:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,423
Активни 481
Страници 22,326
За един ден 1,302,066

"Тежестта" на България в ЕС намаля наполовина

От 1 ноември се гласува в Съвета на ЕС по нови правила, предвидени в Лисабонския договор
Снимка: пресслужба на Съвета на ЕС
Системата на гласуване в Съвета на ЕС съгласно Лисабонския договор отчита относителната тежест на държавите, за да няма нечия доминация и за да не се блокира работата на органите за управление чрез право на вето.
От 1 ноември "тежестта" на България в ЕС намаля на 1,5 %, изчислена при население от 7,6 млн, защото влязоха в сила нови правила за гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета на ЕС, предвидени в Лисабонския договор. Според Договора от Ница, който действаше досега, "тежестта" на страната ни бе 2,9%, или 10 гласа.

Причината за олекването ни е, че Договорът от Ница даваше на всяка страна определен брой гласове на базата на числеността на населението й. Според Договора от Лисабон, за да бъде достигнато квалифицирано мнозинство в полза на дадено предложение, ще са необходими поне 55% от гласовете на държавите членки, представляващи най-малко 65 % от населението на ЕС.

В случаите, в които Съветът не обсъжда предложение, представено от Комисията или от Върховния представител по външната политика, за да бъде постигнато квалифицирано мнозинство, ще са необходими гласовете на най-малко 72% от държавите членки, като изискването за представяне на населението остава същото. За да бъде блокирано приемането на даден законодателен акт, ще са необходими гласовете на поне четири държави членки, представляващи най-малко 35% от населението на ЕС.

Така според новата система всяка държава членка разполага с един глас, като тежестта при гласуване се базира на броя на населението й, а не на система на договаряне на проценти, разпределяни между държавите. На практика това означава, че за да се спре предложение при вот с квалифицирано мнозинство, ще е нужна блокираща квота на поне 14 страни членки или на страни с общ брой население от 177 млн. души.

Испания и Полша блокираха въвеждането на новите правила с влизането в сила на Договора от Лисабон и затова промените в гласуването започват да се прилагат едва сега. Въпреки това до 2017 г. ще бъде възможно да се прилага старата система, ако някоя от страните членки го поиска и това бъде одобрено.



12-ият

Новата Европейска комисия с председател Жан-Клод Юнкер встъпи официално в длъжност на 1 ноември.Той е 12-ият председател на ЕК и поема поста от Жозе Барозу. Основните му приоритети са икономическото съживяване, борбата срещу безработицата, план за инвестиции в размер на 300 млрд. евро. Освен това наследява трудните търговски преговори със САЩ и кризата в Украйна.



7
1778
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
02 Ноември 2014 19:42
Лека-полека към далечния ъгъл... До вратата...
------------------
Сайтът на Генек
02 Ноември 2014 19:48
Зер е имала България тежест в ЕС.......
Сал едни силни сигнали и ясни знаци , тръпнене от чиновници и политици в очакване на Приказки от 1001 нощ- наречени Междинен доклад , га че поредния конгрес на БКП чакат.
Дупедавщина, едно скимтене срещу Русия срещу заработка на сребърниците след падане от власт или "четене на лекции" .
И туй е комай.
02 Ноември 2014 20:02
Колко има тежест България в ЕС и изобщо в света, мисля всички разбрахме след посещението на знаковия американски сенатор Джон МакКейн у нас.
02 Ноември 2014 21:23
За изминалия програмен период - наполовина, през тоз - и другата ще даде фира! Особено ако ТТIP-то бъде задействано!
02 Ноември 2014 22:45
Правилно са сложили "тежестта" в кавички
03 Ноември 2014 00:36
По какьвто и начин да се изчислява тежестта на Б-я. тя винаги ще си бьде една и сьща.То като ти лепнат един етикет . ОСТАВАШ ЗАВИНАГИ
белязан. колкото и да драпаш да си по-горе.
03 Ноември 2014 08:51
С такива коментари това, което се случи е нормално...
Договорите от Лисабон и Ница бяха обсъждани надълго в Европа и много хора изразиха активно отношение. Опити от страна на Комисията бяха направени тези договори да предизвикат обществена дискусия в Румъния и България. В Румъния дори постигнаха частичен успех. Но в България ядец. Едно си знае Ганьо едно си бае, брюкселски залки, всички са маскари, от нас нищо не зависи. И така, без отзвук и дискусия от България новият договор беше приет. Години по късно, когато влиза в сила Ганьо се осъзнава, че брюкселските зелки пак са го прецакали. Ми да, цялата администрация в ЕС става и ляга с една мисъл, как да прецака Ганьо. Но той е над тоя неща и отказва да обсъжда Така наречения от него ЕСССР. И после що Румъния е пред нас... Ми що? Ей така.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД