:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,736
Активни 557
Страници 13,301
За един ден 1,302,066

Бизнесът търси най-много технолози и психолози

Ще нараства гладът за ИТ специалисти и медици у нас, показват очакванията на работодателите за следващите 5 г.
В следващите 5 години ще се повишат нуждите на икономиката от специалисти по биотехнологии, хранителни и химични технологии, от психолози. ИТ технологиите и програмирането ще запазят лидерските си позиции и специалистите по компютърна и комуникационна техника ще бъдат все по-търсени. Това са очакванията на работодателите, анкетирани в рамките на новия рейтинг на висшите училища. В него за втора година се включва прогноза на бизнеса каква нужда от специалисти се очаква в следващите няколко години.

Най-търсените в следващите 5 години се очаква да бъдат висшистите в областта на биотехнологиите. 60% от анкетираните работодатели очакват да се увеличи нуждата от кадри именно в това професионално направление. Интерес ще има и за специалисти по хранителни и химични технологии. Такива са очакванията съответно на 55.54% и 53.75% от мениджърите, анкетирани за двете професионални направления.
Подемът на най-успешните професионални направления няма да забавя темпо, показват още прогнозите. 52.04% от работодателите очакват да се повиши нуждата от кадри за компютърна и комуникационна техника, а според 51.46 на сто ще се увеличава търсенето и на завършили медицина. Всеки втори смята, че ще се повишат нуждите от специалисти в областите енергетика, туризъм и машинно инженерство, показват още данните от рейтинга.
В очакванията на бизнеса има и някои изненади. Според повече от половината анкетирани работодатели (53.45%) в следващите години ще има глад за психолози. В списъка на професиите, които са дефицитни на пазара, рядко попадат такива с хуманитарен профил. Психологията беше и едно от малкото хуманитарни направления, които в тазгодишния рейтинг се радват на повишен интерес от страна на студентите - по последни данни тя е привлякла 200 младежи повече и бъдещите висшисти в тази специалност вече са почти 4000.
Нагласите на работодателите предполагат сериозни размествания на пазара на труда у нас в следващите години, тъй като перспективните според тях направления в момента не са от най-сполучливите за реализация. През изминалата година едва 14% от завършилите биотехнологии например са се реализирали като специалисти по природни и технически науки. 12.71 на сто работят като продавачи. Средният доход на завършилите е 816 лв., безработицата - 3.65%. Едва 37.43 на сто от биотехнолозите са си намерили работа, за която се изисква висше образование. Делът на продавачите сред студентите по хранителни технологии е малко по-скромен - 9.68%. Почти една пета от специалистите за хранително-вкусовата промишленост работят като приложни специалисти, а 8.74 на сто като специалисти. Средният осигурителен доход на специалистите по хранителни технологии е 700 лв. - по-малко от средната заплата за страната.

С по-добри заплати са завършилите химични технологии - 915 лв. И това професионално направление обаче захранва с работна ръка моловете - около 10% се реализират като продавачи. По 10% от висшистите в това професионално направление работят като приложни специалисти или специалисти. С по-добра реализация могат да се похвалят психолозите. Малко над 15% са на позиции за специалисти по обществени науки и култура, преподавателите са 13.48 на сто. Според данните от рейтинга психолозите изобщо не работят като продавачи. Средният им доход е малко над 819 лв.

Вероятно държавата ще трябва да предприеме мерки, за да повиши интереса на студентите към тези професионални направления и да ги направи по-атрактивни за бъдещите висшисти. От просветното министерство предвиждат целеви стипендии за студенти в приоритетни направления, като средствата трябва да дойдат от оперативната програма за наука и образование. Тези направления тепърва ще се уточняват и има шанс в тях да бъдат включени и тези, за които се очаква търсене от работодателите.



НАОПАКИ

За нуждите на рейтинга е направена и обратната анкета - какъв процент от работодателите очакват намаляване на нуждата от кадри в съответното професионално направление. Най-слабо според мениджърите ще е търсенето на експерти по теория и управление на образованието (17.48%) и история и археология (15.57%). Около 13 на сто са на мнение, че в близките години няма да се търсят учители. Почти същият е делът на работодателите, които очакват, че ще намалее нуждата от енергетици. Не се очаква намаляване на нуждата от кадри в областите математика, материалознание, туризъм и изобразително изкуство. Едва 1.78 на сто от анкетираните мениджъри смятат, че ще намалее нуждата от кадри за социалните дейности.
42
6724
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
18 Януари 2015 20:08
Разбира се, феноменът Боко2.0 се нуждае от психологически анализ, ама чак пък цяло поколение психолози....

Таз година психолози, догодина психиатри.
18 Януари 2015 20:10
Таз година психолози, догодина психиатри.


Учудващо наистина - насмогнали са на специалисти, необходими за предмета им на дейност, та се хвърлиха на психолозите.
18 Януари 2015 20:34
В Бг ще има глад за всякакъв персонал....ще има глад за хора, па били и емигранти, дори
18 Януари 2015 20:43
Ами естествено бизнесът ще отговори, че най-малко търсени ще са експертите по теория и управление на образованието, история, археология ..., бизнесът няма нужда от такива специалисти, но държавата - ИМА! В световните рейтинги за 20 години напред най-търсени ще са медицинските работници, лекари, физиотерапевти, експерти по управление на свободното време и развлеченията, психотерапевти и психолози, финансови консултанти ... а НАОПАКИ - очаква се пренасищане на пазара с IT специалисти, икономисти, мениджъри и юристи... доста различна от нашата класация. Не трябва само бизнесът да се пита в тези класации, обществото и държавата имат и други функции и нужди.
18 Януари 2015 20:47
Е@ати буламача!
18 Януари 2015 20:53
То биотехнолозите , да се готвят за технологиите - мандраджийство и колбасарство
Да поясня само де
18 Януари 2015 20:57
Психологията не е ли технология на манипулацията? Защо я дават отделно?
18 Януари 2015 20:57
При тия заплати е видно, че нямат нужда от никакви специалисти
18 Януари 2015 21:30
Тъжната истина е, че се търсят и ще продължават да се търсят специалисти, а не хора с дипломи за някакво висше образование. Още по-тъжното е как пред очите ни първите стават все по-малко а вторите все повече. И най-тъжното е започващия да преобладава манталитет как някой трябва да дава и то по много само заради дипломата или просто така, а не за нещо направено както трябва и професионално.
18 Януари 2015 21:33
ми те тия със знанията си искат и заплатите и се изнасят, Хейтко андрешков
Както сам разбираш, тук остават некачествените хора - некачествените наемни работници и сите работодатели
18 Януари 2015 21:51
Най-търсените в следващите 5 години се очаква да бъдат висшистите в областта на биотехнологиите.


Търсят се специалисти за производство на ерзац-продукти. То млякото и месото, доматите и други зеленчуци ще стават все по-дефицитни.
18 Януари 2015 21:55
Свестните се оправят и тук, и като се изнесат. Обратно, некадърниците навсякъде бедстват. Въпросът е, че по Европата условията на бедстване са поносими. Това обаче е на път да се промени.
18 Януари 2015 22:09
Учудващо наистина - насмогнали са на специалисти, необходими за предмета им на дейност, та се хвърлиха на психолозите.

Маркетолози, маркетинг, реклама, PR... на някои това им е и основната дейност.
18 Януари 2015 22:24
Хубаво си беше в Евразията - границите затворени, всички бачкат за Маркс да прости. Няма да се върнат тез години ей.
18 Януари 2015 22:32
"пренасищане на пазара с IT специалисти"

Тц, в близките 20..30...50 години няма как да стане. Обучението на IT не е като да обучиш тъп полицай. Изисква се време, ресурс ...
18 Януари 2015 23:04
ще има глад за психолози
ще има, я. трябва да бъде мотивирана наемната сила, да бъде контролирана. оруел пасти да яде.
отделно, че все повече аргати ще изпадат в душевни драми, предизвикани от разликата в изискванията на т.н. национално отговорен капитал и заплащането, което същият е склонен да откъсне от сърцето си.
следват психиатрите, както е споменала маргаритка2.
18 Януари 2015 23:43
Ще има нужда от технолози я!
Някой трябва да прави сиренето не от мляко и салама не от месо!
Това без специалисти не става! Без специалисти ще се налага да се слага и по малко мляко, съответно-месо!
19 Януари 2015 01:21
Психологията не е ли технология на манипулацията? Защо я дават отделно?


E! А още повече е PR-a! Там са царете на манипулацията.

Що се отнася до хранителните технологии: покойната ми баба и дядо с по 4-то отделение образование какви компоти, консерви, наденици, луканки, суджуци и туршии правеха за 4-5 семейства.
За пилетата, пуйчетата и агнешкото - не говоря.

Та тия хранителни технолози освен за фалшификация на храните май за друго не са обучавани.

После реклама, маркетинг, PR и прочие лудници!

Е как няма да се търсят психолози и медици!
19 Януари 2015 02:23
Това са очакванията на работодателите, анкетирани в рамките на новия рейтинг на висшите училища


Въпросните работодатели с предимно средно образование (според публикувано тук преди време изследвнане) ли определят рейтинга на висшите ни училища
Т.е. очаква се да сведем висшето си образование до нивото (в смисъл на акъл и образованост), манталитета и почтеността на нашенския сайбия? Тежко ни!
19 Януари 2015 07:29
Бизнесът търси балами, хране4щи се със слънчева светлина...
----------------------
Сайтът на Генек
19 Януари 2015 09:02
А въпросните работодатели, като очакват да им трябват еди какви си специалисти, защо не направят нещо- примерно да отпуснат стипендия на студент или субсидия на ВУЗ да им ги подготви, а трябгвало държавата да им ги подготви? А тва за психолозите? По- скоро психиатри. А пренасищане с IT специалисти или примерно с доктори- в нечии мечти: всеки може да завърши право или мениджмънт, психология в някой свободен универс.-също, с някои други специалности нещата не стоят така
19 Януари 2015 09:56
Добрите ИТ специалисти и тия в клиничните проучвания на лекарства (в графата "биотехнологии" са се формирали не заради образованието си. Да, помага, но не е основното. Просто се следва процедура, така че и богослов да туриш, все ще се справи. Всъщност процентът на тия, които наистина се занимават с развитие на продукт е пренебрежимо малък, той не се усеща на общия пазар. Тия хора много рядко остават в страната и въпросът съвсем не е свързан с пари, а с усещане за сигурност...

Като цяло печелившите бизнеси в България са изцяло зависими от западни партньори или техни проксита в Индия (или някъде в региона). Така че в тва проучване виждаме как нашенския работодател усеща вижданията за развитие на партньорите си. С други думи обслужващият персонал се нагажда. Всуе, щото факторите на родната среда карат креативните нашенци да отиват на географски и емоционално неприветливи места. А точно тия можеха да дърпат.

Феодалите (все едно каква им е партията) не оцениха тоя риск. За съжаление дори на крадци не случихме...
19 Януари 2015 10:19
Много важно е пропорциите в заплащането между квалифициран труд , средно и ниско квалифициран у нас и в развитите страни да са еднакви. Често у нас особено в държавния сектор почти няма разлика в заплащането между квалифициран и неквалифициран труд.
19 Януари 2015 10:41
През изминалата година едва 14% от завършилите биотехнологии например са се реализирали като специалисти по природни и технически науки.

А се очаква най-голям глад за такива специалисти. Всъщност противоречие няма. Тези 14 % са хората, които са завършили не просто с диплома, а с реално придобити знания. А 12-те процента продавачи са онези, които по начало са влезли с идеята да станат продавачи (но преди това да покупонясват 4-5 години в Студентски град).
Любопитно е очакването за психолозите. Това вероятно е плод на смътното усещане сред работодателите, че все повече им трябват хора с така наречените soft skills - да умеят да управляват, да преговарят, да преценяват, да разбират хората отсреща. Всъщност такива умения не се развиват непременно само с образование по психология. И друго хуманитарно образование, стига да е качествено, ще развие хора, умели в тези неща. Неслучайно в Англия, например, понякога назначават на водещи позиции и в администрацията, и в бизнеса хора с образование по литература или история (по-рядко отпреди, когато това изобщо е било правилото, но все още го правят - и не бъркат).
19 Януари 2015 10:49
Тъжната истина е, че се търсят и ще продължават да се търсят специалисти, а не хора с дипломи за някакво висше образование. Още по-тъжното е как пред очите ни първите стават все по-малко а вторите все повече.

Тъжно е само второто твърдение. В първото няма нищо тъжно - точно това е нормалният ред на нещата.
Девалвацията на висшето образование у нас - излизането на хора с дипломи, но без знания и мотивация - се дължи основно на два фактора.
Първо, висшето образование до голяма степен е превърнато в бизнес - само че, както обикновено у нас, бизнес, който се захранва от държавни поръчки. Всякакви печатници за дипломи цоцат от бюджета, вместо средствата да се насочат единствено към онези университети, които действително постигат резултати или поне имат важно значение за региона. Ето защо принципът "парите следват студента" е крайно вреден.
Второ, ВУЗ-овете обикновено се намират в градове с по-висок стандарт на живот, където е и по-лесно да си намериш работа; тези градове са естествен притегателен център за младежите, а висшето образование се превръща в лесна пътека да се заселиш на съответното място. Поне в София е очевидно, че огромен брой от студентите не се интересуват от конкретното си образование, а просто са искали да дойдат в столицата и да си намерят каква да е работа, защото на родното им място или няма такава, или е по-зле платена. Нямам нищо против тези хора да си търсят работа където могат, но не е редно нивото на преподаване (и учене) да се съобразява с тях.
19 Януари 2015 10:52
Защо са му на бизнеса психолози?
Доколкото ми е известно психолозите намират работа във всякакви организации и организацийки, спонсорирани от държавата или с европейски пари.
19 Януари 2015 11:18
Тъжно е само второто твърдение. В първото няма нищо тъжно - точно това е нормалният ред на нещата.

И двете са тъжни, но за различни хора. Тези които са взели заветната диплома, но им липсват познания и възможности не по специалност, а даже за задачи при които са достатъчни знания от основното образование, гледат страшно тъжно и реагират много остро на такива "несправедливости". Това извън сектор държавно управление. Ако се доредят до държавното управление, където такива знания и умения не се искат, започват претенциите за високи заплати и откровен саботаж на всичко читаво. Без значение от чия партийна квота са се доредили до там съответните калинки.
19 Януари 2015 12:00
В държавната администрация се назначават само с връзки. Условието е диплома - някаква, каквато и да е. Като се знае това избираш най-лесното.
19 Януари 2015 12:12
Тепърва ще гръмнат много от балоните на тема "Какво е нужно на промишлеността?". Един от тези балони е дали са нужни магистри - масово фирмите не се нуждаят ! Но това е само, защото при на НЯМА система за описание на квалификацията на хората за да заемат дадена позиция във фирма. В Европа е доста по-различно и нас ни притискат да направим такъв класьор на професионалните позиции, който да отговаря на европейската политика по въпроса (май Стопанската камара от 1.5 г. нещо работи по въпроса, но не знам дали стигнаха и до 500 позиции при около 3-4 хил. минимално за страната). А ако това стане - ще е голямо дръскане, защото ще стане ясно на колко много места стоят хора без нужния ценз - например за да можеш да подпишеш приемо-предавателен протокол за изпитания трябва да си с магистърска степен. Същото важи и при отчитане на пари по договори (затова в Държавната администрация наемат само магистри, когато позицията изисква подписване на документи, изпращани на ЕК).
И така е в мног одруги позиции. А дали ще трябват психолози - ами ще трябват, защото всички вече имат нужда от human resources специалисти. За ИТ специалисти нещата са още по-сигурни - в световен мащаб има много ясно очертани образователни ипрофесионални тенденции, които ни поставят като държава в изключително изгодна позиция за бизнес. За лекарите - всички търсят лекари. За юристи и икономисти - силно намаляват търсенията. За администрация и управление - западните фирми търсят под дърво и камък КАДЪРНИ, но нашите фирми още не са стигнали това разбиране.
19 Януари 2015 12:19
Истината е, че некадърността е повсеместна: на всякакво ниво и във всички сектори в България е пълно с хора, които не си вършат работата и не я разбират. Идете, примерно, в някой голям магазин за техника и поискайте да ви намерят нещо, и да ви обяснят как работи - 50 % е вероятността да ви донесат нещо, съвсем различно от това, което търсите.
Но все пак онези, които могат и искат да си вършат работата, обикновено си докарват по-високи доходи. Отделен въпрос, че от некадърността и мързела в крайна сметка страдаме всички.
19 Януари 2015 13:08
Истината е, че некадърността е повсеместна

25 години изкуствен подбор, кадърните към по-високите заплати, некадърните където могат да намерят работа
И болшинството политици работодатели и разни други тикви все още не могат да го разберат.
19 Януари 2015 13:21
25 години изкуствен подбор

А, да бе, през предишните 45 точно подборът ли беше най-силната страна? И тогава хората се оплакваха най-много именно от това: че некадърници се назначават по партийна линия и с връзки на управленски позиции. Това по принцип изглежда присъщо на южняшките страни. Разбира се, във всяко общество има мърлячи и работяги, бездарници и таланти. Въпросът е мърлячите да бъдат заставени да вършат работата си поне на прилично равнище. (Бездарниците вече са нерешим проблем - могат само да се минимизират щетите, които причиняват).
19 Януари 2015 13:44
Архангел 18 Януари 2015 23:43
Ще има нужда от технолози я!
Някой трябва да прави/ВЕЧЕ ГО ПРАВЯТ/ сиренето не от мляко и салама не от месо!
Това без специалисти не става! Без специалисти ще се налага да се слага и по малко мляко, съответно-месо!
19 Януари 2015 13:51
А, да бе, през предишните 45 точно подборът ли беше най-силната страна

стига си реагирал рефлекторно, срамота

25 години кадърните отиват за по-добри заплати навън, това е изкуственият подбор, ама на теб всяка втора мисъл ли ти е да защитаваш капитализъма
19 Януари 2015 14:09
Аз не познавам кадърни и работливи хора, които да не могат да си осигуряват нормален живот в България. Възможности има всякакви. Някои от кадърните напускат защото търсят кариера, по-добра среда на живот или пък искат да работят нещо, което няма как да правят в България. Ама такива, дето отиват само за по-добро заплщане не знам да има. Да не говорим, че в някои областите, където има преки наблюдения, отношението заплата/разходи в България се е изравнило с това в Западна Европа и емиграцията с цел постигане на по-добро заплащане вече е безсмислена.

Както вече бе казано то други, проблемът е, че кадърните са много малко. Затова усещането е, че народът като цяло мизерства. Може и Кайлата да е права, повечето кадърни да са напуснали преди години и сега са останали да се размножават само льольовците и мързелите.
19 Януари 2015 14:10
Не съм аз крив, че се изказваш неясно: описаният от теб процес няма как да бъде наречен "изкуствен подбор".
19 Януари 2015 14:47
Ама такива, дето отиват само за по-добро заплщане не знам да има.

о не, не отиват само заради заплата, отиват заради здравеопазване, образование, детски ясли и градини, общ климат, работа на държавата и други такива...всъщност тия, които остават тук, на тях трябва да им се плащат и вредни заради отровното обкръжение в комбинация държава и подивели хора
19 Януари 2015 14:49
Ама такива, дето отиват само за по-добро заплщане не знам да има.

о не, не отиват само заради заплата, отиват заради здравеопазване, образование, детски ясли и градини, общ климат, работа на държавата и други такива...всъщност тия, които остават тук, на тях трябва да им се плащат и вредни заради отровното обкръжение в комбинация държава и подивели хора
19 Януари 2015 15:01
Няма пълни бездарници, има такива които не са за съответната работа. Доста от тези с прясна диплома за биотехнолог или психолог или икономист си представят първата стъпка в кариерата си минимум като шеф(ка) на лаборатория или предприятие, директор маркетинг или PR, началник на среден към голям банков клон и прочие....Вземат голяма заплата, седят на бюро и ръководят хора без никакви проблеми още от първия си работен ден. Ако не им се осигури, ще отидат на Терминал 2 и ще видят тези тук...Същите тези юнаци и юначки може да стават за прекрасни готвачи, да карат добре трамвай, да организират сватби и други такива неща, да редят плочки, да правят добри прически и маникюр, но не - бюрото, високата заплата, хубавата служебна кола и ръководенето на хора за това са призвани и ако не им се осигури тук, то ще стане след Терминал 2....А след терминал 2 се набляга на 1000-та евро месечно, без подробности свързани със сервиране, обслужване на немощни хора, консултантски дейности при продажби в малки и големи магазини, поддръжка на градска канализация, улична хигиена и прочие свързани с темата на дипломата дейности.
19 Януари 2015 15:09
Бизнесът търси най-много технолози и психолози

Търси ги тоз пусти бизнес ама с заплата около минималната. Имам познати, които завършиха психология, мъчиха се доста време да работят по специалността си, но накрая теглиха една на този бизнес и започнаха съвсем друга работа, нямаща нищо общо с психологията, но затова пък им плащаха поне 2-3 пъти над средната заплата в България
19 Януари 2015 16:38
ървия си работен ден. Ако не им се осигури, ще отидат на Терминал 2 и ще видят тези тук...Същите тези юнаци и юначки може да стават за прекрасни готвачи, да карат добре трамвай, да организират сватби и други такива неща, да редят плочки, да правят добри прически и маникюр

може бе може, важното е заплатите да са достатъчни за нормално съществуване...дип че не са...
19 Януари 2015 19:14
За сметка на това пък можем да изнсяме охрана и пайнърки
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД