:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,749,035
Активни 548
Страници 5,502
За един ден 1,302,066

Кабинетът се презастрахова с над 3 млрд. лв. с новия външен дълг

Според експерти сметките за новите заеми са правени при много песимистичен сценарий и не отчитат скрити резерви в хазната
Със сметките около новия външен дълг от 8 млрд. евро, който България възнамерява да поеме до 2017 г., финансовото министерство сериозно се презастрахова. Според справката, с която бе аргументиран заемът, в края на 2017 г. държавният дълг на България ще се равнява на 31.3% от БВП. Тази оценка надхвърля с над 3 млрд. лв. нивото на дълга, залегнало в тригодишната бюджетна прогноза. Ако дългът наистина нарасне с толкова, а дефицитите са в рамките на предвиденото, ще се получи излишък и правителството следва да обясни за какво ще го харчи, коментират експерти.

Съгласно тригодишната бюджетна прогноза, която играе ролята и на мотиви към бюджета за 2015 г., държавният дълг през 2017 г. ще бъде 24 млрд. лв., или 27.4% от БВП. В документа изрично се изтъква, че в края на тригодишния период дългът ще намалее, след като стигне ниво от 30.2% от БВП през 2016 г. Новите сметки на финансовото министерство обаче са много по-песимистични. Според тях дългът през 2017 г. ще стигне 27.35 млрд. лв., или 31.3% от БВП. МФ изчисли, че изплащане на дефицитите и падежите по стар дълг в този период ще струват на държавата общо 9.315 млрд. евро и затова държавата планира да вземе 8 млрд. евро заеми от международните пазари.

Разликата от 3.3 млрд. лв. в размера на дълга през 2017 г. спрямо досегашните прогнози е сериозна. От финансовото министерство твърдят, че тя се дължи на методологически причини. Според обяснението дългът от новата справка е по-висок от записаното в бюджетната прогноза, защото в нея не са били включени планираните дефицити за 2016 г. и 2017 г. (в размер на 2.17 млрд. лв. и 1.8 млрд. лв.). Това обяснение е много странно, защото няма никакъв смисъл размерът на дълга да се обявява, без към него да е включена частта за финансиране на дефицита, изтъкват експерти. Още повече че числата за 2016 г. опровергават това обяснение. За 2016 г. в средносрочната бюджетна прогноза е записано, че дългът ще стигне 30.2% от БВП, или 25.494 млрд. лв. Ако тук не е включен заложеният дефицит от 2.2 млрд. лв., както твърди МФ, с прибавянето му дългът ще стигне 27.694 млрд. лв. В същото време в новата справка се твърди, че целият държавен дълг за 2016 г., с включено дългово финансиране на дефицита, ще възлезе на 30.8% от БВП, или 25.968 млрд. лв. По тази схема не излизат сметките и за 2017 г.

"Наистина има подобно разминаване. Вероятно сметките, с които се аргументира планираният нов външен дълг, са правени при по-песимистичен сценарий от този, залегнал в бюджетната прогноза", коментира икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов. Той подчерта, че планираният 8 млрд. евро дълг всъщност не е взет дълг, а програма за намерения. Размерът на дълга ще се определя всяка година с бюджета, тоест това ниво може да не бъде достигнато.

Недоумение в справката на МФ будят и други числа. Само за 2015 г. например в калкулациите на МФ за нуждата от нов дълг са залегнали некоректно разходи за 2.65 млрд. лв., които следва да бъдат изключени. МФ е изчислило, че през тази година държавата ще има разходи в размер на 9.5 млрд. лв. за плащане на стари дългове и финансиране на дефицита. От тази сума обаче трябва да се приспаднат 1.7 млрд. лв. за вече изплатения през януари падеж по облигациите на Милен Велчев, парите за който бяха осигурени още през 2014 г. От сумата трябва да отпаднат и 0.95 млрд. лв. дългово финансиране, което според Закона за държавния бюджет ще се търси на вътрешния, а не на външния пазар. Като се изключат тези суми, излиза, че до 2017 г. държавата ще се нуждае от дългово финансиране в размер на общо 15.568 млрд. лв. вместо записаните в момента 18.218 млрд. лв., или точно от 8 млрд. евро. Тоест евентуален нов външен дълг в размер на 8 млрд. евро ще направи ненужно емитирането на дълг на вътрешния пазар. Досега никой не е обявявал такива намерения.

Според финансови експерти причините за тези разминавания са в наличието на скрити резерви в бюджета, които МФ не иска да признае. Ако те бъдат включени в справката, картината с дълга ще бъде коренно различна. Вече се разбра за един такъв резерв - обявеното намерение от Фонда за гарантиране на влоговете в банките да възстанови получения от държавата заем от 2 млрд. лв. предсрочно, като ударно връща суми още тази година. Тогава финансовият министър Владислав Горанов обяви, че дори тези пари да се издължат предсрочно, държавата няма да преразгледа и намали плановете си да тегли дълг, а парите ще постъпят във фискалния резерв. 900 млн. лв. на хазната трябва да върне и Първа инвестиционна банка. "Просто няма как при всичките тези въпроси да не се дадат допълнителни обяснения. Ако ще взима дълг като презастраховка, правителството трябва да каже за какво ще го харчи. Да не говорим, че самото обявяване на нуждата от 8 млрд. евро от държава като България настройва пазарите за нещо извънредно", коментира анализатор, пожелал анонимност.
10
4219
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Февруари 2015 19:57
Те на тва му се вика евроатлантическо НПО-шко КРАДЕНЕ и ЛАПАНЕ!
Затова била цялата борба на високомотивираните интелигентни НПО и тикви - да лапат раната!
А бездарният Орешарски не можа да открадне даже един кирлив милиард от врясъците на професионалните крадлювци.
16 Февруари 2015 20:32
    Печално-хрисим, със усмивка плаха
    кротко бих желал да възразя -,
    любов, която тръгва от стомаха,
    винаги излиза през гъза.
    Знам, че тоз въпрос ще ви огъне,
    но Ви питам, без следа от блъф,
    как може във акъла и в гъза ни
    да тече една и съща кръв?!
16 Февруари 2015 20:45
Кривчо, това ми хареса, развълнувах се и тръгнах да го търся из интернет. Намерих го - авторът му се казва Перко.
16 Февруари 2015 20:59
unperson
16 Февруари 2015 20:45

Да,прав си.Автора е с псевдонима Перко.Актуален и злободневен е нали?
ПП:Публикува в сайта "Хулите".
16 Февруари 2015 21:05
Принцпно горанката Влади е права, че когато "големите" имат огромни дългове и дефицити, малките трябва да правят като тях. Но безпринципно, оцъкленият минфин няма идея колко много обича "политическата класа" да краде. Най-много обича Башът Буда, естествено!
16 Февруари 2015 21:57
Осемте милиарда на Горанов означават ново задлъжняване на всяко 4-членно семейство в България с 9142 лева, без лихвите...
16 Февруари 2015 22:07
Ново закопаване на по-дълбоко и на без това загазилия народ.
16 Февруари 2015 22:21
Натисни тук

http://glasove.com/politika/48144-100-dni-pravitelstvo-predi-100-dni-sega--otkrijte-razlikite
17 Февруари 2015 16:16
Заеми се дават срещу покритие.
Кое е това нещо в България срещу което се дават пари, без кой знае каква икономика или ресурси?
Какво ще вземат даващите заема, ако длъжниците не могат да се справят с него?

Нищо няма да вземат. Но ще казват какво да правим. (Ще си избират позата която те искат).

Затова ни натикват тези заеми. И всичко ще е "легитимно" и "законно".
17 Февруари 2015 16:19
каква огромна разлика между образования и интелигентен гръцки финансов министър и нашенското младо момче от село...
защо ние никога не можем да си изберем такива културни и интелигентни министри а все ниякакви странни, непознати послушковци !?
затова очевидно имат вина избирателите, но в случая и самия Бойко - явно го е страх да си назначи образован, заслужил 4овек -а не някой млад като предишния Дянков или като този дето само екпериментират и се учат на гурба на народа
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД