:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,538
Активни 776
Страници 10,103
За един ден 1,302,066

Българската здравна система трайно е сред най-лошите в Европа

Сред 37 държави страната ни харчи най-много средства за болнично лечение от общия си бюджет за здравеопазване
Българското здравеопазване продължава да е на дъното в Европа, сочи индексът на европейския здравен потребител за 2014 г. Държавата ни е на 30-о място от общо 37 изследвани страни и запазва резултата, постигнат през 2013 г. "Здравеопазването в България отразява общата мрачна всекидневна действителност в страната", коментира ръководителят на изследването д-р Арне Бьорнберг. Health consumer index е ежегодно изследване на здравните системи, в което се включват публични статистически данни, анкети на пациенти и независими изследвания, провеждани от шведската компания Health Consumer Powerhouse.

В най-новия индекс България "показва незначително подобрение, но за разлика от общата тенденция на подобряване в повечето европейски държави запазва позицията си от предходната година. Постигнати са подобрения по отношение на резултатите от лечението, които дълго време оставаха незадоволителни. Преживяемостта при сърдечносъдовите заболявания отбелязва съществен напредък. Болничните инфекции бележат спад, но честотата им остава твърде висока", отбелязват от шведската компания. Допреди две години България беше на последно или предпоследно място в класацията, а лекото отлепване от дъното беше отбелязано между 2012 и 2013 г. благодарение на позитивните отговори в проучването от страна на пациентските организации.

От максималните 1000 точки България събира 547. За 2014 г. зад нас в класацията са Албания, Полша, Сърбия, Черна гора, Литва, Румъния и Босна и Херцеговина. За поредна година за най-добра е обявена здравната система на Холандия с 898 точки. Следват я Швейцария и Норвегия. Финландия, Дания, Белгия, Исландия, Люксембург и Германия също имат над 800 точки, което се счита за много добър резултат.

Индексът се базира на 6 основни показателя - права на пациентите, достъп до лечение, резултати от лечението, превенция на болести, обхват на здравната система и осигуряване на лекарства. Те са разбити на 48 подпоказателя, а България показва прилични резултати при едва 8 от тях - участие на пациентските организации в приемането на закони, достъп до медицинска документация, до личен лекар и хирургия и др. Като цяло достъпът и липсата на списъци на чакащи за преглед и лечение са областите, в които България се представя по-прилично. Ако намеренията на здравното министерство за ограничаване на поетото от здравната каса планово лечение се осъществят и у нас се формират листи на чакащи, страната ни ще се срине още повече в класацията.

България оглавява класацията по разходи за болнично лечение като процент от общите разходи за лечение. Според данните близо 60% от разходите у нас са за болнично лечение, което е много по-скъпо от извънболничното. В първата десятка са както и други страни с лоши показатели, така и Холандия, Швейцария и Норвегия, но докато те "могат да си го позволят, България, Румъния и Албания не могат и трябва да преструктурират архаичните си здравни системи", отбелязват изследователите.

"Фактът, че България е единствената държава от индекса, при която всички показатели са в червено, категорично показва, че е налице нискокачествено, лошо работещо здравеопазване", се казва в анализа. "В краткосрочен план вниманието трябва да бъде съсредоточено върху запазването на основните функции, като например равнопоставеност, ваксиниране и ниска детска смъртност. Дори тези характеристики обаче изглеждат застрашени в днешна България", допълват изследователите.
13
4300
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
27 Януари 2015 20:26
Еееее, толкова хартия и електронноизчислителна машина е отишла за едно число. Некой си е помислил, че 547 е отговорът на всички въпроси и се е мъчил да събере думички преди и след него, че да докара обем.
27 Януари 2015 20:32
Само за едно не става дума - с какви средства разполагат страните. Австрия (малко по-голяма от България по население) има 780 точки, които постига с 24 млрд. евро (над 47 млрд. лева) публични разходи за здравеоазване, което е 8,2% от БВП. Нашите 547 точки са постигнати с 3,5 млрд лева ( 1,8 млрд евро) - ок 4% от БВП.
Така че ако гледаме съотношението качество и достъпност/ разходи ние сме на 1-во място.
27 Януари 2015 20:37
Каква здравна система? Това е социализъм!!!!
Ние живеем в неолиберален капитализъм и не признаваме такива глезотии.
27 Януари 2015 20:46
Как беше преди 1989та година? Преди "напредничавата" демокрация? Преди имаше лозунги - Еди кой си враг на тутраканската селищна система. и. т.н. Сега има нови, ама ги казват под тихичко.. например - 25 години демокрация - 25 години мизерия. Или 25 години демокрация - 25 години ядене от останките на социализма. За сравнение, през социализма от 45 до 70 - пак са 25 години.. но какво са постигнали.. не е за вярване. Особено като виждам сегашните 25 години. Преди не го оценявах.

Баща ми, разказваше един виц: Срещат се две кучета на границата, едното идва от запад, другото бяга на запад.. та си говорят
- Ти защо бягаш от България, не хранят ли, пита западното куче, като гледа кучето бягащо от България охранено куче?
- Ами хранят, ама не дават да лаеш..
- На запад пък дават да лаеш, ама не хранят.. казало идващото от запад яко измършавяло куче...

Та сега разбирам - това не било виц.. а истина
27 Януари 2015 20:48
Е, аре сега...Банани нали има , доверие от евроатлантическите ни партньори ?
Че сме първи по смъртност в Европа ........
27 Януари 2015 22:43
Преди около 15 -16 год. в Бургас дойде делегация от здравното министерство на Холандия. "Докато имате за министър лекар, няма да оправите системата" Точка. Нов ред.
28 Януари 2015 07:39
"Здравеопазването в България отразява общата
мрачна всекидневна действителност в страната"

В очите на чужденците България наистина изглежда като
Зоната на Здрача.Така изглежда и на нас след по-дълго
пребиваване на Запад.Нито във Франция, нито в Канада
ми се е случвало да срещам на едно място толкова много
мрачни лица. Сякаш са взети от филм на ужасите.
28 Януари 2015 09:27
mick
28 Януари 2015 10:03
Тва предговор за увеличаване % на здравната вноска ли е? За да може следвашият Невдянков да има едни пари за наместване?
28 Януари 2015 10:08
В първата десятка са както и други страни с лоши показатели, така и Холандия, Швейцария и Норвегия, но докато те "могат да си го позволят, България, Румъния и Албания не могат и трябва да преструктурират архаичните си здравни системи", отбелязват изследователите.


Тоест - листи на чакащите, доплащане и прочее десни ценности. Който оцелее - оцелее. Тъкмо ще се намали популацията, ненужните пенсии ще се намалят до минимум - и хоп - напред в класациите...
28 Януари 2015 10:39
...зад нас в класацията са Албания, Полша, Сърбия, Черна гора, Литва, Румъния и Босна и Херцеговина.
Добре де, нали не сме последни? За едно нещо да сме 8ми в класацията...
28 Януари 2015 12:18
До тук стигнахме с "реформи", злият гении стоящ за тези"реформи" не е доволен че още сме живи и ни убеждава да взимаме още от смъртоносното лекарство.
Никой от вас не се замисля къде е ковачницата за "реформи" кой ги измисля и с каква цел, знаете само говорещите глави, които ви информират по телевизията че сте зле и трябват пак "реформи", и вярване на доверие, че някой не спи за да ви мисли доброто...

А тогава защо умирате?!
28 Януари 2015 14:40
Сред трайно най-лошите системи бих добавил и българските: образователна, социална, политическа, партийна, съдебна, административна, енергийна, икономическа, демографска, културна, финансова, правоохранителна и правораздавателна, земеделска, промишлена и пр. системи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД