:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,904
Активни 682
Страници 22,469
За един ден 1,302,066

Финансовият министър се скара и на работодателите заради дълга

Владислав Горанов забранил на ПИБ да върне предсрочно получените от бюджета пари
Снимка: Михаела Катеринска
Финансовият министър Владислав Горанов не крие, че обясненията за споразумението, което правителството ще сключи с четири банки за кредит от 8 млрд.евро за идните три години, го изнервят. На опита на работодателите да го накарат да потърси фискални резерви, вместо да увеличава дефицита, Горанов отвърна, че независимо че Първа инвестиционна банка дължи 800 млн. лв. на държавата, той не желае банката да върне тези пари.
Финансовият министър Владислав Горанов става все по-нервен при критики и въпроси около предложената тригодишна програма за поемане на външен дълг до 8 млрд. евро. Вчера той си отвори нов фронт по темата, като оспори правото на членове на Националния съвет за тристранно сътрудничество да поставят въпроси по предстоящата ратификация на програмата. Горанов открито нападна отделни работодателски организации, като намекна, че не са достатъчно големи и представителни, за да задават въпроси за заема. Очаква се днес совалките по темата за външния дълг да продължат с представители на Патриотичния фронт. Гласуването по законопроекта ще бъде в сряда.

Темата за дълга бе предложена като част от дневния ред на първото заседание на тристранката за 2015 г. от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). При представяне на предложението от асоциацията изтъкнаха, че управлението на държавните заеми е пряко свързано с темата за доходите и жизненото равнище, а в същото време много въпроси са останали без ясен отговор. "Редица въпроси остават неизяснени като например какво е актуалното състояние на фискалния резерв, какви суми се очаква да се възстановят в него от дадени заеми на фонд (за гарантиране на влоговете - б.р.) и банка (ПИБ - б.р.), това ли трябва да е размерът на дълга, как е направен изборът на банки", мотивираха искането от АИКБ. Подобни въпроси зададоха и партньорите на ГЕРБ в управлението, и отделни експерти.

Повдигането на темата и в тристранката вбеси финансовия министър Владислав Горанов. "Искам да изясним кой в какво качество стои на тази маса, защото се претендира, че това са само национални представителни организации. Колко БВП произвеждате, след като сте толкова разтревожени?", попита присъстващите Горанов. Той оспори правото на отделни членове на тристранката да разискват въпроса с аргумента, че не представляват цялото общество, а само част от него. "Обществото си е изградило механизми, за да консултира тези теми чрез съответните комисии. Вашата организация беше ли на заседанието на Комисията по бюджет и финанси? Не беше. Темата трябваше да ви е интересна и през 2013 и 2014 г., но тази година ще ви я обясним", упрекна вносителите на точката Горанов. "Какво отношение към доходите и жизненото равнище има външният дълг по отношение на Кодекса на труда и подзаконовите актове", попита Горанов и допълни, че на заседанието на социалните партньори не може да се разглежда "каквото им хрумне".

В хода на обсъждането се разбра, че полза от дебата все пак има. Горанов обяви, че към края на януари 2015 г. фискалният резерв на България възлиза на 7.1 млрд. лв. От тази сума трябва да се извадят 2.45 млрд. лв. целеви средства в Сребърния фонд, близо 1.5 млрд. лв. за двата ядрени фонда, 1.3 млрд. лв. бъдещи вземания от ЕС и 800 млн. лв. ликвидна подкрепа за ПИБ. Така реално разполагаемият резерв към края на януари е бил около 1.1 млрд. лв. "Към 19 февруари наличните средства извън целевите резерви, с които правителството може да разполага, са 547.9 млн. лв.", изтъкна Горанов в отговор на критики, че фискалният резерв може да поеме част от плащанията, предвидени да се финансират с нов дълг.

Наличните суми в резерва в момента наистина не са достатъчни, за да се финансира падежът по мостовия заем за КТБ от 1.5 млрд. евро, теглен в края на миналата година, но той е с опция за удължаване с 6 месеца. А емисия на нов дълг може да има и без ратифициране на тригодишна програма, с емитиране на необходимата само за тази година сума. Според работодателите трябва да се мисли за запълване на резервите с по-добро управление на публичните финанси и допълнителни приходи в хазната.

"Не приемаме твърдението, че всичко това не са въпроси в компетенцията на тристранния съвет. Дълговете ще се плащат от всички нас и винаги сме настоявали за яснота при взимането на заеми за покриване на дефицит", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Той изтъкна, че поне по един въпрос е постигната яснота - договорът с четирите банки, които ще са дилъри на бъдещите емисии на дълг, не предвижда неустойки или други наказателни плащания заради емитирането на дълг в по-ниски размери. "Това е хубава новина и ние ще продължим да настояваме за по-малко дефицит и повече приходи - и в хода на годината, и при обсъждането на бюджет 2016, когато тези въпроси отново ще са на дневен ред. Считаме, че при добра организация за следващите 6 месеца в бюджета могат да постъпят сериозни суми от пускането на миноритарни пакети на големи енергийни предприятия на борсата", даде пример Велев.



ЕДНОЛИЧНО

Финансовият министър Владислав Горанов започна да се произнася еднолично и за връщането на стотици милиони левове заеми в хазната. В отговор на критики, че в приходите има резерви и с отчитането им общият размер на дълга би се оказал по-малък, Горанов обяви, че лично не позволява на Първа инвестиционна банка да връща взетия от хазната заем от 800 млн. лв. "Честите опити за натиск върху банковата система ме карат да мисля, че е по-добре да се забрани и аз съм забранил на Първа инвестиционна банка да връща средства в момента на българското правителство. Те искат да ги върнат, но аз не искам", каза финансовият министър. Според него банката ще влезе в графика на възстановяване, "като мине малко време и се успокоят нещата". Горанов все пак уточни, че възстановяването на заема на зависи само от него, но и от сключен договор с Министерството на финансите, както и от Европейската комисия. Дадените от държавата на ПИБ 1.1 млрд. лв. са държавна помощ. Предоставянето им стана с одобрение на ЕК, като комисията одобри и план за възстановяване на ликвидността. Той предвижда банката да върне през 2015 г. само част от сумата - по неофициална информация 600 млн. лв., а останалите да бъдат възстановени до 28 май 2016 година. Възстановяването на сумата е обвързано както с дати, така и с мерки за преструктуриране. Експерти изтъкват, че е известно желанието на банката да върне средствата, но това трябва да бъде одобрено от ЕК.

Одържавяване

Работодателите и синдикатите единодушно се обявиха срещу това държавата да има по-голяма квота от тях в надзора на здравната каса и определиха предложението за промяна в Закона за здравното осигуряване като одържавяване на здравната каса. В момента държавата има четирима представители в надзора, работодателите и синдикатите - по двама, а пациентските организации - един. В проектозакона, който е внесен в НС, здравното министерство предлага квотата на държавата да бъде увеличена до шест души, което означава, че тя ще има мнозинство при всички решения. "Увеличаването на квотата на държавата води до одържавяване на една обществена институция, което е прецедент и противоречи на програмата на правителството и обещанията на Реформаторския блок, чийто представител е министърът на здравеопазването", заяви Божидар Данев от БСК. Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев коментира, че не може държавата да дава едва една трета от осигуровките в касата, а нейната квота да е по-голяма от тази на работодателите и синдикатите.

Работодателите искат още разяснения и по трите пакета медицинска помощ, които предлага здравното министерство.

37
7994
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
23 Февруари 2015 19:45
И правилно им се кара... Кои са виновни за дълга? Работници, работодатели, пенсионери, деца, учители, доктори, шофьори, фризьорки, сервитьори, пешеходци, народът като цяло... И невинните ангелчета от ОПГ ГЕРБ...
------------------------------
Сайтът на Генек
23 Февруари 2015 20:17
Горанов, а бе направо ги напляскай, бе! Бъди мъж, бъди Дянкоff!
23 Февруари 2015 20:44
Искам си Дянков!
23 Февруари 2015 21:13
Колко БВП произвеждате, след като сте толкова разтревожени?", попита присъстващите Горанов.


Колкото и да произвеждат, няма да стигне на ОПГ ГЕРБ, та ще вземат от финансови спекуланти 16 000 000 000 при 10% лихва, докато всеки получаващ работна заплата може да получи с/у 7.5% лихва без залог и поръчители.

А самата горанка Влади за неколко десетилетия е произвела 0% БВП, но е опукала такъв на хиляди средни и едри производители. В този момък има нещо сбъркано, освен пълната некомпетентност - малко като го притиснат джурналята и започва да върти дзъркелите си на бясно хъски в разни посоки и най-много нагоре, сякаш очаква Звездите да му го говорят. А те не щат!
23 Февруари 2015 21:23
"Владислав Горанов забранил на ПИБ да върне предсрочно получените от бюджета пари" - това някой може ли да ми го обясни, каква е логиката?
23 Февруари 2015 21:23
очаква Звездите да му го говорят.


Чака Началника, но той говори само с Бащицата
Горанката има несъразмерна глава спрямо тялото си Не стои добре тва момче
23 Февруари 2015 21:46
Докат не станало късно да посети невролога си.Иначе може да се озове я на 4 ти км,я у Нови Искър,или у КарлукоВо .
23 Февруари 2015 21:54
"Владислав Горанов забранил на ПИБ да върне предсрочно получените от бюджета пари" - това някой може ли да ми го обясни, каква е логиката?


"Те искат да ги върнат, но аз не искам!", каза финансовият министър.

Мен ме удовлетворява този отговор, логичен е някак.

24 Февруари 2015 00:42
16 000 000 000 при 10% лихва

Както се казваше във вица за баничките дето ги нямало "прасни ги с тавата с баничките".
Та така и някои, при толкова повтаряне не разбраха, че парите не са 16 милиарда, а до 16 милиарда, като точната сума ще се определя със закона за бюджета всяка година, и не са на 10%, а това е горна граница, която е сложена такава защото е нереална.
24 Февруари 2015 00:44
това някой може ли да ми го обясни, каква е логиката?

Логиката е, че видно ПИБ не е стабилна и ако ги върне може да фалира, от което ще трябва да се търсят още 5 милиарда лева за изплащане на гарантираните депозити.
24 Февруари 2015 00:46
Първо, това нещо е типичен държавен чиновник. Никога нищо не е произвел или продал, но всички поучава и всички са му длъжни. И най много от всички разбира.
Второ, той е държавен чиновник, но не на българската държава.
Трето- и другата държава и другите си господари ще продаде при първата възможност или опасност.
Този и Лукарски са си лика прилика, да теглят чоп, единият да се научи да готви муска - и да се вземат.
24 Февруари 2015 01:43
Горското чадо май врещи за Прокурор. Само дето у нас ТИЯ са все с "малка" буква...
24 Февруари 2015 02:18
Само внасянето на договора в Парламента с тези параметри е достатъчен повод за сваляне на правителството.
24 Февруари 2015 06:53
Логиката е, че видно ПИБ не е стабилна и ако ги върне може да фалира

Що за хора са тия в ПИБ, видно не са стабилни, а напират да връщат пари
24 Февруари 2015 07:37
Логиката е, че видно ПИБ не е стабилна и ако ги върне може да фалира, от което ще трябва да се търсят още 5 милиарда лева за изплащане на гарантираните депозити.

Значи ПИБ упорито настоява да фалира?
И единствената спирачка за това ѝ намерение е Горанов?!
24 Февруари 2015 08:20
Mixy 23 Февруари 2015 21:23
"Владислав Горанов забранил на ПИБ да върне предсрочно получените от бюджета пари" - това някой може ли да ми го обясни, каква е логиката?

Ако вдяваш защо банките налагаха такси за предсрочно погасяване на кредити, ще ти стане ясно. Останалото си е дърдорене.
24 Февруари 2015 08:33
"Честите опити за натиск върху банковата система ме карат да мисля, че е по-добре да се забрани и аз съм забранил на Първа инвестиционна банка да връща средства в момента на българското правителство. Те искат да ги върнат, но аз не искам"
Този пишлигар направо изби рибата с това си изказване, пък и действие. Какъв ти натиск, тя банката сама иска да върне пари. Много сбърканяци нарои либералната икономическа теория. Ние сме роби на финансовия-банков капитал. не на труда, както се пееше в Интернационала (щото то няма труд, има безработица и се въртят едни виртуални пари - от пари, пари се правят).
24 Февруари 2015 09:42
"Владислав Горанов забранил на ПИБ да върне предсрочно получените от бюджета пари" - това някой може ли да ми го обясни, каква е логиката?


Логиката е, че видно ПИБ не е стабилна и ако ги върне може да фалира, от което ще трябва да се търсят още 5 милиарда лева за изплащане на гарантираните депозити.


Глупости на такалета! Логиката е, че по тези пари ПИБ плащат добри лихви, които Горанов не иска да изпусне.
24 Февруари 2015 09:59
В този момък има нещо сбъркано, освен пълната некомпетентност

А ако аз бях на негово място, никога не бих се подстригала в стил Иванушка Дурачок (imbecile) – и без това му е изписано на физиономията!

И все още не мога да реша кой ми е по-антипатичен – той или онзи зализан глист Лукавски (по Маргаритка).
24 Февруари 2015 10:00
E, нали ликвидната подкрепа през лятото била чрез безлихвен заем - какви лихви се плащат тогава?
24 Февруари 2015 10:07
"Владислав Горанов забранил на ПИБ да върне предсрочно получените от бюджета пари" - това някой може ли да ми го обясни, каква е логиката?"

Mixy,

понеже става дума за държавна помощ, тя е обвързана с определени условия и при надхвълляне на определен лимит на отпуснатите средства се изпраща писмо до ЕК и тя трябва (в рамките на един месец от датата на получаването на писмото, ако не се лъжа) да разреши или отхвърли помощта.
Мисля, че на страницата на МФ в интернет има доста материали по държавните помощи.
24 Февруари 2015 10:09
Значи ПИБ упорито настоява да фалира?

Казвам ти, че искам да си купя летяща чиния, ама не ми дават. Да не си помислиш, че съм зле финансово и нямам толкова пари да я купя ? Нееее. Не я купувам само защото не ми дават да го направя. Иначе еее. Всеки ден на разходка я до Луната, я до Марс.
24 Февруари 2015 10:13
Казвам ти, че искам да си купя летяща чиния, ама не ми дават. Да не си помислиш, че съм зле финансово и нямам толкова пари да я купя ? Нееее. Не я купувам само защото не ми дават да го направя. Иначе еее. Всеки ден на разходка я до Луната, я до Марс.

Нещо не те схванах - опровергаваш ли се, що ли? В случая твърдението не изхожда от ПИБ, за да приложим горната аналогия, а от Горанов.

П.П. Ако все пак тръгнеш я до Луната, я до Марс, да се надявам ли да ме поканиш?
24 Февруари 2015 10:15
E, нали ликвидната подкрепа през лятото била чрез безлихвен заем - какви лихви се плащат тогава?


Да бе! Защо не отворите отчета на БНБ за привлечените средства по банки и не ми покажете, къде точно седят тези безлихвени средства!
Миля, че плащат около 2.2-2.5%
24 Февруари 2015 10:17
Та така и някои, при толкова повтаряне не разбраха, че парите не са 16 милиарда, а до 16 милиарда, като точната сума ще се определя със закона за бюджета всяка година, и не са на 10%, а това е горна граница, която е сложена такава защото е нереална.

Други пък отказват да разберат, че след гласуването на този документ в парламента, съвсем законно става вземането на 15.639999 милиарда лева с лихва 9.9999% и то за срок до 30 години. Твърденията че няма да е точно така се основават единствено на честната дума на Горанов, което не изглежда особено успокоително. Освен това още не са забравени тези хубави неща дето се говореха преди врътката на Милен Велчев с дълга и последвалата реалност. Даже без да отчитаме, че професионално Милен Велчев е на светлинни години по-високо от Горанов.
24 Февруари 2015 10:25
Нещо не те схванах

Задача на финансовият министър е да пази финансовата стабилност, включително и от риска за фалит на банки. Видно той има инфармация, която ние нямаме, че връщането на тази сума би застрашила стабилността на ПИБ. И почти го казва. ПИБ не може да си позволи да демонстрира нестабилност, защото такава демонстрация би я предизвикала, дори и да я няма (все пак банковата система е с частичен резерв и няма банка, която да не може лесно да фалира при паника). Затова и ПИБ мълчи, а Горанов предизвиква огъня върху себе си. Което е отговорната позиция за един финансов министър.
24 Февруари 2015 10:27
а Горанов предизвиква огъня върху себе си. Което е отговорната позиция за един финансов министър.

Ти виждаш поне един отговорен министър в това правителство и той е точно Горанов?!
До степен да предизвиква огъня върху себе си???
Наистина, да не си идваш вчера от Марс?
24 Февруари 2015 10:29
Дежурния, дълга се гласува (и ще се гласува) всяка година със закона за бюджета. Това, което сега е предложено за ратификация не е дълга, а договора с 4 банки, които да посредничат за продажба на български облигации. 16 милиарда и 10% са горни параметри на поръчката към тях, а не размера на реалният дълг или лихвеният му процент.
24 Февруари 2015 10:32
Ти виждаш поне един отговорен министър в това правителство

Виждам повече, но Горанов безспорно е един от тях. Защото още в Евангелието е казано - "по делата им ще ги познаете". Не е казано "пиарите на БСП ще ви кажат".
24 Февруари 2015 10:36
Виждам повече, но Горанов безспорно е един от тях.


Министъра на #КОЙ

Горанов обяви, че напуска парламента и излиза от политиката, "поради невъзможността да се развива пълноценно". Тогава лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разказа пред журналисти, как Горанов му обяснил, че е на 30, неговите колеги станали милионери, а той седи "в тази зала за 2000 лева".

Първият въпрос, който възниква сега е, каква е мотивацията на Горанов да бъде финансов министър – дано не очаква да стане милионер.

Вторият въпрос е: ако не ГЕРБ, чиято група напусна през февруари, кого представлява Горанов сега – надяваме се, не други млади и успели милионери.


http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/11/05/2413469_sluchaiat_vladislav_goranov/

24 Февруари 2015 10:42
Атанас Димитров, argumentum ad hominem е доказана логическа грешка. Горанов е министър на финансите и трябва да бъде оценяван единствено по действията си спрямо това качество. Личният му живот и лични мотиви, особено за негови минали действия, особено за несвързани с днешната му служебна дейност, нямат отношение пряко към нея.
24 Февруари 2015 11:03
16 милиарда и 10% са горни параметри на поръчката към тях, а не размера на реалният дълг или лихвеният му процент.


Много високи тези "горни параметри".
24 Февруари 2015 11:04
Личният му живот и лични мотиви, особено за негови минали действия, особено за несвързани с днешната му служебна дейност, нямат отношение пряко към нея.


Катарзис ... за няколко месеца
24 Февруари 2015 11:43
"Та така и някои, при толкова повтаряне не разбраха, че парите не са 16 милиарда, а до 16 милиарда"
От вчера чета такива "професионални" "аргументи" на разни наративи...
24 Февруари 2015 11:47
дълга се гласува (и ще се гласува) всяка година със закона за бюджета. Това, което сега е предложено за ратификация не е дълга, а договора с 4 банки, които да посредничат за продажба на български облигации. 16 милиарда и 10% са горни параметри на поръчката към тях, а не размера на реалният дълг или лихвеният му процент.

Може би е досадно, но пак да се повтори въпроса, какво пречи с този договор да се вземат 16 милиарда външен дълг за 30 години с лихва 9.99%? Гласуването на параметрите за поемане на нов дълг става с този документ не със законите за бюджета. За голяма част от сумата даже не е и необходимо да се гласува в парламента, защото има стар дълг с 1-2-3% лихви и формално няма да има увеличение на дълг към момента на сделката. Също както при врътката на Милен Велчев. Освен това парламентът показа, че безпроблемно гласува по 8 милиарда лева нов държавен дълг годишно. За бюджет 2015 пък таванът на дълга безпроблемно беше вдигнат от парламента с още 6 милиарда и нещо.
24 Февруари 2015 11:48
Ето още един подобен, който обаче безспорно ще носи жълтата фланелка:
Логиката е, че видно ПИБ не е стабилна и ако ги върне може да фалира,
24 Февруари 2015 16:10
Горанов е министър на финансите и трябва да бъде оценяван единствено по действията си спрямо това качество.


Аз си мислех, че качество е някакъв признак на субект (в случая) или обект - красив, грозен, умен, интелигентен, способен и т. н., но не знаех, че да си министър било качество.
Да се изясним:
Министър (директор, председател и др.) е длъжност. Човекът, заемащ или упражняващ тази длъжност може да има положителни качества, т. е . да е кадърен министър, да е добър министър, а може и да е неспособен министър - всички тези епитети са качествени признаци на този, който заема тази позиция. Така че изрази като "еди кой си в качеството си на министър, директор" са граматически неправилни и неверни, да не говорим, че звучат кофти.
Може да се замени с "еди кой си на длъжността министър", или "по действията си като министър на....", "по действията си спрямо извършеното от него като министър " и др. подобни.
Neopol, извинявам се, нямам нищо против Вас, просто използвах изречението от постинга Ви за да си изложа мнението, което отдавна трябваше да направя. Все по-често се използва това словосъчетание, че даже и от журналисти по TV, да не говорим, че се пише така и в официални писма на някои ведомства.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД