:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,259
Активни 664
Страници 7,824
За един ден 1,302,066

ГЕРБ спечели изборите, но не и властта

Народът би дузпата на големите партии и ги наказа с гласуване за малките при много ниска активност. Съставянето на правителство ще е мисия почти невъзможна
Снимка: Булфото
Опашка от гласоподаватели в българското посолство в Берлин. На много места в Западна Европа и в Турция се струпаха много български граждани, желаещи да гласуват. На парламентарните избори вчера за първи път бяха отворени над 400 секции извън България, тъй като по новия Изборен кодекс за откриване на секция бяха нужни само 40 заявления. По данни на ЦИК са гласували 77 000 души.
Силно фрагментиран парламент с присъствие на 7-8 партии и тежки проблеми при формирането на нов кабинет. Такава картина се очертава според прогнозните резултати на социолозите от вчерашните предсрочни парламентарни избори. В търсене на алтернатива народът наказа големите партии, като гласува за по-малките.

ГЕРБ запазва лидерските си позиции с около 33%, но е далеч от въжделеното мнозинство от 121 депутати. В зависимост от броя партии, които ще влязат в следващия парламент, партията на Бойко Борисов ще има между 85 и 100 мандата. БСП се срина главоломно, като допусна най-тежката изборна загуба за целия преход. Социалистите ще имат под 50 депутати със скромните си около 15%. В същото време ДПС стопи разликата със столетницата до 1% с потенциал да я достигне и дори задмине при преброяване на гласовете от чужбина. Вотът за ДПС се характеризираше с ниска активност в смесените райони и висока мобилизация зад граница. Наблюдатели предположиха, че става дума за изкуствено задържане на вота в традиционните бастиони на движението, за да не се нагнетява етническо напрежение. Със своите около 14% партията на Местан може да се надява на 34-45 места в бъдещото Народно събрание, но с вота от чужбина е възможно те да са повече.

Реформаторският блок се изкачи до 4-то място с 8.7%, следван от Патриотичния фронт с над 6%. Считаната за фаворит сред малките партии "България без цензура" остана едва шеста с около 5.5%. Според повечето социологически агенции "Атака" и АБВ са почти сигурни участници в следващия парламент, но резултатите им - малко над 4%, крият рискове и те ще треперят до последно.

Вотът, на който над 6.8 млн. българи с право на глас избираха между 18 партии, 7 коалиции и 3-ма независими кандидат-депутати, премина при крайно ниска активност - 49% към 19 ч. На предишния вот през 2013 г. тя бе 51%, или 3.6 млн. души.

Броят на партиите в парламента е определящ за възможните бъдещи коалиции за съставяне на правителство. Колкото повече са партиите, толкова по-сложни ще са преговорите. Ако в следващото НС влязат шест партии, аритметиката ще обслужи съюза между ГЕРБ и РБ. Ако са 8 - това ще е рекорд в най-новата история на българския парламент и в този случай дясноцентристката коалиция ще трябва да увеличи формациите в състава си поне с Патриотичния фронт (ПФ). Ангел Джамбазки от ПФ обаче обяви, че коалицията му няма да влезе в съглашение с реформаторите и ГЕРБ. Друг възможен вариант е широка коалиция между ГЕРБ и БСП или между ГЕРБ и ДПС.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обаче не бе настроен за миролюбиви преговори - той изключи коалиции с БСП или ДПС и остро разкритикува Реформаторския блок.

"Не виждам как ще се състави правителство при тази конфигурация. За съжаление реформаторите се представиха зле. С техните 8%, дори и да ги добавим, не става мнозинство", коментира в края на изборния ден лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той отказа да назове партиите, с които би преговарял за кабинет, но посочи, че с ДПС няма да управлява заедно. Борисов призова "колегите си лидери на партии" да преспят с резултатите, да се смирят, ден-два да не правят гръмки изявления и ако им е мила държавата, да загърбят личното, да се чуят по телефона и тогава да коментират. Но даде да се разбере, че кандидатът на ГЕРБ за премиер ще се казва Бойко Борисов. "Не виждам мандат за Бойко Борисов да е министър-председател", контрира лидерът на ДСБ Радан Кънев.

БСП заяви, че остава в опозиция. "Това е тежка загуба за партията", коментира Корнелия Нинова в отговор на въпроса дали партията би участвала в управленска коалиция. "Очевидно сме сбъркали в много неща, особено в управлението, и нашите избиратели ни наказват. Това винаги се случва след управление с ДПС," коментира по БНТ Атанас Мерджанов от "БСП лява България.

ББЦ, която през цялата кампания се кълнеше, че няма да участва в правителство с ГЕРБ, БСП, ДПС, РБ, обаче е отворена за преговори. "На всяка цена трябва да има правителство", коментира снощи лидерът на ББЦ Николай Бареков.

"Това е уравнение с 8 неизвестни, което България трябва да изчисли", коментира социологът Андрей Райчев пред Би Ти Ви. Според изборния експерт Михаил Константинов увеличението на тока непосредствено преди вота е преляло 30 мандата от първите към последните партии. Според Борисов обаче основна причина за ниската активност е взривът в Горни Лом, при който загинаха 15 души точно преди изборите, и който, по думите му, "не е случаен".

Вотът ще се запомни и с високия процент на хората, гласували с преференции - около 50%. Най-активни бяха избирателите на РБ - над 60%.



----ИЗБИРАТЕЛИТЕ-----

Най-активни в изборния ден бяха хората над 65 години - традиционен електорат на левицата, който обаче изглежда е предпочел други партии, ако се съди по катастрофалния резултат на БСП. Най-пасивни са били младежите между 18 и 25 години. Под 10% от тази възрастова група е участвала във вота. София се затвърди като синя крепост. В оспорвания 25 МИР, където се състоя лидерска битка, РБ, воглаве с Меглена Кунева, измести БСП от второто място с 16%. За червената листа, предвождана от соцлидера Михаил Миков, са гласували 15%.

 Осреднени прогнозни резултати от екзит пола на социологическите агенции
86
13821
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
86
 Видими 
05 Октомври 2014 21:54
Понеже ме плаши контролирания вот, основно за ДПС в Зап.България имам три идеи 1. Избирателите от малките села отиват да гласуват в градчетата, където не могат да ги контролират. или 2. Да се гласува по родно място на родителите... Което означава хората от София и големите градове да се върнат в малките села и да "размият" контролирания вот или 3. Машинно гласуване за национални листи, БЕЗ отчитане на отделната секция... което ще пресече контрола.
05 Октомври 2014 21:59
Сложна задача. България навлиза в режим 1918-1923 и по-късно 1931-1934. Всяко едно правителство ше бъде на власт максимум две години...Освен ако не стане някое чудо. Но с тази политическа клика - едва ли...
05 Октомври 2014 22:09
Във ВНС имаше 200 мажоритарно избрани депутати.
От тях депесарите беха 10. При едни мажоритарни избори сега, щеха да имат най-много 15...
05 Октомври 2014 22:13
Цвъки щял да стане министър на транспорта, каза Бочко.
За какво говорим.

Един луд дупедавец /гей де/ни направи на луди всичките.
05 Октомври 2014 22:27
Контролирания вот и купемите гласове не са големият проблем на тези избори. Големият проблем е липсата на мотивация у хората да гласуват. Другият голям проблем, който изботите породиха, е невъзможността да се състави правителство без герб или ДПС. Последният да изгаси лампите. На Терминал 2.
05 Октомври 2014 22:34
Всички се занимават с вота и разпределението му. Фактът, че половината и повече българи не гласуват, някак си не се отчита. На практика ( не според избирателния закон или конституцията, а де факто) целокупния политически елит, всичките барабар нямат легитимност... Това е истинското положение на нещата, тази ситуация е взривоопасна и скоро ще гръмне.
05 Октомври 2014 22:40
Не съм съгласен с прогнозите за скорошни избори.
Има поне една не само възможна, но и устойчива коалиция: ГЕРБ + ПФ + АБВ, с подкрепата на депутати от РБ. Не забравяйте, че в блока са седем партии
05 Октомври 2014 22:46
Добрата новина - все повече българи зад граница гласуват. Предвижданията са за над 200 000, нещо невиждано досега. Колкото повече българи зад граница гласуват, толкова по-добре. В мнозинството си това са хора образовани, професионалисти и с представа какво става в България и в страните, които живеят, тоест имат база за сравнение. На фона на все по-голямата мобилизация на българите в чужбина е все по-малкият брой гласували в България. С други думи хората в Родината са отчаяни, обезверени, невярващи. Българите в чужбина са успяващи, оптимисти и с надежда за България. И само за сравнение с предишните парламентарни избори в избирателните секции в Бостон - след 9 сутринта се заформиха огромни опашки в двете секции, особено тази в Нютон, нещо, което не съм виждал досега. Мнозинството от хората гласуваха за РБ и Зелените, скоро това може да се разбере и от официалните резултати. Българите в Бостон отхвълиха категорично комунистите и техните производни герберите, атакистите и дудуците.
05 Октомври 2014 22:49
Begemot

Така е. Баце се мисли за център-нападател, но забрави че целият днешен мач се игра благодарение на ДПС.
И никой друг, да ме извиняват ХУИ-тата.
05 Октомври 2014 22:50
Най-после, но със закъснение! Малка баница, много хиени и рискована работа да си в политиката. Сега се създават условия да се роди новата партия на промяната. Герб ще е спирачка още известно време, но постепенно ще вехне без власт. Много вероятно е да прескочим унгарския вариант.
05 Октомври 2014 22:54
Гласувалите зад граница (без Турция)‌ няма как да са над 200,000 освен ако вотът е манипулиран. Отидохме, видяхме, гласувахме. Нищо особено като активност.
Напротив, с колкото българи говорих през последните няколко седмици, никой не изяви желание да гласува. Все млади, до 30годишни. Тази апатия ще продължи освен ако шебеците не натвоярат поредните дивотии заедно с ръбестите. Само пряката заплаха за живота на роднините на младите емигранти би ги накарала да се вдигнат да гласуват.
05 Октомври 2014 22:56
Добрата новина - все повече българи зад граница гласуват. Предвижданията са за над 200 000, нещо невиждано досега. Колкото повече българи зад граница гласуват, толкова по-добре. В мнозинството си това са хора образовани, професионалисти и с представа какво става в България и в страните, които живеят, тоест имат база за сравнение.

Страшно добра новина, няма що.

77 059 български граждани са гласували в чужбина до 19 ч. българско време. Най-много са гласувалите в Турция – 38 766 души, съобщиха от пресцентъра на Министерство на външните работи.
6 419 са българските граждани, които са отишли до урните до този момент в Испания, а във Великобритания - 5 560.
В Германия гласоподавателите до 19 ч. българско време са 3 455, а в Гърция – 3 148. Изборният ден приключи в Русия с 378 гласували, както и в Афганистан с 307. Избирателната секция в Дубай също затвори врати с 296 гласували.

В Бостън сте били сигурно 100 човека, вероятно ще станете 200.
Малко далеч от 200-те хиляди, за които рапортуваш
05 Октомври 2014 23:13
И разберете, че правителството не е най-важното.
Далеч по-важно, съдбоносно е какво ще реши парламентът по въпроси като промяната на конституцията, отношенията с Русия, плоския данък, финансовата катастрофа, енергетиката, бедността, социалното неравенство
05 Октомври 2014 23:35
Българите зад граница нямат реална представа за какво гласуват и често съдят само по западната пропаганда, а тя обявява онуй нещо на модерен и демократичен президент, говори за мускулести и със съмнително минало бодигард, но така, че ако не си го чул какво говори ще го помислиш за един истински революционер, например. Не е добра новина, че гласуват все повече българи в чужбина, заплаха, че властта на медиите, образованието и чуждите интереси се увеличава. Знам, че за някои "образование" е добро, но добро ли е лошото образование? Добро ли е образованието подготвящо хората за една въображаема либерално-демократична утопия? За някои дори чуждите интереси са символ на чистота и ангелоподобност и такива люде с удоволствие обвиняват събратята си в следване на чужди интереси, които не са "правилните".

Ниската активност за съжаление не е вече решение, не е и признак за друго освен за опасността да се превърнем в неуспяла държава (failed state). Нито избухване (такова, което ви се иска да видите), нито реална партия има от къде да се родят. Поколенията, които навлизат в света на възрастните през последните години и тези, които ще продължат са изцяло индоктринирани да търсят снобски успех в живота. Изключенията са малко, дори несравнимо по-малко от преди 25-30 години, когато имаше бум на подобни явления. Боя се че самостоятелното оцеляване на България е вече безвъзвратно загубена възможност. Хората способни на здравословна дейност в момента са със сигурност под милион, а това вече е недостатъчно - най-малкото разбутване на равновесието ще бъде достатъчно за разрушаване на държавността ни. ЕС не е способна да предотврати и още по-малко да спре подобен процес... Дори българите в чужбина да се върнат, огромното мнозинство от тях са жертва на същото образование и клтура, но там живеят в по-бавно деградираща среда, та дори да се върнат - какво ще спечелим освен допълнителна самоубийствена страст по сбърканата тежест на приоритетите на обществото?

Всеки се бори за оцеляването си и всеки се стреми затова да накара другите да приемат или дори харесат форма на обществото, в която онова, което той може ще е изгодно. Сривът на обществата винаги е резултат на победата на такива стремежи, които принадлежат на хората изхранващи се по пагубен за цялото начин или имат нужда от условия, които постепено лишават обществото от жизненост. След десетилетия комунизъм българите са склонни да вярват в утопии и универсални решения, но забравят, че финната машина на човешкото общество е екологичен баланс, който не се крепи от демократични ценности или национални интереси - те са средства за промяната на баланса и всяка промяна може да бъде и за добро и за зло, неизмеримо по-лесно към беда, отколкото към добро ...
05 Октомври 2014 23:38
Да, изборите доказаха, че в България живеят 49% овце.
Похвално е, че четириногите питомци са намалели с цели 2% спрямо предишните избори.
05 Октомври 2014 23:45
Аз харесвам идеята на BORONY да се гласува във родното място на родителите. Например аз живея във Атлантик сити- Ню Джърси а баща ми е роден във село Голям Дервент- елховско. Значи за другите избори ще пътувам до Голям Дервент...... Тъкмо ще се видим със брачеда и брачедката. Е малко е далеч, ама закон какво да правим. И такива като мен още 2 мил. българи.
05 Октомври 2014 23:54
Учудващо нормално поведение демонстрират хората.
Да гласуваш за идиотска политическа партия, която в последните 15 години е управлявала и се е омазала тотално е проява на пълен кретенизъм.
Така ще бъде докато не започне да се сменя политическата песен, и не се появят нови политици или един по-читав диктатор.
Най-после на големи маси от хора започва да им светка, че това за което са гласували ентусиазирано е пълно дрЪво.
06 Октомври 2014 00:03
финната машина на човешкото общество е екологичен баланс

финнната обществена машина е най-вече природосъобразен баланс между зелето, зелевите листни въшки в случай, че се е разминало със зелевите бълхи и зелевите нощенки, морската сол в кацата и социалната потребност от армеева чорбица рано сутрин
06 Октомври 2014 00:05
.
06 Октомври 2014 00:16
Michael 05 Октомври 2014 23:35

06 Октомври 2014 00:22
С тези служебни правителства си станахме президентска република...
06 Октомври 2014 00:23
Така-а-а. Гюрултията мина, прахолякът взе да се разсейва и к,во изплува от него? Най-много гласове събра политическата сила, която открито заяви че ще увеличи тока с 50% и ще тегли ударно държавни заеми. За капак работата отива натам, че като в предишния Парламент победителят се назлъндѝсва да прави Правителство.
Някой от победителите може ли да обясни това явление?
06 Октомври 2014 00:34
Галка мила,
Нека не набутваме анализа на изборните резултати, в "топла вода" ...
По тивито, тази вечер се появиха неколцина именити юнаци, с претенции на "пионери" на идеята за дълбока Реформа на политическия ни модел на общуване...
Плахо и без усещане за своя дълг към обществения дебат за нея ...
06 Октомври 2014 00:44
Необяснимо е че половината от избирателите са били толкова глупави да отидат да гласуват! Толкова избори минаха, толкова партии се изредиха толкова правителства се съставиха и хората още си мислят че нещо ще се промени. Ако ще и с лотария някаква да разпределят депутатските места все тая.....
06 Октомври 2014 01:08
Вотът, на който над 6.8 млн. българи с право на глас избираха между 18 партии, 7 коалиции и 3-ма независими кандидат-депутати, премина при крайно ниска активност - 49% към 19 ч. На предишния вот през 2013 г. тя бе 51%, или 3.6 млн. души.

Алоууу! С бебетата ли пак ги броите, бе хайдуци ниедни? В България вече НЯМА толкова население, тия кочкафалии продължават да водят по списъци над 1 милион "мъртви душички"...
06 Октомври 2014 01:49
http://dnes.dir.bg/news_comments.php?id=17524557&tag_id=122244#show-comment-form

Абе пак се прояви филиалът на Центъра за стратегически изследвания на Лилов.Взеха, та смениха заглавието на темата, а тя беше едно признание, че БСП се е провалила. Айде сега твърдете, че не са конспиратори от най-долна проба. Че как няма да се провалят, след като водят политика на увеличение на малките заплати, а не споменават нищо за намаление на големите заплати. Много прав е бил Мао-Цзе –Дун когато въведе една пропорция 1:3 за да има все пак някаква справедливост в заплащането на труда.Ей на това аз му казвам европацифизъм.
Миков, който си разреши да говори за коалиции, и за изключването на Г.Първанов от БСП пак хвърля прах в очите на всички журналисти, а оттам и на хората от т.нар.Лява България. Раздялата е, дълбоко съм убеден, е също така умело сценарирана, със неписменото но устно съгласие да си стискат винаги ръцете, така че да имат изпълнение на тяхната им програма минимум от 48 народни представители, за да не може някой да посегне на узурпираното от тях през 1923 г. право на стомаха. По друг повод бях споменал, че Първановата дисертация по въпроса за делението на тесни и широки е една заблуждаваща научната мисъл постановка. Той вече е разбрал, надявам се, че е време да се откаже от своята научна степен кандидат на историческите науки, равняваща се на малък доктор, както се казва сега на университетски жаргон. Достойно би било да предприеме тази демарша, за да излезе с чест предварително от луксозния апартамент, който той има по презумпция малко по на Север и на Изток от София. А оттам насетне, ново равнис по науката, стига стари лаври.Трябват нови и нови защити, а който не желае, ще гледа ордена си на малкия доктор през макарон. Миков говори още и за, какво беше то, че не го запомних много добре. Май че каза нещо по въпроса, че вотът от 05 Октомври показва един дефрагментиран парламент. Бил Гейтс вероятно би го приветствал за това, че си служи с понятие от неговата професионална лексика. Неговата програма, както знаете, има опцията за дефрагментиране на диска и се препоръчва поне веднъж седмично да се извършва дефрагментиране на хард-диска. При това файловете на Windows се прибират едни до други, и не допускат разкъсването си след употреба. Ама после взе че каза точно обратното, че имало фрагментация.Той обаче съвсем не е на ясно с тези две понятия и ги употребява ей така, за да изглежда в крак с модата пред младите симпатизанти на БСП. А те, ако имат акъл, едва ли ще се закачат на въдицита им да са членове на БСП, след като Лява България, както вървят нещата, ще се нарича някой ден долна България, вместо Горна България. Налагат ни едностранчива лексика, която никой от журналистите у нас не смее да опровергава, независимо, че посоките на пространството са: горе-долу, ляво дясно, напред-назад…БСП гледа откъм президиума, ама я да погледне откъм вратата на НС: наляво са седнали урочасаните за десни, а на дясно - урочасаните за леви. Изобщо тези понятия ляво и дясно са пределно много разплути, дори бих казал съвсем ненужни в политическия речник.Те са от ерата на т.нар научен социализъм на 18 век.
06 Октомври 2014 02:55
Преди време некой беше споделил ей това мнение -
***
Гласовете от чужбина не биха били никакъв проблем, ако се установи квота от примерно 2.5% - 6 депутати (3 с гласовете от ЕС, и по един с гласовете от Азия, от Америките и от останалия свят), които да се избират с гласове, подадени извън страната.
Тогава и 100 000 да гласуват в Турция, пак ще стигнат за едно депутатско място.
Франция избира 11 от 577 депутати само с гласове от чужбина: http://en.wikipedia.org/wiki/Constituencies_for_French_residents_overseas
Италия има подобна система - 12 от 630 депутати се избират така, т.е. в тези две страни около 2% са заделени за подобни гласове и това е един справедлив процент, който отразява до каква степен гласовете на хората, живеещи извън страната, са представителни и могат да влияят върху изборния резултат.
Други страни изобщо не разрешават гласуване извън страната, но според мен наличието на квота би решило доста проблеми. ...
***
А българите в чужбина имат втори вариант.
Да си изливат чувствата и душите из Форумите.
06 Октомври 2014 03:03
Борисов призова "колегите си лидери на партии" да преспят с резултатите, да се смирят, ден-два да не правят гръмки изявления и ако им е мила държавата, да загърбят личното, да се чуят по телефона и тогава да коментират. Но даде да се разбере, че кандидатът на ГЕРБ за премиер ще се казва Бойко Борисов.


06 Октомври 2014 04:04
ГЕРБ спечели изборите, но не и властта

Взе да им става парламентарен навик.

Кога ще излизат Х.У.И. на плочките? Щото свиренето на бял роял под снега ще е доста трудно, пък и онази сценка с тоалетната чиния ще иска повече... абе повече ентусиазъм, да речем.
06 Октомври 2014 04:24
ГЕРБ има над 2 пъти повече гласове и от чугуна и от читаклъка.
Дувара стана на чакъл, а шкембето на конци, но другарчетата тържествуват в познатия стил "смях през сълзи"
06 Октомври 2014 04:34
Ай честито, госпожо Горанова! Негласуващите спечелихте. Сега ще чакаме да ни извадите от кризата и управлявате.
06 Октомври 2014 05:51
Begemot
05 Октомври 2014 22:34
Всички се занимават с вота и разпределението му. Фактът, че половината и повече българи не гласуват, някак си не се отчита. На практика ( не според избирателния закон или конституцията, а де факто) целокупния политически елит, всичките барабар нямат легитимност... Това е истинското положение на нещата, тази ситуация е взривоопасна и скоро ще гръмне.

....
Мдаааа..... Условието на задачата изисква при "гръмването" да изгърми политическата класа с присъдружното й чиновничество + оглупаторите от "националните" медии, а останалата част от обществото да запази способността за .... възраждане(?)... Трудна задача, наистина.
..............
Личният ми политически успех - под 15% гласували - предимно купен и корпоративен вот, всички останали смятат властта - в този й вид, чрез т.нар. "елит", за нелегитимна, и отказват подчинение. Измислени хора, които сами са направили себе си напълно излишни, и всички осъзнават това. И последващи съдебни процеси за всички, участвали пряко или косвено във властта, и/или облагодетелствали се от нея. Трудна задача, наистина.... Все още гласуват 49%. Много.
06 Октомври 2014 05:55
Сега се създават условия да се роди новата партия на промяната.


Фанта, понапрегни си въображението. Новата партия на промяната ще бъде като старите партии на келепира. Вие му викате "системата", аз го наричам "културен контекст". Явно трябва да се търси друго решение. Не че ще бъде лесно, де...
06 Октомври 2014 05:59
05 Октомври 2014 23:38
Да, изборите доказаха, че в България живеят 49% овце.
Похвално е, че четириногите питомци са намалели с цели 2% спрямо предишните избори.

................
Ами... какво повече да каже човек?
06 Октомври 2014 06:03
Така ще бъде докато не започне да се сменя политическата песен, и не се появят нови политици или един по-читав диктатор.

Този "по-читав диктатор" ще трябва да има параметрите на християнския господ в цялото му триединство и единосъщие, за да свърши някаква "читава" работа. На тебе какво ти трябва - една просперираща България, или нов господар, в когото да се кълнеш, и на когото да целуваш задника? Изстисквай робското в себе си - много се е събрало.
06 Октомври 2014 06:07
Pacem, 06 Октомври 2014 01:49


Никой не пише на полковника...
..............................
Кой се интересува от БСП, та изобщо ни занимаваш с вътрешноличностните им проблеми?
...............................
Май не съм прав... Оня, дето взима размерите и подбира дъските - 200/60/40, сигурно се интересува....
06 Октомври 2014 07:01
За мен разчетен, резултатът изглежда така - 50% заявяват: "Няма смисъл от гласуване за същите мутри, които 25 години ни натрапват алчността и простотията си". Другата половина: "Вие сте същите - разбираме го и няма да ви позволим да управлявате."
06 Октомври 2014 07:06
Ясно, Калинке. Всички са маскари.... Както казваше един стар приятел - циганин от Разпоповци, всеки път, когато го привикваха в МВР: "Другите не крадат ли?"
06 Октомври 2014 07:07
Абе - за депутат от БСП си беше човекът, ама не го припознаха своите...
06 Октомври 2014 07:11
.
06 Октомври 2014 07:13
спас
2014-10-06 00:38:51
+21 -1 Гласувай

Браво г-н Цветанов! Обичаме ви! Бъдете все така непреклонен, честен и преследвайте престъпниците до дупка! Докато има хора като вас, за България има надежда! С Вас и ГЕРБ за европейско развитие на България!
- Натисни тук
06 Октомври 2014 07:52
целокупния политически елит, всичките барабар нямат легитимност


Именно. Уж демокрацията е представителна, но сред тези, които са "кандидатирани" не виждам такива, които биха могли да ме представляват.
06 Октомври 2014 07:58
Пак ще повторя: Образование му е майката! И знания, не само зубрене! И възпитанието неотделима част от образованието! Никакъв пазарен принцип в държавното образование! Ама кой ли ще ме чуе?
06 Октомври 2014 08:18
Тъжно и отвратително стана в България. Политическата ни класа съвсем се забрави, преобладаващата част от хората тоталпо оскотяхя, борейки се да оцелеят, я държавата тотално абдикира от задължението си да осигури законност срещу данъците ни... А иначе както Алеко преди много години писа 'изборите преминаха при абсолютен ред и спокойствие. Избрани .... Всички наши !'. Тъжно и отвратително.
06 Октомври 2014 08:20
Изборите спечелиха отвратените...
Властта не е тяхна самоцел - те искат просто нормални хора да поемат управлението, НЕ ВЛАСТТА!
А политическият битпазар в момента не предлага нищо свястно, качествено, полезсно. Нужно има - куп маргинали се кефят или потрисат от резултатите на любимците си. На тях са им нужни политборби в кал, замеряне с думи, борба за титулуване...
Но нещата са много по-сложни... А задачата на медиите е да информират /официално/ и да печелят /същностно/. Да не претоварвам...
---------------
Сайтът на Генек
06 Октомври 2014 08:26
В последния момент и Атака и АБВ може да са аут от парламента, заради огромния купен вот на ДПС плюс гласовете от Турция. Пак си опекоха баницата незаобиколимия фактор, защото българите предпочитат да не гласуват. Ами така ни се пада. Избори до дупка, докато им свършат парите за купуване на гласове.
06 Октомври 2014 08:41
Аз мисля, че добре се получи. У нас нещата стават бавно. Бавно избутваме каманяките. Бавно ще се отървем и от ГЕРБ. Бавно ще поставим ДПС на мястото му. Положителното от настоящата ситуация е, че на "политиците" е даден ясен сигнал. Че макар и бавно да се променят нещата, няма нищо вечно. Борисов ще трябва да търси надеждни съюзници. Дано това да повиши политическата му култура. Да говори по-малко и не на махленски език. Има шанс да се скалъпи трайно правителство. Ако това не стане, на следващите избори много хора ще са на изхвъргачката. Мисля, че и при по-голяма избирателна активност, резултатът би бил същия.
06 Октомври 2014 09:02
Нищо необичайно и на тези избори.
Другарите отмират. С бързи темпове. Твърдо вървят към едни 8-10%, а след това и по-надолу.
ГЕРБ също върви надолу. Очевидно "харизмата" на Баце се изчерпа отдавна, а простотията, тъпотията и крадливоста му взеха да стават прекалено очевидни и за слепите. Засега само липсата на алтернатива /а и псевдо ореолът му на АНТИ бсп&дпс играч/ го спасява от съдбата на НДСВ. Но и това е до време.
Националистическият вот си е около 15% общо, както винаги. И тук обаче май тенденцията е низходяща. Нормално, след продажната отрепка Болен как да е иначе.
Големият победител е ДПС. Много слаба активност в Кърджали и другите техни региони, очевидно целенасочено. Иначе, при пълна мобилизация + огромния купен вот + гласовете от Турция - поне 20-22% щяха да имат. Паричните потоци ще продължат да захранват ДПС, което ще им осигури още повече средства за купуване на гласове при следващите избори. Скоро /до няколко години/ 80-90% от циганите ще гласуват за тях и тогава ще са първа политическа сила.
Учете турски, ще ви трябва.
06 Октомври 2014 09:48
Положението в България и ниската избирателна активност се определя от нещо много просто - на политическия пазар липсва партия, която да предлага това, което иска избирателя. А какво иска избирателя? Подозирам, това е много трудно за определяне, защото самия избирател не осъзнава ясно какво му трябва, или смята, че това, което иска, няма как да се реализира.

Но има приблизителен косвен метод: Поглеждаме какво предлагат всички партии и ще разберем какво избирателя не иска. "Евро-атлантическите ценности", които се предъвкват от всички без изключение партии е едно от тези неща. Сигурно има и други - има материал за задълбочен анализ.

Да разберем какво народа не иска е сравнително лесно. По-трудно е да разберем какво той иска. Едно е ясно обаче, сегашните партии няма да му го предложат.

По моето скромно мнение (и малко пожелателно мислене):

1. Народът смята, че държавата трябва да помага на хората, а не да ги оставя в либералното "опрявяй се сам". Според Българския народ, държавата съществува, за да е полезна на хората. Тоест държавата е длъжна да осигури: "безплатно здравеопазване", "безплатно образование", "работа за всички".

2. Народа е за силна икономика и промишленост и силно присъствие на държавата в нея. Народа е за това престъпността да бъде тъпкана агресивно от държавата.

3. Народа е за защита на селското стопанство.

4. Народа е за миролюбива външна политика и масово е против конфронтация с Русия.

Партия, която предложи горните неща в платформата си и успее да представи убедително обяснение как ще ги осъществи, без да ни демократизират с безпилотна авиация, определено ще спечели над 50% от гласовете моментално.
06 Октомври 2014 10:14
Най-активни в изборния ден бяха хората над 65 години - традиционен електорат на левицата, който обаче изглежда е предпочел други партии, ако се съди по катастрофалния резултат на БСП.

Ей това разбива тезата на форумния седесариат и цялата останала сволочь, че тази възрастова група масово и по традиция гласувала в червено.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД