Над 1200 журналисти участваха в традиционната годишна пресконференция в Москва на руския президент Владимир Путин, която продължи около 3 часа и половина. |
Според руския президент санкциите на Запада не са отмъщение заради присъединяването на Крим, а "заради нашата независима и самостоятелна позиция". "Те искат да ни вземат от природните богатства, дори твърдят, че Русия не трябва да се ползва сама от неизчерпаемите природни ресурси на Сибир. И ако ние отстъпим, ще се превърнем от руска мечка в мечка на синджир", обобщи Владимир Путин. Според него руската Централна банка и правителството са предприели адекватни действия за разрешаване на икономическите проблеми. Путин поясни, че банката има резерви от 419 милиарда долара и 8.3 трилиона рубли. По думите му Русия има значителни валутни резерви и рублата ще се възстанови. "Най-неблагоприятният сценарий за руската икономика ще продължи около две години. Но ситуацията може да се подобри бързо. Има много фактори. Не бих разглеждал сегашната ситуация като криза, а по-скоро като преходен период", категоричен е президентът на Русия. Ръстът на БВП на Русия за последните десет месеца съставлява 0.6-0.7%, допълни той. "Икономиката ни обезателно ще се приспособи към ниските цени на енергоносителите и ще се диверсифицира", добави Путин. "Ние ще укрепим позициите си както вътре в страната, така и на международната сцена и на световния пазар. Най-важното е защитата на социалното благополучие на хората", подчерта той и обеща, че през 2015 г. пенсиите ще се индексират към реалната инфлация. "Всички проблеми на хората ще бъдат решени."
Руският президент Владимир Путин заяви, че Централната банка е взела адекватни мерки след историческия срив на рублата. Той изрази надежда, че тенденцията на понижение на курсовете на чуждите валути и укрепването на рублата ще се запазят. Путин се надява, че повишената неотдавна основна лихва на Централната банка ще се понижи, доколкото икономиката се приспособява към ситуацията. По думите му въпреки неспокойния финансов пазар приходите на Русия ще бъдат по-големи от разходите. "Разбира се, ситуацията беше провокирана от външни фактори. Но ние вярваме също, че не е сторено много от нас. Външните фактори, специално цените на петрола и газа, са важни", каза той. "Ако смятаме, че един от проблемите, които имаме, в това число и в икономиката, е резултат от санкциите - така е. От общия обем на проблемите ни, условно казано, 25% е влиянието на санкциите", каза той.
Държавният глава бе категоричен, че в страната не могат да се случват дворцови преврати. "Стабилността в Русия се базира на подкрепата на руския народ. Не може да се основава на друго. Хората чувстват със сърцата и душите си, че действаме в интерес на мнозинството руски граждани. Именно затова в Русия не може да има дворцов преврат, защото няма дворец. Руският елит е от работници и селяни. Нашият народ е равен пред закона", отговори той на поредния въпрос. Владимир Путин обясни още, че понякога е много трудно да се намери разликата между истинската политическа опозиция и "петата колона" в страната, което може би донякъде води до разделяне на обществото в страната.
Путин коментира и перспективите за износ на руски природен газ за страните от Евросъюза чрез хъб на турско-гръцката граница. "Искат ли (европейските партньори) да имат устойчиви, гарантирани доставки на енергоресурси от Русия, от които така се нуждаят, и без транзитни рискове? Чудесно, тогава ние ще работим. Тогава може през Гърция да се излезе в Македония, по-нататък може да се стигне и до Сърбия. Може пак да се стигне до "Баумгартнер" в Австрия. Но ако не искат, няма да правим нищо", каза Владимир Путин. Що се отнася до Турция, Путин заяви, че икономиката й нараства и се нуждае от допълнителни ресурси. "Ердоган е як мужик. Убеждавах го да запазим в тайна някои договорености при моята визита, за да не го притискат после от Европа, но той каза - не, няма какво да крием. Ние решаваме двустранните си отношения. А с Турция ние имаме много общи интереси в региона", обясни Путин. Според него след визитата му в Анкара европейците "дотърчали" в Турция да оказват натиск. Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че не се е съмнявал, че Европа ще опита да уговори Турция да се присъедини към наложените срещу Русия санкции.
Според него всички руснаци, които "доброволно" са взели участие в конфликта в Източна Украйна, не могат да се разглеждат като наемници, защото не им се плаща. "Те отидоха там по зова на сърцето", отговори Владимир Путин на въпрос на украински журналист. "Вярваме, че кризата в Украйна ще бъде решена в близко бъдеще. Тя трябва да бъде разрешена чрез политически средства, а не чрез натиск - военен или блокада. Киев трябва да уважава населението на Източна Украйна. Вярвам, че украинският президент Петро Порошенко е за мирно разрешаване на украинската криза", заяви той.
Проучване на АП и на американския Национален център за проучване на общественото мнение показа, че през първата седмица на декември 81% от гражданите на Русия подкрепят действията на руския лидер Владимир Путин.
ЗАВИСИМИ
Славянските страни в Европа са в тежко икономическо състояние и затова са зависими, намират се под постоянен натиск, каза Владимир Путин в отговор на въпрос от прессекретаря на чеченския президент. Алви Каримов попита президента на Русия дали според него не е възможна някаква форма на съюз между Русия и славянски страни като Чехия, Полша, Сърбия, България, които са взели страната на западните държави срещу Русия и се държат обидно към нея. Каримов попита президента Путин дали може да се създаде не държавно, а някакво друго обединение на тези славянски страни, които да излизат с общи позиции на международната сцена. Санкциите влияят на нас, но на тези страни влияят още повече, поясни Путин и добави, че визираните страни са зависими и суверенитетът им е подложен на голямо изпитание. Но сред народите тягата към културно и духовно единство съществува, ще се съхрани и никога няма да изчезне, подчерта руският президент.