ГЕРБ ще се опита да състави правителство на малцинството начело с Бойко Борисов и с подкрепата на други партии в парламента. Това стана ясно няколко часа след приключване на изборите. За целта партията на Бойко Борисов кани на преговори всички партии и коалиции, прескочили бариерата за НС, след окончателното обявяване на изборните резултати. Разговорите ще се проведат по низходящ ред, като се почне от БСП.
Решението на ГЕРБ е тактически наказателен ход срещу несговорчивостта на Реформаторския блок, стана ясно от изявленията. "Нашето виждане беше да започнем преговори с РБ, но тяхното поведение по време на кампанията и техните условия кой да бъде следващият министър-председател са неприемливи за нас", обяви Румяна Бъчварова след заседание на Изпълнителната комисия. Според нея предложението на РБ за експертна фигура начело на бъдещ десноцентристки кабинет е на практика опит за възстановяване на модела "Орешарски" и на задкулисието в държавата. "Нелидерските формати са патологични", отбеляза съпартиецът й Томислав Дончев.
ГЕРБ разглежда два варианта за управление - в коалиция с друга, сродна идеологически формация, или самостоятелно, с подкрепата на останалите партии по основни приоритети. "Ще се опитаме да постигнем максимална подкрепа до 120 депутати за правителство на малцинството. Всичко под 110 депутати ще е рисковано", каза Бъчварова. Ако никой от двата варианта не се реализира, изходът ще са нови избори.
Въпреки че ще преговарят с БСП и ДПС, от ГЕРБ са категорични, че няма да правят коалиция с двете партии.
Проблемът е, че между партиите в парламента няма консенсус по дребни въпроси, какво остава да се намери воля за сериозни реформи.
"Няма да отстъпим от своите основни политически позиции за управление на страната", заяви Бъчварова, без да посочи конкретни приоритети, около които ще се водят преговорите. По най-неотложните проблеми - кризата в КТБ, актуализацията на бюджета и увеличението на цената на тока, от ГЕРБ не се ангажираха с конкретна позиция. Мнението им оставало непроменено, се разбра от обясненията на Бъчварова. До момента обаче партията не е представила ясен план за разрешаване на банковата криза. Колкото до актуализацията на бюджета, ГЕРБ подкрепя изготвеното от служебния кабинет предложение за нов държавен дълг до 4.5 млрд. лв. Подкрепя и поетапното покачване на цената на тока с до 50%. Другият ключов въпрос, по който трябва да се разберат партиите, е дали и как да продължи строителството на газопровода "Южен поток". Тук позициите на всички са сходни - "да" на проекта, но при спазване на европейските правила.
Като пример за приоритети, около които партиите могат да се обединят, зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов посочи санирането на панелките и закона за училищното образование.
Реформаторите отказаха да коментират намеренията на ГЕРБ. Според тяхното тълкуване заявката за правителство на малцинството не предполага коалиция. Лидерът на ДСБ Радан Кънев обаче бе категоричен, че не биха подкрепили правителство начело с Бойко Борисов.
От БСП коментираха, че ще участват в разговори, но от позицията на бъдеща опозиция, а не като подкрепящи управлението. Така че ГЕРБ трудно ще може да разчита на гласовете им.
ДПС обаче протегна ръка на ГЕРБ за формиране на съдържателно мнозинство около конкретни национални приоритети и "евроатлантически ценности". Двете партии имат съгласие по въпроса за актуализацията на бюджета. Партията на Местан ще настоява за отваряне на кредитните досиета на КТБ и пълна ревизия на банката. По този въпрос ГЕРБ няма категорична позиция. Двете партии нямат непримирими противоречия във възгледите си за икономическото развитие на страната, енергетиката, пенсионната реформа, образованието.
От Патриотичния фронт, спряган като потенциален партньор на ГЕРБ, заявиха, че приоритет на приоритетите им ще е недопускането на ДПС във властта. "Ако по този въпрос не се разберем, не може да има преговори", заяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов пред "Сега". Патриотите се разминават с ГЕРБ по няколко съществени въпроса. Те са против увеличението на цената на тока и предлагат да се направи одит на енергийния сектор и да се "извадят големите крадци". Не одобряват и взимането на нови заеми, преди да се извърши ревизия в енергетиката. В здравеопазването ПФ настоява да падне монополът на здравната каса и "да има 140 здравни каси като в Германия", посочи Симеонов. Програмата на ГЕРБ не предвижда подобно нещо. Разминаване в позициите има и по отношение на социалната политика. ПФ е за насърчаване на 2-детния модел и спиране на помощите за всяко следващо дете като мярка срещу ромската злоупотреба с майчинство. ГЕРБ поощрява 3-детния модел. Препъникамък са и предложенията за промени в Изборния кодекс, предлагани от патриотите - да се забрани гласуването в страни извън ЕС, избирателите да получават право да гласуват след езиков тест, както и въвеждане на задължително гласуване. Приемането на тези условия ще лиши автоматично ГЕРБ от подкрепата на ДПС. В нощта на изборите Лютви Местан беше категоричен, че една евроатлантическа "ценностна" коалиция изключва участието на националисти във властта.
АБВ ще определи отношението си към мандатоносителя след обявяването на официалната му позиция, посочиха от партията. Но подчертаха, че различията им са повече от сходствата. От партията на Първанов предлагат да се сключи пакт с името "Партньорство за излизане от кризата" с основна точка в него - актуализация на бюджета. Първанов настоява и за анкетна комисия в НС, която да разнищи далаверите в енергийния сектор. АБВ е готова и с мерки за изход от кризата с КТБ.
Сътрудничеството с "Атака" се очертава повече от проблематично. Волен Сидеров сравни вчера българския политически пейзаж с улица в Амстердам, "където жени от витрините се предлагат". Според него има договор между ГЕРБ и ДПС. "ДПС, РБ и Патриотичният фронт ще подкрепят ГЕРБ, но няма да участват в коалиция. Виждам предвидимо управление. Може да се предвиди, че токът ще стане по-скъп, а животът - по-лош", коментира лидерът на "Атака".
Засега единственият, който охотно се предлага за партньор на ГЕРБ, е водачът на "България без цензура" Николай Бареков - до вчера смъртен враг на Борисов. "Готов съм да седна с всеки на една маса, стига това да стане пред медиите. Готов съм да преговарям с Борисов, Сидеров и Местан", посочи лидерът на ББЦ. ГЕРБ обаче не е определил отношението си към него и партията му.
Чисто аритметично, двупартийно правителство могат да съставят само ГЕРБ и ДПС, или ГЕРБ и БСП. Всички останали комбинации изискват участието на поне 3 партии.