, безочетни пари за дрехи/представителни разходи (как депутатите), наеми, застраховки, служебен автомобил, личен шофьор, секретарка. Всичко зависи от доверието между работодателя и работника. При пълно доверие стават кат съдружници, без "реални възнаграждения". Само делкат печалбата, а тя не се облага с осигуровки. Тъй де, по Маркс собственикът не създава принадена стойност и ...няма нужда да се осигурява. Неговата "работна сила" е вечна и не подлежи на пенсиониране.
Защо няма осигурителни прагове в Германия, Франция или великобритания например? Или в САЩ?
Има. Напр. минималната здравна осигуровка в Германия е 230 евро, нищо че няма минимална работна заплата. Дори и пенсионерите я плащат. И в САЩ има - като се достигне една определена натрупана сума за пенсиониране, нейде 400-600 хил. долара, човек може да се пенсионира и на 45 години.
Във всяка държава е различно, но общото, което ги отличава от България, че там има прагове, при това относително много по-ниски, по обезщетяването поради болест, безработица, санаториум, пенсионно-Масларови вояжи, средства за лечение в чужбина (в САЩ изобщо не се отпускат). Освен това няма инвалидни пенсии, няма народни пенсии, няма вдовишки и сирашки пенсии, няма "първокласни" работници (първо качество работник там е този, който внася най-много данъци, а не този, дето го дъндуркат прост-синдикати и политици да работи по-малко), а някъде (в САЩ) няма и социална пенсия - на който му свърши "натрупаното за пенсия", получава една месечна помощ за да си намери работа и почва да работи. Ако не може, продава "активите". Има приоти към църквите, кухня за бездомници, но пари никой не дава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД