Безкрайните пазарлъци за съставяне на кабинет най-сетне се увенчаха с успех и родиха правителство в стил "И вълкът сит, и агнето цяло". Ден преди президентът Росен Плевнелиев да връчи мандата на първата политическа сила, ГЕРБ и Реформаторският блок се споразумяха следващият МС да бъде оглавен от Бойко Борисов, вицепремиерите да са трима, а министрите 18. На практика това е 70% от кабинета на ГЕРБ, който подаде оставка през февруари 2013 г. заради протестите. Реформаторите получават общо 6 ведомства и едно вицепремиерско място. АБВ също ще се сдобие с пост - социалното ведомство. Патриотичният фронт няма да има свой представител в кабинета, но се очаква да го подкрепи при гласуването в пленарната зала на НС.
ГЕРБ и РБ вчера отказаха да съобщят имената на министрите с уговорката, че това ще стане след обсъждане в парламентарните им групи. "Сега" се добра до състава на бъдещия кабинет, който е изключително любопитен, а изненадите в него са по-скоро неприятни. ГЕРБ запазва всички ресурсни министерства, а на партньорите си отстъпва проблемните ресори. Ако този състав на кабинета бъде одобрен и при разположението на силите в парламента, трудно ще бъдат направени реформите, които не търпят отлагане.
Очаквано ГЕРБ запазва любимите си кадри. Вицепремиери без портфейл ще бъдат Томислав Дончев, който ще наблюдава икономическите ресори, и Румяна Бъчварова, която ще следи държавната администрация и електронното правителство. Ивайло Московски заема стария си ресор транспорт, в енергетиката се връща Делян Добрев, а начело на финансовото министерство застава Владислав Горанов, известен с топлите си отношения с депутата от ДПС Делян Пеевски. Те датират от времето, когато Горанов бе зам.-министър на Симеон Дянков. През февруари 2014 г. Горанов се отказа от депутатското си място и стана шеф на Общинска банка с аргумента, че депутатската заплата не му стига да си издържа семейството.
Аграрното министерство получава Десислава Танева. Тя бе номинирана за този пост и през 2009 г., но Бойко Борисов я оттегли покрай скандал за конфликт на интереси. Тогава Танева оглави земеделската комисия в парламента. За агроведомството бе кандидат и реформаторът Румен Христов, известен с близостта си с ДПС. Служебният земеделски министър Румен Порожанов се връща начело на фонд "Земеделие".
Бившият заместник на Цветан Цветанов в МВР Веселин Вучков сега застава начело на силовото ведомство. В спортното министерство ще влезе депутатът от ГЕРБ Красен Кралев - бивш кадър на НДСВ, който на изборите за европарламент през 2009 г. бе кандидат за депутат от коалиция между "Новото време" и партия "Лидер". В момента е обявена процедура за рекламно обслужване на Спортния тотализатор за следващите 3 г. на стойност 12 млн. лв., която новият министър ще трябва да приключи. В Министерството на културата се връща Вежди Рашидов.
Реформаторите получават най-тежките министерства, в които трябва да се правят болезнени реформи, по които няма политически консенсус - образованието, здравеопазването, правосъдието, отбраната. Меглена Кунева ще е вицепремиер без портфейл, отговарящ за евроинтеграцията. Постът е по-скоро за престиж, защото еврофондовете ще са под надзора на друг вицепремиер без портфейл - Томислав Дончев от ГЕРБ. Кунева се прости с мерака си да стане външен министър, тъй като на поста остава Даниел Митов. Не се реализираха амбициите на РБ да получи МВР, за което се спрягаше бившият шеф на НСС ген. Атанас Атанасов. Но реформаторите вземат образованието и здравеопазването. За просветата е предложен университетският преподавател Тодор Танев, а за здравеопазването - анестезиологът Петър Москов. Бившият земеделец и кандидат за президент Николай Ненчев пък влиза в Министерството на отбраната. Служебният правосъден министър Христо Иванов, който вече си навлече гнева на съдебната власт с предложената реформа, която обаче бе подкрепена от РБ, запазва поста си. Най-голямата изненада поднесе лидерът на СДС Божидар Лукарски. След като дълго време загряваше, за да оглави я спорта, я транспорта, той финишира като кандидат за министър на икономиката. Лукарски предизвика скандал с изявлението си в изборната нощ, че обещанията на РБ да не допускат Бойко Борисов отново да стане премиер са били просто трик за привличане на избиратели.
Ивайло Калфин от АБВ ще оглави социалното министерство. Той бе вицепремиер и външен министър по време на тройната коалиция, после евродепутат и кандидат-президент от БСП. Предложението за министър от АБВ изненада хората на Георги Първанов. "Моля ви се, това е тяхно предложение. Нито има решение, преди това трябва да се произнесат ръководните органи на АБВ и утре на национален съвет ще бъде взето решението дали да участваме в кабинета", обяви Росица Янакиева пред "Сега". Самият Калфин нито потвърди, нито отрече за офертата. Пред БТВ той също каза, че първо АБВ трябва да одобри програмата на кабинета, а после и евентуално участие в него.
Партньорите в правителството ще взимат общите решения с консенсус. "Механизмът, по който ще се вземат решенията, ще бъде в рамките на вече съществуващи формати - парламентарен и консултативен към Министерския съвет", обясни Румяна Бъчварова (ГЕРБ). Двете формации са се разбрали "по принцип" и за разпределението на областните управители, но без конкретни имена.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви, че изборът на Бойко Борисов за премиер е "най-стабилният вариант за консолидиране на мнозинство в 43-ото НС". Той се оправда за съюза с АБВ с по-слабата позиция на реформаторите в парламента. "Ние сме извървели определен път, за да преценим, че това е най-стабилният и най-сигурен вариант за България. Нашият изборен резултат надали позволява всичко, което сме поставили като условия, да бъде изпълнено. Ясно е, че в общата програма на правителството, която одобрихме, съвсем не всичко, което РБ иска, ще бъде включено, а ние все пак трябва да имаме някакъв повод да се борим политически и за в бъдеще", обясни лидерът на ДСБ. Той допълни, че за реформаторите е било определящо да се постигне независимост от ДПС.
КОНТРА
ДПС потвърди и вчера позицията си да бъде категорична опозиция на управление, което зависи от Патриотичния фронт. Според лидера на движението Лютви Местан няма как кабинет на ГЕРБ и РБ с подкрепата на АБВ и ПФ да бъде представен като двупартийна коалиция, тъй като по същество това ще е кабинет на 4-партийното парламентарно мнозинство. "За нас този аритметически сбор между ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ е не просто безпринципен аритметически сбор, а представя един откровен антиевропейски и антинатовски сговор, който не може да бъде подкрепен от ДПС", бе категоричен лидерът на движението.
Местан даде да се разбере, че и вариантът "2+1", т.е. кабинет с подкрепата само на АБВ, не устройва движението. И обеща безусловната подкрепата на ДПС по определени теми в парламента само за "кабинет с ясен цивилизационен профил, бил той еднопартиен или двупартиен, с Реформаторския блок". "Не за 300, готови сме за 600 дни толеранс към правителство с ясен евроатлантически профил. За антиевропейски и антинатовски сговор, зад който стои безпринципно аритметическо мнозинство, ние не бихме могли да дадем подкрепа", отсече приемникът на Доган.
БСП също ще влезе в ролята на опозиция и няма да подкрепи правителството на ГЕРБ и РБ. "ИБ на БСП препоръчва на парламентарната група да гласува против състава на Министерския съвет", обяви лидерът на соцпартията Михаил Миков. Социалистите разкритикуваха и процеса на преговори между ГЕРБ и РБ през последните дни. "От това надпяване не става ясно какви са действителните намерения на Борисов и водената от него партия", заяви говорителят на партията Атанас Мерджанов.
Патриотите за пореден път показаха недоволството си от прекъснатия диалог с ГЕРБ, а съпредседателят на коалицията Валери Симеонов дори намекна, че ПФ е възможно да не даде подкрепа за кабинета. Фронтоваците са обидени и от факта, че не са получили окончателния вариант на управленската програма.
----------КОИ СА МИНИСТРИТЕ
Министър-председател - Бойко Борисов
Вицепремиер - Томислав Дончев, ще наблюдава еврофондовете
Вицепремиер - Румяна Бъчварова, ще наблюдава социалните и коалиционните отношения
Вицепремиер без портфейл - Меглена Кунева (РБ/, ще отговаря за европейските въпроси и механизма за сътрудничество и проверка
Министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията - Ивайло Московски
Министър на енергетиката - Делян Добрев
Министерство на туризма - не е ясно
Министерство финанси - Владислав Горанов
Министерство на вътрешните работи - Веселин Вучков
Министерство на регионалното развитие - Лиляна Павлова
Министър на земеделието и храните - Десислава Танева
Министър на околната среда и водите - Ивелина Василева
Министър на младежта и спорта - Красен Кралев
Министър на културата - Вежди Рашидов
Министър на труда и социалната политика - Ивайло Калфин (АБВ)
Министър на икономиката - Божидар Лукарски (РБ)
Министър на образованието и науката - Тодор Танев (РБ)
Министерство на външните работи - Даниел Митов (РБ)
Министерство на отбраната - Николай Ненчев (РБ)
Министерство на правосъдието - Христо Иванов (РБ)
Министър на здравеопазването Петър Москов (РБ)