:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,920
Активни 664
Страници 11,485
За един ден 1,302,066

Държавата ще подпомага само социално слабите при бедствия

Финансовият министър Владислав Горанов предлага данъкът върху застрахователните премии да влиза в специален фонд
Правителството разработва нов модел за подпомагане при природни бедствия. Право на помощ от бюджета ще имат само крайно нуждаещи се пострадали, които не могат да застраховат имотите си. Всички останали ще трябва да се застраховат доброволно. Ако не го направят, не могат да имат претенции за помощ от държавата. Това стана ясно вчера от думите на финансовия министър Владислав Горанов. Той представи на кръгла маса идеите за промяна на начина за раздаване на помощи на частните собственици на имоти при бедствия.

"Новият механизъм ще е за подпомагане на тези български граждани, които по една или друга причина не могат сами да се погрижат за имуществото си на застрахователен принцип. Те ще получават обезщетения на база на данъчната оценка, а не на база на възстановителната стойност, за да не създаваме грешни стимули в икономиката и да не изместваме застрахователите като пазар", обясни Горанов.

Ще бъде създаден фонд, който ще се пълни с приходите от 2-процентния данък върху застрахователните премии, въведен през 2010 г. Тези средства в момента постъпват в държавния бюджет, но можело да се насочат целево към новосъздадения фонд. Всяка година от това облагане в хазната постъпват около 25 млн. лв., които се плащат от хората, които се застраховат. В тази сума обаче влизат и данъците върху застраховките "Гражданска отговорност" и "Каско", които от години формират голяма част от застрахователния пазар.

Според Владислав Горанов не е обсъждано данъкът да се увеличи. Все пак той коментира, че е възможно към фонда да се насочи и по-голям ресурс, но допълни, че не е обсъждан друг източник. Горанов смята, че парите не са малко на фона на данъчните оценки на имотите на хората, които влизат в групата на социално слабите. Хората ще получават пари в зависимост от пораженията върху имота им, но не повече от данъчната оценка.

Помощта няма да се получава автоматично, а собствениците трябва да отговарят на определени критерии. Така например, ако имотите са незаконни, конструктивно неизправни или не са в съответствие със Закона за устройство на територията, хората няма да получават помощ, колкото и да са бедни.

Не е ясно обаче по какъв точно критерий ще бъдат определени кои са социално слабите, които ще бъдат подпомагани от фонда. "Имаме достатъчно надеждни механизми в социалното подпомагане. Нямам директен отговор къде трябва да свърши и да започне подпомагането, но примери има - както по отношение на енергийното подпомагане, така и други модели. Това ще се реши в хода на дискусията", коментира финансовият министър.

За отоплителния сезон 2014/2015 г. бяха подадени 261 638 молби за отпускане на помощ за отопление, а от тях през октомври миналата година бяха одобрени 204 377. Близо 64 000 пък са българите, които получават помощи по Закона за социално подпомагане. От тях 52 500 души получават помощи, защото имат доход, по-нисък от гарантирания минимален за страната - 65 лв.

Кой и как ще управлява средствата от фонда и как те ще се разпределят, също не е ясно. "Или това ще се прави от местни или от централни комисии. Може би трябва да бъде децентрализирано, защото не всички неблагоприятни условия настъпват винаги в центъра на София. Вероятно е добре като концепция да се използват местните звена, които са създадени към общините, които и сега описват щетите", опита се да обясни Владислав Горанов. След това комисиите щели да решават доколко е увредено имуществото и доколко хората не са имали възможност да го застраховат. Критериите за решенията на комисиите също тепърва ще бъдат уточнявани. Едва след тяхното становище Агенцията за социално подпомагане и нейните структури ще преценяват кои лица трябва да бъдат подпомагани. На подобен принцип при бедствия сега се дават еднократните помощи до 325 лв. Когато фондът заработи, те ще отпаднат, а кръгът от хората, които имат право на подпомагане, ще се стесни. Според Горанов сега тези помощи се раздават безпринципно, без оценка на социалния статус.

Всички, които не влизат в графата "социално слаби", ще трябва на доброволен принцип да застраховат имотите си. "Собствеността не е задължение, а едно от основните права, и тези, които не са застраховали имотите си и пострадат, ще имат нагледен пример. Държавата трябва да вземе мястото си, където солидарността го изисква и хората не могат да се справят сами. За останалите имаме прекрасен застрахователен пазар, който трябва да се разширява", отсече Горанов. По данни на застрахователите у нас едва 7% от собствениците са застраховали имотите си.

Представители на застрахователите вчера коментираха, че подкрепят доброволното застраховане и подпомагане от страна на държавата само на социално слабите.

Моделът, представен вчера, е трети поред. Преди месеци вицепремиерът Томислав Дончев лансира други два - за задължително застраховане и за т.нар. катастрофичен пул, при който всички собственици внасят годишна вноска, срещу която при бедствие получават обезщетение.



ОТЧЕТ

За периода от 2010 до 2014 г. Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС е изплатила 371 млн. лв. за преодоляване на щети, като от тях 250 млн. лв. са отишли за неотложни възстановителни дейности, а едва 17 млн. лв. са били за възстановителна помощ. "Трябва да обърнем модела и по-голямата част от средствата да отиде за превенция. Средната цена за спиране на едно свлачище може да е от половин милион до 10-15 млн. лв.", коментира Томислав Дончев. По отделните бедствия най-много пари са дадени за наводнения - 216 млн. лв. За свлачища за периода са дадени 34 млн. лв., а за аварии - 39 млн. лв. За преодоляване на щети от земетресения са похарчени 3.2 млн. лв., за борба с вредители, като скакалци и комари - 3.4 млн. лв., за бури и градушки - 17 млн. лв.

13
3357
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
24 Февруари 2015 19:32
още бюрокрация, още администрация и чиновници... за да се стимулират бедните да си остават такива и да не се грижат и за малкото имущество което имат
24 Февруари 2015 19:53
"държавата" изпуска язовира, но иначе сам си си виновен.
24 Февруари 2015 20:00
Взел е 2 000 лв за месеца, за да измисли как да спести 325.
24 Февруари 2015 20:11
И отново 'крайно нуждаещи се" ще се окажат циганите, разбира се.
24 Февруари 2015 22:05
Няма фонд който социопатът С.Дянков, депесарската горанка Влади, ОПГ ГЕРБ и лично главната Буда да не може да окраде!
24 Февруари 2015 23:01
и да не изместваме застрахователите като пазар ......
За останалите имаме прекрасен застрахователен пазар, който трябва да се разширява", отсече Горанов.

Ето за кого още (освен за банките отпускащи заема) работи финансовият ни министър.
Толкова е арогантен и без акъл, че директно, в прав текст, безцеремонно си призна.
Той имал ли е работа със застрахователи и, ако "ДА" някога плащали ли са му за нанесени щети на недвижимо имущество и, ако случайно "ДА"-колко?
Държавата не иска да спести някой лев, това е предтекста. Държавата прехвърля отговорността си върху частни дружества, които евентуално, ако са достатъчно читави може и да могат да я осъдят (майтап)!?
А, че застрахователите не плащат, го знае всеки имал вземане с тях. Ако не ти харесва, ходи ги съди. Лошото е, че законите са написани витиевато, с много пробойни в ущърб на потребителите-потърпевши, независимо репортажите, оплакванията и възмущението на хората.
Това министърче за нищо не става, а отсечените фасони и инати, в къщи пред жената и децата, които след като му измият краката, могат и да изпият водата!
Но той не е виновен, щото толкова му акъла, не че го има, виновен е излъчилият го патрон-мастодонт, който ни го натресе.
24 Февруари 2015 23:12
Кой и как ще управлява средствата от фонда и как те ще се разпределят, също не е ясно.

То при това правителство кое е ясно?
100 дни пълен хаос, безсмислици, противоречия, простотии, алогичност, логорея, .... и 16 милиарда дълг с 10% лихва, за 3 години напред.
25 Февруари 2015 07:26
Тиквите да бъдат така добри и да дадат критерии и дефиниции за социално НЕСЛАБИ.
25 Февруари 2015 08:42
И отново 'крайно нуждаещи се" ще се окажат циганите, разбира се.


25 Февруари 2015 09:07
Може ли да вметна, че повечето 1-2-3 етажни къщи, строени през 60-те години, т. е масовото жилищно стртоителство, може да са "конструктивно изправни", т. е нямат видими дефекти в момента, но не отговарят на конструктивните изисквания нито сега, нито по времето на строителството. Голяма част са са били незаконни, и при узаконяването за да ги пиша конструктивно годни, си затварям поне 1 око, ако са единствено жилище за да не останат хората на улицата.
25 Февруари 2015 12:47
А като ги правят тези промени, вземат ли в предвид факта че другарите застрахователи реално не предлагат застраховане точно за тези неща от които човек има нужда, и които има риск да му се случат? Че всичко се включва в графата "природно бедствие", и "форсмажони събития", и не се плаща нищо, дори да си се застраховал?

И после - защо никой не се бил застраховал.
25 Февруари 2015 14:56
не могат сами да се погрижат за имуществото си на застрахователен принцип
?!
Е кои са тия? Преди седмица ми предложиха застраховка на имущество за 20лв. Еднократно. Кой е този, който няма да извади 20лв? Дали верно не са циганите???
25 Февруари 2015 16:08
застрахователи реално не предлагат застраховане точно за тези неща от които човек има нужда, и които има риск да му се случат? Че всичко се включва в графата "природно бедствие", и "форсмажони събития", и не се плаща нищо, дори да си се застраховал?

Чакай бе, тя застраховката не е ли точно за природно бедствие??
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД