:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,814
Активни 777
Страници 28,379
За един ден 1,302,066

България може да отчете рекордна загуба на еврофондовете тази година

Вместо да се подобряват, прогнозите за усвояване на европейските средства стават все по-песимистични и под въпрос са вече 211 млн. евро
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
България ще поиска от ЕК увеличаване на периода за допустимост на разходите по оперативните програми 2007-2013 г. с още 1 година, обяви вчера вицепремиерът Меглена Кунева.
България може да плати прескъпо цената на политическата криза с рекордна за целия програмен период загуба на средства от еврофондовете. По последни данни рискът от загуба на средства за 2014 г. вече се оценява на близо 211 милиона евро - безпрецедентно ниво от началото на програмния период. Вместо да влязат в икономиката, тези средства ще бъдат изпуснати заради парализираната покрай политическите трусове администрация и бавното изпълнение на програмите. За сравнение загубата се равнява на близо 3.5 пъти бюджета на Министерството на културата за 2014 г.

Това показва публикувана вчера официална справка на сайта eufunds.bg за нивото на изпълнение на европейските програми. Рискът от загуба на средства е калкулиран на база налични данни към 17 октомври, като картината от тогава може леко да се е променила.

От справката става ясно, че от 17 октомври до края на годината България трябва да потвърди и изпрати в Брюксел извършени разходи в общ размер на 1.021 милиарда евро, за да не загуби средства по оперативните програми и програмите за развитие на селските райони и рибарството. Този лимит е част от правилото за усвояване на средствата в период до 2 години след годината, за която са предвидени. Докато по едни програми темпото е добро и се очаква преизпълнение спрямо лимита, при други усвояването изостава.

Най-голям е рискът от загуба на средства по програма "Околна среда", като тук сумата, която няма да може да бъде усвоена, в момента се изчислява на 81.9 милиона евро. Според информация на mediapool основната причина за забавянето по програмата и за риска от загуба на средства е проточилото се обжалване на изграждането на завода за боклук в София. Висок е и рискът от загуба по Програмата за развитие на селските райони, при която стана традиция да има проблеми с усвояването на средствата - 73.6 милиона евро. Освен тези пари в земеделието виси нерешен и много по-ключов въпрос - изборът на сертифициращ орган, който е блокиран от обжалвания и от който зависи потвърждаването по надлежен ред на вече извършени плащания в размер на 1.6 млрд. лв. Рискът по частично замразената програма "Регионално развитие" към момента се оценява на 38.1 млн. евро.

Ако България не успее да навакса в оставащите дни до края на годината, това ще бъде най-високата до момента загуба на средства по оперативните програми от началото на програмния период. Показателно е, че дори през 2013 г., когато лимитът бе по-висок, загубата бе ограничена до 63.5 млн. евро. Общо от началото на програмния период България е загубила 158 милиона евро заради бавно усвояване.

Крайъгълна за еврофондовете ще бъде и 2015 г. - последната година за усвояване на средства по първия програмен период. Тогава България ще трябва да сертифицира и подаде в Брюксел разходи за 2.8 млрд. евро. Усвояването на тези пари ще е ключово заради забавянето на новите оперативни програми за периода 2014-2020 г. Очаква се повечето от тях да бъдат одобрени едва през юни догодина, тоест 2015 г. ще бъде нулева за много програми и проекти. Заради изтичането на сроковете за усвояване на парите България ще настоява заедно със Словения и Хърватия за удължаване на крайния срок с 1 година, съобщи вчера вицепремиерът Меглена Кунева. Така крайният срок за разплащане по стария програмен период би бил до края на 2016 г.











13
3738
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
17 Ноември 2014 21:02
основната причина за забавянето по програмата и за риска от загуба на средства е проточилото се обжалване на изграждането на завода за боклук в София.

Кой завод, оня, дето генрал-лейтенант доцент доктор инженер Борисов обеща да е готов до 2007-а ?
17 Ноември 2014 23:28
Браво на БСП,ДПС и Атака...
17 Ноември 2014 23:32
"България може да отчете рекордна загуба на еврофондовете тази година". Голема работа, важното е, че се договориха да теглят заем 4,5 млрд. а стадото ще плаща. Тая пасмина в НС, с изключение на ГРОБ, е доста изпостяла откъм свежи парички.
17 Ноември 2014 23:33
Е, как? Нали бел кон, реформатори, граждани, ХУИ и др. жабета! За какво ги ручаме?
17 Ноември 2014 23:38
За по-бавно развиващите се, които схващат само това, което им кажат батковците, давам цитат от публикацията в Европейската комисия по повод на спрените фондове:
"The recovery of the funds under OP Environment is great news for Bulgaria. It comes at the right time for the country and its budget, and shows that the European Commission recognises it when a job is done well and the rules are respected. The funds envisaged for Bulgaria have to be used effectively, in order to ensure a better quality of life for people. I would like to encourage the Bulgarian government to make the best use of funds - next year will be the last chance to benefit from the money of the programming period 2007-2013."

Хората са написали ясно за кой програмен период става дума, ама "човеците" си имат опорни точки...
17 Ноември 2014 23:52
Добре де, за какво е този шум тогава, като още не сме се издънили? Давай напред, както каза Кубрат Пулев.
18 Ноември 2014 07:53
От справката става ясно, че от 17 октомври до края на годината България трябва да потвърди и изпрати в Брюксел извършени разходи в общ размер на 1.021 милиарда евро, за да не загуби средства по оперативните програми и програмите за развитие на селските райони и рибарството.

Айде, айде! Какъв проблем - за разходи става дума, не за приходи!
18 Ноември 2014 08:30
Когато цялата ни държава, общини и "икономика" е организирана около еврофондовете демек помощите.. така ще е. Само, че тия помощи реално вдигат цените на всичко в страната. После се чудим защо 25 години все вдигаме доходите, а те все ниски спрямо цените стоят.

Държава ни, общините ни трябва да може да се справят без помощи. Помощите са за помагане, а не за вършене на основната работа.

Блог
18 Ноември 2014 08:57
Явно не са се намерили достатъчно обръчи от фирми, на които да бъдат дадени обществените поръчки, т.е. действало се е на принципа 'Няма да го ям, но и на кучето няма да то дам!'
18 Ноември 2014 09:05
Лошото с помощите е, че се харчат за каквото е разрешено, или за каквото някой има личен интерес да задвижи, и по този начин се реализират маса ненужни неща, които товарят и местния бюджет. Например никой не задвижва водните цикли на малките общини или, не дай боже, селата, защото трябва местната власт да вложи едни пари и усилия. По- им е лесно да кажат: "Айде направете тука едно безплатно проектче за реконструкция на старото училище в читалище, пък ако стане, ще ви платим. И накрая какво- една читалищна сграда (или църква) която стои заключена.
18 Ноември 2014 11:34
Направо да се чуди човек как в "омразния" социализъм са направили канализацията, пътищата.. училищата и не знам какво си още без помощи от европа.
18 Ноември 2014 12:28
Вай, вай, вай...
Какъв неприкрит ужас е обхванал туземната колониална полит-прислуга, че няма да получи евро-подаянията си от евро-германските си работодатели, за това, че държи в страх и подчинение туземните балкански унтерменши, и им гарантира, че те ще продължат с мизерията си да плащат за жизнения стандарт на евро-германските бюргери, на евро-колониалните чиновничета и на НПО и медийната евро-прислуга. Мъка отвсякъде..
18 Ноември 2014 13:24
vvatkov
17 Ноември 2014 23:52
Добре де, за какво е този шум тогава, като още не сме се издънили? Давай напред, както каза Кубрат Пулев.

Ами и Кубрат Пулев "не се издъни" по същия начин.
На принципа "Ще се у&ерем, ама няма да се изложим".

Борисов спести втората част от петъчното съобщение на ЕК, в което се припомня, че "в началото на 2013 г. ЕК задейства процедура, в резултат на която плащанията на европейски фондове бяха спрени временно заради съмнения за нередности, свързани с обществените поръчки при изпълнение на проектите и слабости в системите за управление и контрол на програмата". С този параграф ЕК за първи път, макар и имплицитно, посочва отговорните за временното замразяване на ОПОС, а именно старите (нови) управляващи от ГЕРБ.

Затова пък клакьорите на Тиквариата пак се заеха с дежурното плюене. Без да ги е еня за действителното положение на нещата и все по-затъващата територия. Зерем, идват нови 3 млрд, ще крадем, а после друг ще ги връща. Да има поне един ефективно осъден министър досега? Ще кажете Цвъцко. Ама той не признава решението на съда, значи не е осъден ефективно. Явно съдът е съгласен с него и скоро ще се коригира.

Две приказки по въпроса.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД