:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,828
Активни 791
Страници 30,393
За един ден 1,302,066
Прелет на човека

Първолаци със зимни калпаци

Четем пресата и се чудим дали не се намираме на месеца септември в средата - и аха-аха да започне новата учебна година. Но няма какво да се чудим - човек трябва да бъде винаги отрано подготвен с "екшън-план".

"Жителство за първолак", пише на две страници "Стандарт". И още: "Училища приемат документи още от януари, класирането излиза на 4 юни". Конкретно - "Личната карта на родителя носи бонус точки на кандидат-първолаците във все повече столични училища". Какво ли не измисля човекът и чиновникът - и все в името на децата и образованието им. Някои училища пък поставяли различен брой точки на кандидатите в зависимост от това кога са регистрирани в съответния квартал. "Ако това е станало преди Нова година, точките са повече. Ако семейството е дошло да живее наблизо от първи януари, това му носи по-малък бонус". Повече точки се дават и за деца на родители, които са учили в съответното училище (приемственост!), както и за тези, които имат братя или сестри до 7-и клас. Неизбродими и неизповедими са пътищата на родителя - от записването в ясла, през детска градина, начално у-ще, гимназия... А в университетите се влиза далеч по-лесно, отколкото в желано начално у-ще или ясла - парадокс!

И като се запише детето, какво ли ще му налеят в главата. Например - "Учебник за 3-ти клас хвали Османската империя" ("Труд"). Във въпросния учебник пише, че "след османското завладяване българите запазили християнската си вяра, езика и достойнството си", но не пишело как се пъшка под ярема на султана и данъчната тежест на империята, не пишело и за Баташкото клане. Това накарало родител да се възпали: "Като чете учебника, човек се чуди дали Левски и Ботев не са били душевноболни, че са се борили срещу султана". Друга реакция на читател - "Аз сега на кого да вярвам бе, мамо", питала дъщеря, "която в семейството е получила друга гледна точка".

Туй нещо вестникът съобщава под рубрика "Едностранчивост" - може би като пример за плуралистична журналистика.
1593
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД