:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,324
Активни 836
Страници 20,227
За един ден 1,302,066

За 6 години България не е признала над 200 дипломи от чужди вузове

Най-много документи са върнати през 2009 г., за 2014 г. отказите са само 5
---
България е отказала да признае 206 дипломи, издадени от чужди университети или колежи. Това показват данните на Националния център за информация и документация към МОН от 2009 г. досега. Най-много дипломи са отказани през 2009 г. Тогава в центъра са представени над 100 документа, които не са признати. Центърът е отхвърлил опит за легализиране на диплома на чужд гражданин, издадена от Обединена теологическа семинария в САЩ.

Голям брой от тези "дипломи" са издадени от незаконни филиали на чужди университети в България или фирми, които са регистрирани по Търговския закон и претендират, че са висши училища. Някои от тези структури предлагаха на кандидатите си висше образование срещу обучение от 2 години. Над 50 студенти на нелигитимния Киевски славистичен университет, който имаше незаконен филиал в България, са се опитали да узаконят така наречените си дипломи. Киевският славистичен университет бе в списъка с 22 незаконни университета, подаден в прокуратурата от министъра на образованието по времето на тройната коалиция Даниел Вълчев. През същата 2009 г. е имало опити за признаване на дипломите и от други екзотични структури. Двама студенти са се обучавали в Санктпетербургския държавен университет по водни комуникации, но за българските власти те нямат диплома за висше образование. Недостатъчно реномирано според родните стандарти е и обучението в Частен университет Зарка в Йордания.

Над 30 са опитите за узаконяване на съмнителни дипломи през 2010 г. Тогава трима български студенти са подали за признаване дипломи от Държавния университет по медицина и фармация "Николае Тестемицану" в Молдова. НАЦИД обаче е отказал да признае документите. Центърът е отхвърлил и диплома от Свободния факултет в Париж по естествена медицина, основана на манипулационни техники за определяне на произхода на болката. И за неспециалистите е ясно, че структурата е нелегитимна.

От 2011 г. досега отказите за признаване на чужди дипломи намаляват с всяка изминала година, показват още данните на НАЦИД. Преди 3 години случаите на върнати дипломи са под 30, като най-много са от Ислямския университет в Медина. През 2012 г. са върнати дипломи от Русия, Испания, Великобритания, Беларус, Йордания и Сърбия. Интересно с какво са привлекли студенти структури като Недържавното образователно учреждение за висше професионално образование в Русия и Националния университет за дистанционно обучение в Испания. През миналата година издадените от НАЦИД откази за признаване на дипломи са 8, сред тях са от Румъния - Университет в град Крайова и Букурещки университет, и от Австрия - Университет в Залцбург.

През 2014 г. са върнати само 5 дипломи на българи, които са учили в чужбина. Прави впечатление, че три от тях са от британски вузове - Лондонски университетски колеж, Университет Уестминстър и Университет на Нюкасъл ъпон Тайн. Другите са от Университет "Св. Кирил и Методий" в Скопие и Университет Лайден в Холандия.

ПРЕДИСТОРИЯ

Признаването на дипломи често е свързано със скандали. Сред най-шумните беше този с фалшивата диплома на бившата шефка на фонд "Земеделие" Калина Илиева, която се разследваше от прокуратурите на две държави. После пък Ивайло Калфин като евродепутат предприе кръстоносен поход срещу центъра с искане за автоматично признаване на дипломите от европейски университети. Калфин твърдеше, че у нас се чака една година за легализиране на документа, а цялата процедура струва 400-500 лв. Сроковете всъщност са много по-кратки.
4
5298
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
02 Ноември 2014 22:19
***
03 Ноември 2014 09:28
После пък Ивайло Калфин като евродепутат предприе кръстоносен поход срещу центъра с искане за автоматично признаване на дипломите от европейски университети.


Явно е имало доста другари я от анголски, я от накарагуански или пък друг прогресивен университет, та е трябвало бързо признаване.
03 Ноември 2014 09:39
И кой извършва "проверките" дали университета е легитимен? Обикновенно хора без нужния образователен ценз.
За сведение на автора на статията: Другарю в почти всяка държава в напредналия свят има унивеситет за дистанционно обучение. Това е подобно на българо-руския маниер "Задочно" обучение, но е много по- интелигентен. Студентите не е необходимо да напускат местата на живеене, лекциите им се изпращат ои интернет, те се занимават в свободното си време с това и посещават специални "Изпитващи" центрове, в които легитимно по програма на съоъветния университет се полагат изпитите на компютър през интернета. Резултатите се изпращат в съответния университет или министерство на образованието, където се оценяват. Полагането на изпит струва между 30-80 евро. (За разлика в БГ, където е безплатен). Ако нямаш нужните знания, може да се явиш няколко пъти, докато вземеш изпита. Такова нещо се случва много рядко, зашото хората се стремят да не си харчат парите нахалост. Изпита взет по този начин се признава в цял свят.
03 Ноември 2014 11:09
Хайде да направим преглед какви са университетите, дипломите от които не са признати в България:
Натисни тук
1. Лондонски университетски колеж - University College London (UCL), един от десетте най-престижни университети във Великобритания
2. Newcastle university - на 22 място в световната ранглиста.
3. Westminster University - с номер 87 в световната ранглиста на университети
За сведение на непросветените проверяващи и признаващи дипломите - Софийския университет заема скромното 651 място в световната ранглиста.

4. Leiden University - Холандия, 67 място в световната ранглиста
5. Св. Кирил и Методий" в Скопие - 1249 място.
6. University of Salzburg - 341 място
7. University of Craiova - 2060 място
8. University of Bucharest - 650 място еквивалентни са по ранкинг
и така нататък.

Ако си платиш подобаващо ще получиш признаване на дипломата както Калина Илиева получи признаване на диплома закупена за сумата от 720 $ от Американски университет. Ако не платиш, може да си завършил Йеил, но няма да се признае.

Ето това е грозната истина.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД