НТВ: Румен Петков - представител на АБВ. Днес (неделя) има преговори с ГЕРБ. С каква нагласа отивате на тази среща? Между другото, питат ви колегите от „Труд" - вярно ли е, че АБВ държи ключа за следващия кабинет и вие казвате „Държим ключа от мазето". Това самоирония ли е, криете ли нещо, шега просто, или?
Румен Петков: Не от мазето, аз казах, че аз лично държа ключа от къщи в случаите, в които жена ми не го взима... Ако искаме да стигнем до една широка коалиция, която да даде усещане за стабилност в управлението, преговорите не трябва да започват с чавки - „По първа точка на нашата програма вие как сте?", а трябва да започнат с бял лист. Кои са петте приоритета - вие го чухте и от реалния сектор.
НТВ: В червената папка бял лист ли носите, г-н Петков? (...) Колко широка коалиция си представяте вие? Как изглежда във вашите очи този „дрийм тийм", който ей сега, от утре влиза във властта и решава проблемите?
РП: Не мисля, че непременно звезден ще бъде тимът, но аз мисля, че за всички е ясно - стабилна широка коалиция означава в нея да се ангажират първите две политически сили.
НТВ: ГЕРБ и БСП.
РП: Притеснението, което обаче все повече и у анализаторите пробива, е, че ръководството и на двете политически сили като че ли не са дозрели, като че ли не са готови да направят тази стъпка и в стремежа за собственото си оцеляване продължават да търсят околния враг, продължават да обясняват необходимостта от собственото си съществуване с цел да се борят срещу някой, а не за някой. И затова казвам - като че ли пообъркахме малко идеята на този преговорен процес. Той трябва да е „за", а не „против".
НТВ: Защо една коалиция между ГЕРБ и БСП би имала „ясно лице", по вашите думи, а една коалиция, например, между ГЕРБ, „Патриотичния фронт" и реформаторите - не? (...)
РП: Казвате ГЕРБ, „Патриотичния фронт" и Реформаторския блок - всъщност коя част от Реформаторския блок? Пак казвам, там сме в тази терминология - 18 на 4, 12 на 6. Т.е. не тръгваме „за" какво сме, а тръгваме кой против кое е. И мисля, че днес ние поне ще направим всичко възможно да внесем този елемент - „за" какво сме.
НТВ: Добре, ако на преговорите ви питат: „Вижте, смятаме да правим коалиция с реформаторите и с „Патриотичния фронт". Можем ли да разчитаме на вашите гласове в залата?"?
РП: Нека да очертаят формата на коалицията и нека да очертаят приоритетите на коалицията. Аз не мисля, че там са толкова ясно очертани допирните точки. Още повече, че прозвуча нещо, което няма как да не ни безпокои - че ще се направи правителство без политическо коалиционно споразумение, което ще бъде подкрепяно на база програма. Е, нали това беше правителството на Орешарски? „Атака" защо подкрепяше това правителство? Кой елемент от програмата на това правителство подкрепяше?
НТВ: Аз мисля, че това е тезата на Валери Симеонов, а самият Борисов си говори за коалиция - нали така? Или аз нещо не съм го разбрала?
РП: Аз говоря за нашата теза. И все пак тази теза, която аз сега споделих - тя прозвуча от трибунката след преговорен процес на ГЕРБ с една от политическите формации, участващи в парламента. И това не може да не ни безпокои. Ние не чухме императивната теза „Да, отиваме в едно мнозинство, отиваме при създаването на едно правителство с една политическа рамка". Включително може би по-доброто решение беше този преговорен процес да се предхожда от една лидерска среща, в рамките на която да се очертае тази политическа рамка. А сега ние малко сме свидетели на "Коалицията на желаещите „България без цензура"...
НТВ: Не всички желаещи ги приеха, да ви кажа. Някои им казаха „довиждане", че и „сбогом" даже... Нищо не ни казвате. Разбрах само, че правителство на малцинството на ГЕРБ няма да подкрепите…
РП: Няма и как.
|
|