Турският президент Реджеп Ердоган посрещна госта си Владимир Путин с официална церемония, състояла се пред президентския дворец в столицата Анкара. |
Изглежда, че Русия и Турция са успели да съхранят отношенията си въпреки диаметрално противоположните си позиции по конфликтите в Сирия и Украйна. Анкара, която застава плътно зад аргументите в полза на запазването на териториалната цялост на Украйна заради собствените си проблеми с кюрдските сепаратисти на югоизток, се противопостави на анексирането на полуостров Крим. Анкара изрази притесненията си и за съдбата на кримските татари, които според местни активисти са подложени на преследване от новата проруска власт. Гражданската война в Сирия също разделя двете държави, като Владимир Путин се смята за един от последните съюзници на президента Башар ал Асад, докато Ердоган настоява той да бъде свален възможно най-скоро. Различните им позиции обаче, изглежда, не пречат на останалите аспекти на отношенията между Москва и Анкара, като Русия ще строи първата ядрена електроцентрала в Турция на стойност повече от 20 милиарда долара.
ПОЗИЦИИ
Победата на проевропейските партии на парламентарните избори в България и Молдова ще направи проекта "Южен поток" ненужен, смята украинският премиер Арсений Яценюк. По думите му прозападните сили, които управляват двете страни, ще работят с Украйна в сферата на енергетиката и така ще стане ненужно тя да се заобикаля посредством газопровода "Южен поток". "Можем да дадем нов старт за развитие на нашите отношения", заяви руският зам. външен министър Алексей Мешков пред БНР след среща с българския външен министър Даниел Митов в София. "Южен поток" е голям европейски проект и той има бъдеще, защото реално отговаря на интересите на народите и държавите от Югоизточна Европа, каза Мешков. "Ако можехме да направим "Северен поток" със същите държави от ЕС, защо тогава да не можем да направим сега и "Южен поток", допълни той.