:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,452
Активни 729
Страници 11,017
За един ден 1,302,066

Гърция представи на победената "тройка" списък с реформи

Днес ще стане ясно дали споразумението за удължаване на помощите с четири месеца ще бъде приложено
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Макар и да се държат предизвикателно към кредиторите, гърците очакват с тревога какво ще стане тази седмица с техните спестявания в банките.
Гърция изпрати вчера на "институциите" (новото название на надзираващата я "тройка") списък с реформи съгласно споразумението от петък за удължаване с четири месеца на финансовата помощ за Атина. Финансовият министър Янис Варуфакис не разкри какви мерки за затягане на финансовата дисциплина ще бъдат предприети, но днес финансовите министри от еврозоната ще обсъдят гръцкото предложение на телеконференция. "Вашингтон пост" посочи, че гръцкото предложение ще остане в тайна до последния момент, но най-вероятно то включва борба с данъчните измами и корупцията.

Ако кредиторите одобрят поправителните мерки, споразумението ще влезе в сила и гръцкият банкрут ще бъде отсрочен поне до лятото. Иначе има риск още другия месец Гърция да поиска излизане от еврозоната. Ако предложението на Атина бъде отхвърлено, министрите на 19-те страни от еврозоната ще направят във вторник ново съвещание без гръцко участие. Тогава сряда ще бъде решаващ ден за оцеляването на гръцката финансова система.

Вложителите в гръцки банки чакат с напрежение всяка новина, която може да им даде сигнал да се втурнат да теглят влоговете си, за да се спасят от инфлация при връщане на драхмата като национална валута. Около 1 млрд. евро изтекоха от сметки в гръцки банки само в петък, а от декември, когато стана ясно, че СИРИЗА ще дойде на власт, течът възлезе на 20 млрд. евро.

Премиерът Алексис Ципрас тържествуваше в петък и събота, че Гърция е постигнала победа над кредиторите, защото е сложила край на омразната "тройка" - Еврокомисията, Европейската централна банка и Международния валутен фонд. В действителност компромисът е само в смяната на думите - "тройката" вече се определя като "институциите", - и целта е да се спаси авторитетът на правителството пред неговите избиратели поне докато все още се водят преговори с него, защото едно от главните му предизборни обещания бе да избави страната от "тройката".

"Спечелихме битката, но не и войната", заяви по телевизията Ципрас и добави, че следващата му цел е да сложи край на затягането на коланите. Отсрочката до лятото е само за продължаване на преговорите, защото Гърция във всеки момент може да банкрутира. Дотогава новото правителство трябва да намери общ език с кредиторите, които вече са твърде изнервени от предизвикателното държане на Ципрас и неговия финансов министър.





АПЛОДИСМЕНТИ

Кипър приветства постигнатото между Гърция и Еврогрупата споразумение. Според него позициите на Гърция в еврозоната са укрепнали и нейните реформи са получили допълнителен импулс. Участвалият в преговорите в Брюксел представител на кипърското правителство Никос Христодулидис каза, че целите на Атина и Никозия съвпадат и потвърди намерението на Кипър да изпълнява тригодишната си стабилизационна програма, чиито условия му бяха наложени през март 2013 г.

109
6068
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
109
 Видими 
22 Февруари 2015 19:50
Гърция представи на победената "тройка" списък с реформи

По-скоро
Гърция представи на "победената" тройка списък с реформи
22 Февруари 2015 19:55
Логореята е опасен дефицит... "Погледнал се Алия - пак в тия"!
22 Февруари 2015 20:07
"Мерките, изпратени на институциите, не са остойностени, а са във вид на политически предложения.
В тях са посочени начините, по които правителството ще се бори с корупцията, ще преструктурира държавата и ще се пребори с хуманитарната криза."


Това е от друг източник и е по-точно. "Неостойностени" мерки е евфемизъм за "бла-бла", тип "все по-активно ще се борим срещу корупцията, ще впрегнем всички ресурси, ще проведем разяснителна работа, ще порицаем..."
Тоест, само ще приказваме и нищо няма да направим. Политически предложения се правят предизборно - после вече се правят сметки и се остойностяват.
Дотук Сириза очаквано само демагогства. А после?
22 Февруари 2015 20:11
Дотук Сириза очаквано само демагогства. А после?

Не питай за после, гледай какво става сега:
Piling on the pressure, the veteran leftist, second world war hero and Euro MP, Manolis Glezos, not only lambasted the agreement but called on Greeks to rise up in resistance against it.
“I apologise to the Greek people that I cooperated in this illusion,” the 92-year-old wrote in his blog.

Натисни тук
22 Февруари 2015 20:11
обикновено новините на сайта са с един-два дни закъснение, но в случая са ден напред.
22 Февруари 2015 20:49
Премиерът Алексис Ципрас тържествуваше в петък и събота, че Гърция е постигнала победа над кредиторите, защото е сложила край на омразната "тройка" - Еврокомисията, Европейската централна банка и Международния валутен фонд. В действителност компромисът е само в смяната на думите - "тройката" вече се определя като "институциите", - и целта е да се спаси авторитетът на правителството пред неговите избиратели поне докато все още се водят преговори с него, защото едно от главните му предизборни обещания бе да избави страната от "тройката".

Сиризаки смехураки
22 Февруари 2015 20:50
“I apologise to the Greek people that I cooperated in this illusion,”

22 Февруари 2015 20:54
от сириза вече заявиха, че дядката не е наред.
22 Февруари 2015 20:59
I apologise to the Greek people that I cooperated in this illusion

Няма нищо, де. И най-мъдрият си е малко прост. А и те цял народ излъгаха (и половината форум), че един дядо на 92 години ли няма да могат!
22 Февруари 2015 21:00
Репарациите кога ще ги превеждат ?
22 Февруари 2015 21:11
Това, което се знаеше още преди гръцките избори, като извод от програмата на Сириза се сбъдва. Ципрас очаквано загуби първата битка и ще губи и следващите, при това с все по-голямо унизяване.

Гърция може да се оправи, но само, ако си върне драхмата и проведе активна държавна инвестиционна политика, която да компенсира недостатъците на пазара, като такъв. Ако прекара социалната политика не през десните мерки (наливаме социални помощи и бонуси за да не се разпадне системата, такава каквато е), а през промени в обществените отношения във и по повод на процеса на производство и разпределение. Не, не данъчно преразпределение, а преразпределение на приходите от производството в рамките на самото производство, т.е. например работниците да получат и право на дял от печалбата, освен да възразяват и стопират неизгодни сделки на компаниите в които работят.

Сириза не предвиждаше и не предвижда никаква лява политика. Тя се ограничава изцяло в невъзможното - "опростете ни старите дългове и ни давайте пари да правим нови и си ги харчим за потребление, без да очаквате, че ще ви ги върнем". Сириза ( а и гърците) искат в еврозоната, защото си мислят, че по отделно така им е по добре, но всъщност на всички тях им е по-зле, а значи и на всеки от тях поотделно, дори и да не го съзнава. Защото това, които искат от тройката (както и да я прекръщават) няма как да стане. По много причини.
22 Февруари 2015 21:33
Спечели Ципрас чушки - отбеляза Киркор - а лозунгът в Германия е NEIN OXI !
22 Февруари 2015 21:50
от сириза вече заявиха, че дядката не е наред.

Ся, както е казано, който на 20 години не е с леви убеждения, нямал сърце, а който след 30 оставал с леви убеждения, нямал акъл. Не познавам биографията на Глезос освен общоизвестните факти (свалянето на нацисткото знаме, 4 смъртни присъди). Няма как и да съм единодушен с левичар. Но все пак изглежда, че Глезос е човек, който искрено вярва в идеите си и се е жертвал за тях. Повярвал за пореден път на поредните леви измамници, дал си името и лицето. Пак на 92 години си е явно достатъчно с акъла, за да разбере бързо илюзията и измамата. Сега чакам СИРИЗА да обявят, че още през 1941 е бил германски агент и е свалял знамето от Акропола по поръчка на Гестапо.
22 Февруари 2015 22:02
Гърция може да се оправи, но само, ако си върне драхмата и проведе активна държавна инвестиционна политика, която да компенсира недостатъците на пазара

Начи, да отбележим че основният аргумент в полза на собствената валута, която може свободно да се обезценява, е на Милтън Фридман. Аналогията с лятното часово време. На гърците им трябва обедняване докато започнат да се простират според чергата си. Могат да го постигнат или в рамките на общата валута, като си намалят заплати, пенсии и други доходи. Могат да го постигнат и технически много по-лесно като върнат драхмата, оставят я да девалвира и автоматично всички доходи се намалят 2-3 пъти. Както можем всяко лято да променяме всички разписания, работни времена и т.н. с един час - технически по-трудно. Или да въведем лятно време и всички промени се случват автоматично. Изборът е техен.
22 Февруари 2015 22:28
Интересно какви ли мерки предлагат? Според мен ще национализират имуществото на бившите управници, сигурно е че са корумпирани! Хем корупцията ще борят, хем и предизборните си обещания ще изпълнят....
А дано разните там папандреевци и други кърлежи останат без пари.

22 Февруари 2015 22:33
Начи, да отбележим че основният аргумент в полза на собствената валута, която може свободно да се обезценява, е на Милтън Фридман. Аналогията с лятното часово време. На гърците им трябва обедняване докато започнат да се простират според чергата си. Могат да го постигнат или в рамките на общата валута, като си намалят заплати, пенсии и други доходи. Могат да го постигнат и технически много по-лесно като върнат драхмата, оставят я да девалвира и автоматично всички доходи се намалят 2-3 пъти. Както можем всяко лято да променяме всички разписания, работни времена и т.н. с един час - технически по-трудно. Или да въведем лятно време и всички промени се случват автоматично. Изборът е техен.


Така не става, въведат ли драхма или друга валута става сто пъти по зле , дълговете им са в евро , а друга валута би стартирала от хиперинфлация и дори не би направила цена.
Има друг начин, обявяват дефолт без да излизат от еврото и утре еврото ще се обезцени поне на половина.За северна Европа ще е зле, за Южна Европа ще е много добре!
22 Февруари 2015 22:48
Има друг начин, обявяват дефолт без да излизат от еврото и утре еврото ще се обезцени поне на половина.


не бива да се забравя, че от 2010 насам имат фактически два дефолта.
трети път играта им няма да стане - ще ги оставят да се удавят.
22 Февруари 2015 22:51
не бива да се забравя, че от 2010 насам имат фактически два дефолта. трети път играта им няма да стане - ще ги оставят да се удавят.


Голяма работа, мокър од дъжд се не плаши, давенето е по страшно за Запада, не за гърците.Ще си пратят безработните да точат социална помощ от Германия, какво толкова....
22 Февруари 2015 22:54
ми да обявяват дефолт тогава - кво толкова, че паре за пенции и заплати няма да имат.
аз съм за.
22 Февруари 2015 23:01
Нямат друг път, само митата от солунската митница ако спрат да превеждат на ЕС ще има и за по 16-та пенсия и 17-та заплата!
А дефолта се обявява когато няма пари в хазната на падежа, не може да се фалира при наличие на дължимата сума, процедурата е ясна.
22 Февруари 2015 23:07
Ако прекара социалната политика не през десните мерки (наливаме социални помощи и бонуси за да не се разпадне системата, такава каквато е),


Признавам, разби ме! На 55 години за пръв път научих, че да даваш социални помощи било ДЯСНА политика.
Но за връщането на драхмата си прав, с едно уточнение - има много голям риск от гражданска война. А на Гърция само това й липсва в момента.
Не искам да съм на мястото на Ципрас - до половин година гърците ще му поискат сметка за обещанията и ще стане нещо като с нашето НДСВ.
22 Февруари 2015 23:09
Manrico, грешно интерпретираш ползата от собствената валута и нейната евентуална девалвация. Ползата не е в това, че ще обеднеят (това съвсем не е задължително, въпреки, че относително другите валути е така), а в поевтиняването на собствените стоки и износа, успоредно с оскъпяването на вносните стоки и вноса, което обръща (или поте пооправя) търговския баланс, а от там обръща и посоката на приходите.

В еврозоната парите изтичат от по-слабо развитите към по-развитите страни. Поради това, че еврозоната няма общ бюджет и дотации към по-бедните региони (европроектите са крайто недостатъчни за целта), то единственият начин за набавяне на парична маса дори за вътрешното обращение е вземането на кредити. Отделно, че търговската експанзия, например на германските компании, е придрушена с кредитиране на продажбите, при които по-слабите страни губят шансове.

Обедняването (свиването заетост, на заплати, пенсии и т.н.) не е решение, защото се влиза в спирала.

На гърците им трябва собствена валута, основно по две причини - за да си оправят търговският баланс и за да могат да провеждат собствена програма за инвестиции.

Защото парите нямат никаква собствена стойност. Те в случая са просто команди към икономиката. Ако в бюджета заложиш построяването на нещо (за което, разбира се имаш готови и свободни производствени мощности и хора), и го осигуриш с пари, па макар и от печатната машина (независимо какви, важно е да са в обращение), то това нещо ще бъде построено. Напечатаните пари не само, че ще получат покритие, но и вторично ще се мултиплицират при оборота си в икономиката в още много произведени стоки и услуги. Хората няма да обеднеят, а точно обратното - ще забогатеят. Ще могат да харчат повече, а значи и да произвеждат повече и така в спирала, но нагоре. Растеж.

Има една стара проверена сентенция - майката на мизерията е икономията. Някои обаче я забравиха.
22 Февруари 2015 23:13
В действителност компромисът е само в смяната на думите - "тройката" вече се определя като "институциите", - и целта е да се спаси авторитетът на правителството пред неговите избиратели поне докато все още се водят преговори с него, защото едно от главните му предизборни обещания бе да избави страната от "тройката".

Това е все едно нашият премиер да заяви, че благодарение на неговото управление нашият народ вече не е беден, а "недостатъчно богат".
Сега в Гърция "шведска институция" ли казват?
22 Февруари 2015 23:16
На 55 години за пръв път научих, че да даваш социални помощи било ДЯСНА политика.

Радвам се, че все пак си го научил, защото социалните помощи са точно дясна политика. Начин за запазване на статуквото, на системата. Лявата политика променя обществените отношения (производствените отношения) така, че да няма нужда от помощи.
22 Февруари 2015 23:27
На гърците им трябва собствена валута, основно по две причини - за да си оправят търговският баланс и за да могат да провеждат собствена програма за инвестиции.


И как ще котираш на форекса подобна нова валута? Маркетмейкъра от коя стойност ще тръгне? Цената ще пада толкова бързо че няма и да може да се стартират продажбите.
Това можеше да стане ако не бе прието еврото, вече е твърде късно.
22 Февруари 2015 23:36
Радвам се, че все пак си го научил, защото социалните помощи са точно дясна политика. Начин за запазване на статуквото, на системата. Лявата политика променя обществените отношения (производствените отношения) така, че да няма нужда от помощи.

Напротив - точно левите управления въвеждат помощите (и всички видове компенсации) като инструмент за изравняване на доходите. Всъщност, какво са 13 и 14 заплата в Гърция? Помощ, наречена за благозвучие с други думи. Това не са реално заработени пари.
Друга форма на помощите е поддържането на губещи производства- Кремиковци у нас, въгледобива в Англия навремето и т.н. Това отново е скрита социална помощ.
Тоест, лявата политика скрива помощите зад лозунга "социална справедливост". Тук обаче нещата се изкривяват, понеже справедливо е да помагаш на инвалид, но не и на млад здрав човек, на когото просто не му се работи. Но за левите и инвалида, и здравия са еднакво бедни и трябва да им се помага.
Между другото, за производствени отношения може да се говори само в реалния сектор. А в отбрана, образование, здравеопазване, държавна и общинска администрация, пенсионери, безработни - за какви "производствени отношения" говорим там? За никакви и левите реагират еднозначно - убийствени данъци за реално създаващите продукт. Но това изобщо не са "производствени отношения"... Или пък (както у нас) се играе с непреки данъци - ДДС, акцизи и т.н. Какво общо имат те с производствените отношения?
И за да научиш и ти нещо от мен - системата се пази стабилна чрез осигуряване на работни места, което характерно за дясно управление. Помощите са само временно подкупване. Ще видиш какво ще се случи с работните места в реалния сектор в Гърция след идването на власт на ЛЯВАТА Сириза.
То затова и Ципрас иска да връща държавните служители обратно - на следващите избори само те ще гласуват евентуално за него.














22 Февруари 2015 23:38
cisco, те ще си го решат, но не е задължително веднага да минават към свободен курс. Един валутен борд с фиксирана 1 драхма за 1 евро и постепенна девалвация, (но не пазарна, а чрез изменение на курса в закона), с оглед на нарастване на количеството драхми при финансиране на инвестициите, спрямо евровият валутен резерв.

Разбира се, това предполага мораториум върху старият дълг и преговори за дългосрочното му разсрочване. При мораториум преговорите ще са по-лесни, защото най-вече кредиторите ще имат интерес да намерят решение, па макар и само обещание за изплащане някога, отколкото нищо.

Замяната на еврото с драхмата при валутен борд е стабилното решение. Сегашната еврова маса става валутен резерв, а срещу всяко евро се издава драхма, като се гарантира, че тя ще може във всеки момент да се обърне по този курс, поне в следващите 3 години. Това ще успокои паниката и ще спре паническото теглене и изнасяне на евро от Гърция.
22 Февруари 2015 23:42
само митата от солунската митница ако спрат да превеждат на ЕС ще има и за по 16-та пенсия и 17-та заплата!


вица на годината.
23 Февруари 2015 00:04
а срещу всяко евро се издава драхма, като се гарантира, че тя ще може във всеки момент да се обърне по този курс

Това ми го обясни поо подробно, кой и как ще гарантира, какво става с ДЦК-тата, те с второ качество гаранция ли ще са че и те са уж гарантирани?
Не става ли много за гарантиране, а пари за гаранция няма? Ако имаше нямаше да има нужда.
Не можеш да въведеш нова валута на фалираща страна, това е немислимо.На практика става точно обратното , при тежка криза в страна със собственна валута се минава към плащания в чужда, а ти искаш да направиш обратното.
Проблема е в дълга, а дълг не се плаща - обезценява се.Остава само едно решение, да се обезцени еврото, друг начин няма.За драхми и дума не може да става, освен ако и дълговете не се обърнат в драхми , но не вярвам някой да се съгласи....знаеш защо.
23 Февруари 2015 00:15
какво става с ДЦК-тата

Ами мисля, че ясно го казах - мораториум върху досегашният дълг и преговори с големите кредитори. Пък за по-малките ще е такова, каквото се постигне с големите.

Проблемът на Гърция е дълга, но той е вторичен проблем. Първичният е да се отстрани причината, която го породи, а тя е най-кратко казано - отрицателен търговски баланс. Той изискваше финансиране, което поради общата валута без общ бюджет, прилагана на пазар без ограничения и механизми за защита, доведе до единственото възможно компенсаторно решение - трупането на дълг.

Или Гърция изведнъж трябва да стане толкова конкурентна, колкото Германия (няма как да стане), или трябва еврозоната да има общ държавен тип бюджет, с безусловно субсидиране на слабите региони от силните (което също не се очертава да стане) или Гърция трябва да си върне поне един защитен механизъм - собствената валута.
23 Февруари 2015 00:20
Всъщност, какво са 13 и 14 заплата в Гърция? Помощ, наречена за благозвучие с други думи. Това не са реално заработени пари.


всъщност ти виждал ли си гръцки трудов договор или си приказваш така, вятър да става? ако в договорът пише "годишна заплаха ххх евро" какво значение има за теб въпросната заплата на 12,13 14 или 52 /седмично демек/ пъти се получава?

сегашният ми договор е за ххх евро, разделени на 14 вноски - 12 месечни и по една допълнителна юни и декември. и не, не е в гърция, а доста по-на запад. ама то по твоята логика и немците ме подпомагат с пари, които аз реално не заработвам
23 Февруари 2015 00:34
Еврото няма как да се обезцени значително, защото е свързано с големите валути, които се обезценяват успоредно с него. Ефекта от обезценката би трябвало да е просто инфлация и то световна. Виждаме, обаче че макар и от 2008 г. печатниците за пари в целият свят, включително и в еврозоната да са пуснати на макс имаме дефлация или почти дефлация. Причината за това е, че тези пари почти не достигат до масовият потребител, поради свръх голямата концентрация на имущества, капитали, производствени възможности, доходи. Причината е в свръхголямата социална поляризация, която поддържаше потреблението изключително, чрез кредитирането. То обаче се задръсти поради масовата свръхзадлъжнялост и неспособност на кредитираните да връщат кредитите. Последното отново поради поляризацията.

И кво се оказа ? Социалната поляризация разруши размяната, деформира и сви пазара. Кредитирането компенсира за известно време ефекта върху размяната и компенсира изкривяванията на самия пазар, като ги задълбочи в основата - увеличи поляризацията. Сега и кредитирането е изчерпано, като компенсаторен механизъм.

Май проблема е в социалната система и видно няма друг изход, освен разрушаването й.
23 Февруари 2015 00:48
Ползата не е в това, че ще обеднеят (това съвсем не е задължително, въпреки, че относително другите валути е така), а в поевтиняването на собствените стоки и износа, успоредно с оскъпяването на вносните стоки и вноса,


Проблемът е, че гърците отдавна нямат собствено производство (съсипано целенасочено в интерес на Германия), така че поевтиняването на евентуално собствена валута не върши работа.
23 Февруари 2015 01:38
Колкото и да го предъвкаме и преживяме има само 3 възможности за Гърция, а и за България в бъдеще.
1) Да се влачат недоубити както сега ( това е само временно решение).
2) Връщат си драхмата + мораториум на дълга.
3) Излиза им късмета и ЕС се превръща във Федерален Съюз ( Утопично на този етап)
23 Февруари 2015 01:51
Отрицателният търговски баланс е последица от европолитиката.Няма квоти в производството на автомобили, но има квоти в производството на земеделски продукти, така че Гърция и останалите южни държави ще продължат да трупат дългове . Друга валута няма да реши проблема, или ще трябва да се въведат квоти и в индустрията и да се принудят германците да живеят и те на субсидии, или да се освободи земеделието и Гърция да започне да произвежда и да си изравни баланса.И двете решения са неприемливи за Германия.Нито ще се съгласят да останат без индустрия, нито ще се съгласят да останат без земеделие и да чакат южните страни да ги хранят.
Отрицателния баланс не се оправя с финансиране, за какво ти е финансиране като няма в какво да го вложиш?
Мораториум на плащанията си е дефолт от където и да го погледнеш.А нова валута на фалирала страна...то по добре вестници да печатат, по голяма стойност ще имат от банкнотите, а и реклама може да се слага по тях....

Еврото...
Да, "печатниците" работят, лихвите са на нула, пари колкото искаш но инфлация няма! Ликвиден капан му казват.Няма оправия, ЕСБ печати , та ЛТРО, та КЕ..и не става, парите не се наливат в икономиката! А защо ? Защото банката която се финансира на първичния пазар не може да ги даде на теб да ги инвестираш в нещо, знае по добре от теб че ще загубиш и няма и да и ги върнеш! Затова налятите пари отиват в гръцки и други облигации, все пак дългосрочните ти носят 15/20 процента печалба, толкова и от наркотици няма да изкараш! Е, как да има инфлация?
Виж, ако една държава фалира огромни суми които отиват в купуване на дълг автоматично ще се пренасочат към акции, и то на извъневропейски борси! А това е двигателя на форекса, когато европеец си купи акции на Тошиба или Ейпъл еврата му се обръщат в долари и Йени, а това сваля цената на еврото, нараства предлагането спрямо търсенето.
23 Февруари 2015 03:09
На гърците им трябва собствена валута, основно по две причини - за да си оправят търговският баланс и за да могат да провеждат собствена програма за инвестиции.
Гърция не произвежда, за да износя. Не съм виждал на пазара други гръцки стоки освен риба, плодове и зеленчуци /последните субсидирани/. Благодарение на драхмата ще се изземе евровалутата от гръцкия пазар, но тогава доходите на гърците отиват в киреча и сегашните ще им се сторят истински лукс. Същевременно, най-вероятно ще има валутен борд, което ограничава монетарната политика. С две думи, с еврото зле, без еврото още по-зле.
Май проблема е в социалната система и видно няма друг изход, освен разрушаването й.
А след разрухата какво? Май няма такава надежда, след като дори радикалите от Сириза клекнаха пред ,,институциите''.
23 Февруари 2015 03:52
Една страна трябва, задължително да расте с от 2 до 3% годишно.Няма ли го този растеж кризата е неизбежна! Само че Гърция като всички останали южни страни е земеделска, не индустриална , а растеж в земеделието не може да има, забранен е поради свръхпроизводството на земеделски продукти.Не им разрешават да садят дървета, задължават ги да си изкореняват лозята и прасковите! ЕС има излишък и не позволява да се произведе повече, така че Гърция няма как да расте.Е, как ще решиш проблема с евтина валута като има квота, няма как да подбиеш цената на немския фермер , да го фалираш и да му вземеш пазарния дял.
И при нас е същото, толкова години стягане на коланите , преходи, мизерия и задлъжняваме все повече и повече, от мизерните 200 лева на изкоренен декар лозе които ЕС ни "дава" ли да напълним бюджета?
23 Февруари 2015 09:43
точно левите управления въвеждат помощите (и всички видове компенсации) като инструмент за изравняване на доходите.

За помощите нещата са малко по-сложни. Има статистически достоверни данни, че всеки процент безработица води до едиколко си нови престъпления, нови затворници, нови душевно болни, нови алкохолици, нови сърдечни удари и прочие неща изискващи обществени (и частни!) разходи за полиция, охрана, защита, затвори, надзиратели, болници... Помощите силно смекчават тази картинка и водят до рационално използване на обществените средства. Има някакво теоретично оптимално ниво за най-целесъобразното им използване за смекчаване на такива последици и това е разумното управление, без претенции за "ляво" и "дясно". Отклоненията от това ниво вече могат да определят някакви "леви" или "десни" политики, които обаче водят до неефективно използване на обществените средства, независимо дали по "ляв" или "десен" начин.
За да не е съвсем офтопик, според обещанията на Сириза в Гърция трябва да се върши грубо неефективно харчене на обществени средства по "ляв" начин и оправданието е, че това няма да са гръцки а нечии други обществени средства. Кръчмарят обаче май не е съгласен нещата да продължават по този начин.
23 Февруари 2015 10:39
Няма квоти в производството на автомобили, но има квоти в производството на земеделски продукти...


И що, ако имаше квоти за автомобилите, ти гръцка кола ли щеше да караш?
23 Февруари 2015 10:57
Няма квоти в производството на автомобили, но има квоти в производството на земеделски продукти...

Никъде не е казано, че трябва да произвеждат автомобили, има държави в Северна Европа които не произвеждат автомобили, а други промишлени стоки. Плюс това става дума за държава, която е имала достатъчно време да си преориентира производството. Ако бяха поддържали по-нисък стандарт, съответстващ на възможностите на икономиката си нямаше да стигнат до фалит. Но в Гърция главната причина за фалита е безотговорната полулистка политика на всички правителства, управлявали страната през последните десетина години преди кризата.
23 Февруари 2015 11:08
Ако бяха поддържали по-нисък стандарт, съответстващ на възможностите на икономиката си нямаше да стигнат до фалит.
Именно. Въпросът е, как гръцките пенсии и заплати да достигнат равновесното си състояние - с еврото или с драхмата. И дали това изобщо ще се случи или може да се мине само с "подстрижка" на депозитите в банките.
23 Февруари 2015 11:19
Ако бяха поддържали по-нисък стандарт, съответстващ на възможностите на икономиката си нямаше да стигнат до фалит.

Мантра, при това повърхностна и погрешна.
Какъвто и стандарт да поддържаха (отделно, че това не става с пожелания), то ефекта щеше да бъде същият. Защото големите им разходи са за дейности нямащи отношения към гръцкия стандарт, а например към немския. Немската фирма ти продава немската стока с осигурено немско кредитиране. Гърка, естествено при тези условия нито може да продава, нито има смисъл да инвестира и произвежда.

През 2008 г. бе нашумял случая с две немски подводници (разбира се за милиорди) продадени на Гърция по тази схема. Но не са само две, а са повече и не са само подводници.
23 Февруари 2015 11:26
cisco изкърти фаянса със солунската митница и после утепА рибата с фиданките.
(бай дъ уей, един от най-големите износители на селскостопанска продукция е "тропическа" Холандия)
23 Февруари 2015 11:35
Немската фирма ти продава немската стока с осигурено немско кредитиране. Гърка, естествено при тези условия нито може да продава, нито има смисъл да инвестира и произвежда.
През 2008 г. бе нашумял случая с две немски подводници (разбира се за милиорди) продадени на Гърция по тази схема. Но не са само две, а са повече и не са само подводници.

Добре, но германците са предлагали и предлагат своите стоки на всички европейски държави. Как се случи така, че само Гърция изпадна във фалит от купуване на германски стоки на кредит? Това първо. И второ, кредити са вземани не само за купуване на германски стоки, защото ако беше така дълговете щяха да са много по-малки.
23 Февруари 2015 11:38
Гърка, естествено при тези условия нито може да продава, нито има смисъл да инвестира и произвежда.
Високите заплати са проблем на почти цяла Европа, в Гърция още повече, тъй като високите доходи там (по-високи от тези в Испания и Португалия преди кризата) не са подплатени с реални икономически постижения и фактори. Дори се твърди, че и България е попаднала в т.нар. "капан на средните доходи":
http://www.segabg.com/article.php?id=653846
23 Февруари 2015 11:40
Гърция е южна страна, не може да развива промишленост.А и е забранено да развива това , което може, тоест земеделие , риболов ...Теоретично може туризма да развива, но на практика не, отдавна са стигнали горната граница и повече от туристи няма да спечелят , ако ще и цялото крайбрежие с хотели да застроят по наш модел, най много да се увеличи количеството за сметка на качеството и цената.
А ако имаше квоти при автомобилите големите производители щяха да са принудени да затварят фабрики в Германия поради изчерпване на квотата и отваряне на такива в страни където има неизползвана квота. Същото като в земеделието, гърците изкореняват овощни дръвчета за да може и поляците и германци да си произвеждат киселите ябълкии и пластмасови домати.Без квоти и субсидии северноевропейски земеделски продукт на пазара нямаше да има, отдавна северните фермери да са фалирали , да са оставили на южните пазарният им дял и да са се преориентирали в друго производство.
23 Февруари 2015 11:44
бай дъ уей, един от най-големите износители на селскостопанска продукция е "тропическа" Холандия)


Да , при тези цени на пазара и размер на субсидиите и в Норвегия може да отглеждаш домати, и зад полярния кръг! Махни квоти и субсидия и остави холандеца да се конкурира с южните производители да видим ще изнесе ли нещо...и транспортите разходи няма да си покрие!
23 Февруари 2015 11:45
Без квоти и субсидии северноевропейски земеделски продукт на пазара нямаше да има, отдавна северните фермери да са фалирали , да са оставили на южните пазарният им дял и да са се преориентирали в друго производство.
Което за мен е един от най-големите парадокси на ЕС. Защо е необходимо северните народи да се правят на земеделци, където продукцията се отглежда с много по-високи разходи, а във фермите така или иначе работят източноевропейци, азиатци и африканци, т.е. не се решават проблеми с безработицата на местното население?
23 Февруари 2015 11:49
А мантрата, че трябвало да се спасяват германските банки е донякъде вярна, но само наполовина. Наистина, Германия е най-големият кредитор, но като процент на кредитите от БВП е някъде по средата. Силно ще пострадат държави като Франция и Испания, които също са големи кредитори за Гърция. Също и по-малките държави като Словения, Словакия, Ирландия, т.е. цялата еврозона, която солидарно е поела гръцкия дълг.
Обяснима е тенденцията ципрасите да насочат пропагандата си само срещу Германия заради нацисткото й минало, удобно пропускайки другите държави от еврозоната, както и другите кредитори.
Натисни тук
23 Февруари 2015 11:51
Гърция е южна страна, не може да развива промишленост.

А Италия, Франция и Испания как могат?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД