Макар и да се държат предизвикателно към кредиторите, гърците очакват с тревога какво ще стане тази седмица с техните спестявания в банките. |
Ако кредиторите одобрят поправителните мерки, споразумението ще влезе в сила и гръцкият банкрут ще бъде отсрочен поне до лятото. Иначе има риск още другия месец Гърция да поиска излизане от еврозоната. Ако предложението на Атина бъде отхвърлено, министрите на 19-те страни от еврозоната ще направят във вторник ново съвещание без гръцко участие. Тогава сряда ще бъде решаващ ден за оцеляването на гръцката финансова система.
Вложителите в гръцки банки чакат с напрежение всяка новина, която може да им даде сигнал да се втурнат да теглят влоговете си, за да се спасят от инфлация при връщане на драхмата като национална валута. Около 1 млрд. евро изтекоха от сметки в гръцки банки само в петък, а от декември, когато стана ясно, че СИРИЗА ще дойде на власт, течът възлезе на 20 млрд. евро.
Премиерът Алексис Ципрас тържествуваше в петък и събота, че Гърция е постигнала победа над кредиторите, защото е сложила край на омразната "тройка" - Еврокомисията, Европейската централна банка и Международния валутен фонд. В действителност компромисът е само в смяната на думите - "тройката" вече се определя като "институциите", - и целта е да се спаси авторитетът на правителството пред неговите избиратели поне докато все още се водят преговори с него, защото едно от главните му предизборни обещания бе да избави страната от "тройката".
"Спечелихме битката, но не и войната", заяви по телевизията Ципрас и добави, че следващата му цел е да сложи край на затягането на коланите. Отсрочката до лятото е само за продължаване на преговорите, защото Гърция във всеки момент може да банкрутира. Дотогава новото правителство трябва да намери общ език с кредиторите, които вече са твърде изнервени от предизвикателното държане на Ципрас и неговия финансов министър.
АПЛОДИСМЕНТИ
Кипър приветства постигнатото между Гърция и Еврогрупата споразумение. Според него позициите на Гърция в еврозоната са укрепнали и нейните реформи са получили допълнителен импулс. Участвалият в преговорите в Брюксел представител на кипърското правителство Никос Христодулидис каза, че целите на Атина и Никозия съвпадат и потвърди намерението на Кипър да изпълнява тригодишната си стабилизационна програма, чиито условия му бяха наложени през март 2013 г.