:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,281,520
Активни 471
Страници 12,212
За един ден 1,302,066

Кандидатите за КТБ давали 1 милиард евро за оздравяването й

Икономисти и експерти изразиха противоречиви мнения за резултата от спешните законови промени
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В сряда без дебати временната парламентарна комисия по бюджет и финанси прие на първо четене законопроекта на Йордан Цонев, Лютви Местан и Делян Пеевски за промени в Закона за кредитните институции, който гласи премахване на банковата тайна.
Инвеститор, който обикаля БНБ, финансовото министерство и други институции, възнамерява да налее 1 милиард евро в Корпоративна търговска банка (КТБ). Това заяви депутатът от ГЕРБ и председател на временната парламентарна бюджетна комисия Менда Стоянова вчера. Именно заради това в сряда депутатите решиха да дадат възможност да се направи опит КТБ да бъде спасена, давайки отсрочка за отнемане на лиценза й.

Стоянова не назова инвеститора, но консорциумът между Оманския фонд, EPIC и Джемкорп отговаря на описанието. Още в сряда от БНБ заявиха, че EPIC, Оманския фонд и Джемкорп имат желание да покрият половината от отрицателния капитал на КТБ. При оценката за 4. 222 млрд. лв. обезценка те казват, че могат да допринесат с 50 процента за запълването на този недостиг, каза подуправителят на БНБ Калин Христов в сряда. Другият подуправител на БНБ Димитър Костов обясни още, че само 4 милиарда лева няма да са достатъчни за оздравяването на КТБ, която ще се нуждае от още 2 милиарда лева като наличен капитал.

Според информация, разпространена от агенция Бгнес вчера, Оманският фонд е отправил и официална оферта за КТБ. От БНБ снощи отрекоха информацията. Пред "Сега" от централната банка заявиха единствено, че продължава да се води кореспонденция между "Оманския фонд, БНБ и други институции", но не пожелаха да коментират конкретно предложение.

"Искаме да дадем време на този, който иска да налее пари в нашата банкова система, и да не го изгоним", аргументира решението на бюджетната комисия от сряда Менда Стоянова. По думите й така ще бъдат спасени не само гарантираните депозити, но и цялата банка, заедно с вложенията на предприятия и общини. По проблема с осигуряването на останалите 2 милиарда лева от отрицателния капитал на КТБ Стоянова посочи, че трябва да се направи план за преструктуриране. "В никакъв случай няма да допуснем участие на публични средства в размери, по-високи от тези, които биха били ангажирани, ако се платят влоговете на гарантираните вложители. Държавата не може и не трябва да си позволява оздравяване с публични средства", обеща Стоянова. И се закани, че още днес ГЕРБ ще поиска от БНБ да предостави в 3-дневен срок разчети, подкрепени с финансова обосновка, "за макроикономическия ефект и ефекта за държавния бюджет", както е записано в решението на комисията. По думите й въпреки твърденията на управителя на БНБ Иван Искров, че всичко вече зависи от политиците, "топката остава в полето на БНБ", тъй като тя е компетентната и отговорната за банковата система институция.

Още в първия ден на 43-тия парламент Управителният съвет на БНБ внесе доклад за случилото се досега около КТБ, от който става ясно, че от Централната банка са затруднили максимално Оманския фонд и консултанта ЕПИК да участват в спасяването на КТБ. Вместо разговори по същество от централната ни банка от месеци разиграват кандидат-инвеститорите, като им искат пълномощни, документи за произход на средствата, споразумения за неразкриване на информация и планове за финансово участие.

В същото време икономисти и експерти са по-скоро песимистично настроени към последния шанс за спасяване на КТБ. Според икономиста Георги Ангелов решенията на бюджетната комисия си противоречат, защото едновременно казват, че ще се оздравява КТБ, но и преди това ще се изплатят гарантираните депозити. "Какво ще оздравяват тогава, няма банка без вложители", коментира Ангелов пред "Сега". Според него реално спасяване на КТб само със законодателни промени не може да се случи. "Просто се пишат пожелателни текстове, спасяването минава през наливане на поне 5 милиарда лева", категоричен е той. По негови думи колкото повече се удължава това положение, толкова повече цесии и прихващания се правят и намаляват добрите активи на банката.

Според икономиста от Института за пазарна икономика Калоян Стайков вложителите все още вярват в банковата система и това се вижда от растящите през последните месеци депозити. Ако обаче в КТБ се налеят държавни пари, доверието може да се разклати. "Ако в следващата седмица и половина, с която политиците разполагат, започнат да правят някакви законови "гимнастики" само и само банката да бъде оздравена с държавни пари, тогава може да има наистина негативен ефект", заяви Стайков пред агенция Фокус.

Бившият финансов министър Стоян Александров обясни, че решенията на бюджетната комисия просто дават повече време на инвеститорите да си заявят намеренията. "Става въпрос за това да се премахне този автоматизъм - отнемане на лиценза, след като стане ясно, че капиталът е отрицателен". Според него обаче е трябвало от БНБ да обяснят какви са тези инвеститори, доколко са сериозни, след като са водили разговори с тях.





РАЗВИТИЕ

Засега не е ясно дали законовата промяна, с която се дава възможност на БНБ да удължи времето, преди да обяви КТБ в несъстоятелност, ще мине и през пленарната зала на парламента. В сряда на бюджетна комисия то получи подкрепата на ГЕРБ, ДПС, АБВ, ББЦ и Патриотичния фронт, но от АБВ предложиха евентуални корекции. Против бяха БСП и Реформаторският блок.

"Абсурдно е с подобни решения да се променят закони, да се възлагат ангажименти на парламента и още по-малко на БНБ, която е една независима институция. Това, което прозира зад решението, е опитът на ГЕРБ и ДПС да забавят разрешаването на проблемите около КТБ и да бъде отлагано прилагането на закона", коментира вчера червената Мая Манолова. Според нея БСП е категорично против оздравяването на КТБ с държавни пари.

"Това е бланково решение, с което се предвижда приемането на комплекс от мерки, с които да се подкрепи банковата система. Категорично не става въпрос за наливане на държавни пари", каза Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт.

Зам.-шефът на бюджетната комисия Алиосман Имамов (ДПС) посочи като пропуск в приетото решение липсата на конкретика кой трябва да инициира посочените там законови промени. ДПС няма да се ангажира да предлага такива.

27
295
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
30 Октомври 2014 19:43
Кандидатите за КТБ давали, пък други май не ги искали ...
30 Октомври 2014 19:49
Кандидатите за КТБ давали 1 милиард евро за оздравяването й

A колко очакват да приберат (от нас) ?
30 Октомври 2014 20:01
коментира вчера червената Мая Манолова. Според нея БСП е категорично против оздравяването на КТБ с държавни пари.

Що бе, цръвените нали винаги са били за национализация на кво ли не...
30 Октомври 2014 20:04
Само един милиард? Това е нищо.
30 Октомври 2014 20:28
цръвените нали винаги са били за национализация на кво ли не...

Aаа, само ако са на власт...
30 Октомври 2014 21:21
1 милиард изобщо не е нищо. БНБ усетиха, че кандидатите ще предложат някъде толкова.. та затова "откриха" 4.2 милиарда дупка.. да не би случайно да стане пазарно спасяване. Поръчката е, фалит или "непазарно" спасяване.. при което ще има разпродажби на активи на 10-30% от цената...
30 Октомври 2014 21:23
Другият подуправител на БНБ Димитър Костов обясни още, че само 4 милиарда лева


Това семпло и невзрачно чиновниче ги размахва милиардите като салфетки, дали му там 10-ина хиляди зарплатка и се изживява като на Рокъфелъ наследницата. Жалки шутове, начело с Искров.
30 Октомври 2014 21:28
То стана като във вица на сватбата - сега ли се дава? А не, сега само се обещава. Е щом е така, аз давам.... 2 милиарда!
30 Октомври 2014 21:32
От мен - 5 лв и кафеварка - напълно идентична с историческия артикул, дал повод за настоящата политическа криза.
30 Октомври 2014 22:08
щурчо,
къде иде реч, че срещу парите си държавата ще придобие контролния пакет акции? например. за да говорим за национализация?
защото другаря искров, вместо вчера да занимава зрителите с избрани извадки от ЗКИ, трябваше да започне с други, в които се казва, че процеса на оздравяване се РЪКОВОДИ ОТ БНБ!
така, че вчера, господина или другаря искров, трябваше да говори с числа и оферти. за да знае всеки каква ИНВЕСТИЦЯ прави! това с НАЛИВАНЕТО - НЕ С ДУШАТА НА НАРОДА, МОЛЯ!!! със собствените си пари всеки да прави каквото си иска.

освен това, ако някой има намерение да "налива", да "налее" процент от намерението си като депозит. в противен случай думите на Менда ми напомнят спикера на селска сватба, който на висок глас обявява: бащата на булката дава горното лозе!
30 Октомври 2014 22:14
братята ме изпреварили
30 Октомври 2014 22:52
Бе той и министър Стойнев имаше да мераци да оздравява фирмите на разни закъсали другаре...
30 Октомври 2014 23:05
Сега е моментът ако имате някой и друг милион да го умножите. Предстои продажба на дългове.
30 Октомври 2014 23:05
независимо че фирмите на "дугарето" нямат общо с темата, на министър стойнев следва да му признаем това, че успя да доведе нещата до там, че държавните дружества да не държат по-вече от 25 % от парите си в КТБ. което не доведе до "ефекта" Балканбанк. което вече има връзка с темата.
30 Октомври 2014 23:44
Решението за парите на държавните дружества беше взето още по времето на Марин Райков:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1956447

Ма това са подробности в пейзажа, след обръщането на каруцата...
31 Октомври 2014 02:15
само 4 милиарда лева няма да са достатъчни за оздравяването на КТБ, която ще се нуждае от още 2 милиарда лева като наличен капитал.

Последно колко?
О(с)манският фонд (има ли го, фантом ли е!?) давал 1 млрд и иска 5 млрда гарантирани от държавата. Тоя фонд голям гявол, много ги разбира нещата. А освен него има и други подобни с регистрации от днес за вчера, наредени на опашката спасители очакващи държавна гаранция.
А и защо да оздравяваш нещо "кухо-фиктивно", след като за 6 милиарда можеш да си откриеш нова банка?
31 Октомври 2014 07:35
Според Mick поръчката била - фалит и разпродажба от синдика на активите на безценица, според Mura поръчката е друга - т.нар. Омански фонд да (си) спаси банката, с пари от данъкоплатеца....

Залагам каса бира, че Mick ще бие Mura!
31 Октомври 2014 07:48
Ето ги раздадените кредити за над 4 милиарда лв. (за суми над 1 милион лв.) от КТБ.
Нямам намерение да правя анализ на кредитополучателите, но Мамин Прасчо е вътре поне с половин милиард чрез подставени лица (Мама Праска си я има в списъка),
Гришата е вътре с около 70 милиона (Литекс Моторс и Литекс Комерс) и т.н. и т.н.
Приятно четене!

Натисни тук
31 Октомври 2014 08:48
Meat
30 Октомври 2014 21:23
Другият подуправител на БНБ Димитър Костов обясни още, че само 4 милиарда лева


Това семпло и невзрачно чиновниче ги размахва милиардите като салфетки, дали му там 10-ина хиляди зарплатка и се изживява като на Рокъфелъ наследницата. Жалки шутове, начело с Искров

Ами свикнал е човека да мисли в милиарди. Нали беше Мин.Фин. на Жан Виденов!
31 Октомври 2014 09:52
Федяяяяя, на Райков беше мин. фин, на Райков!
31 Октомври 2014 10:02
"Федяяяяя, на Райков беше мин. фин, на Райков!"

Извинете, ruff, но финансов министър в служебното правителство на Райков (предполагам, че става дума за Марин Райков) беше настоящия ръководител на управление "Емисионно" на БНБ Калин Христов (март - май 2013 г.)
31 Октомври 2014 10:02
Федяяяяя, на Райков беше мин. фин, на Райков!


Т'ва атакистите толкова си можете.

Заемал е следните длъжности: министър на финансите (1995 – 1997 г.), първи заместник-министър на финансите (1993 – 1995 г.), заместник-министър на финансите (1990 – 1992 г.), член на комисията по външен дълг (1993 – 1994 г.), член на Пленарния съвет на БНБ (1991 – 1997 г.), управител за България в Световната банка (1995 – 1996 г.).





Натисни тук
31 Октомври 2014 10:59
Това семпло и невзрачно чиновниче ги размахва милиардите като салфетки, дали му там 10-ина хиляди зарплатка и се изживява като на Рокъфелъ наследницата
Повечко са, доста повечко...
31 Октомври 2014 15:37
Видяхме предложението на тия инвеститори! Някой се опитва много жестоко да затрие държавата ни.
31 Октомври 2014 15:41
ruff 31 Окт 2014 09:52
Федяяяяя, на Райков беше мин. фин, на Райков!

...сигурен ли си? ...мен ако питаш, Калин Христов беше миналата година служебен минфин, а?
...ахъм, прощавай Николов, изпреварил си ме, дасе...
31 Октомври 2014 15:45
Моля, Професоре, няма проблем,
31 Октомври 2014 17:48
Толкова време вече се бави решението за тази отдавна фалирала банка?! Може ли някой да ми обясни с думи прости, защо не я обявят в несъстоятелност и виновните за това съответно да бъдат осъдени, да бъдат вкарани в затвора след кофискация на имуществото им?! Работила съм в банка и знам, как се относят с хората,които по някаква причина не могат да си плащат по кредитите. Пощада и състрадание няма. Защо сега към тези фирми , които са получили милиони необезпечени кредити се постъпва така плахо, даже със страх?! За жалост, както много пъти в последните години, никой няма куража да назове нещата с техните имена.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД