Повече от 1 млн. души се подписаха против
търговските преговори на ЕС със САЩ, предава Би Би Си. Петицията иска обсъждането на Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство да бъде спряно, както и да не се ратифицира вече сключеното подобно споразумение между Европа и Канада. Една от клаузите, която тревожи подписалите, е възможността външни инвеститори да съдят националните правителства при определени обстоятелства. Според тях тя ще даде възможност на международния бизнес да се противопоставя на правителствени политики, които го засягат. Европейската комисия твърди, че съюзът няма да прави компромиси с високите си стандарти, но защитата на фирмите е важна за привличането на повече инвестиционни потоци на континента.
Европейците се чувстват несигурни
за личните си финанси, показва последното изследване на изследователската компания "Ипсос". Само в Индия и Бразилия мнозинството от хората се чувстват спокойни по отношение на парите си. Индексът се основава на проучвания за сегашното финансово положение на респондентите, възможностите им да правят големи покупки и как виждат бъдещето си в следващите шест месеца. Полша, Унгария, Испания, Южна Корея, Румъния, Франция, Япония и Италия са най-ниско в класацията.
Катар смени шефа на държавния инвестиционен фонд,
който разпределя близо 300 млрд. долара ресурси, сред които са и дяловете на страната в банки като "Барклис" и "Креди сюис", пише в. "Файненшъл таймс". Членът на кралското семейство шейх Абдула бин Мохамад бин Сауд ал Тани ще заеме поста, който досега бе заеман от Ахмад ал Сайед. Бизнесът в Катар приема смяната като част от усилията на новия емир да разпредели свои близки на ключови места в държавата. Kатарският фонд стана един от най-агресивните инвеститори в света след основаването си през 2005 г. Една от последните му покупки бе централата на "Ейч Ес Би Си" за 1.1 млрд. долара, което бе най-скъпата покупка на една-единствена сграда в историята на Лондон.
|
|