:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,748,843
Активни 447
Страници 5,310
За един ден 1,302,066

Магистратите се опряха на конституцията срещу готвената съдебна реформа

Актуализираната от правителството стратегия за реформата в съдебната система се натъкна на жестока съпротива от страна на висши магистрати по време на обсъждането й в парламентарната правна комисия вчера. Главният прокурор Сотир Цацаров и представителите на Висшия съдебен съвет се противопоставиха на основни моменти в документа - превръщането на ВСС в непостоянно действащ орган, както беше до 2007 г., и разделянето му на две колегии - на съдиите и на прокурорите и следователите. Магистратите бяха категорични, че ще са необходими изменения в конституцията за подобна реформа. Позицията им получи подкрепата единствено на ДПС.

Юлияна Колева от ВСС обясни, че разделянето на съвета на две без конституционна промяна би създало "напрежение в стабилитета на решенията на ВСС". Според нея предложеният вариант към ВСС да се създадат постоянно действащи комисии от командировани магистрати е "изключително неудачен", тъй като ще причини професионални и битови проблеми и ще натовари финансово съдебната власт. "Този модел подменя волята на членовете на ВСС с тази на членовете на някакви неясни комисии", подкрепи я Цацаров. Главният прокурор обяви, че стратегията се нуждае от повече конкретика, тъй като в нея не са разписани нито ясни цели, нито сроковете за постигането им.

От ДПС обявиха, че с бързането при приемането на стратегията се цели да се повлияе на предстоящия доклад на ЕК за хода на съдебната реформа. От БСП пък декларираха, че ще подкрепят документа, но поискаха повече време за общественото му обсъждане.
4
1777
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
14 Януари 2015 09:05
Такава реакция на висшите магистрати и особено на Гл. Прокурор не е изненада за никого,защото те никога не са искали да работят по-прозрачно и да бъдат под отчет и контрол! Още по-малка изненада е това,че са подкрепени единствено от ДПС! Така маските падат окончателно и лъсва цялата грозотия на представлението българска правосъдна система,както и кои са сценаристите и продуцентите в него! Актьорите са отдавна известни!
14 Януари 2015 10:56
Де ги лелките да викнат "Да подкрепим Главния прокурор"?
14 Януари 2015 11:14
Магистратите ни все повече се изживяват като държава в държавата,
а съпротивата срещу разбутването на статуквото влиза в решаваща фаза.

http://www.dnevnik.bg/analizi/2015/01/06/2448196_nezavisimost_na_sudebnata_vlast_v_bulgariia_edna/
14 Януари 2015 20:12
правилно
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД