:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,326
Активни 751
Страници 15,229
За един ден 1,302,066

Борисов пак се стресна от високи сметки за ток

Премиерът нареди проверка на ЕРП-тата заради сигнали за дълъг срок на отчитане
Година след бунтовете заради високите сметки за ток и парно и дългия срок на отчитане на електроенергията премиерът Бойко Борисов отново обяви война на електроразпределителните дружества (ЕРП) и поиска те да бъдат проверени. Това става ясно от стенограмата на последното правителствено заседание, проведено в понеделник. Затова още във вторник от Министерството на енергетиката са поискали от електроразпределителните дружества да представят информация за какъв период са отчитали електроенергията през последния месец.

Десетки сигнали на граждани са били подадени през последните дни на декември в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Недоволни са се оплаквали и на вицепремиера Томислав Дончев, който пръв повдига въпроса, и до енергийния министър Теменужка Петкова. Притеснен от миналогодишните протести, премиерът Бойко Борисов нареди проверка. ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" от своя страна заявиха, че фактурите с по-дълъг срок на отчитане са нищожно малко - от 0.1 до 2.28%. Набъбването на сметките според тях е резултат от последното решение на ДКЕВР, с което от 1 октомври цената на тока скочи със средно 9.79%.

"През уикенда, както и тази сутрин, получих няколко сигнала от граждани, че ЕРП-тата отново работят с 40-дневни сметки за ток. Не мога да кажа дали това е истина в момента, но разпоредих да се провери веднага. Помолих и министър Петкова да се провери дали това е вярно, ако е вярно - защо се случва така", казва премиерът по време на обсъждането.

"Извикайте ги. Защото вместо ритмично, така както е необходимо, да си подават фактурите, когато стане един по-дълъг период, идват големи сметки, и то изведнъж веднага след Нова година... Вече един път това успя", възмущава се Бойко Борисов. "Вицепремиерът Кунева с Теменужка Петкова. Ако трябва, заедно срещнете се, обяснете им какво имат по договор и това не го допускайте, да не се получи повторно", нарежда той. Вицепремиерът Томислав Дончев пък добавя, че "по неизвестно каква причина това се случва винаги зимата, когато сметките са по-високи". В разговора се намесва и вицепремиерът Меглена Кунева, според която със случая трябва да се заеме Комисията за защита на потребителите. "Това е договор, договор между потребители и ЕРП-тата", обобщава тя.

Председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев обеща проверка и от ДКЕВР. "Ще настояваме да се приложи цялата строгост на закона, ако има такива случаи, защото си спомняте, че това бе проблем и в края на 2012 г., когато пристигнаха фактури за 45-48 дни. Тогава хората с една сметка трябваше да плащат две за електроенергия", заяви вчера Добрев, цитиран от "Фокус".

В момента общите условия и на трите дружества - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", предвиждат токът да се отчита на период между 28 и 31 дни. Миналата година именно удълженият срок на отчитане през декември доведе до част от по-високите сметки на потребителите, които излязоха на улицата. Отчитането на 40 и повече дни, наред с липсата на протоколи при подмяната на част от електромерите, стана повод ДКЕВР да започне процедура по отнемане на лиценза на ЧЕЗ. Месеци по-късно тя беше прекратена.

От ЧЕЗ заявиха пред в. "Сега", че ще изпълнят задълженията си стриктно и ще осигурят отчитане и през почивните дни. "Може да има клиенти, които ще бъдат обезпокоени от нашите инкасатори, но нека да очакват посещението им", заявиха от компанията. И допълниха, че обслужват 2.2 милиона клиенти, така че е възможно да има и грешки при подаването на данните. За ноември само 0.1% от издадените фактури са за период, по-дълъг от 31 дни. Причината за това е предоставената на клиентите възможност да декларират показанията на електромерите си. В този случай отчитането се извършва в предвидения срок, но фактурата отразява датата, към която клиентът е извършил самоотчет. "Ако има някаква неточност, нека ни кажат - ще направим проверка", заявиха от ЧЕЗ. И допълниха, че клиентите не бива да забравят за увеличената цена на тока, която ще направи фактурите им по-високи от миналогодишните.

От ЕВН също заявиха, че спазват общите условия по договорите и ще работят и по празниците. При тях само 0.56% от електромерите са отчетени с период от 32 дни заради лоши метеорологични условия. "Ако нашите служители не успеят да отчетат електромера, ще оставят бележка и ще се уговарят със собственика за удобен за него час за посещение, за да можем да си свършим работата", казаха от австрийската компания.

По празниците ще работят и инкасаторите на "Енерго-Про. При тях фактурите с по-дълъг период на отчитане са 2.028%. 70 аварийни екипа на компанията ще отстраняват евентуални повреди в областите Варна, Добрич, Силистра, Шумен, Търговище, Велико Търново, Габрово, Русе и Разград. В готовност са и 926 автомобила.







20
8279
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
23 Декември 2014 19:07
Все пак, защо топлофикациите официално си отчитат уредите веднъж годишно и пишат прогнозни сметки, ВиК дружествата, неофициално, правят същото, макар и да поглеждат водомерите по-начесто, а само ЕРП-тата трябва да са стриктни?
23 Декември 2014 20:00
Все пак, защо топлофикациите официално си отчитат уредите веднъж годишно и пишат прогнозни сметки,

Топлофикациите отчетат техните си уреди всеки месец, тези собственост на абонатите в повечето случаи се отчитат веднъж годишно, защото е по-евтино и абонатите са сключили такъв договор. Сметките не са прогнозни, разпределянето между абонатите е прогнозно.
С тока е същата работа, повишен беше с 10% и сега андрешковците реват, че сметките са им по-високи. Само дето на калпак разходите за ежемесечно отчитане и изпращане на фактури са 2-3 лева на месец. Андрешковците обаче са твърдо убедени че тези разходи ги плаща Европеейския Съюз а не те.
А сега вероятно PR сътрудниците на ГЕРБ са започнали профилактична кампания за да бъде изчерпана темата преди пристигането на първите истински зимни сметки.
23 Декември 2014 20:36
Будата в началото на подарен мандат още не е схванал, че функциите на Минпред много се различават от същите на пожарникар, мутра, пазвантин на бивши диктатори и царе, комедиен главсек на МВР и бездарен кмет. Пак ще се разсърдва на електоратя и ще си ходи у Банкя, скоро...
23 Декември 2014 20:44
а само ЕРП-тата трябва да са стриктни?


Защото са откровен подарък към с нищо незаслужили монополисти, част от който направи лично Той - Буда Борисов, харизвайки държавния дял, който предишните разбойници бяха запазили от кумова срама. Това Му изяде дебелата кратуна онзи февруари, ще Му я изяде отново. Ако преди това Сретан Амстердама не реши друго...
24 Декември 2014 06:44
Енерго-Майдан?
24 Декември 2014 09:19
Много прост народ има в нашата държава! Толкова е просто отчитането на електромера - гледаш новото показание, изваждаш старото и умножаваш по приблизително 20стотинки! С отчитането за по-голям период (45дни) му скроиха шапката през 2013 на ББ и сега се застрахова, но червените са хитри- ще измислят нов номер! А иначе плащаме поне с 20% повече заради братята сигани, които смятат, че "имат права", а и с водата е така! Заради силово наложената по-ниска цена на тока (НЕК го купува 190 лв/квтч, а го продава 120лв приблизително) не се правят обновяванията на мрежата и скоро ще изревем на умряло!
24 Декември 2014 09:28
Е стряска се, щото веднъж вече вдига кръвното през 2013 и за по-сигурно влезе и в болница, а после си полежа и в Банкя. Ама пустата му лакомия край няма и пак ни се натресе. Та момчето с филията с мас не е толкова глупаво и помни откъде е духал вятара.
24 Декември 2014 09:42
Оставка Борисов!Как така сметките скочиха предколедно при тово меко време?Тука за корифеите дето знаят да си отчитат електромерите-те са на ЕРП-о!Отчита се дистанцонно и се изключва така при нужда!А софтуера?!-техен!Интересно че плащам зиме лете все едно и също(отоплявам се с парно)фиксирано?И сега 40 лв повече!Мошеници са!Оставка!Ще играе винкела!
24 Декември 2014 12:49
Дядо Илия, мрежата от началото на тази година НЕ Е собственост на НЕК. НЕК вече е само търговец.
24 Декември 2014 15:36
ЧЕЗ са раздали бонуси от 600лв за чистачката,до 5000лв за служителите си.
25 Декември 2014 16:53
Meat 23 Декември 2014 20:44
26 Декември 2014 21:09
ЧЕЗ са в България, за да печелят, не за да губят!
А търговията с електроенергия е по-печеливш бизнес от търговията с горива. Защото отчетните уреди са собственост на търговеца, а технологията позволява настройка на измерването - нещо като един собственик на бензиностанция да решава какъв да е обема на един литър.
27 Декември 2014 19:12
отчетните уреди са собственост на търговеца, а технологията позволява настройка на измерването - нещо като един собственик на бензиностанция да решава какъв да е обема на един литър.


Много филми гледаш. Да не задавам трудни въпроси, ама поне кажи, на бензиностанциите верно ли си носиш собствена колонка?
28 Декември 2014 16:58
Добре, добре, парен каша духа, казват по нашия край!!!!
28 Декември 2014 23:10
хикса,
прав е патриота. колонките на бензиностанцииите ги проверяват дали отчитат вярно. ВСЯКА КОЛОНКА!
буля Пена на пазара, дето продава домати от градината, кантара и го проверяват от "мерки и теглилки" или както там се казва.
уреда, с който ти измерват количеството стока, ел. ток, как го проверяват? ВСЕКИ електромер, както кантарите на всички на пазара! каква формула е реализирана при отчитането на ползвания ток - напрежението променлива ли е във формулата или констата, например? погледнете закона на "Ома" и ще видите защото е необходимо. то е ясно какво ще отчете когато в лабораторията го закачат на фиксирано напрежение от 220 волта.
как се управлява програмно отчитането. тарифата например - Х1, Х2, Х3 и т.н. т.е. и СОФТУЕРА, с който работят ЕРП по отношение на измерването на ползваната СТОКА следва да е под контрол от "мерки и теглилики", или както там се казва.
СЕГА идва една фактура, в която пише колко стока си ползвал. квото пише - това е.
29 Декември 2014 11:16
Това е началото. Тока все още е безбожно евтин. Предстои истинско вдигане. Русияспира енерго проектите си за братушките. Американците и европейците дерът по няколко кожи от гързовете ни .
30 Декември 2014 18:16
Показанието на всеки електромер се получава по формулата U x I x t = Е, където U е напрежението, е токът (силата на тока, както се казваше едно време), а t е времето, през което е текъл този ток. Това е за DC (постоянния ток). При променливия (АС) участва и косинус фи, който за отопление и осветление е единица, за телевизори и нови технологии еблизък до единици.
Понеже напрежението варира, електромерът интегрира, тоест непрекъснато умножава моментното напрежение по тока в момента (и той се променя с вяко щракане на ключ), взема предвид кодинуса фи и събира едни диференциалчета от енергия ("интегрира" ги) и се получава енергията, изконсумирана за определено време -28 до31 дена по правилник, но и да е за45 дена, все тая е, физиката си е физика, и за частника, и за старото държавно енерго. Всички електромери подлежат на проверка и едва ли някой би си позволил да ми сложи уред, който лъже повече от допустивата си грешка.
Така че един литър бензин си е 1000 милилитра, един киловатчас активна енергия е точно 3 600 000 ватсекунди.
Друг е въпросът колко струва един кВтч денем, нощем, в пиковите периоди, с предплата, от различни доставчици (обикновени прекупвачи) и други капиталистически чалъми.Защото при комунизма всеки е щял бил да консумира колкото му трябва, и то без пари. А в годините, с коитовсе се сравняваме, целият процес беше у един производител, доставчик и разпределител. Сега всичко е накъсано, само производителят дава намаление или прави увеличение за ден и нощ, останалого е еднаква, загова и крайната цена не се различава в същото съотношение. Освен това, всичките по веригата ги храним - отдиректори до чистачки. И като се либерализира и диверсифицира доставката на дребно ще стане още по-скъп токът, т.е. енергията.
Това е положението. А сегашните управляващи предпочитат да се пишат народолюбци и да дрънкат за сроковете за отчитане, вместо за смисъла на строителството на капитализъма.
Власт плюс електрификация на цялата страна - това е то капитализъм. Това и парафраза, познайте на кого? Ама кой век сме сега? А пък Петр Докладал, шефът на ЧЕЗ, първо беше посланик у нас и ни е опознал добре.
30 Декември 2014 19:29
хикса
27 Дек 2014 19:12

Относно размерът на литъра, ще кажа само ,че на бензиностанция са ми наливали 40 литра газ в бутилка от 36 литра пълен обем,32 работен , в която си имаше поне 5-6 литра. И ако не бях ги спрял със скандал, щаха да налеят още хикс литра.
Още по очевадни са измамите с километрите от таксиметровите апарати.
Въобще в България щом имаш достъп до измервателния уред, пренастройката му явно не е проблем.

Специално за сметките на тока нещата стоят така: В България ток се краде здраво и някой трябва да плаща откраднатото. Разпределителните дружества са му намерили цаката- заплатата и премиите на инкасаторите зависят от това, дали отчетеното количество енергия в трафопоста е равно или по-малко от сбора от отчетеното на електромерите в квартала, захранвани от този трафопост. За да получават заплати и премии, инкасаторите буквално са принудени да манипулират електромерите така, че да компенсират краденото .За българската техническа мисъл това явно не е трудно. Така ,въпреки кражбите, разпределителните дружества си получават парите за подадената енергия, а инкасаторите- заплатите и премиите.Всичко за сметка на сметките на редовните платци.
Ако манипулацията на електромерите бъде разкрита, разпределителното дружество няма вина, а никой не може да докаже, че инкасатора е пипал електромера. Просто връщат на абоната надвзетото от последния месец и сменят електромера. С новия електромер - нова манипулация , и така до края на света. Защото крадци на ток се ловят само при очевадни случаи на кражба.
31 Декември 2014 01:46
Относно размерът на литъра, ще кажа само ,че на бензиностанция са ми наливали 40 литра газ в бутилка от 36 литра пълен обем,32 работен , в която си имаше поне 5-6 литра. И ако не бях ги спрял със скандал, щаха да налеят още хикс литра.


Абе все пак, ако съм на твое място, тая бутилка ще взема да я изведа от експлоатация, за всеки случай, каквото и да си говорим тук.
31 Декември 2014 08:26
Абе все пак, ако съм на твое място, тая бутилка ще взема да я изведа от експлоатация, за всеки случай, каквото и да си говорим тук

Десетки пъти преди този случай и хиляди пъти след него са ми пълнили бутилката само до 32-33литра. Просто престанах да спирам на зареждане на малки бензиностанции, съоръжени с "помпичка" като при такситата. И на големи бензиностанции лъжат с литрите,но значително по-умерено.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД