Диана Найденова, НТВ: ...Северозападът - онзи най-беден край в цяла Европа. Обещахте да го съживявате. Няма да ви повярват хората, че може да го направите.
Божидар Лукарски, министър на икономиката: Напротив, аз получих доста СМС-си след посещението в Монтана. От хора, които са ме познавали, а аз не съм знаел, че са от северозападна България. Техни приятели и познати са били на срещата и казаха, че за първи път виждат някаква искра в тунела и усещат, че има желание за някаква промяна. Иначе доста от предишните такива посещения са минавали по един и същи начин и са били празни фрази.
ДН: То и вие обещавате нещо, което е адски трудно изпълнимо.
БЛ: Първо - северозападът има своето самобитно развитие, както чисто икономическо, така и геополитическо и всякакво. Затова трябва да се създаде един отделен орган, който да се занимава с въпросите на северозапада.
ДН: Пак агенция, пак институция, която ще взима заплати и ще кара хубави коли.
БЛ: Това не е на първо място. (...)
ДН: ...Това се опитвам да ви кажа, че вече години наред нищо не се случва.
БЛ: Отделно, нито по времето на тройната коалиция или по времето на Станишев, най-малкото, е имало идея и е направено нещо конкретно да има орган, който да се грижи само и единствено за северозапада.
ДН: Какво значи грижа - да раздава помощи или какво?
БЛ: Не, да се занимава с проблемите на тези хора.
ДН: Какво значи да се занимава?
БЛ: Един от основните проблеми на тези хора е, че те изобщо не са чути и техните вопли остават като глас в пустиня.
ДН: Това не е да поканим Мадлен Алгафари и да отидe да разговаря с хората за техните тежки проблеми. От държавата се очаква...
БЛ: Оттам се почва. Ние, ако не знаем от хората какви са техните проблеми...
ДН: Вие не знаете ли?
БЛ: Не. Много от нещата, които научихме на тази среща, ги научихме и...
ДН: Какво научихте?
БЛ: Например, кметът на Георги Дамяново, веднага ви давам пример, каза: хубаво, инвестициите, които се опитвате да съсредоточите в свободната зона, част от индустриални зони, която е под шапката на Министерство на икономиката - „Свободни зони Видин" е много добра идея, но давате ли си сметка, че ние всъщност нямаме квалифицирана работна ръка? Ние не сме готови да посрещнем тези инвестиции. Т.е., първото нещо, което трябва да направим, е да направим по-добро образование и да се погрижим така, че тези хора, в чиито край ние се опитваме да насърчим някаква инвестиционна дейност, да са готови да посрещнат тези инвеститори. Т.е. да имат нужната квалификация.
ДН: Значи минимум 10 г.
БЛ: Не е минимум 10 г., защо? Вие пак едно към гьотере го казвате.
ДН: Така ли?
БЛ: Принципно процесът на обучение е от порядъка на 2-3 г. за такъв вид специализация.
ДН: Там няма работа. Там няма инвестиции.
БЛ: Това ви казвам. Пак се връщаме, недейте да сменяте така темата, недейте да сменяте така темата! Казваме, че като дойдат инвестиции, всъщност хората не са подготвени да работят с този инвеститор! Значи, ще има работа. Въпросът е и работната ръка да отговаря на...
ДН: Т.е. вие обещавате инвестиции на северозапада?
БЛ: Да.
ДН: Обещавате?
БЛ: Да. Една от идеите, които имаме, е всички проекти по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност", които бъдат заявени като интерес от тези региони, да бъдат определени като приоритетни за България!
ДН: Нищо не разбрах.
БЛ: Аз съм сигурен, че нашите зрители са разбрали.
ДН: Опитайте се да го обясните, така че да го разбера и аз.
БЛ: Ще ви го обясня, за да може да го разберете и вие. Проектите, които са от Видин, Враца и Монтана по тази оперативна програма, да бъдат точкувани допълнително.
ДН: Чудесно, сега ви разбрах и аз.
|
|