България е отказала да признае 206 дипломи, издадени от чужди университети или колежи. Това показват данните на Националния център за информация и документация към МОН от 2009 г. досега. Най-много дипломи са отказани през 2009 г. Тогава в центъра са представени над 100 документа, които не са признати. Центърът е отхвърлил опит за легализиране на диплома на чужд гражданин, издадена от Обединена теологическа семинария в САЩ.
Голям брой от тези "дипломи" са издадени от незаконни филиали на чужди университети в България или фирми, които са регистрирани по Търговския закон и претендират, че са висши училища. Някои от тези структури предлагаха на кандидатите си висше образование срещу обучение от 2 години. Над 50 студенти на нелигитимния Киевски славистичен университет, който имаше незаконен филиал в България, са се опитали да узаконят така наречените си дипломи. Киевският славистичен университет бе в списъка с 22 незаконни университета, подаден в прокуратурата от министъра на образованието по времето на тройната коалиция Даниел Вълчев. През същата 2009 г. е имало опити за признаване на дипломите и от други екзотични структури. Двама студенти са се обучавали в Санктпетербургския държавен университет по водни комуникации, но за българските власти те нямат диплома за висше образование. Недостатъчно реномирано според родните стандарти е и обучението в Частен университет Зарка в Йордания.
Над 30 са опитите за узаконяване на съмнителни дипломи през 2010 г. Тогава трима български студенти са подали за признаване дипломи от Държавния университет по медицина и фармация "Николае Тестемицану" в Молдова. НАЦИД обаче е отказал да признае документите. Центърът е отхвърлил и диплома от Свободния факултет в Париж по естествена медицина, основана на манипулационни техники за определяне на произхода на болката. И за неспециалистите е ясно, че структурата е нелегитимна.
От 2011 г. досега отказите за признаване на чужди дипломи намаляват с всяка изминала година, показват още данните на НАЦИД. Преди 3 години случаите на върнати дипломи са под 30, като най-много са от Ислямския университет в Медина. През 2012 г. са върнати дипломи от Русия, Испания, Великобритания, Беларус, Йордания и Сърбия. Интересно с какво са привлекли студенти структури като Недържавното образователно учреждение за висше професионално образование в Русия и Националния университет за дистанционно обучение в Испания. През миналата година издадените от НАЦИД откази за признаване на дипломи са 8, сред тях са от Румъния - Университет в град Крайова и Букурещки университет, и от Австрия - Университет в Залцбург.
През 2014 г. са върнати само 5 дипломи на българи, които са учили в чужбина. Прави впечатление, че три от тях са от британски вузове - Лондонски университетски колеж, Университет Уестминстър и Университет на Нюкасъл ъпон Тайн. Другите са от Университет "Св. Кирил и Методий" в Скопие и Университет Лайден в Холандия.
ПРЕДИСТОРИЯ
Признаването на дипломи често е свързано със скандали. Сред най-шумните беше този с фалшивата диплома на бившата шефка на фонд "Земеделие" Калина Илиева, която се разследваше от прокуратурите на две държави. После пък Ивайло Калфин като евродепутат предприе кръстоносен поход срещу центъра с искане за автоматично признаване на дипломите от европейски университети. Калфин твърдеше, че у нас се чака една година за легализиране на документа, а цялата процедура струва 400-500 лв. Сроковете всъщност са много по-кратки.
|
|