Германия е най-предпочитаната европейска държава от икономическите имигранти, а освен това е приела и най-много молби от търсещи убежище сирийски бежанци, сочи доклад на базираната в Париж Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от електронното издание "ИЮ Обзървър". САЩ са приели най-много имигранти през 2013 г. - почти 990 000 души. Над 450 000 души са имигрирали в Германия през м.г., като три четвърти от тях са от държави от ЕС. Берлин отчита двойно увеличение на броя на имигрантите през 2013 г. в сравнение с 2007 г. и тази тенденция се запазва, става ясно от доклада на ОИСР. "Германия е двигателят на миграцията в Европа", според експерта от ОИСР Томас Либих. В документа, който бе представен в Брюксел, се прави съпоставка на миграционните тенденции в 34-те държави, членуващи в ОИСР. В страните от ОИСР живеят общо 115 млн. имигранти, като всеки десети е от Китай.
През 2013 г. Германия е била държавата в света, която е приела най-много молби за убежище от сирийски бежанци - 110 000, следвана от САЩ (68 000 молби) и Франция (60 000 молби). Според доклада всеки пети от общо 550 000, търсещи убежище и пристигнали в страните от ОИСР през миналата година, е поискал да живее в Германия. Много малко от тях обаче са били одобрени от германските власти.
ОИСР отчита най-голям спад в страните от ЕС на трудовите имигранти в Италия, Португалия и Испания. Намаляват и жителите на страни извън ЕС, които искат да дойдат на Стария континент. "Броят на легалните имигранти от трети страни в Европа за първи път е по-нисък от този в САЩ", обясни генералният секретар на ОИСР Анхел Гуриа. Той отбеляза, че се наблюдава много рязка промяна в пола и степента на образование на имигрантите в сравнение с данни от допитвания, правени в близкото минало. Повечето от имигрантите вече са жени, добре образовани и квалифицирани за работните места, които заемат в приемащите ги държави. "Мигрантите са актив, а не пасив. Те са ресурс, а не проблем", категоричен е Гуриа. Според него фискалният ефект от имиграцията като цяло е положителен.
В пресконференцията в Брюксел, на която бе представен докладът на ОИСР, участва и европейският комисар по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос. Той обяви, че Брюксел подготвя нови политики в сферата на миграцията, като целта е висококвалифицирана работна ръка да се привлече в ЕС.
|
|