ЕК планира да създаде нова служба за охрана на границите на ЕС, предаде електронното издание "ИЮ Обзървър", като се позовава на свои източници. Изграждането на т.нар. Европейски корпус за гранична охрана, която ще има повече правомощия, отколкото настоящата гранична служба на ЕС "Фронтекс", ще отнеме поне 20 години. "Говорим за периода 2030 -2035 г., това наистина е дългосрочен проект", казва източникът на "ИЮ Обзървър".
Проучване, направено по поръчка на Брюксел и завършено през лятото, даде насоки за създаването на три фази при осъществяването на проекта. Целта на всяка от тях е да се засилят централизираният контрол и надзорът на европейските граници. Изпълнението на проекта ще бъде ръководено от еврочиновници, независими от националните власти в съответните държави членки. Първата фаза акцентира върху по-добрата комуникация между страните членки и ЕС по отношение на сътрудничеството и решаването на въпроси, свързани със защитата на границите. Втората фаза е свързана с прехвърлянето на правомощия за вземането на решения на европейско ниво. На този етап се предвижда да бъде създаден посреднически корпус за европейска гранична охрана. Най-мащабна за изпълнение е третата фаза - цялостна интеграция на европейско ниво, която включва учредяването и на нова институция - Комисия за управление на шенгенските граници.
Според препоръките на изследването всички гранични служители, които до момента са назначавани от националните власти, трябва да преминат под управлението на Европейския корпус за гранична охрана. Ако този нов модел бъде приложен, настоящата европейска агенция "Фронтекс" ще бъде натоварена с отговорността за събиране на разузнавателна информация и управление на ресурси като персонал и екипировка.
НЕВОЛИ
Над 1 млн. бежанци от Сирия, пристигнали в Турция, са принудени сами да търсят начин за препитание, тъй като откритите от държавата лагери са препълнени, алармира в свой доклад правозащитната организация "Амнести интернешънъл", цитирана от британския в. "Гардиън". 1.6 милиона сирийци са пристигнали в Турция след началото на гражданската война в родината им през март 2011 г. Оттогава насам Анкара е похарчила 4 млрд. долара за бежанците. Около 220 000 сирийци живеят в 22-та бежански лагера, където им се дава храна, а останалите 1.38 млн. души, или над 85% от пристигналите в Турция, нямат покрив над главата си.