:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,772
Активни 792
Страници 30,337
За един ден 1,302,066

Всички са против пенсионната реформа

Синдикатите, работодателите и икономистите са единодушно срещу увеличаване на осигурителната тежест
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Синдикатите заплашват София отново да стане арена на протести, ако се тръгне към увеличение на възрастта за пенсиониране.
Вариантите за пенсионна реформа, разработени от консултативния съвет към служебния социален министър Йордан Христосков, не се приемат еднозначно от синдикатите, бизнеса и икономистите. В разработването им участваха представили на синдикалните и работодателските организации, но в личното си качество на експерти. Позицията на техните организации обаче се различават значително и е ясно, че решенията няма да се постигнат без тежки спорове.

Синдикатите са категорично против да се увеличават годините за пенсия на която и да било категория работещи. Миньорите вече излязоха на митинг в Мадан срещу увеличаването на техните години за пенсия още преди обявяването на вариантите за реформата. "Проведохме заседание на управителния съвет и сме категорично против увеличаването на възрастта за работещите първа, втора и трета категория труд. Против сме при средна продължителност на живота 70 г. при мъжете, да се пенсионират на 65 г. Ако тези предложения бъдат внесени от новото правителство в парламента и няма чуваемост за нашите искания, ще има протести до дупка", коментира пред "Сега" председателят на федерацията на миньорите в КНСБ Валентин Вълчев.

От КТ "Подкрепа" също не прегръщат идеята за ръст на пенсионната възраст. Николай Николов от синдиката предлага възрастта за трета категория да остане 60 г. и 8 месеца за жените и 63 г. и 8 месеца за мъжете, а на 65 г. да се излиза в пенсия само при недостигащ стаж, както е сега. В последния случай се искат минимум 15 г. стаж. Според Николов трябва да се даде възможност за "отдушник на хората, защото не всички издържат до 65 г.", както и да се върне точковата система, при която хората с по-голям стаж от изискуемия могат да се пенсионират преди навършване на годините. "Защо бе отменена точковата система? Ако един човек има 40 г. стаж, трябва да го караме да чака две години и тогава да го пенсионираме например. И се предлага поредната глупост - да му даваме дългосрочно обезщетение за безработица от 7.20 лв. на ден. Това е обидно за хора с по 40 г. стаж", коментира Николов, който е един от авторите на пенсионната реформа от 2000 г.

Икономисти, работодатели и синдикати са единодушни по един въпрос - увеличаването на осигурителната тежест. Както "Сега" писа, консултативният съвет е разработил вариант, според който догодина вноските за пенсия и за безработица ще се увеличат с по 1 процентен пункт. "Това не е добра идея - все едно да имате скъсан джоб и да искате да го напълните с пари. Докато не се спрат злоупотребите в системата, НАП не започне да си събира приходите от вноските, не се повиши доверието на хората в осигурителната система и в бъдещите им пенсии, няма смисъл да се вдигат осигуровките", коментира пред "Сега" Калоян Стайков от Института за пазарна икономика. От КНСБ и КТ "Подкрепа" също не са съгласни, защото така се наказват работещите и плащащите хора.

Синдикатите искат държавата като специфичен осигурител с 12% вноска да се издължи на ДОО. "По закон държавата трябва да внася 12%, но прави както със здравната вноска - внася толкова, колкото има", коментира Николов. Той предложи друга идея, която вероятно ще предизвика остри реакции - да се повдигне дебатът "дали да се наказва живият труд с по-високи осигуровки, или да се обложи с повече оборотът", тоест да се вдигне ДДС и да се запише изрично, че част от събраните приходи отиват в осигурителната система.

Според работодателите и икономистите вдигането на осигуровките ще увеличи сивия сектор и ще доведе до укриване на доходи. Българската стопанска камара е против ръст на осигурителната тежест. "Вдигането на осигуровките трябва да дойде евентуално, след като се убедим, че всички проблеми и злоупотреби са изчистени. След като са ограничени злоупотребите с инвалидните пенсии, с които от НОИ се плащат неправомерно около 300 млн. лв. Защо да се вдигат осигуровките, след като без контрол средствата изтичат през тези пробойни", коментира Григор Димитров от БСК, но с изричната уговорка, че коментира като експерт, участвал в съвета, а не като представител на организацията си. Димитров се обяви и за изчистване на осигурителната система от социалните плащания, които не са свързани с осигурителния принос на хората.

ДОХОДИ

Експертите са против обвързването на максималния осигурителен доход с минималната работна заплата. Идеята е максималният доход да е равен на осем или десет минимални заплати. Това ще доведе до драстичен ръст - при планирано минимално възнаграждение за 2015 г. от 380 лв., максималният доход за осигуряване ще скочи на 3040 или 3800 лв. "Минималната заплата не е икономическа величина, а политическа. Не се определя по никакви правила, трябва да има ясни критерии", коментира Григор Димитров. Калоян Стайков добави, че в обвързването няма логика и това със сигурност ще накара хората с високи доходи да започнат да ги укриват.
67
6414
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
23 Октомври 2014 19:56
Промяната на пенсионната възраст е просто подмяна на договора при започване на трудовия стаж.
И трябва да се благодари на "реформиращите" - щото можеха направо разстрел да предложат...
----------------------
Сайтът на Генек
23 Октомври 2014 20:08
Генек,реално аз съм една от ощетените, защото при започването на работа условията за пенсиониране бяха 25 години стаж, и 55 години възраст. По сегашните правила ще придобия право на пенсия на 63 години, тоест 8 години по- късно. Справедливо ли е това?
23 Октомври 2014 20:25
Едно си Христосков знае, едно си бае - вдигане на възрастта, вдигане на осигурителните ставки. Малоумници!
23 Октомври 2014 20:25
справедливо ли е 60% от бюджета на НОИ да се пълни не от осигуровки ами от бюджета ?
23 Октомври 2014 20:38
Лонгин, да се махнат плащанията които не са свързани с осигуряването, като първа стъпка.
23 Октомври 2014 20:42
Имаше едно споразумение да се вдига възрастта за пенсиониране от 2021 година подписано от синдикатите. Когато ББ почна да вдига възрастта и стажа с по 4 месеца същите синдикати си затраяха удобно а сега се репчат
23 Октомври 2014 20:45
А на господин Николов, който твърди, че е един от авторите на пенсионната реформа ще кажа че тя трябва да обхване хората , които са започнали работа тогава, през 2000-та година, но не и тези преди това.
23 Октомври 2014 20:54
И да не ми разправят че осигурителната вноска била много намалена. Намалиха я, когато въведоха здравната. При социализма беше 35%, сега е 21+8=29%. И ДОД не беше по- голям, защото имаше необлагаем минимум, и доходите по трудови и граждански доходи не се събираха. Само дето работещите бяха над 4млн, а сега са под 3, ито какво ли работят
23 Октомври 2014 20:56
До Генек
Промяната на пенсионната възраст е просто подмяна на договора при започване на трудовия стаж.
Това е един удар по доверието в НОЙ. А НОЙ е една банка. Подобен удар бе нанесен на КТБ
23 Октомври 2014 21:08
Промяната на пенсионната възраст е просто подмяна на договора при започване на трудовия стаж.
А промяната на осигурителната тежест не е ли подмяна на договора при започване на трудовия стаж? От 59% сумарно преди 34 години, сега е около 31%. Отделно прогресивния подоходен данък, както и формирането на фонд "пенсии" - директно от републиканския бюджет преди, сега с други опции (държавно-обществен фонд, държавни събсидии, частни пенсионни фондове, пожизнени застрахователи, взаимно-осигурителни дпужества)
Промяната на Кодекса на труда (на закона) не е ли промяна на договора? Преди 33 години се искаше партийна препоръка за започване на работа, сега не е точно така. Смяната на месторабота също беше по друг режим, напр. гастарбайтерството беше забранено, но пък разпределението беше задължително.
тя трябва да обхване хората , които са започнали работа тогава, през 2000-та година, но не и тези преди това.
А хората, започнали работа преди 2000 г., как ще се пенионират и откъде ще се плащат пенсиите? Или не се предвижда такова? То, вярно е, че не е задължително човек да се пенсионира, ама все пак някаква възможност би следвало да има. Не всички могат да дремят кат председатели на балкански институти подобно Иван Нейков.
23 Октомври 2014 21:09
Боже ... ама вие се осигурявате ли ?! Майко мила ... има оптимисти на тази територия Или по скоро - има държавно осигурени. Колеги, я се осъзнайте ... никой в реалния бизнес не иска да дава пари за безполезна полиция, лъжливи цигани, и незнайно какво вършещи държавни служители.
23 Октомври 2014 21:13
"Това не е добра идея - все едно да имате скъсан джоб и да искате да го напълните с пари. Докато не се спрат злоупотребите в системата, НАП не започне да си събира приходите от вноските, не се повиши доверието на хората в осигурителната система и в бъдещите им пенсии, няма смисъл да се вдигат осигуровките"


Айде да видим, кой ша свърши тази работа...
23 Октомври 2014 21:14
Незнайко,
аз дори не знам кога ще стигна до възраст и дали изобщо ще стигна... Събитието отскача все напред... Дотук - 37 трудови години...
------------------------------
Сайтът на Генек
23 Октомври 2014 21:16
Нима някой вярва в НОИ?
Що се отнася до осигуряването - не се осигуряваме, просто ни прибират парите...
--------------------
Сайтът на Генек
23 Октомври 2014 21:28
аз съм една от ощетените, защото при започването на работа условията за пенсиониране бяха 25 години стаж, и 55 години възраст. По сегашните правила ще придобия право на пенсия на 63 години, тоест 8 години по- късно. Справедливо ли е това?

Разбира се, че е справедливо. Щото е демократично....
23 Октомври 2014 21:58
Справедливост.
Ми преди 10 годин, баницата е била голема.
Сега е малка. След още 10 годин, още по-малка.
Колкото и справедливо да се дели се тая.
Мизерни трохи...
23 Октомври 2014 22:00
Калки,да ти кажа приготвила съм паветата, но главите за чупене са толкоз много, че не знам от коя да започна.
23 Октомври 2014 22:18
И ДОД не беше по- голям, защото имаше необлагаем минимум
Хм,
ДВ, бр. 101 от 1972 г.
17. Данъкът се изчислява по следната таблица:
До 200 лв. необлагаеми От 200,01 до 400 лв. 8 лв. + 5% за горницата над 200 лв.
Над 4000 лв. 1090 лв. + 46% " 4000 лв.
Доходите от земеделие и животновъдство до 200 лв. се облагат с данък 4%, ако тия домакинства имат приходи и от заплати, надници, трудодни, пенсии и др.


ДВ, бр. 53 от 1973 г. до ДВ. бр.4 от 13 Януари 1989г.
Годишен доход Данък
До 200 лв. 9%
От 200,01 лв. до 400 лв. - 18 лв. + 12% за горницата над 200 лв.;
...
от 2800,01 до 3600 лв - 718 лв + 44% за горницата над 2800 лв.;
от 6000,01 до 7000 рв. - 2458 лв. + 70% за горницата над 6000 лв.;
Над 7000 лв. - 3158 лв. + 81% за горницата над 7000 лв.



ДВ. бр.23 от 23 Март 1993г.
до 1250 лв. - необлагаеми;
от 1250,01 до 2000 лв. - 20% за горницата над 1250 лв.;
...
над 225000 лв. - 96350 лв. + 52% за горницата над 125000 лв
.
Ергенски данък от 1968 до 1990 г.:
(4) Гражданите, чиито доходи не са облагани с данък, за да бъдат обложени поради навършване на 21-годишна възраст, изтичането на 3 години от сключването на брака или от смъртта на детето, а също, за да бъде увеличен данъкът от 5 % на 10 % или от 10 % на 15 % поради навършването на 30, съответно на 35-годишна възраст, са длъжни да подадат декларация.
(5) Неподалите своевременно декларация плащат лихва 0.05 % за всеки просрочен ден.


При социализма беше 35%
Хм:
Обн. ДВ. бр.23 от 22 Март 1991г.
Член единствен. Размерът на осигурителните вноски се определя, както следва:
1. за лицата, които се пенсионират при условията на трета категория труд - 35 на сто върху изплатените брутни суми по трудови правоотношения или върху осигурителния доход;
2. за лицата, които придобиват право на пълна пенсия за изслужено време и старост 5 години по-рано от възрастта , която се изисква за пенсиониране при трета категория труд и за учителите - 45 на сто върху изплатените брутни суми по трудови правоотношения или върху осигурителния доход;
3. за лицата, които придобиват право на пълна пенсия за изслужено време и старост 10 и повече години по-рано от възрастта, която се изисква за пенсиониране при трета категория труд - 50 на сто върху изплатените брутни суми по трудови правоотношения или върху осигурителния доход


23 Октомври 2014 22:28
Да, генек е прав, аз като почвах работа, искаха 20 години трудов стаж и 55 години навършени, сега искат двойно повече стаж, докато дойде време за пенсия, ще искат и двойно повече възраст.
Колкото по режеш, толкова по-късо става - не мистичен, а обикновен физически закон.
Младите отиват на запад не само за висока заплата, а и за спокойни старини. Старите също.
24 Октомври 2014 00:31
Уж солидарна система ама полиция, военни и т.н. не плащат. Затова гласуват с краката си а на баламите дето остават още повече им го натаралянчват.
24 Октомври 2014 03:56
Да, така е - променят договора ни едностранно. Наистина трябва да има различни изисквания за започналите работа след 2000 г. и тези, чийто трудов стаж е започнал по времето на соца. Доста от тях периодично оставаха безработни след 1989 г.
Има едно простичко решение, ама не им стиска - държавните чиновници, полицаите, "овенните" и прочие хрантутници, чийто брой расте главолномно с годините, да започнат да се бъркат за собствените си осигуровки, без да им увеличават заплатите - като на всички нас.
Доста сериозно перо ще се получи.
А те, както винаги, впрягат каруцата пред коня и само едно си знаят - увеличение на възрастта, увеличение на вноските, а насреща - работещите измират преди всякакви пределни години за пенсиониране поради антисистемата на здравенеопазването, стреса, некачественото хранене, ниските доходи, напълно липсващата превенция и наистина безплатни лекарства, безсмислени "такси", за да кажеш "Добър ден" на личния си доктор (равни на три хляба) и т.н.

Необходими са съвсем различни мерки - например осигурените да не плащат "входна такса" за личен лекар, да не кихат пари за всяко изследване, което им се изписва, да се премахнат направленията за специалисти и посещенията при специалист да са безплатни, изписаните лекарства също да са безплатни. Да се осигурят безплани спортни съоръжения, а не банята с минералните й басейни да се преправя на музей, вместо хората да могат масово и почти безплатно да плуват там. И т. н. Образованието да е наистина безплатно - учебници, тетрадки и всичко останало.
Тогава ще се освободят и пари, и ресурси, та да се мисли какви да са пенсионните вноски. Да се разкара нарастващата армия от чиновници по министерствата. Да не се дублират институциите - здравното осигуряване да си се върне в Министерството на здравеопазването, пенсионните осигуровки - към Министерството на труда и социалните грижи. Да не се задължават работещите да пълнят гушите на уж доброволни частни пенсионни фондове - който има възможност, ще спестява и сам.
Да се възстанови необлагаемият минимум. Да се намали ДДС за тока за бита, палното и топлата вода, за храните, лекарствата, книгите.
Списъкът може да се продължи безкрайно.
И на първо място - налага се спешно да се заемат с демографската катастрофа, която е първоизточникът на всички проблеми в пенсионния недостиг.
А не пак, дайте да дадете.
24 Октомври 2014 06:30
Така наречените "организации" на "работодателите"
требва да бъдат забранени със закон.
ТЧК
24 Октомври 2014 07:01
Изобщо т. нар. недостиг на средства в пенсионната система е само следствие на корупция, разрастване на администрацията, прехвърляне на средства в частни фондове за обогатяването им - с една дума, създадавне на хранилки за търтеи на гърба на малкото все още работещи, и най-вече на демографската катастрофа у нас, за която тук или се мълчи, или се дрънкат Сталин(а)ски глупости за незаконните имигранти, които щели били да подобрят положението.
24 Октомври 2014 07:16
ablepsia
24 Октомври 2014 07:01

Недостига на средства в пенсионната система е най-вече заради многото пенсионери спрямо работещите. Още малко и всички пари на работещите ще бъдат взети за да може да има толкова много пенсионери, една голяма част от тях - здрави, прави, работещи, че и по-богати от работещите дето им изкарват пенсиите да получават пенсии.

Освен това отделно всеки данъкоплатец се натоварва втори път и от данъците му 3.5 милиарда вместо в инфраструктура, в хубави улици, добро здравеопазване, добро образование, за по-добра икономика - отиват пак за пенсионерите и социално-слабите. Че то коя икономика може така да се развива? После се чудим защо улиците, пътищата, болниците, държавните сгради се разпадат, ами ще се разпадат я, 3. 5 милиарда всяка година се взимат от там.

Над 30% от бюджета на държавата отиват за пенсии и социални помощи. В коя друга държава това е така?


--
Блог
24 Октомври 2014 07:44
Правилно, Мик...
Недостигът на средства е заради многото пенсионери... Не мрат бе, тяхната мама... Да си ти на власт, че да ги зачешеш с картечница... Що пари ще има тогава...
-----------------------------------
Сайтът на Генек
24 Октомври 2014 07:49
Как ви звучи 62-годишен безработен?
24 Октомври 2014 08:49
Ами, като 65 годишен начален учител.
24 Октомври 2014 09:12
грешно заглавие-обърнете внимание на това ,че правителството което и да е е съгласно ,независимо НИЕи ВИЕ какво искаме.това че ние не искаме незначи че няма да стане-поне за сега е било винаги така .
24 Октомври 2014 09:18
65-годишен начален учител е по-нормално за първолаците - близо е до бабите и дядовците им.
Но 62-63-годишен безработен е смъртна присъда.
И гавра.
24 Октомври 2014 09:22
генек
24 Октомври 2014 07:44

Ами дали ще кажеш пенсионерите са много или работещите са малко... Фактите са същите. Или трябва да се увеличат работещите или да се намалят пенсионерите. Вариантът дайте да вдигаме вноските и да взимаме допълнително пари от бюджета е рецепта за унищожаване и на малкото работеща икономика. А пък постоянното пренасочването на 3.5 милиарда годишно от поддръжката на държавата, на инфраструктурата за изплащане на пенсии и помощи.. това си е унищожително за икономиката. Разбирам да е за 1, 2 години.. при криза ок, ама постоянно да е така.. че то няма никой работещ да остане тук, щото какво качество на живота може да има, след като улиците, инфраструктурата е оставена да се руши? 25 години.

Пенсиите трябва да се дават когато човек вече не може да се издържа сам. Т.е. не работи и има много ниски доходи, щото ако има високи доходи.. че защо му е пенсия? Така и така е успял човека, защо обществото трябва да му помага още? Все пак имаме солидарна разходопокривна пенсионна система.

А що се отнася до 62 годишния безработен.. ами благодарение на много неща е така - например заради защитата от страна на закона - вземат ли такъв човек на работа след това не могат да го уволнят докато не се пенсионира. Друго - данъчната ни система е сбъркана - данък имоти или е символичен или изобщо липсва - общините нямат пари за поддръжка, т.е. не могат да наемат хора. Отделно, тъй като няма изисквания за поддържане на имотите.. самите собственици не създават работни места. Голяма част от имотите особено в провинцията се разпадат.. никой не ги използва, нито поддържа. Самата държавата прави същото. Например министерството на отбраната има имоти за милиарди.. оставили са ги да се рушат. БАН има имоти за милиарди.. но пък иска пари от държавата. Църквата има огромно количество имоти и пак иска пари от държавата... Собствениците на активи в държавата, благодарение на изчанчената данъчна система.. бездействат и заради това няма работни места не само за 62 годишните. Ами и за 25 годишните - това е още по-лошо.

Така, че 62 годишния в повечето случаи ще е безработен.. щото прекалено много държавата се грижи за пенсионерите и социално-слабите. Наредила е какви ли не ограничения.



24 Октомври 2014 09:24
Има едно простичко решение, ама не им стиска - държавните чиновници, полицаите, "овенните" и прочие хрантутници, чийто брой расте главолномно с годините, да започнат да се бъркат за собствените си осигуровки, без да им увеличават заплатите - като на всички нас.
Доста сериозно перо ще се получи.

Аблепсия, не знам с какво се занимаваш, но явно си далеч от проблема, обсъждан тук. Аз, като по-запознат мога да ти кажа, че с поемането на вноските на държавните служители от държавата, те са пре*баната страна. А НОИ реализира икономия на средства от това, че вноските им плаща държавата.
24 Октомври 2014 09:35
Или трябва да се увеличат работещите или да се намалят пенсионерите.

Да де, нали това повтаряш - работа няма, работещите намаляват, тогава остава да се премахнат пенсионерите...
Разбрах те, защо натъртваш пак на присъдата?
----------------
Сайтът на Генек
24 Октомври 2014 09:47
Един от големите проблеми са младите пенсионери -полицаи, пожарникари, военни и др. които хем се пенсионират рано, хем 65% от тях продължават да работят и то представете си пак на държавна служба обикновено в същата. Техните осигурителни вноски изобщо не покриват разходите за големите им пенсии, а и държавата не си дава много зор да ги внася.
Другия проблем пак е от тях, че в началото на т.н. демокрация масово съкратиха и пенсионираха огромно количество военни, които бяха по на 45г и продължават да цоцат държавни пари. Всичко това се знае, но лобито им е непробиваемо.
24 Октомври 2014 10:01
Съгласен със Страйкито. И асоциациите на производителите на зелена енергия тоже!
Не беше по темата, сори.
24 Октомври 2014 10:03
Генек, с една дума-мамицата им! Остава да ни задължат да си носим и патроните, щото държавата нямала средства.
24 Октомври 2014 10:07
Когато АЕЦ-а искаше 1 блок от старите да внася печалбата само в НОИ - не било сериозно. Тьрсете пари от Меглена Кунева и Париба(нк).
Пак се извинявам.
24 Октомври 2014 10:11
Необходими са съвсем различни мерки - например осигурените да не плащат "входна такса" за личен лекар, да не кихат пари за всяко изследване, което им се изписва, да се премахнат направленията за специалисти и посещенията при специалист да са безплатни, изписаните лекарства също да са безплатни.
Това какво общо има с пенсионната система? От такива миш-маши не сме на тоя хал!
Да не се дублират институциите - здравното осигуряване да си се върне в Министерството на здравеопазването,
Това сигурно е за да може лекарите да станат "овенни" и плюенето по тях да е по-качествено?
пенсионните осигуровки - към Министерството на труда и социалните грижи.
Може, ама няма да се получават пенсии, а социални помощи и то след като няма задължени лица по Семейния кодекс, които да платят въпросните помощи.
Един от големите проблеми са младите пенсионери -полицаи, пожарникари, военни и др. които хем се пенсионират рано, хем 65% от тях продължават да работят
Младите пенсионери не са проблем. Проблем са прост-съюзите, МВР и МО и някои работодатели, които се правят на тарикати и не щат да платят 80-110% осигуровки. Елементарно е, при 15 г. трудов стаж и 45 г. получаване на пенсия, 75% от заплата отива за пенсионно осигуряване и 40% за здравно осигуряване с оглед на тежкия труд и нуждата от лечение на увреденото вече здраве. Ако на някой му идват в повече тия 110%, ще трябва да се потруди малко по-длъжко, поне едни 35 години.
24 Октомври 2014 10:15
Пенсиите трябва да се дават когато човек вече не може да се издържа сам. Т.е. не работи и има много ниски доходи, щото ако има високи доходи.. че защо му е пенсия? Така и така е успял човека, защо обществото трябва да му помага още? Все пак имаме солидарна разходопокривна пенсионна система.

Че тогава кой ще е този луд, който ще плаща пенсионни вноски? Откъде накъде един само ще плаща, а друг само ще получава? Солидарността трябва да се изразява само в това, че ако надживееш средната прогнозната възраст продължаваш да получаваш пенсия, а ако умреш преди това, останалите солидарно си поделят полагащото ти се.

Държавното пенсионно осигуряване трябва да плаща само пенсии, базирани на вноските при достигане на определената от закона възраст. При това положение изискването за осигурителен стаж може да отпадне. На когото колкото му изчислят - толкова! Няма минимум, няма максимум. Социалните плащания - вън от пенсионния фонд.
В много страни от Европа пенсия може да се получава само когато човек спре да работи, т.е. изключва се възможността хем държавата да плаща пенсия, хем пенсионираният да работи. Тази възможност трябва да се премахне и от българското пенсионно законодателство.
24 Октомври 2014 10:21
Може, ама няма да се получават пенсии, а социални помощи и то след като няма задължени лица по Семейния кодекс, които да платят въпросните помощи.

Няма да се изненадам ако някоя "умна" тиква реши, че пенсиите са социални помощи и трябва да се дават само ако лицето няма други доходи и деца, които да го издържат.
24 Октомври 2014 10:35
Как може да прецениш, кога някой хора не могат да работят и започват да получават пенсия.Някой работят до 80 а други едва докарват и до 55г
24 Октомври 2014 10:50
Че тогава кой ще е този луд, който ще плаща пенсионни вноски?


Патагонец, пенсионната ни система е солидарна и разходопокривна. Вноските които плащаш, не са за твоята пенсия, а за пенсиите на сегашните пенсионери. Вярно във формулата за пенсията се гледа и колко общо пари е събрал човек от вноски/но раннопенсионираните я торпилират тая формула/, отделно все пак ние нямаме капиталовонатрушваща пенсионна система. Всъщност имаме - ДЗПО - ама там толкова пари са се събрали, че за нищо не стигат и никога няма и да стигат, с тия кризи, кражби и постоянно увеличаване на МРЗ.

Т.е. вноската за пенсии е повече данък солидарност, отколкото пенсионна вноска, която да ти се трупа.
24 Октомври 2014 10:55
Социалните плащания - вън от пенсионния фонд.
Сиреч, пенсионният фонд - вън от министреството на социалните грижи. Тъй де, министерството получава пари от бюджета, а не от осигуровки. Поради това плаща социални помощи, а не пенсии. Ако се въведе ДОД между 50 и 90%, може да отпаднат осигуровките, но вместо пенсии ще се получават помощи. Дори размерът на помощите да е съобразен с трудовия стаж и/или платения ДОД, държавният чиновник винаги може да предвиди изключения, които да станат правило. Имаме над 40 годишен опит в това отношение. Ей на, по-горе се затрудних с някои "нормативни текстове" като Инструкция на ЦК на БКП за работещите в хим. индукстрия (непубликувана), Решение на ЦК на БПС (Български професионален съюз) за заетите еди къде си.
Държавното пенсионно осигуряване трябва да плаща само пенсии, базирани на вноските при достигане на определената от закона възраст. При това положение изискването за осигурителен стаж може да отпадне. На когото колкото му изчислят - толкова! Няма минимум, няма максимум
При девалвация на валутата и/ли хипер инфлация значи пенсията може да бъде 70 стинки или колкото една детска надбавка от 30 лв.? При такава постановка на въпроса, всички ставаме пенсионери на 18 годишна възраст с една стинка пенсия, но спираме да плащаме всякакви осигуровки. Каквото ударим част-пром, само ДОД ще плащаме.
24 Октомври 2014 10:56
Патагонец, пенсионната ни система е солидарна и разходопокривна. Вноските които плащаш, не са за твоята пенсия, а за пенсиите на сегашните пенсионери.

Нали затова казвам, че пенсиите, плащани от НОИ трябва да се базират само на вноските. Всички други плащания - вън от системата и да се плащат от други фондове, като за социалните пенсии да има и имотен критерий. Аз разглеждам осигуровките за пенсия като заем към държавата, който тя се задължава да върне чрез изплащане на пенсия.
24 Октомври 2014 10:58
Как може да прецениш, кога някой хора не могат да работят и започват да получават пенсия.Някой работят до 80 а други едва докарват и до 55г


Когато човек не може да работи преди да навърши пенсионна възраст - има си инвалидни пенсии. За останалите - или работа или пенсия. Натисни тук
24 Октомври 2014 11:02
При девалвация на валутата и/ли хипер инфлация значи пенсията може да бъде 70 стинки или колкото една детска надбавка от 30 лв.?

Няма такива положения, защото на държавата са предоставяни пари, които са процент от средната работна заплата, а не жълти стотинки. Вноските трябва да се пресмятат спрямо средната заплата за всяка година и пенсията се определя на тази база.
24 Октомври 2014 11:04
Аз разглеждам осигуровките за пенсия като заем към държавата, който тя се задължава да върне чрез изплащане на пенсия.
Ами не е така. Нямаме капиталонатрупваща пенсионна система. А и да имахме - щеше да е още по-лошо. Най-вече заради постоянните големи увелиения на МРЗ и осигурителния доход, много по-високи от годишната инфлация. Т.е. сега се изплащат много по-високи пенсии отколкото пари са събирани през годините даже и с лихва. Да не говорим, че имаше и кризи които нулират натрупванията.

Колко е средната работна заплата в една държава, ако само 5 човека работят на 10 хил. лева заплата? Щото в момента така се смята средната раб. заплата - безработните не се броят. И как тия 5 човека могат да изплатят пенсии на 2 милиона пенсионера изчислени на базата на тази средна работна заплата?
24 Октомври 2014 11:08
Т.е. вноската за пенсии е повече данък солидарност, отколкото пенсионна вноска, която да ти се трупа.

Демек, ти си плащай данъка, а после ти обясняват разни тарикати, че трябва да траеш - щото другите няма да плащат...
----------
Сайтът на Генек
24 Октомври 2014 11:19
Уважаеми, защо мислите, че хора ненавършили пенсионен възраст не искат да работят? Бях на борса - нищо не предлагат. Курсове за преквалификация - само за хора под 29 годишен възраст. Защо главен експерт в министерски съвет със средно образование и без чужди езици назначен от служебното правителство без конкурс? Защо НОИ е пълно със съселяни на Христозков? Защо в софийска здравна каса работят племеници на директори на болници? Тези хора аз лично ги познавам. А образованите, но без връзки, са безработни. Ако господина предлага свободни работни места с пълни осигуровки и 8 часово работно време за образовани жени на над 55 годишен възраст с удоволствие ще кандидатствам.
24 Октомври 2014 11:40
Пенсионна реформа никой не предлага, така че заглавието е силно подвеждащо, както и началото на статията.
Предлагат се някакви изменения, които както винаги досега няма да доведат до нещо по-добро.
При около 70 години средна продължителност на живота на мъжете в България, мъжете трябва да се пенсионират на 60 години. Подходът възприет от доста години е изначално погрешен - дайте да вдигнем възрастта за пенсиониране, за да няма нови пенсионери и ще я вдигаме докато накрая не остане жив пенсионер. Горе-долу това е същността на промяната, която представят като реформа.
За работещите първа и втора категория труд не е необходимо да им се вдига насилствено възрастта за пенсиониране. Достатъчно е те да се отделят в отделно пенсионни фонодве и пенсиите им да се изплащат само от вноските на работещите в тези категории труд и те сами ще изреват на умряло и ще поискат повишаване на възрастта за пенсиониране. Сега им е добре - намалени са пенсиите на трета категория труд и тези средства от трета категория труд отиват за плащане на пенсиите на тези от първа и втора категория труд. В момента за да се плащат пенсиите на тези с първа и втора категория труд, при сегашната им възраст за пенсиониране, без да се краде от трета категория, осигурителните вноски на първа и вторта категория труд трябва да се вдигнат 5-10 пъти.
24 Октомври 2014 12:21
Няма такива положения, защото на държавата са предоставяни пари
На държавата предоставяш само данъци и депутати. Данъците се изхарчват до дупка всяка година. Затова няма да ги коментирам. Депутатите -по-долу.
Пенсията е Договор. При разходно-покривния модел договорът е между поколенията. Сиреч благодарното следващо поколение, обучено и по-високо квалифицирано от предходното, се съгласява да плаща "достойна" пенсия на тези, които са им дали основата да са толкова успешни, но вече не са в състояние да упражняват трудова дейност. Понеже "достойна пенсия" е нищо не значеща пропаганда, следва да се разбира не по-малко от МРЗ и не повече от средния месечен доход при пенсионирането.
При капитало-натрупващия модел, договорът е между конкретен индивид и даден фонд (обществен или частен, няма значение). Там, при настъпване на "падежа" на договора, можеш да си вземеш еднократно всичко "натрупано", има и възможност фондът да се грижи известно време като изплаща част от натрупаното.
Ролята на държавата и в двата случая е да гарантира изпълнението на договорите (спазването на законите). Но като избереш крадливи депутати, те забравят за гаранцията, по-точно разбират гаранцията като комисионна в тяхна полза и ... почват да "коват" нови закони - финансово полуграмотните печатат пари; социално полуграмотните раздават привилегии. И в двата случая губят доверие и държавата се разтуря както и се случва (16 хиляди от най-переспективните зролосници напускат страна без дори да са опитали някое от "благата на държавата" като например висшо образование).
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД