:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,072
Активни 527
Страници 21,637
За един ден 1,302,066
Правителството променя Семейния кодекс

Лошите родители длъжни да се откажат от децата си

Изоставените в социални домове получават повече права за осиновяване
Спешни промени в Семейния кодекс предвиждат по-опростена и по-справедлива процедура при осиновяването на деца, изоставени в социалните домове. Промените бяха гласувани вчера от правителството, трябва да бъдат приети и от парламента.

Родителите, които са изоставили децата си в социални домове, не се интересуват и не полагат никакви грижи за тях, не са се отказали от правата си върху отрочетата, ще трябва или да се ги вземат, или да подпишат документ, че се отказват от тях, за да бъдат дадени за осиновяване или в приемни семейства, съобщи зам.-министърът на правосъдието Марио Димитров.

Срокът, в който родителите ще трябва да решат какво правят, е 6 месеца. Ако в този срок няма реакция от родителя, директорът на дома уведомява районния прокурор или общинската служба за социално подпомагане, за да внесат в съда процедурата по отнемане на родителски права. Възможно е и този срок да бъде съкратен при драстично нарушаване правата на децата - като случая с подхвърлената 1-годишна Владимира в Белослав или изгризаното от мишки дете във Варна, поясни Димитров.

Родилките ще имат 6 седмици на разположение, за да решат дали искат да запазят детето, или да го дадат за осиновяване. С готвените поправки ще се създадат колективни органи - областни съвети по осиновяване, които ще решават кой кое дете може да се осинови. Целта е да се избегне корупцията при субективното определяне на децата досега, обясни Димитров. В областните съвети ще участват лекари, педагог, психолог. Към областните съвети по осиновяване ще се създадат регистри на децата, които подлежат на осиновяване.

В Министерството на правосъдието ще има специален регистър на деца, които никой българин не е пожелал да осинови, и за тях могат да кандидатстват чужденци. Чужденци ще осиновяват деца над 1 година. Ще има регистри и на кандидатите за осиновителите, както и на акредитираните посреднически организации за осиновяване. Ще бъдат въведени строги критерии за акредитиране на тези организации. Преди да се определи осиновителят, за него ще се готви социален доклад. Крайното решение е на съда.

Освен досегашното изискване възрастовата граница между осиновителя и детето да не е по-малка от 15 години се въвежда изискването и да не е по-голяма от 45 години. Около 1300 деца са осиновени от българи през миналата година и 1000 - от чужденци.

С готвените поправки в Семейния кодекс се забранява припознаването на деца като свои от чужденци. Досега тази практика е използвана, за да се заобиколи по-тромавата процедура с осиновяването и за търговия с деца. Оказа се обаче, че стерилни мъже припознават българчета за свои деца, обясни Марио Димитров.

Във връзка с процедурата по отнемането на родителски права правителството прие и поправки в закона за Граждански процесуален кодекс, в закона за Върховния административен съд и Закона за адвокатурата.
889
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД