:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,502
Активни 703
Страници 21,067
За един ден 1,302,066

В годината на местните избори общините замразяват данъци и такси

Варна дори ще намали някои от налозите. Всички ще разчитат на по-голяма събираемост
Големите общини масово няма да променят размера на данъци и такси в годината на местните избори. Това показва проверка на "Сега". През 2014 г. само Стара Загора и Ловеч се осмелиха да вдигнат такса смет с аргумента, че всяка година се увеличава размерът на сумата, която се плаща на държавата за тон депониран отпадък. Тази година общините ще трябва да внасят 28 лв. на тон, с 6 лв. повече спрямо изминалата година. Въпреки това местната власт предпочита да не рискува с непопулярни мерки пред избирателите. Варна, която в последните години изживя драматични политически конфликти и извънредни избори, дори ще намали такса смет.

Софиянци ще плащат и тази година старите данъци и такси, след като се провали въвеждането на нова методика за изчисление на такса смет. Зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов многократно обяви, че ще се разчита на по-голяма събираемост. Kъм края на ноември изпълнението на приходите за 2014 г. беше вече 90%, а очакванията са, че крайният резултат ще е над 95% изпълнение. И тази година обаче общинските съветници в София пропуснаха да въведат 5% отстъпка от такса смет при авансово плащане до 30 април. Това облекчение ще важи само за данък сгради и налога за автомобилите. Данъчната кампания в София ще почне с месец по-рано - от 1 февруари.

В Пловдив също няма да има промени. Предложението на общински съветници за намаляване на размера на данъка върху колите с до 25% не беше прието. Кметът на града Иван Тотев се аргументира, че ако няма данъци, няма да има бюджет. Той напомни, че миналата година общината е намалила данъка за автомобилите до 75 киловата с катализатор на най-ниското позволено от държавата ниво - 40%.

В Бургас, Добрич, Русе, Сливен и Благоевград също не се предвижда увеличение. Промяна няма и във Велико Търново. "За поредна година не планираме увеличение на данъчната тежест. Смятаме, че в този период на криза е добре част от ресурса да остава в населението и юридическите лица, за да може да се инвестира в местната икономика", обясни зам.-кметът Снежана Данева.

Варна залага намаление при таксата за битови отпадъци - с 0.2 промила за нежилищни имоти на физическите лица. Така те ще плащат 3.7 промила върху данъчната оценка вместо по 3.9, както миналата година. 10% по-ниска ставка се предвижда и при данъка за товарните коли. "В последните няколко години се наблюдава практика да се регистрират търговски дружества в съседни на Варна общини, за да се спестява от местните данъци в голямата община, което води до намаляване на приходите в бюджета на града", пише в мотивите си кметът Иван Портних.

Малката община Сапарева баня пък е решила да зарадва бизнеса и намалява такса смет с 1 промил за юридическите лица в курортното селище Паничище.



НОВОСТИ

Въпреки че повечето общини не се осмеляват да вдигат размера на налозите, други са решили да направят облекчение на хората с увреждания. За първи път жители на община Карлово с намалена работоспособност или получаващи социални помощи ще могат да ползват отстъпка от таксата за битови отпадъци за 2015 г. Тя важи само за хора с увреждания или бедни, които живеят в имот, който е основното им жилище. И в двата случая облекчението ще е 25% от сумата за такса смет. За да се възползват от облекчението, хората с 50 до 100% намалена работоспособност трябва да подадат декларация, като към нея да приложат копие от решението на ТЕЛК.
8
3049
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
05 Януари 2015 19:38
Наближават избори и вместо такса смет ще се увеличи има време за това, но ще замирише на скара с евтини кебапчета и кюфтета. А такса смет ще си вдигнат след изборите.
http://bgimot.info
05 Януари 2015 20:05
Поддържането на символични данъци, недостатъчни за поддържане на инфраструктурата, на услугите които предлага самата община/детски градини, училища, болници/ трябва да се дефинира като престъпление. Всичко друго е популизъм и води до мизерна спирала - все по-лошо поддържане.. все по лоши условия за живот.. емигриране на активното население...

05 Януари 2015 20:32
Например заради символичните данъци и липсата на данък върху замеделските земи и другите имоти.. станаха наводненията.. имаше жертви. Щото нямаше пари за почистване на коритата на реките/реките трябва да се чистят и извън наслените места/, за канализация.. и всички общини чакат на европейските проекти.. или на държавата. В същото време - цените на имотите са високи, което значи, че и цените на ремонтите са високи. И нещо не мога да разбра оплакването, че видите ли имам имот за 100-200 хиляди.. пък не мога да отделя за годишен данък 250-500 лева да речем/в нормалните страни данъка е 1% от пазарната цена на имота и това е се доказало като достатъчно за поддържане/.

05 Януари 2015 21:50
mick, не ви познавам и не знам колко имоти имате и дали имате имоти. Не знам какво работите, но коментарите ви са едностранчиви и изкривени. От няколко години чета СЕГА и под всяка тема за данъци и такси вие сте най-деен и все едно и също пишете.

Чета за символичните данъци и такси и искам да ми обясните как при най-висок данък за автомобили в Пловдив е цяло приключение да минеш по бул. В Априлов. Паважът е като бурно море. Как изразходва общината парите от данъка за автомобили? Нарочно не давам за пример по-малките улици. И второ защо в така хулената от всички "десни" Гърция общинските паркинги са безплатни, а тук не ? Синята, зелената и други цветове зони просто не искам да ги споменавам, за да не се ядосвам.
06 Януари 2015 10:23
Кос
05 Януари 2015 21:50

Улиците не се поддържат само с пари от данък МПС. Щото например всеки имот има нужда от път до него.. независимо дали там има регистриран автомобил или не. А дали данъкът МПС е висок или не е доста спорно - за новите автомобили - да висок е. За старите обаче е доста нисък обикновено под 20 лева.. А дали един автомобил е на 50 години или на 1 - еднакво амортизира пътищата/всъщност зависи от тежестта най-вече и използването, не от цената и от годините на автомобила/. А за изпусканите газове - даже новите са по-екологични, но пък за тях данъка е по-висок.

06 Януари 2015 10:36
Например заради символичните данъци и липсата на данък върху замеделските земи и другите имоти.. станаха наводненията.. имаше жертви.


мик,

пак глупости, пак неподготвен. значи ниските данъци са виновни за тоталния батак във водния сектор, заради данъците не се знаят собствениците на 200 язовира, а останалите /все пак с известни собственици или арендатори/ са на самотек, без никакъв контрол? случайно да знаеш как се изпуска контролирано водата от частен язовир, който е зарибен и борчето не иска да си загуби рибата?

приватизация, аренда, по-малко държава, държавата е лош стопанин - ето ти го резултата. язовири, изградени като буфери, за да може чрез тях да се контролира нивото на водите и при суша, и при дъжд вече са рибарници.

а за първия демократичен кмет на софия, хидроинженера, дето открадна водата на искърския язовир, да имаш спомен? от вода разбираше човекът - водата открадна. симптоматично.

няма да се учудя, ако в темите за осемгодишното детенце от разград си се изказал, че виновни са отново имотните данъци. или ниската здравна осигуровка. така де, какво тук значи системен проблем във водния или здравния сектор, когато според теб данък имот е символичен?

пфу.
06 Януари 2015 11:14
Проблемът не е в ниските данъци и такси, а в безконтролното им крадене след като влязат в държавния или общинския бюджет. Нелепо е да се сравнява размера на данък имоти в други държави с нашите данъци, защото по белия свят разходите за придобиване на недвижим имот се приспадат от данъчната основа, особено в случаите когато е закупен с кредит. Случайно на някое физическо лице в БГ да са му приспаднали от годишния данък амортизация на жилището или разходи за ремонти???
06 Януари 2015 13:12
...по белия свят разходите за придобиване на недвижим имот се приспадат от данъчната основа, особено в случаите когато е закупен с кредит. Случайно на някое физическо лице в БГ да са му приспаднали от годишния данък амортизация на жилището или разходи за ремонти???

Е, чак такива екстри не чакам, но все се надявам държавата и БНБ да забранят на банките да вдигат лихвения процент и да ги задължат да съобразяват лихвите си с подписаните договори и с Юрибор...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД