:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,834
Активни 811
Страници 20,737
За един ден 1,302,066

ГЕРБ и реформаторите договориха 20 приоритета

Днес на обяд трябва да е готова програмата за бъдещото управление
СНИМКИ: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Цял следобед продължиха преговорите между представителите на РБ и ГЕРБ.
20 приоритета ще залегнат в програмната декларация, която вчера беше обсъждана повече от 5 часа на среща между ГЕРБ и Реформаторския блок. "Срещата изчисти част от текстовете. Остават само редакционни корекции, които тази вечер и утре до обяд (днес - б.р.) ще огледаме и двете групи. На практика общо взето сме приключили с програмната декларация по ключови приоритети. Има 20 отделни теми по отделни приоритети, които са обяснени за програмна декларация достатъчно подробно с подточки", заяви след преговорите лидерът на ДБГ Меглена Кунева.

"Имаме общ документ, който отразява принципите и приоритетите на ГЕРБ и Реформаторския блок. Този документ ще бъде представен на Патриотичния фронт и АБВ в опитите ни да търсим по-широка обща подкрепа за нашите цели", каза и Томислав Дончев от ГЕРБ. Ако програмната декларация бъде приета, както сме я изготвили, това ни дава достатъчно сигурност, че има смисъл да се направи едно стабилно управление на България, добави Кунева.

От думите на участниците в срещата се разбра, че на нея не са обсъждани структура и състав на бъдещото правителство. Преди началото на срещата Томислав Дончев изненадващо обяви, че влизат с 3 варианта да преговарят с блока. Сред тях имаше и ново предложение - правителство с мандата на ГЕРБ, но премиер "примерно лидерът на ДСБ Радан Кънев". Другите са известните - кабинет на Бойко Борисов или нови избори.

"Освен титулярния вариант правителство с премиер Бойко Борисов, ако има несъгласие, свързано с позициите в кабинета и с персоналния състав, сме готови на други варианти, включително и да подкрепим правителство с премиер примерно г-н Кънев", заяви преди началото на разговорите Томислав Дончев, а по-късно от пресцентъра на партията уточниха пред журналисти, че се говори само за варианти за управление с мандата на ГЕРБ. "Това е интересно, но ние се концентрирахме върху програмната декларация. До вторник на обяд вероятно ще бъдем готови с всички останали елементи. Когато има програма, ще се намерят подходящи хора, които да я изпълнят", коментира Кунева на въпрос ставало ли е дума кой ще оглави правителството.

Дончев отново напомни, че от няколко дни настояват да получат колкото се може по-скоро предложенията на РБ и техните виждания за структура на Министерския съвет, както и секторите, по отношение на които те имат готовност да носят управленска и политическа отговорност. "Следващата необходима стъпка се нарича "коалиционно споразумение", заяви още депутатът от ГЕРБ. "Отнасяме се с уважение от необходимостта да протекат още вътрешни консултации, но часовникът оттук нататък цъка много безмилостно. Ако имаме силна политическа формула, нямаме никакво основание да бавим и да чакаме. Ако ще имаме правителство, изобщо не е необходимо да се изчерпва срокът докрай. Ако има съгласие, готовност, обща воля, сме в състояние да внесем в Народното събрание предложение за Министерски съвет и по-рано от предвидения в конституцията срок", уточни той.

От страна на Реформаторския блок вчера в срещата участваха лидерите на ДБГ Меглена Кунева и на СДС Божидар Лукарски, зам.-председателят на ДСБ Петър Москов, лидерът на НПСД Корман Исмаилов и депутатът Николай Ненчев. ГЕРБ се представлява от Дончев и Румяна Бъчварова.
 ---
48
4132
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
02 Ноември 2014 19:40
Предизборната кампания е в разгара си...
----------------------
Сайтът на Генек
02 Ноември 2014 19:48
Еее, поне някакво развитие...
02 Ноември 2014 19:57
Днес на обяд трябва да е готова програмата за бъдещото управление

Пълни глупости. Може евентуално да е готова програмната декларация за бъдещо управление, което е напълно различно от "програма". В една програмна декларация просто се се очертават общите програмни намерения на бъдещото правителство. Самата програма , която ще стъпи на тази декларация ще отнеме поне месец работа, си мисля аз.
02 Ноември 2014 20:00
Не знам днес до какви споразумения са стигнали, ама във вторник пак преговори.
02 Ноември 2014 20:06
Какво означава думата "приоритет"?
02 Ноември 2014 20:07
Самата програма , която ще стъпи на тази декларация ще отнеме поне месец работа, си мисля аз.

Може и година...
02 Ноември 2014 20:18
Аман, тия са лъжат като на циганската взгляда , кога под Карандила край Сливен става пазар на булки.....
02 Ноември 2014 21:07
Та от 20-те кой е primus-сът, демек - кой е най-първи ?!?
02 Ноември 2014 21:18
Тези преговори и говорения вече ми заприличаха на сериала "Дързост и красота". За сега не мога да определя кой/коя играе ролята на Брук.
02 Ноември 2014 21:40
Не виждам защо трябва да се бърза.
Тройната коалиция през 2005 г. три месеца се мота преди да сформира правителство, и то във време, когато първите наводнения в България рушаха домове.
Хубаво би било програмните идеи на реформаторите да коригират очакваното в духа на традициите управление на ГЕРБ. Мен обаче ме гложди съмнението, че в процеса на изчерпване на правителството реформаторите ще се "измъкнат" от отговорност под предлог, че не се изпълняват техните програмни концепции, за да запазят обществени позиции при бъдещи избори. При такава ситуация другият вариант е РБ да се разпадне на "за" и "против" по-нататъшно участие в правителството съобразно интереса от властта, като едновременно с това се "подхвърлят пържолки" на другите партии в парламента. Тройната коалиция оцеля 4 години, защото ги обединяваше властовият интерес и далаверата.
02 Ноември 2014 21:57
Тези преговори и говорения вече ми заприличаха на сериала "Дързост и красота". За сега не мога да определя кой/коя играе ролята на Брук.

Защото така ги преекспонират медиите и вече огромното мнозинство лапнишарани повтарят медийните внушения "Какво толкова има да се разбират". Медийната истерия беше особено видима на сутрешния блок в петък. Върви интервю с М. Димитров за КТБ и през няколко минути го прекъсват с директни включвания от задната врата на парламента "Само минута. Влиза Цецка Цачева" Напориста репортерка пита "какво става с правителството" сякаш пита за пациент в реанимацията. А какво очаква репортерката да е станало между края на преговорите предишния ден около 20 часа и началото на новия работен ден преди 9 сутринта? Нищо. И Цачева така казва. Но репортерката пита Цачева, която (вече като председател на НС не участва в делегацията на ГЕРБ за преговорите) "А министри обсъждаха и се?' Цачева казва "Не". На репортерката сякаш и плащат за време на екрана, защото после обобщава какво са видели зрителите (влизането на Цачева в НС) и какво не е казала. Направо "Breaking news!" "Live from parliament!". Връщат се в студиото, Мартин отново започва за КТБ и за законопроекта на ДПС, но го прекъсват с ново включване "Breaking news live from parliament" - влиза Пеевски. Какво ще каже? Нищо не казва и подминава репортерката като малка гара. Репортерката обаче уведомява зрителите, че е влязъл Пеевки и нищо не е казал. Пак се връщат в студиото. Димитров не е отговорил на предишния въпрос за КТБ, но водещата го пита за преговорите за правителството. Аха да и отговори и ново "Breaking news live from parliament" - влиза Борисов. Питат го същото, което са питали Цачева. Отговаря им същото, което тя е отговорила. Отново обобщение на думите Борисови, все едно е разкрил как ядреният синтез да замести бензиновите двигатели в автомобилите. И пак се връщат към Димитров в студиото, но времето му изтекло.
Това се повтаря всеки ден във всеки новинарски блок, независимо от телевизията или събеседника, когото са поканили и води до истеризиране на публиката и, разбира се, смъкването на доверието в НС, още преди да е заработило.
02 Ноември 2014 22:03
Ревизия в областта на енергетиката няма да има, забравете„ Реформа в областта на здравеопазването няма да има, щото докато се смалим до необходимите за обслужващ персонал 4 милиона има зор да видят нашите управленци. Реформа в областта на образованието да произвежда роби и зомбита е по-Нямаме късмет да имаме водач, като Виктор Орбан. постижима задача там сме напреднали доста. Младите познават Хелоуин но не знаят , че това е денят на НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ. Цивилизоват ни по усмотрението на господарите. Всъщност няма значение КОЙ, а как управлява. Де го българският Орбан?
02 Ноември 2014 22:26
бонго-бонго
02 Ное 2014 21:57

А Вие представяте ли си какви ще са въпросите при първия проектозакон на новата коалиция, подкрепен от ДПС?
Водоемът ще е пълен със захранка, според мен.
02 Ноември 2014 22:56
Тройната коалиция през 2005 г. три месеца се мота преди да сформира правителство, и то във време, когато първите наводнения в България рушаха домове.


мъркюри, пак ли? пак ли неподготвена пристигаш?! айде да обясниш как интервала от 15 до 17 август успя да го направиш 3 месеца. чекам. и сакам.
02 Ноември 2014 23:06
Е, тогава лапането беше почти разпределено.
Но наистина, такива готови и сдъвкални полу-реални исторически твърдения са много готини като минат през проверка.
После оакания гледа обидено, не станала неговата истина.Сладурчета.
02 Ноември 2014 23:51
ъркюри, пак ли? пак ли неподготвена пристигаш?! айде да обясниш как интервала от 15 до 17 август успя да го направиш 3 месеца. чекам. и сакам.

Абе по-подготвена е от теб.
40 НС беше свикано на 11 юли. Правителство беше сформирано повече от месец по-късно. Иначе интервалът , за който говориш се отнася само за третия връчен мандат - този на ДПС. И отново, коалицията БСП-ДПС беше вече предварително договорена между Първанов и Доган (т.нар. социалиберален модел на Първанов и "левия завой на Доган". Ако помня добре, БСП и ДПС се опитаха да направят правителство с мандата на БСП, който беше гласуван в зала и се провали .
03 Ноември 2014 01:29
Нр е избрано на 25ти юни.Правителството управлява от 17ти август. +/- дните след изборите - поне 10 докато стане парламент , да - 11ти юли.
Между 11ти юли и 17ти август са три месеца, без съмнение.С подготовката -толкова.
03 Ноември 2014 03:58
Тези преговори наистина с проточиха. А как бързо се преговаряше преди една година. Партнерът вика: Дърто, чудя се къде да назнача на наш Хасан братовчеда? А столетницата отговаря: Ееейй, Ястребе мой, страшен си. С две приказки ме нави. Дай да те цункам на онова място
03 Ноември 2014 07:50
А, броите дните!
Ситнежи!
Юни, юли и август са три месеца без реално управление.
И това не е най-важното в поста ми, а твърдението, че не е нужно да се бърза.
03 Ноември 2014 08:40
Какво означава думата "приоритет"?
отговора на въпроса кое е по-важно за теб в чашата-уискито или леда....
03 Ноември 2014 09:28
Не е нужно да се бърза от гледна точка на дележа на баницата и почти всички разбираме защо. Някой друг трябва да фалира КТБ, някой друг да актуализира бюджета, някой друг да вземе милиардите заеми, някой друг да резне здравните разходи, някой друг да вдигне тока и парното, някой друг да направи уволненията.... Жалка картинка и на кандидат управленците и на хранениците им с опорните точки...Впрочем на такъв матриял тези управленци с такава прислуга им прилягат. Голямото зрелище обаче ще започне, когато и новите управляващи разберат, че баницата отдавна е привършила, а тези от НПО и фондационерската прислуга също установят, че телешките пържолки вече няма откъде да идват.
03 Ноември 2014 09:37
Някой друг трябва да фалира КТБ, някой друг да актуализира бюджета, някой друг да вземе милиардите заеми, някой друг да резне здравните разходи, някой друг да вдигне тока и парното, някой друг да направи уволненията....

След управление на БСП е така.
03 Ноември 2014 09:40
Някой друг трябва да фалира КТБ, някой друг да актуализира бюджета, някой друг да вземе милиардите заеми, някой друг да резне здравните разходи, някой друг да вдигне тока и парното, някой друг да направи уволненията...

Има ли данни дали кабинетът Орешарски направи нещо по тези въпроси? Има ли данни КАК се движи броя на заетите в държавната и местните администрации от 2000 г насам. Някой спомня ли си ГЕРБ да са правили някаква реформа? А БСП да е правила реформа?
03 Ноември 2014 09:43
След управление на БСП е така.

А как е след управление на ГЕРБ? Същата история.
03 Ноември 2014 09:45
Някой спомня ли си ГЕРБ да са правили някаква реформа?

Реформи в пенсионната система,във финансите,в образованието,в сигурността...
03 Ноември 2014 09:47
А как е след управление на ГЕРБ?

Стабилност.
03 Ноември 2014 09:58
Реформи в пенсионната система,във финансите,в образованието,в сигурността..
Не вярвам да съм проспал тия 3.5 години, но щом казваш че имАло толкоз много реформи аз ще ти повярвам. Направо се чудя защо беше необходимо да се създава Реформаторсли Блок щом имаме такава реформаторска партия?!
03 Ноември 2014 10:00
А как е след управление на ГЕРБ?

Стабилност.
Викаш стабилни протести уплашиха Борисов и той фърли бЕлата кърпа!
03 Ноември 2014 10:01
Има ли данни дали кабинетът Орешарски направи нещо по тези въпроси?

Има данни - практически нищо не направи.
И все пак е редно да си спомним, че тези неща не дойдоха от ясно небе, а след 4-годишно бездействие на управа на БНБ избрана от милиционерите, след концентриране на парите на държавните фирми в една банка, след здравни министри събирани по разклоните, след разрешения за ВЕИ с дял от системата с пъти повече от Германия, шефове на ДКЕР с дипломи за средно образование занимавали се преди това с търговия на цигари, доставчици на банички управлявали АЕЦ, финансови министри изяли здравните фондове и увеличили държавния дълг с 50%, законодателство сътворявано в Монтанската правна школа, шефове на агенции с образователни биографии като Бил Гейтс но за сметка на това с криминални досиета, преводачки със средно образование и фалшиви дипломи управляващи най-големите еврофондове ..... Правителството на БСП и ДПС почти нищо не направи по тези неща, добави и собствени простотии, но сега поне БСП не се очертава да участва в предстоящия грандиозен провал, за ДПС ще видим.
03 Ноември 2014 10:04
Дежурния, позволи ми да се самоцитирам:
02 Ноември 2014 18:43
България започна стремителното си пропадане при Тройната коалиция. После ГЕРБ добави още много скорост в пропадането. Експертите на Орешарски само слушаха "КОЙ" защото в противен случай падаха от власт
03 Ноември 2014 10:06
Викаш стабилни протести уплашиха Борисов и той фърли бЕлата кърпа!

Протестите бяха инспирирани от Петата колона след мораториума за Белене.
След протестите ГЕРБ пак спечели изборите,въпреки Костинбродската манипулация,която им отне поне 5 %.
Май и това си проспал?
03 Ноември 2014 10:09
Някой спомня ли си ГЕРБ да са правили някаква реформа?

Реформи в пенсионната система,във финансите,в образованието,в сигурността...

В пенсионната система реформата се ограничи до вдигане на възрастта на пенсиониране и то не на всички.
В сигурността голямо реформиране ще да е паднало, че службите се превърнаха във фонотека , която със записаните разговори на политици разнообразяваше скучния живот на електората. Обемът на контрабандните цигари надмина 50% от оборота на тютюневите изделия в България.
Във финансите не си спомням да е имало реформа. Доколкото помня Дянков, който се опитваше да направи някаква реформа беше уволнен, а инициативите му - за равномерно разпределение на държавните средства в банките и закон за дефицита, така и не се осъществиха.
03 Ноември 2014 10:16
България започна стремителното си пропадане при Тройната коалиция.

Със сигурност не искам да адвокатствам и на онова правителство, но тогава бяха последните години без дефицит в бюджета и с някакво разумно управление. Естествено и с простотии, "заменки", "порции", но и с вървене напред. Към края на Тройната промените в света стигнаха и до България и България им отговори по най-неадекватния възможен начин. Тези промени в света не са отминали, а мотиката за преодоляването им продължава да си седи на пътя по който вървим. Реването за или срещу тази или онази партия е най-сигурния начин за нейното поредното настъпване.
03 Ноември 2014 10:24
Във финансите не си спомням да е имало реформа.

Във финансите бе въведена дистанционна връзка на касовите апарати с НАП,въвеждане на измервателни устройства в предприятията и складовете за акцизни стоки,бе върнато митническото дознание,нов данък върху лихвите и др.
03 Ноември 2014 10:46
България започна стремителното си пропадане при Тройната коалиция. После ГЕРБ добави още много скорост в пропадането.

Приказки на ангро.Пропадане имаме само през 2009-та година с 5 % спад на БВП,при заложен от Орешарски 5 % ръст в Закона за бюджет- 2009 .
03 Ноември 2014 11:03
Във финансите бе въведена дистанционна връзка на касовите апарати с НАП,въвеждане на измервателни устройства в предприятията и складовете за акцизни стоки,бе върнато митническото дознание,нов данък върху лихвите и др.

А това ли имаш предвид под реформа във финансите - да това беше полезно, макар към някои предприятия бе проявен излишен толеранс. Аз лично имам и добро отношение към инициативата за сливане на НАП и митниците, макар че бих предпочел цялостна административна реформа и повсеместна дигитализация, конкретно на данъчните и финансовите институции, вкл. НАП да има ел. достъп до общинските данъци и такси.
03 Ноември 2014 11:08
Приказки на ангро.Пропадане имаме само през 2009-та година с 5 % спад на БВП,при заложен от Орешарски 5 % ръст в Закона за бюджет- 2009 .

Няма такава фраза "на ангро". Или е "на едро" или "ангро". Но истина е, че ГЕРБ успя да предложи като контрамерки на кризата единствено повишено усвояване на еврофондовете. Впрочем и в програмата им 2013 , отново еврофондовете бяха издигнати като някаква панацея за икономиката, а и сега пак.
03 Ноември 2014 11:57
когато първите наводнения в България рушаха домове


Наистина ли това са били първите наводнения в България?
03 Ноември 2014 11:57
Дублаж...
03 Ноември 2014 12:05
Толкоз много хора сте се изказали (и умно, повечето от вас) след моето питане (да го повторя - аджеба, кой от 20-те приоритета е на ПЪРВО място, демек кой от тях е /най-/ПРИОРИТЕТният?), ама никой не ми отговаря! Що така бе джанъм - нещо да съм ви обидил, да съм сгафил ? Ако случайно съм го сторил - прощавайте, ама поне опитайте да отгатнете - КОЕ за очертаващото се управление (= групата гласувачи в НС, която ще назначи Правителство) е същинският ПРИОРИТЕТ !?!
03 Ноември 2014 12:53
Хайде правете го това правителство, че съм си заплюл вече пост! Така, де.....! Три пъти отказвах различни длъжности, но май е време да си почина. Да се возя на служебна кола и някой да ми плаща телефоните:-)
03 Ноември 2014 13:05
Тези глупаци най-после се договориха... Остава да се разберат, ако Радан Кънев стане премиер, каква ще бъде ролята на Иван Костов в бъдещото управление - дали той няма да бъде премиер "в сянка" (действителен премиер)?
03 Ноември 2014 13:21
Искам ВОЛЕН за премиер! Вооолен, Воооолен, Вооооолен
03 Ноември 2014 14:26
Искам Болен за премиер! Болен, Болене, Боленеее!
03 Ноември 2014 14:28
Радан Кънев да "вземе да се застреля" - пълен гл.пак!
03 Ноември 2014 14:28
Няма време за мислене!.Ситуацията е ясна като две по две равно на четири..Истинският анализ е следният: По метода на изключването: а).Генерално изключване „ляво-дясно” останаха само три ГЕРБ, РБ и ПФ! б).По критерия, „ националистическо- дясно”, отпада ПФ, остават само две ГЕРБ и РБ.но с 107 депутата-малцинство.в).Правителство на „малцинството ГЕРБ+РБ” начело с ГЕРБ е убийствено за РБ, защото не може да реализира реформите които е обещал-изключва се!.г).Правителство на „малцинството само от ГЕРБ” ще се крепи само на подкрепата на ДПС и никой няма да повярва че няма негласен съюз между ГЕРБ и ДПС, което е самоубийство за ГЕРБ-също се изключва!.Остава единствено възможното реалистично и правилно решение: Програмно -експертно правителство с ограничен хоризонт до две години, като това на Димитър Попов , а не на Любен Беров. Всичко друго е шикалкавене и тъпчене на място.
Когато се започне да се съставя правителството, струва ми се, че ще надделеят министри експерти, при което правителството неизбежно ще стане програмно - експертно, и лансирам хипотезата че надали Б.Борисов ще се съгласи да бъде премиер на такова правителство.От служебното правителство се доказват като качествени министри-експерти, на Здравеопазването Ненков, на отбраната Шаламанов, на енергетиката Щонов и на финансите Порожанов, министър председателя трябва да се предложи и да бъде от ГЕРБ
03 Ноември 2014 19:16
Кво ляво кво дясно бе :-)
Лапанеее, лапане .
Сит на гладен на вярва, как очакваш ГЕРБ да повярва на РБ.пазарлъка е дълъг, тройната коалиция я сглобиха за нула време.Ма там всичките бяха замезили наскоро.
Ей това са истинските демократи, правят коалиция със същите които критикуваха досега, подкрепени от един от най-големите им (уж) врагове.
За доброто на отечеството , на какво ли не са готови потомците на царските лизци с пагони.Да умрат, да управляват, други героизми.
Сега ще се налапат, на следващите избори ще са аут.Дано да се повтори 34та година.
03 Ноември 2014 19:50
Овчаря, Бонго, Тъмно пиво! Усещате ли се как чугунариатът ви гледа сеира? Е, давайте, изпокарайте се. Те това искат. Каквото и да си говорим тук, ясно е, че ГЕРБ и РБ ще им се наложи да управляват заедно. Няма как иначе. Алтернативата е отново „Коалицията Пеевски”. Face it! Take it! Deal with it! Бонго, Пиво, каквото и да правите, колкото и да сте правоверни десни, имате 23 депутата. Овчаря, може и да сте големият брат в коалицията, ама силата ви не стига да преборите ламята, трябват и другите братя. Време е да се смирите малко. Борисов това го разбира и демонстрира. Остава и феновете му да го направят. Да, ГЕРБ не направи кардинални реформи. Затова пък РБ не е направил НИКАКВИ реформи. И да не си изтъква заслугите на правителството „Костов”, защото на едно добро негово дело се броят още две недобри. С една дума, дърленето е неуместно. И РБ, и ГЕРБ са избрали да бъдат от едната страна на барикадата. От другата е БКП/БСП, ДПС и капо ди тути капи – ДС. А зад всички тях си подава муцуната руската мечка. Отново напираща да прегръща всички братушки в задушаващата си смърдяща прегръдка. Загубила всички видове мир, иска нова война. И няма да се поколебае да я започне.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД