:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,824
Активни 561
Страници 13,389
За един ден 1,302,066

Броят на личните лекари е под критичния минимум

Най-зле е положението в Кърджали, Видин, Разград и Силистра
Броят на личните лекари у нас продължава да намалява, сочат данните на здравната каса, предоставени на "Сега". През 2014 г. на договор с НЗОК са работили едва 4515 общопрактикуващи лекари. Същевременно според последната национална здравна карта, приета от Министерския съвет през 2011 г., у нас трябва да има минимум 5374 джипита, за да се осигурява адекватна първична доболнична помощ на населението.

Общопрактикуващите медици намаляват устойчиво. През 2005 г. те са били 5340, през 2007 - 5001, през 2011 са вече 4715, а през 2013 г. 4565. От сдружението на общопрактикуващите лекари от години обясняват, че условията за работа на джипитата стават все по-трудни, а доходите им не нарастват. Въпреки че здравната каса превежда повече пари, след като се извадят разходите за режийни, консумативи и медицински персонал, средният чист доход на един личен лекар е около 500 лв., са изчислили от сдружението.

"През последните години няма желаещи студенти да се профилират като общопрактикуващи лекари", обясни пред "Фокус" д-р Красимир Кулински, председател на сдружението на общопрактикуващите лекари в област Пазарджик. Само там за последната година трима общопрактикуващи лекари са се отказали от договор със здравната каса и са заминали на работа в Германия, а един се е пенсионирал. Техните пациенти са пренасочени към други лични лекари. "Като цяло остава нерешен и проблемът с липсата на лични лекари в малките населени места, тъй като малкият брой на жителите не може да покрие разходите на лекарите от престоя и упражняването на дейността им там", уточни Кулински. Основният приход на джипитата е т.нар. капитация - ежемесечно плащане от касата за всеки записан пациент. Когато пациентите на лекаря са по-малко, тъй като той обслужва по-малки села, парите не стигат за издържане на практиката.

Районите, където липсата на общопрактикуващи е най-остра, са Видин, Кърджали, Разград, Силистра, Смолян и Ямбол, сочат данните на НЗОК. В Кърджали например работят едва 64 джипита, а според националната здравна карта минимумът за осигуряване на адекватен достъп до лечение там е 123. В тези райони голяма част от практиките са разпокъсани, отговарят за села на голямо разстояние едно от друго. Това са т.нар. неблагоприятни практики, за които НЗОК плаща допълнително, като сумите варират от 100 до над 900 лв. месечно в зависимост от отдалечеността на мястото. Според лекарите обаче и тези пари не са достатъчни, за да може да се издържат. Общо неблагоприятните практики са 1088.

96
7758
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
96
 Видими 
11 Януари 2015 19:22
Броят на личните лекари е под критичния минимум

Нали точно това се целеше - геноцид на опростялото племе, докато измре до крак.
11 Януари 2015 19:27
.
11 Януари 2015 20:20
Умирам си от кеф! Работя в среда където търсенето все повече и повече надвишава предлагането! Гот, а???
11 Януари 2015 20:32


Направо при специалистите - това е най-доброто решение!
11 Януари 2015 21:58
Ами ние от години предупреждавахме, но ни се смееха.
11 Януари 2015 22:03
Тепърва ще се смеят все повече! През сълзи! И от яд - като се бъркат за сметката!
11 Януари 2015 22:03
Ми смеят се - мислят, че като не пушат и пречат на другите да си пушат - и ще им се размине.

Както и да е.
11 Януари 2015 22:21
Струва ми се, че пръв покойният проф. Ярослав Тагамлицки - най-добрият математик-педагог в МатФак. на СУ, казваше: "като знам какви студенти са минали пред мен, ме е страх да отида на лекар". Реално, в градовете дефицит на лични лекари няма, напротив, има повече желаещи, отколкото са практиките. Тези, които са измислили сегашната система, не са предвидили, че по селата живеят по-малко хора. Изходът е на всеки селски лекар месечно да се дават персонални 1000 лв над т.н. капитация. Простата сметка показва, че за това ще са нужни около 15 милиона лв., взети от други пера на НЗОК. Но и това не ми изглежда трайно решение поради липсата на перспектива пред подобен лекар. Остава задължителната 2 годишна практика на новоизлюпените лекари в места, където не е стъпвал човешки крак.
11 Януари 2015 22:35
средният чист доход на един личен лекар е около 500 лв., са изчислили от сдружението.


В последните 5-6 г. сменявах 3-4 джипки. Непрекъснато ми се привижда да ровят по кофите. Хипократуса и него това го очаква.
11 Януари 2015 22:39
Въпреки че здравната каса превежда повече пари, след като се извадят разходите за режийни, консумативи и медицински персонал, средният чист доход на един личен лекар е около 500 лв., са изчислили от сдружението.

Не знам кой какво вади и прибавя, но познавам около десетина лични лекари и всички карат нови леки коли или джипове на стойност над 80 000 лв. всеки. Говоря за лични лекари, не за хирурзи, които вече са инвестирали в по пет-шест жилища. Как стават тези работи със заплата 500 лв., не искам да коментирам.
Впрочем - и митничарските заплати не са много високи, но...
11 Януари 2015 22:46
В големите градове формално все още дефицит няма, но реално има такъв. От една страна средната възраст на колегите гони 60-те, което реално означава, че маса семейни лекари са уверено надхвърлили тази граница и на практика не им остава много професионален живот и в общи линии отбиват номера. От друга възрастните и болни пациенти, на които им се налага, по една или друга причина, да си търсят нов ОПЛ много трудно успяват да направят това, обикновено колегите още като ги видят такива каталясали - от вратата ги отсвирват. Аз съм един от малкото семейни лекари, които не се гнусят от такива. Дефицитът на педиатри е страшен, при тях средната възраст е и още по-висока. Аз лично отказвам да записвам бебета, но усещам как натискът от пациентите ми става все по-сериозен. Що се отнася до заплащането - тази цифра от 500 кинта на месец се отнася само за колегите, които си чоплят по цял ден носовете и чакат на келявата капитация. Истинските кинти идват не от нея, а от профилактиката и диспансерното наблюдение на хронично болните, но за това се иска идиотски труд, познаване на нормативната база и дупе. Аз лично за пари не се оплаквам - справям се добре (пу, пу, пу) - работя в собствен кабинет и карам чисто нова кола. Проблемът е че цената, която плащам във вид на нерви и здраве е прекалено солена и това демотивира младите колеги. И преди съм го писал, и пак да повторя: когано преди десетина години направих собствената си практика бях най-младият общопрактикуващ лекар в града! Сега пак съм си най-младия! Та така! Стягайте се! Истината е, че тази здравоосигурителна система изживява последните си месеци! Скоро или трябва да бъде радиклно реформирана, или просто ще се срине. Първото е по-добрият (макар и болезнен) вариант за пациентите, а второто - по вероятншя. Ние просто не сме научени да реформираме нещо по еволюционен път!
11 Януари 2015 22:46
Броят на личните лекари е под критичния минимум
Най-зле е положението в Кърджали, Видин, Разград и Силистра

Много е просто: Общината обявява конкурс, избира си студенти, плаща им стипендии,чака ги да завършат, гарантира им определени заплати след развитието и всичко това с нотариално заверен договор с клаузи за неустойки.
Обявата следва да изглоежда така: "Община Сатовча(примерно) търси личен лекар, който да работи и живее 20 години на територията на общината като е на разположение 24/7 през 11 месеца в годината. Предлагаме следното:..."
11 Януари 2015 22:53
Хипократе, знаеш ли къде е проблемът? Лекарите на около 50 години лекуват, включително и по селата. Изкарват добри пари. Естествено, те насочват към тази професия и децата си. Децата виждат дохода (и не толкова усилията) на родителите си и се съгласяват.
Завършват, но да си личен лекар се оказва доста тежко. И тогава те търсят друга, макар и не толкова платена реализация - понеже родителите им имат добър доход и ще помагат. А на вас не е имало кой да помага и затова...
11 Януари 2015 22:57
след като се извадят разходите за режийни, консумативи и медицински персонал, средният чист доход на един личен лекар е около 500 лв., са изчислили от сдружението.

Не е лошо да публикуват тези изчисления, защото средно на ОПЛ се превеждат по около 30 000 лв годишно, такси, документи ала-бала по хилядарка и нещо месечно....Имат и разходи, но пък чак 500 левчета скромни да им остават месечно..... По градовете има излишък даже, някъде из Родопите по селата е зле работата...И статистиката колко осигурени се падат на един ОПЛ е интересна, ама нещо не се разгласява нашироко...
11 Януари 2015 22:57
маса семейни лекари


Няма такова нещо като "семеен лекар", колкото и да ти се ще! Джипката си е джипка, личен лекар
11 Януари 2015 23:00
В едно добре устроено общество е нормално лекарите да са сред най-добре заплатените професии. За България, в една по-ранна дискусия посочих в цифри какво означава това. С други думи, да имат осигурен доход, който ги възпира да напускат страната.
11 Януари 2015 23:01
Има нещо такова! Не познавам семеен лекар, чиито деца/дете да са станали такива. Всеки бяга към тясната специалност. Там и кинтите не са по-малко и отпуската си е отпуска, а и не на последно място и отговорността се размива, докато ние сме си еднолично на амбразурата. За всичко. Тарикатите в университетските болници например само с частпром и клинични проучвания се занимават и всичко останало им е през долуподписания. Не им се сърдя, само най-благородно им завиждам и непрекъснато кандърдисвам фармафирмите да насочат този бизнес и към нас!
11 Януари 2015 23:02
Месчо мамин! Нито съм ти дижпка, нито съм ти личен лекар, балкански ........ непоръбен!
11 Януари 2015 23:03
Точният термин е ОБЩОПРАКТИКУВАЩ ЛЕКАР!
11 Януари 2015 23:11
По градовете има излишък даже, някъде из Родопите по селата е зле работата...

Никак не е зле даже, понеже там лекарят директно продава лекарства - законно или не. Преглежда те, изписва ти антибиотик и го вади от багажника на колата. Само че този антибиотик в града струва 10 лв., а лекарят ти го дава по 20 лв., без касова бележка. Не те кара насила - можеш утре да вземеш автобуса, пак толкова ще платиш, а ще загубиш цял ден. Освен това пациентът може и да не е в състояние да чака - особено дете. А той самият купува на едро, както аптеките и прибира тяхната плюс своята надценка.
Та - селските лекари са ходещи аптеки със свръхвисоки цени. Така е по всички села и това е цената, заради която те приемат да обикалят по пущинаците. Двадесет пациенти по (поне) десет лева - двеста лева на ден, плюс потребителската такса - двеста и петдесет. Умножено по двадесет дни - на сдружението им се губи една нула. А далеч не е само това....
Не всички лекари успяват да го правят, но повечето да.
11 Януари 2015 23:17
Хипократе!
11 Януари 2015 23:19
Обичам да чета хипопотам20нула6! Тоя се има за доктор! Цирк голям! Проблема е в човешкия фактор! Доктор не се става с диплома, това е особено възпитание, поведение, ценностна система....липсва!
11 Януари 2015 23:21
"джипка"
11 Януари 2015 23:23
По градовете има излишък даже, някъде из Родопите по селата е зле работата...

Никак не е зле даже, понеже там лекарят директно продава лекарства - законно или не. Преглежда те, изписва ти антибиотик и го вади от багажника на колата. Само че този антибиотик в града струва 10 лв., а лекарят ти го дава по 20 лв., без касова бележка. Не те кара насила - можеш утре да вземеш автобуса, пак толкова ще платиш, а ще загубиш цял ден. Освен това пациентът може и да не е в състояние да чака - особено дете. А той самият купува на едро, както аптеките и прибира тяхната плюс своята надценка.
Та - селските лекари са ходещи аптеки със свръхвисоки цени. Така е по всички села и това е цената, заради която те приемат да обикалят по пущинаците. Двадесет пациенти по (поне) десет лева - двеста лева на ден, плюс потребителската такса - двеста и петдесет. Умножено по двадесет дни - на сдружението им се губи една нула. А далеч не е само това....
Не всички лекари успяват да го правят, но повечето да.


Тамерлане, е що тогава младите доктори не щат това готино имане,а?
11 Януари 2015 23:25
Щото гърчът е прекалено голям, мамин, затова. И по-лесни начини има за изкарване на не по-малко пари!
11 Януари 2015 23:26
Само че този антибиотик в града струва 10 лв., а лекарят ти го дава по 20 лв.

Абе не е двойна надценката, хайде сега!
Те и бакалиите така вземат заявки да ти снабдят каквото искаш ама има процент отгоре, няма как!
11 Януари 2015 23:30
Та - селските лекари са ходещи аптеки със свръхвисоки цени

Има го и това, ама през зимата да си нон-стоп по планинските пътища също не всеки се съгласява да прави, независимо от парите. Има и някакъв вид феодали с по много хиляди пациенти в листите и с помощници дето вършат черната работа, има и купища без здравноосигурителни права дето също няма как да им откаже....няма да стигнат дисковете ако всичко можеше да се опише. И наистина далеч не са само парите...
11 Януари 2015 23:59
Достатъчно е да има по една сестра, може и санитарка с повечко стаж, като ѝ оставят на разположение две чекмеджета. В едното кочан с направления, в другото някой антибиотик, който в момента е най-фешън. А, и да ги научат да цъкат на компютура болнични.
12 Януари 2015 00:00
Оххх, още един капацитет! Иди ги кажи тези щуротии на пациентите от затворените практики! И си сложи маратонките-бегачки, щото онези споменатите пациенти далеч не им е останало чувство за хумор на здравни теми.
12 Януари 2015 00:11
Хипократ2006 ,през последните години се учудвам на търпението ти да спориш с галфони от рода на Meat и сие!Що изобщо си хабиш клавиатурата за подобни малоумници?
12 Януари 2015 00:33
Понякога и аз се чудя! Знам, че си е направо кауза пердута, но сигурно ме поддържа във форма и ми повдига самочувствието!
12 Януари 2015 06:32
Не знам кой какво вади и прибавя, но познавам около десетина лични лекари и всички карат нови леки коли или джипове на стойност над 80 000 лв. всеки
Това, че лекар си е купил нова кола нещо лошо ли е? От друга страна след като възможността да караш джип за 80 000 не може да изкуши някой колега да иде по чукарите в Кърджалийско например говори че има дефицит на лекари, иначе нямаше да има незаети практитки.
12 Януари 2015 06:57
Скоро или трябва да бъде радиклно реформирана, или просто ще се срине. Първото е по-добрият (макар и болезнен) вариант за пациентите, а второто - по вероятншя. Ние просто не сме научени да реформираме нещо по еволюционен път!


Хипократе, тук един дупетат се кънеше, че първо електронната здравна карта трябва да изгрее за да не се правят реформи на сляпо...
12 Януари 2015 08:01
"на договор с НЗОК са работили едва 4515 общопрактикуващи лекари".Това е ключът към проблема-условията,при които НЗОК сключва договор с изпълнител на доболнична медицинска помощ и липсата на каквато и да е гъвкавост.В градовете със запазена здравна инфраструктура сметката долу-горе излиза.Където лекарят е сам и няма кой да го замести дори за малко-не!И съвсем не става дума само за пари-като мине някой местен политик предизборно и обясни как лекаря е длъжен за всичко на всекиго,безплатно и по всяко време,най-логичното е този лекар да си вдигне шапката и да остави политиците да се оправят.За протокола:щерка ми не иска и да чуе да наследи добре уредена и структурирана градска практика носеща много добри пари-щяла да става велик лекар!И ако заради младостта и е простено,то за здравеопазването на обществото е пагубно,че системно общопрактикуващите лекари са оплювани и дейността им е принизявана.Бъдете здрави!
12 Януари 2015 08:53
И кой е казал че в по- големите градове няма проблем?
12 Януари 2015 09:06
Не виждам какво толкова му е трудното на личния лекар, от лични наблюдения /с малко дете съм и често посещавам, а там винаги има опашки/ - че те не лекуват! Издават направления, болнични, рецепти и бележки за учениците, най-много ще ти погледне гърлото, ще те преслуша и ще ти измери кръвното. Че тва и аз вкъщи го мога, бе, без никога да съм учила. В бързането да се отърват от теб предписват неподходящо лечение и после тичаш по частни кабинети на разни "светила", за да те оправят /казвам го пак от личен опит/.
12 Януари 2015 09:12
Не виждам какво толкова му е трудното на личния лекар, от лични наблюдения /с малко дете съм и често посещавам, а там винаги има опашки/ - че те не лекуват!

Тук грешиш. Вярно е, че системата е така структурирана, че са заринати от книжа, че донякъде са обърнати на писари и диспечери, но че не лекуват - не може да се генерализира от твой или мой случай. Понякога самата диагностика и лечение не могат да се проведат изцяло от тях. Да не говорим за малки деца, при които усложнения могат да настъпят за часове, което изисква и съвсем други условия и специалисти. Здравната система обаче ден след ден ни лишава и от тях. Така че проблемът не е в лекарите, а в системата, принуждаваща ги да работят по абсурден начин - за тях мъчителен, за нас неефективен.
12 Януари 2015 09:20
deneb
12 Януари 2015 09:12


А нормално ли е ОПЛ да не може да разчете една електрокардиограма?
На дверазлични джипки съм ходила, които като ми направят ЕКГ и ме шашкат, че ми има нещо, "непълен десен бедрен блок", това им изписва машинката, натоварена сама да анализира данните, защото те не могат, втория път не помня какво беше. И два пъти ме пращат на кардиолог, който само като погледне - казва нищо ти няма, прави пак ЕКГ, преглежда с ехограф - нищо бе, нищо! Втория път шашкането имаше известно основание, бях с много ниско кръвно и тихикардия, но беше в последния месец на бременността, и въпреки това системен сърдечен проблем не откриха.
12 Януари 2015 09:36
средният чист доход на един личен лекар е около 500 лв., са изчислили от сдружението.

Наближават минималната работна заплата. За мен беше изненада такава цифра. То това не е даже и число.
12 Януари 2015 09:48
BaliBali 12 Януари 2015 09:06
"Не виждам какво толкова му е трудното на личния лекар, от лични наблюдения /с малко дете съм и често посещавам, а там винаги има опашки/ - че те не лекуват! Издават направления, болнични, рецепти и бележки за учениците, най-много ще ти погледне гърлото, ще те преслуша и ще ти измери кръвното. Че тва и аз вкъщи го мога, бе, без никога да съм учила".
Това,че можеш нещо си,не значи,че обществото ще ти даде правото да го прилагаш върху други хора.За да работиш като лекар трябва "само" да учиш 6 години след другите,после още 4-5 години да учиш още и да работиш същевременно.Дотогава е трудното.После олеква.Понатрупал си опит и умения.Ама си задаваш въпроса дали да не ги продадеш в общества,където ги ценят...Скромен въпрос:Като можеш,без да си учила,какво чакаш по опашки пред лекарски кабинет с малко дете?
12 Януари 2015 09:51
Това, че лекар си е купил нова кола нещо лошо ли е? От друга страна след като възможността да караш джип за 80 000 не може да изкуши някой колега да иде по чукарите в Кърджалийско например говори че има дефицит на лекари, иначе нямаше да има незаети практитки.

Не е престъпление, но с 500 лв. на месец не става. Защо младите не са се изкушили, Хипократ обясни - понеже може и по-лесно. Освен това да си лекар на село е не само трудно, но и рисковано - сам трябва да решаваш това истерична криза ли е или инсулт, това кръвотечение от хемороиди ли е или от рак... Няма я болницата зад гърба ти и не можеш да кажеш "Я прескочи до лабораторията и след един час ми донеси резултата", нито да повикаш колега за консулт. А как се изражда дете на газена лампа в края на 20-ти век, видях сам. Понеже селото беше блокирано от снега и нямаше как другояче.
Друг е въпросът, че и в града, в големи болници, не могат понякога също да поставят точна диагноза, при това уж големи специалисти. Но там вече нещата опират до друг тип отговорност.
12 Януари 2015 09:59
На дверазлични джипки съм ходила

Като пак уточнявам, че не може да се генерализира от един или два твои/мои случая (щото и аз си имам, но избягвам да обобщя), предвид горния пренебрежително-презрителен израз, с който никога не бих си помислила да нарека личния си лекар, какъвто и да е той и колкото и да съм доволна/недоволна от нещо, ми е трудно да дискутирам с теб точно на тази тема. Извинявай.
12 Януари 2015 10:00
***
12 Януари 2015 10:00
За да работиш като лекар трябва "само" да учиш 6 години след другите,после още 4-5 години да учиш още и да работиш същевременно.Дотогава е трудното.

Е, айде стига с тия години, не е лесно да се изучиш за лекар, ама годините кво общо имат? И аз съм учила икономика и счетоводство 10 години - 4 в професионална гимназия, 4 бакалавърска и 2 магистърска. 4+4+2 e 10.
12 Януари 2015 10:15
Хипократ2006
11 Януари 2015 22:46
......

Като цяло отличен нанализ
Обаче
Що се отнася до заплащането - тази цифра от 500 кинта на месец се отнася само за колегите, които си чоплят по цял ден носовете и чакат на келявата капитация.

Толкова се изкарва само от кенефната такса.
Истината е, че тази здравоосигурителна система изживява последните си месеци! Скоро или трябва да бъде радиклно реформирана, или просто ще се срине.

Напълно съгласен. Не веднъж сме спорили с тебе на тази тема и се радвам, че най-накрая сме стигнали до едно мнение. Обаче, редно е да се каже и КОЙ(кои) направиха тази реформа. И, ако пак само так само КОЙ (същите) трябва да правят новата, реформа, то резИлтатът няма да е много по-различен.
Хипократ2006
2015-01-11 23:03:55
Точният термин е ОБЩОПРАКТИКУВАЩ ЛЕКАР!

Това съм го твърдял многократно, но много от "спецЯлистите" са се отнасяли високомерно и приемат малко надменно "джи-пи".
Що се отнася до "реформа", то първо трябва да се премахне закрепостяването на пациента към определен лекар, а ОПЛ да си получава заплащане за всеки преглед, а не по нам си колко стинки на месец затова, че ме е записал.
12 Януари 2015 10:15
Извинявай,ама лекарите гимназиите не ги броим Икономисти в България сега дал Господ,стататията и коментарите под нея са за липсата на лекари!
12 Януари 2015 10:21
Гимназиите са фундамент, питай защо работодател предпочита да си наеме някой с профи гимназия пред друг само с университет, така че нищо не знаеш. И аз съм учила 10 години, фукня ли е? А вашето? Фукня е!
12 Януари 2015 10:27
айде да не лъжете доходът на личен лекар в прованса/ окръжни градове/ не пада под 3000 лв в софия често вземат над 5000
друг е въпроса дали искат сестра лукс и прочее
12 Януари 2015 10:34
Аз пазарувам от кварталния супермаркет, щото там обстановката е много академична. Служителките в отдел "Плод зеленчук" са с магистърска степен "Политология", а тези на касата - задължително поне с "Мениджмънт"
12 Януари 2015 10:35
айде да не лъжете доходът на личен лекар в прованса/ окръжни градове/ не пада под 3000 лв в софия често вземат над 5000
друг е въпроса дали искат сестра лукс и прочее

Някой да е забелязал, че се говори за "среден доход"?
Аналогично на СРЗ. Или с други думи: едни яли свинско, други зеле, но всички средно са яли свинско със зеле.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД