Специални оператори ще следят за безопасността на язовирните стени и съоръженията към тях. Това предвижда проект за промени в закона за водите, пуснат за обществено обсъждане. С промените контролът на техническото състояние и безопасната експлоатация на язовирите се възлагат на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Промените идват месец и половина след като бе оповестено, че 78 язовира у нас са в предаварийно състояние. С тях се приемат и европейските нормативи за защита от наводнения, както и за замърсяването на водоемите.
В променения закон се въвежда фигурата "оператор на язовирна стена" - лице с необходимата квалификация, което да поддържа в изправно техническо състояние язовирната стена и съоръженията към нея. Собствениците на язовири са длъжни писмено да уведомяват председателя на ДАМТН за определения от тях оператор преди въвеждането в експлоатация на новоизградени язовирни стени и при всеки избор или промяна на оператора в 7-дневен срок.
Занапред в комисиите, които ежегодно се назначават от областните управители за проверка на състоянието на язовирите, трябва да се включат и представители на метролозите, на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" и на съответните областна администрация и басейнова дирекция. Те ще дават на собствениците предписания за безопасното им ползване. Информацията ще отива при шефа на метеорологичната агенция, който ще следи за изпълнение на предписанията на комисиите и за извеждане от експлоатация на язовирите, които не отговорят на изискванията. В момента шеф на агенцията е Стефан Цанков. Предвижда се в срок до шест месеца МС да издаде наредба за контрола върху язовирите. При спор или неяснота за собствеността областният управител поема контрола до влизането в сила на съдебното решение или до установяване на собственика.
При опасност от наводнение на кметовете се дава право да разрушават части от хидротехническите съоръжения, ако по този начин може да се предотвратят или ограничат вредните последици за живота и имуществото на хората. Заповедите за това ще се съгласуват с шефа на териториалната дирекция на пожарната безопасност, а стопаните на язовири се задължават да оказват пълно съдействие. Когато опасността засяга територията на повече от една община, подобни правомощия се дават на областните управители, а ако под риск е повече от една област - на вътрешния министър. Разходите по разрушителните дейности, както и по ремонта на язовира ще се поемат с решение на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС.
|
|