Ветераните на западната дипломация Хенри Кисинджър и Ханс-Дитрих Геншер смятат, че Западът е допуснал грешки в отношенията с Русия заради украинската криза, съобщиха световните медии. Те заявиха това във връзка с 25-ата годишнина от падането на Берлинската стена. Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър предупреди, че има риск от нова Студена война. "Такава опасност има и не можем да я пренебрегнем", заяви той в интервю за сп. "Шпигел". Ако заплахата не се приеме сериозно, "това може да предизвика трагедия", смята Кисинджър. "Ако Западът иска да е честен, трябва да признае, че е допуснал грешка", каза той във връзка с украинската криза. Отношенията между Запада и Русия трябва да бъдат "рестартирани", заяви в интервю за "Билд ам зонтаг" Ханс-Дитрих Геншер, бивш външен министър на Германия по време на нейното обединение. Ден по-рано и последният съветски президент Михаил Горбачов предупреди за опасността от нова Студена война.
Повече от милион души се стекоха през последните дни в Берлин, за да се включат в празненствата вчера край Бранденбургската врата в чест на рухването на комунизма и на символа на Студената война - Берлинската стена. В официалната церемония участваха германският канцлер Ангела Меркел, която е израснала в Източна Германия, немският държавен глава Йоахим Гаук, Горбачов и много други световни личности. Ангела Меркел, която води тридневните възпоменания за жертвите на Берлинската стена, определи като чудо това, че преди 25 години съоръжението е паднало без нито един изстрел. "Невъзможно е за дълго да бъде потискан човешкият стремеж към свобода", каза тя и добави, че е "необходимо мъжество, за да придобиеш свободата, но е необходимо и мъжество, за да се ползваш от свободата".
Два автобуса с около 100 германски активисти стигнаха вчера българо-турската граница, където искаха да прережат символично оградата срещу бежанците между двете страни. По този начин те искаха да отбележат годишнината от падането на Берлинската стена в памет на загиналите източногерманци, опитали да избягат на Запад през българо-турската граница и така загубили живота си. На около 300 метра преди новата телена ограда възникна напрежение между Гранична полиция и германските активисти, които искат да достигнат мястото. Те бяха много настоятелни и искаха да видят оградата с мотива, че това е границата на ЕС и че са пътували 50 часа, за да я видят. Полицията обаче ги изтласка и не им позволи да преминат в забранената гранична зона.
РАЗКРИТИЯ
Бившият британски премиер Уинстън Чърчил е призовавал САЩ да извършат ядрена атака срещу СССР, за да спечелят Студената война, показва новоразкрит документ, цитиран от в. "Дейли мейл". Невиждан до този момент меморандум от архивите на ФБР показва как той изразил мнението си пред гостуващия американски сенатор Стайлс Бриджис през 1947 г. Целта била да се убеди американският президент Хари Труман да извърши ядрена атака, която да "заличи" Кремъл и да превърне Съветския съюз в "много лесен проблем" за решаване. Чърчил смятал, че удар срещу Русия на Сталин е може би единственият начин да не се позволи на комунизма да завладее Запада. По това време Москва е щяла да бъде безпомощна срещу атомна атака, тъй като Кремъл тества успешно собствена ядрена бомба едва през 1949 г.