"Аферата КТБ" затъва във все по-дълбоко юридическо тресавище. Вчера стана ясно, че ГЕРБ и Реформаторският блок са твърдо против прехвърлянето на влогове и прихващанията по заеми в КТБ. По тази причина днес в парламента ще бъдат внесени законови поправки, с които ще се обявят за невалидни договорените през последните месеци сделки на вложители и кредитополучатели в затворената банка. "Ще отменим всички прихващания в КТБ", отсече лидерът на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов след среща с Асоциацията на търговските банки, на която присъства финансовият министър Владислав Горанов и шефът на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. Той пресметна, че става дума за около 800 млн. лева.
За да бъде сложен кръст на тези сделки, в проекта за актуализация на бюджет 2014 преди второто четене ще бъде вмъкната специална добавка. Отговорник по изработването на текста е Менда Стоянова. Тя пък заяви пред "Сега", че допълненията ще са готови днес, но отказа подробности.Това се случва, след като от месеци юристи, финансисти и политици обясняват, че цесиите, направени до отнемането на лиценза на банката, са съвсем законни операции.
"Всички, които са се нагласили през цесиите - една вторична далавера, и си направиха вече офиси в София да ги чакат, а в същото време се опитват да кажат, че едва ли не някой от нас със смяната във фонда (за гарантиране на влоговете) има интерес от това", поясни Борисов. Договорите за прехвърляне на депозити в КТБ били за общо 1.1 млрд. лева, а прихващанията по заеми - за около 750 млн. лева.
На въпрос редно ли е да се отменят законни сделки с промени в правилата със задна дата, лидерът на ГЕРБ отсече: "Дали са били законни, ще видим. Аз си мисля, че това месеци наред мотаене беше точно с такава цел. Всичко това можеше да стане още при миналото правителство, преди служебното и да беше приключено". Само преди седмица юристи и финансовият министър Владислав Горанов твърдяха, че цесиите са напълно законни. Това бе потвърдено и с предишна поправка, одобрена от депутатите на първо четене, според която няма проблем с прехвърлянето на депозити, но след цесията сумата вече не е защитена по Закона за гарантиране на влоговете. Финансовият министър отказа да коментира изказването на премиера Борисов за цесиите като "вторична далавера", която ще бъде отменена със задна дата.
Радикалното решение за цесиите и прихващанията се оправдава основно с интереса на Фонда за гарантиране на влоговете. Той ще започне да изплаща защитените депозити в КТБ, които са приблизително 3.7 млрд. лв., на 4 декември. Тъй като парите там не достигат, фондът ще получи и държавна помощ. След това ще се надява да си върне поне част от парите, когато активите на фалиралата банка бъдат осребрени - чрез събиране на кредити, продажба на обезпечения и т.н. Опасенията са, че с направените прихващания ще останат по-малко пари за удовлетворяване на кредиторите на КТБ, сред които фондът е първи.
Вчера и Реформаторският блок, който проведе редица срещи с банкери и представители на изпълнителната власт, даде рамо на ГЕРБ по горещата тема. Лидерът Радан Кънев коментира, че "всички прихващания с негарантирани влогове ще бъдат погасени като нищожни сделки" и че стъпките за това вече са ясни. Министър Владислав Горанов и новият шеф на Фонда за влоговете Радослав Миленков са обяснили пред депутатите от РБ, че прихващанията в КТБ не са осчетоводени, което дава възможност те да бъдат отменени. "Отмяната е напълно законна, тъй като щом прехвърлянията не са осчетоводени, значи не са реализирани", подчерта Мартин Димитров от РБ пред "Сега". Не стана ясно обаче защо нещо, което не е реализирано, трябва да се отменя.
Мнозинството рискува много със заличаване на цесиите с обратна сила, смятат обаче авторитетни юристи. Професорът по търговско право в СУ Огнян Герджиков заяви пред "Сега", че е незаконно непризнаването на цесиите със закон с обратна сила, защото така ще се нарушат вече придобити права. Според него една цесия заобикаля закона, когато при извършването й има знание, че банката е неплатежоспособна, и вложителят нарочно разбива влога си, прехвърляйки го на няколко кредитори, за да се вмести в гарантирания минимум. "В случая обаче не става въпрос за това, защото БНБ през цялото време е уверявала, че ще отвори банката", каза Герджиков. "Некомпетентни юридически хора подсказват на премиера. Да им се чуди човек на самочувствието! Правото не е ширпотреба и трябва да се уважава", заяви професорът.
Това означава, че евентуално приемане на закон, който заличава със задна дата договорите за цесия, може да бъде атакуван пред Конституционния съд. През годините обаче конституционните съдии имат противоречива практика по въпроса, като в едни случаи са отменяли разпоредби, на които е придадена обратна сила, но в други не.
Хаосът може да стане пълен, ако КС все пак отмени закона. Тогава вложителите и кредиторите с непризнати сделки ще трябва да заведат дела в съда.
Междувременно и делото за фалита на КТБ е пред зацикляне - тъй като в съда са постъпили жалби срещу решението на БНБ да отнеме лиценза на банката и да я обяви в несъстоятелност. Една от жалбите е от фирмата на Цветан Василев "Бромак", която има над 57% в КТБ. Срещу отнемането на лиценза протестират също офшорен фонд от Кайманите и вложител с блокирани 1 млн. лева в КТБ. Молбата на кайманската офшорка "Родиум кепитъл кредит мастър фанд лимитид" е оставена без движение, докато не докаже какъв е интересът й от казуса "КТБ", съобщиха от съда пред "Сега". За фонда е известно само, че е офшорна компания - регистрирана е на Кайманските острови с адрес: Джордж Таун, пощенска кутия 309. Останалите две молби са придвижени. Интересен детайл е, че досега ВАС два пъти се произнесе, че вложителите нямат правен интерес да оспорват актовете на БНБ за КТБ.
Придвижването на молбите означава, че до разглеждането на жалбите във Върховния административен съд Софийският градски съд (СГС) вероятно ще спре производството по несъстоятелността на банката.
Никой от юристите, към които "Сега" се обърна, не се нае да тълкува дали началната дата на изплащане на гарантираните влогове ще се промени, ако ВАС отмени решението на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ.