Бързо приетите от МОК промени в структурата на олимпийските игри предизвикаха въодушевление в немалка част от спортния свят, но някои специалисти изразиха и притеснение относно дългосрочното бъдеще за идеите на Пиер дьо Кубертен. Само ден след като участниците в извънредната 127-а сесия на олимпийското движение в Монте Карло приеха единодушно всички 40 предложения за реформи на президента Томас Бах, се чуха и първите тревожни мнения.
Редица международни федерации изразиха притеснения, че от разрешената занапред гъвкавост в програмата и местоположението на съоръженията може да пострадат поне 14 спорта още по време на летните игри в Токио '20. А това е точно половината от фигуриращите в момента в олимпийското семейство 28 спорта. Главните притеснения са, че заради позволението организаторите да местят дадени дисциплини дори извън територията на страната с цел съкращаване на разходи много надпревари може да се окажат в периферията на главното събитие, че дори отвъд него.
Още през юни губернаторът на Токио Йоичи Мазусое съобщи, че предстои "ревизия" на някои от инфраструктурните проекти с цел ограничаване на нарастващия олимпийски бюджет на японската столица. Скоро след това се изясни, че под въпрос стои построяването на трасе за кану-каяк в бързи води в парка "Касай Ринкай", срещу което се противопоставиха редица екоорганизации. Според специализирания сайт InsideTheGames.biz също така засегнати може да се окажат баскетболът и бадминтонът.
През лятото вицепрезидентът на МОК Джон Коутс, който е и председател на координационната комисия за игрите в Токио '20, опита да успокои страстите, като заяви, че промяната в местоположението на съоръженията може да става само с изричната подкрепа на ръководното тяло в съответния спорт. Но това бе, преди да бъдат приети 40-те точки в "Дневен ред 2020", които значително развързаха ръцете на домакините.
|
|