:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,717
Активни 808
Страници 17,620
За един ден 1,302,066

Лекарите и НЗОК не се разбраха за рамковия договор

Много е вероятно догодина цените и обемите на медицинските дейности да останат без промяна
Цветан Райчинов
Съществува голяма вероятност през следващата година цените и обемите на медицинските дейности, които покрива държавата, да останат същите като през тази година заради поредното неразбирателство между лекарите и здравната каса по подписването на националния рамков договор. Вчера надзорът на НЗОК не успя да постигне съгласие за приемане на договора. Причината беше искането на лекарския съюз за увеличение на цените на клиничните пътеки за инфекционни болести и диабет, което ще натовари бюджета с почти 6 млн. лв. Съсловната организация поставя това условие, за да подпише НРД 2015.

По думите на шефката на касата Румяна Тодорова исканото увеличение на цените на услугите означава автоматично намаляване на обема им. "Това означава много хиляди направления по-малко, ако се приемат цените на БЛС", предупреди тя.

За подписване на рамковия договор остават още два работни дни до края на годината, макар че лекарският съюз е категоричен, че няма да промени позицията си. Ако не се стигне до подписване, догодина вероятно ще остане да действа тазгодишният рамков договор. Това би означавало, че няма да има нови клинични пътеки. Добри новини в рамковия договор чакаха например пациентите с муковисцидоза, за които се обещаваше нова клинична пътека.

Според Тодорова обаче по-големият проблем ще дойде от орязаните 80 млн. от здравния бюджет за следващата година, което ще доведе до дефицит. Ще влязат нови, доста скъпи лекарства в онкологията, обясни тя. По думите й те даже вече са влезли и ще започнат да се изплащат от касата. "Средно на година онкоболните нарастват с около 9000. Един онкоболен с диагностика, лечение и лекарства струва на година около 8000 лв., ето ги 70 млн. лв. ръст веднага само в онкологията. Така че прогнозата е сериозна и затова надзорният съвет е категоричен, че цени не може да вдигне на този етап", обясни Тодорова.

КОНФЛИКТ

След вчерашното решение на надзорниците в здравната каса не закъсня и реакцията на председателя на БЛС Цветан Райчинов. "Това е поредното повече от неадекватно решение на надзора. Да не говоря, че надзорът през цялото време на преговорите не се появи веднъж поне в пълния си състав, обикновено двама-трима до четирима човека. Т.е. те отказаха практически да преговарят. Това е удостоверено с протоколи и всичко това ще влезе в съда. За мен това са някакви необясними по-скоро политически игри. И ще настояваме за незабавна оставка на хора, които не желаят очевидно да работят и да бъдат в този надзор, но са вътре", каза той пред "Дарик".

Друго е обяснението на Тодорова. Според нея на последната среща с УС на лекарския съюз са били направени някои отстъпки и от двете страни и нещата били договорени, но в понеделник организацията изпратила доста ултимативно писмо, че ще подпише само ако се приемат нейните цени.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Румяна Тодорова
4
3405
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
23 Декември 2014 20:32
Средно на година онкоболните нарастват с около 9000. Един онкоболен с диагностика, лечение и лекарства струва на година около 8000 лв.,
Как така нарастват!? Или трябва да има излекувани (за какво се дават тия 8000 лв. годишно), или да има починали. Ако е автоимунно заобляване, трябва да има някаква стационарност. Нарастването с 30% годишно е възможно само при як субективизъм или силна пропаганда. Или при епидемия.
23 Декември 2014 21:41
Как така ли? Ми по-добре ги диагностицираме и още по-добре ги лекуваме бе мамин, та живеят по-дълго, та оборотът е по-бавен , тъй да се каже и бройката на живите-лекувани расте!
24 Декември 2014 15:15
Таз година- без договор, догодина- без доктори? Повечето вече са в чужбина. Все пак, квото и да си мислят шефовете от НЗОК, без тях може, без лекари- едва ли!
25 Декември 2014 15:12
Едните лакоми,другите стиснати...как да се разберат? Народа-да го духаме!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД