Високи сметки за ток изненадаха за пореден път неприятно потребителите в първите дни на новата година, когато започнаха да пристигат фактурите за декември. Според клиенти на енергоразпределителните дружества това се дължи на по-дълъг период на отчитане. От ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" обаче твърдят, че фактурите с по-дълъг от позволеното срок на отчитане са между 0.1% и 2.28%. Големите сметки били резултат от октомврийското поскъпване на тока, който скочи с почти 10%. Заради студените дни около Нова година пък потреблението се е повишило с приблизително 8%, което също се отразило на сметките.
Вчера Министерството на енергетиката обяви, че ще следи всеки месец дали трите ЕРП-та отчитат потреблението на тока в срок. Според общите условия и на трите дружества, одобрени от ДКЕВР, това трябва да става на интервал от 28 до 31 дни. Затегнатият контрол идва, след като в края на декември премиерът Бойко Борисов нареди проверка заради десетки жалби на граждани, свързани с нередности при отчитането и по-високи сметки. "Извикайте ги. Защото вместо ритмично - така както е необходимо да се подават фактурите, когато стане един по-дълъг период - идват големи сметки, и то изведнъж веднага след Нова година... Вече един път това успя", заяви Борисов на правителственото заседание в края на миналата година. Въпреки проверката и сега продължават да валят оплаквания от скъп ток и неясноти около фактурите.
Министерството на енергетиката обаче не откри проблем при ЕРП-тата. Според министър Теменужка Петкова проверката в електроразпределителните предприятия показала, че в над 99% от случаите потреблението на ток се отчита в рамките на 31-дневния период. Тя оповести данните след вчерашното заседание на Министерския съвет. По думите й отчитането на електричеството в рамките на 32-35 дни е било под 1% от всички фактури, което било добър показател.
"Поддържаме добра комуникация с електроразпределителните предприятия. Информирала съм ги, че контролът ще бъде ежемесечен от страна на Министерството на енергетиката", обяви Петкова. Тя допълни, че дружествата са изпълнили поетия преди празниците ангажимент да създадат такава организация на работа, че отчитането да продължи и през почивните дни.
ЕНЕРГИЙНА МЪГЛА
График за пестене на енергия ще имат всички държавни сгради до 2020 г. Всяка година те ще трябва да икономисват допълнително поне по 3% от енергията, която потребяват сега. Това предвижда проект на нов Закон за енергийната ефективност, пуснат за обществено обсъждане. В проекта не са предвидени санкции или глоби за тези, които решат да си спестят разходите за дограма, изолации или икономично оборудване. Записано е обаче, че повишаването на енергийната ефективност ще се прави за собствена сметка - в рамките на общите бюджети на ведомствата. Пари ще се търсят и от други източници като еврофондовете.
|
|