България е магнит за световни гиганти, които местят кол центровете си у нас. Най-бързо развиващата се индустрия у нас е аутсорсингът на ИТ и бизнес процеси, който расте с двуцифрени темпове през последните четири години и носи приходи от над 1 млрд. евро годишно, сочи доклад на "Индъстри Уоч", цитиран от БГНЕС. В този сектор страната ни е на първо място в Европа и на девето в света.
"Аутсорсинг индустрията е концентрирана основно в София. По наши оценки там работят над 85% от всички заети в сектора", твърдят анализаторите от "Индъстри Уоч".
По данни на Българската аутсорсинг асоциация заетите в този тип услуги у нас са около 22 000 към момента. Асоциацията смята, че има потенциал и в други големи градове извън столицата като Пловдив. Той е особено атрактивен заради "студентския си живот". В Пловдив има около 40 000 студенти и е вторият притегателен център за фирмите, които предлагат изнесени услуги. Очакваният ръст на работните места в града е между 100 и 150% през следващите 5 години.
За да се запази тази експанзия на пазара у нас, е нужно обаче гъвкаво законодателство за наемане на служители и модерно образование в техническите специалности, коментират от "Индъстри Уоч". В момента обучението и методите на преподаване са архаични и само 10-15% от завършилите са "специалисти на адекватно ниво".
Средната възраст на заетите в тази сфера е 25 години. За улеснение на служителите, а и поради обслужването на далечни дестинации част от фирмите предлагат работа на смени или работа вкъщи. Така голяма част от служителите успяват и да ходят на лекции и да работят.
|
|