САЩ дадоха много ясен знак вчера, че виждат България като стратегическия съюзник в региона и са готови да я подкрепят в гарантиране на енергийната й сигурност след спирането на проекта "Южен поток". Но Вашингтон попари надеждите за скорошно отпадане на визите за българи и поиска по-активна борба с корупцията и реформа в съдебната система. Това се разбра от думите на американския държавен секретар Джон Кери, който бе на еднодневно посещение у нас, заедно с помощник държавния секретар за Евразия Виктория Нюланд. Кери отбеляза, че през 2014 г. е имало 15.2% отказани молби на българи за визи. За да отпадне визовият режим, тези откази трябва да са под 3%. "Програмата за безвизово пътуване е сложна, има много строги критерии, не можем просто да добавим една държава в нея", поясни Кери. Само веднъж досега процентът на отказите е падал под 10%. През 2013 г. той е 19%, а през 2012 г. - 18%.
Енергийната диверсификация чрез изграждане на газова връзка с Гърция и строежът на VII блок на АЕЦ "Козлодуй" по технология на американската компания "Уестингхаус" бяха основен акцент на разговорите на дипломат №1 на САЩ. Той се срещна последователно с президента Росен Плевнелиев, премиера Борисов и външния министър Даниел Митов. "България заслужава по-добра енергийна сигурност. САЩ са готови да помогнат на България да защити бъдещето си. Ние сме готови да привлечем инвестиции, да създадем един план за енергийното бъдеще на България", обяви Кери. Вашингтон ще изпрати енергиен експерт в помощ на българското енергийно министерство за изработването на план за бъдещето на страната ни в тази област. "Знам, че много хора се притесняват какво ще стане след спирането на "Южен поток". Разбираме ви и искаме да ви помогнем да се изясни бъдещето заедно с партньорството на ЕС", отбеляза гостът.
От думите му се разбра, че "Уестингхаус" може да влезе като инвеститор в проекта за новия блок на АЕЦ, но не стана ясно как ще се случи това. "Има много големи възможности за инвестиране", каза държавният секретар и допълни, че от Вашингтон подкрепят преговорите с "Уестингхаус" за изграждането на VII блок на АЕЦ "Козлодуй". Премиерът Борисов пък обясни, че е поискал щатската компания да влезе като инвеститор в проекта, за да не се увеличава бюджетният дефицит и да не се дават гаранции за сметка на дълга. За целта ще се използва и американската Exim bank, която да търси финансова схема.
Двамата са обсъдили и газовата диверсификация чрез изграждането на газовата връзка с Гърция. Проектът датира още от първото правителството на Борисов и досега нищо не е направено по него. Джон Кери заяви, че вече е разговарял с първия дипломат на ЕС Федерика Могерини и еврокомисаря за Единния енергиен съюз Марош Шефчович за насърчаване на интерконектора на България с Гърция. "Интерконекторът с Гърция да се изгради с европейски пари, запознах и партньорите с нашата идея заедно с ЕК за газовия хъб на турската граница, ако действително този проект между Русия и Турция се осъществи", добави Борисов. По-късно "Ню Йорк таймс" съобщи, че пратениците на САЩ са преговаряли в София с гръцки и български представители за изграждането на газопровод до България, по който да тече втечнен газ от терминал в Гърция. Дипломатически източник е уточнил обаче, че разговорите са "на предварителен етап".
Преди срещата си с премиера държавният секретар разговаря с президента Росен Пленелиев и с британския си колега Филип Хамънд, с когото се засякоха в София.
--------ОЩЕ ДОГОВОРКИ
Двете страни се договориха да бъдат създадени четири работни групи, в които освен енергетика ще се обсъжда сигурност и отбрана, върховенство на закона и образование. Кери на няколко пъти подчерта, че България трябва да засили усилията си за върховенството на закона и да се пресекат процесите на корупция. САЩ ще увеличат броя на младежите, които могат да се възползват от обменната обучителна програма "Кенеди Лугар", както и по програмата "Фулбрайт". Засега най-малко яснота има около работата на групата за отбрана и сигурност. Не е ясно дали е повдигнат въпроса за придобиване на изтребители Ф-16 на политическа цена.