:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,488
Активни 781
Страници 14,391
За един ден 1,302,066

Законът на ДПС за КТБ се оказа много шум за нищо

Депутатите са готови да удължат с още месец отнемането на лиценза в опит да се намери спасител на банката
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Нито на влизане, нито на излизане притеснените служители на "Банков надзор" пожелаха да кажат нещо.
Дългоочакваният законопроект на ДПС за промяна на закона за кредитните институции, заявен от партията като гарант за истината за Корпоративна търговска банка (КТБ), се оказа напълно безсмислен. От ДПС твърдят, че искат да отпада банковата тайна при отнемане на лиценза на търговска банка не само с цел да се извадят наяве мръсните тайни на КТБ, но и за евентуални други подобни случаи. Според проекта имената на хората, заемащи висши държавни длъжности, които имат или са имали влогове и кредити в закъсала банка, трябва да се огласят в два ежедневника. Това е основният пункт в проектозакона, внесен от Йордан Цонев, Делян Пеевски и Лютви Местан. Предвижда се до 10 дни след отнемане на лиценза на банка Сметната палата да изпраща на управляващите закъсалата банка списък с имената на хората, които по Закона за публичност са длъжни да подават имуществени декларации. А след още 10 да се публикуват имената на онези политици, висши чиновници, магистрати, кметове и т.н., които са или са били клиенти на "лошата" банка. Само че това безсмислено изреждане на известни и неизвестни имена по страниците на вестници няма да реши нито един проблем.

Според финансовия експерт Васил Кендов тези промени биха дали тласък на офшорките, за да се предпазят истинските вложители или кредитополучатели от публичност. От законопроекта не става ясно дали ще бъдат публикувани само имената на вложители и кредитополучатели, или и суми. Пред "Сега" Йордан Цонев обясни, че падането на банковата тайна би довело и до изкарване на светло и наличностите по сметките, "ако има интерес към тях".

Законопроектът предвижда още централната банка да упълномощава квестори на поставена под особен надзор банка да могат да сключват договори с дружества, "притежаващи опит в проследяване на парични трансфери и вземания".

Има и текст, според който офошорни компании, които имат влогове в банка, за която е взето решение за преструктуриране или отнемане на лиценз, в 10-дневен срок ще трябва да разкрият действителните си собственици. Става дума обаче само за случаите, когато заемите са просрочени и необслужвани. Пред "Сега" Йордан Цонев заяви, че ДПС няма никакво намерение да скрие офшорките, които са изтеглили парите си от КТБ. По думите му тези данни щели да бъдат извадени от фирмите, които ще бъдат наети да проследяват паричните трансфери.

От ДПС вече няколко пъти обясняват, че партията и нейните депутати и активисти нямат нищо общо с КТБ. "Ако ме питате дали ще крием Пеевски - не, няма. Той няма никакви притеснения относно КТБ. Никога не е имал кредити, депозити, нито той, нито офшорки", заяви Цонев пред "Сега". Излиза, че шумът около проектозакона е най-вече обществото да "научи", че други са виновни за злочестата съдба на КТБ.

Законова промяна, свързана с КТБ, бе обсъдена вчера от председателите на парламентарни групи. Тя предвижда да се отложи с месец взимането на лиценза на банката, за да може в този срок потенциални инвеститори да предложат оздравителен план. Това може да стане с промяна в Закона за кредитните институции. Предложението е направено от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Идеята получи подкрепа и от лидера на НФСБ Валери Симеонов. Според него трябва да се вземе спешно решение за КТБ до петък, 1 ноември, и то да включва законова промяна, която да предпази банката от фалит. "4 месеца не се появиха такива инвеститори, а сега чакаме инвеститор за банка, загубила 70% от активите си. Това е просто отлагане на неизбежния край", коментира пред "Сега" икономистът Георги Ангелов. Според него подобна идея поставя и редица въпроси като този дали в този допълнителен месец, който се дава, ще се изплащат депозитите под 100 хил. евро, или вложителите ще чакат още. Интерес към КТБ засега има от консорциум между австрийския фонд EPIC, Оман­с­кия фонд и компанията "Джем­корп". Вед­на­га след като стана ясно, че обезценките на кредитите в КТБ са 4.222 млрд. лв., пред­с­та­ви­те­ли на консорциума са про­ве­ли сре­щи с БНБ и парламентарно представените партии. Инвеститорите обаче искат да знаят каква помощ е готова да предостави държавата.

Партиите в парламента са единодушни, че оставката на управителя на БНБ е неизбежна. Но депутатите не могат да сменят шефа на централната банка, защото той има мандат. Решение за оставка може да вземе самият Иван Искров. Правомощията на управителя се прекратяват по силата на закона три месеца след депозирането на оставка "независимо дали има воля за избор на нов управител или не". Преди дни от централната банка съобщиха, че Искров ще подаде оставка, но след като случаят с КТБ намери решение.



Целият банков надзор отива на безпрецедентен разпит за КТБ

93-мата служители на управление "Банков надзор" на Българската народна банка (БНБ) ще бъдат извикани за разпит в Столичната следствена служба, съобщиха за "Сега" източници от прокуратурата. Финансовите инспектори ще бъдат разпитвани заради разследването за източване на 206 милиона лева от Корпоративна търговска банка (КТБ).

Груповият разпит е без прецедент. При всичките фалирали банки през 90-те години никога редови служители на банковия надзор не са били разпитвани. Показания са давали единствено техните началници.

Вчера в следствието се яви "първата порция" от 15 души. Те пристигнаха вкупом, превозвани от бял микробус на БНБ. Нито един от тях не пожела да коментира призовката си. Видимо притеснени, служителите се опитваха по възможно най-бързия начин да стигнат до сградата на следствието и да избягат от всякакви въпроси. Те не пожелаха да кажат нито имената, нито длъжностите си. Разпитът им продължи над 2 часа.

По това дело обвинения вече получиха мажоритарният собственик на банката Цветан Василев, членове на управителния съвет, главната касиерка, главната счетоводителка и заместничката й, както и подуправителят на БНБ и шеф на "Банков надзор" Цветан Гунев. Всички са на свобода. Последно апелативният съд в София освободи срещу гаранция от 3 хиляди лева главния счетоводител Мария Димова и заместничката й Борислава Тренева.

Главният обвиняем Цветан Василев все още е в Сърбия и не е ясно дали тамошният съд ще нареди екстрадицията му у нас.

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Малко преди 10 ч. в понеделник микробус на БНБ докара банковите служители от работните им места.

Вложители бързат да се отърват от депозитите си

Вложители в КТБ търсят адвокатски фирми, които да им изготвят договори за цесия, чрез които да продадат депозитите си на длъжници на банката. Това съобщи вчера пред в. "Сега" адвокат Михаил Екимджиев. Първите подобни искания са постъпили в кантората му преди няколко дни. Наскоро и адвокат Иван Тодоров обясни в своя статия, че това е един законен начин вложителите да върнат поне част от парите си.

При подписване на договор за цесия вложителят, който няма достъп до сметките си, прехвърля влога си на фирма или на друго физическо лице, което има кредит в банката. Така той получава част от парите си, а длъжникът на банката намалява дълга си. За тази операция обаче е необходимо и съгласието на квесторите. Няма официални данни колко подобни сделки са били одобрени от квесторите на затворените КТБ и банка "Виктория". В медиите се появиха множество информации за подобни практики, а търсенето на адвокатски услуги показва, че този пазар набира скорост.

Адвокат Веска Волева, която стана известна с няколкото спечелени дела срещу банки, обясни пред "Сега", че е възможно това да се окаже поредната схема, тъй като купувачите на вземания не плащали цялата сума на вложителите, а им обещавали да им се издължат на вноски за години напред.

По повод готвените промени в закона за кредитните институции Екимджиев каза, че трябва умело да се балансира между защитата на банковата тайна и обществения интерес. "Всяка дума и буква е от значение", каза адвокатът. По думите му може да се приеме, че общественият интерес надделява, когато става дума за публични личности, които са получавали преференциални лихви или пък безотчетни кредитни карти, без да гарантират със собствени средства тези придобивки.

"Това е проект, писан на коляно", коментира адвокат Волева. По думите й проектозаконът е несъвършен и няма да доведе до публичност, тъй като предвижда единствено обявяване на имената на вложителите, но не и на сумите на влоговете им. Така всеки може да се оправдае, че има малка сума в банката. Тя допълни, че ако се говори за привилегировани вложители, те са изтеглили спестяванията още преди квестурата, така че няма как да се разбере кои са били.

"Законопроектът не предвижда разкриване на банковата тайна за български дружества, които са действали като пощенски кутии при разпределяне на паричните потоци от КТБ и вече отдавна са прехвърлени на някой човек от малцинствата. Така връзката на политическите проекти, корупционните схеми, медийните империи и т.н. с парите на вложителите в КТБ се прекъсва до тези кухи дружества - пощенски кутии, и нищо няма да види бял свят", написа в профила си във "Фейсбук" депутатът от РБ и адвокат Петър Славов.



















 Михаил Екимджиев
13
5054
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
28 Октомври 2014 19:42
Законът на ДПС за КТБ се оказа много шум за нищо

Да не би да очаквахте, че ДПС ще си направи харакири?
28 Октомври 2014 20:26
Системата е виновна .
С всяка банка можеше да се случи това.
Ментата и закон........
Този цирей на прехода ни, подобни нему наглеци като Каролев и компания, са част от причините , довели българина до това дередже.
В случая, с Пеевски- опитват се да скъсат опашката .
Да бяха попитали Електромера в БСП - той поне написа статията в 24 часа.
28 Октомври 2014 21:31
Без много коментар, Граждани - вратата към Решение-то е отворена - само бъдете бдителни,
КОЙ опитва да влезе през нея ...
28 Октомври 2014 21:47
С този закон ДПС иска да каже: Ето, ние искахме да разкрием нещата около КТБ, вие не се съгласихте, затова сега ако обичате не ни обвързвайте повече с КТБ!
28 Октомври 2014 22:39
Законопроектът предвижда още централната банка да упълномощава квестори на поставена под особен надзор банка да могат да сключват договори с дружества, "притежаващи опит в проследяване на парични трансфери и вземания".

Нищо чудно въпросните дружества да собственост на Ментата и Пеевски....
29 Октомври 2014 05:48
Необходим е специален закон за лицата Данчо Ментата и Делян Шопара. С единствен член, че тези лица се лишават от свобода заради гадните си муцуни и войнстваща неграмотност.
29 Октомври 2014 06:06
ПП Газетата търпи критика, че е поместила снимки от разни места, но ги няма портретите на измекярите Цонев и Пеевски, които при едно нормално общество отдавна щяха да висят на някое дърво в Борисовата градина и гарваните гнусливо щяха да ги гледат отстрани.
29 Октомври 2014 06:40
Добре ли е да разкрием държавните служители и собствениците на офшорки или да!?
29 Октомври 2014 11:41
Така и не се разбира какво му е толкова лошото на този закон. Най-малкото дава допълнителна информация за размишление и разкрива неща, за чието разкриване цяла година крякаха Х.У.И.-тата, опикавайки попътно целия център на София. Сега пък на същите Х.У.И.-та нещо не им се нрави законът.
Ама то от непеошници, бивши и настоящи седесарски измамени камилчета и производните им нещо смислено може ли да се очаква?
29 Октомври 2014 12:19
Тоз банков надзор много страшен, бе.
29 Октомври 2014 13:01
При КТБ имаме и разчистване на сметки между две групировки.
Финансово-индустриалната групировка на ДПС vs Червено-синята мафия. Аз определено залагам че, ДПС ще спечели битката. Фалита на КТБ ще е тежка загуба за Червено-синята мафия и голям успех за Финансово-индустриалната групировка на ДПС. Не без подкрепата на целокупния Български народ.
29 Октомври 2014 19:41
Добре ли е да разкрием държавните служители и собствениците на офшорки или да!?
Добре е, когато встъпват в длъжност или когато създават офшорката или правят депозита (да кажем, след корупционна взятка). Разкриването, след като са престанали да играят по свирката на някой си политически гуру, временно овластен и предизвикал криза с цел да се саморазправи с неиграещите добре по свирката му, е само начин да се укрепи мафиостката власт на "разпределящите баницата". Това ли е целта!?
29 Октомври 2014 19:56
Законът на ДПС за КТБ се оказа много шум за нищо


То и ДПС са много шум за нищо, само че от нищо стана така, че доносник на ДС в момента дърпа конците в т.нар. държава България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД