Мъж минава покрай входа на Централната банка на Русия в Москва. Вчера тя неочаквано вдигна основния лихвен процент от 10.5% на 17% годишно, за да спре падането на рублата. |
По-рано през деня директорката на Централната банка Елвира Нибулина заяви, че поевтиняването на рублата е свързано с падането на цените на петрола и изолираността на руските банки от международния пазар. Бързото обезценяване на руската рубла спрямо основните световни валути обаче явно е наложило спешно заседание в ЦБР в понеделник вечерта и изненадващото повишение на основната лихва. "Русия трябва да свиква с новите условия", призова шефът на централната банка. Вчера руският премиер Дмитрий Медведев свика извънредно съвещание на министрите, които отговарят за финансово-икономическото положение в страната.
На фона на шеметното обезценяване на руската валута, в Москва се заговори за предстоящо отстраняване от поста на премиера Дмитрий Медведев. Наложи се говорител на бившия финансов министър Алексей Кудрин официално да опровергава съобщения, че той е получил предложение да оглави ново правителство. Слуховете се засилиха, след като в профила си в "Туитър" журналистът Константин фон Егерт написа: "Сведения от много надежден източник: вчера вечерта Алексей е получил предложение да заеме поста на премиер-министър." След това той допълни, че това "още не означава, че е приел предложението", както и че източникът му казал, че "всичко е доста сложно, но няма трагедия - Алексей Кудрин засега няма да бъде назначен". Но според говорителя Павел Кузнецов "информацията абсолютно не отговаря на действителността". Кудрин ръководи в момента Комитета за граждански инициативи и е член на надзорните съвети на "Сбербанк" и на Московската борса. До септември 2011 г. той ръководеше финансовото министерство на Русия в продължение на 11 години.
ПОЗИЦИЯ
Русия няма да намалява производството на петрол в опит да повиши цената на суровината и няма да иска от ОПЕК да съкрати своя добив, независимо че икономиката е изправена пред значителни трудности, а рублата се срина до рекордно ниска стойност. "Ако намалим производството си, останалите страни ще увеличат своето и ще загубим пазарния си дял", заяви министърът на енергетиката на Русия Александър Новак пред журналисти на конференция в Доха. "Възнамеряваме да запазим плана за производството през 2014 г. без намаления или увеличения", добави той. "Никой не може да знае", отговори Новак на въпрос къде според него ще се установи цената на петрола. Цената на сорта "Брент" вчера падна до 58.5 долара за барел, а на американския лек WTI - до 54.18 долара за барел. Това са най-ниските стойности от 2009 г., а основната причина за поредния спад е съобщението на Обединените арабски емирства, че ОПЕК няма да бърза да свива добива в опит да възпре кризата на пазара.