Европейската комисия влоши силно оценката си за България в традиционния преглед на макроикономическите неравновесия в държавите от ЕС. ЕК държи под наблюдение общо 16 от 28-те членки на ЕС заради такива дисбаланси, очертани още в предишни години, но в сравнение с ноемврийския обзор сега страната ни е преместена в по-рискова група заради три основни проблема - слабостите в банковия надзор, лъснали в кризата с КТБ, сериозната задлъжнялост на бизнеса и вдигането на минималната заплата, което не е съобразено с пазара на труда. Влошаване на позициите има при още две държави - Франция и Германия, а Румъния и Португалия сега попадат под наблюдение. Ако България не вземе мерки, я застрашава вид наказателна процедура. Засега ЕК ще държи страната ни под строг мониторинг.
В доклада на ЕК, представен вчера, се сочи, че сътресенията от миналото лято са показали наличие на недобри практики в банки с местни собственици, които биха могли да разклатят финансовия сектор. Не са спестени критики към БНБ. Според Брюксел проблемите са показали институционални и надзорни слабости. "Недостатъците на надзорния орган подкопават доверието в банковия сектор и пораждат съмнения относно здравето на други части на финансовия сектор. КТБ е краен случай, но докладваните данни подсказват, че може да има недостатъци в други банки", се казва още в доклада.
Освен това ЕК отбелязва, че фирмената задлъжнялост остава много висока, а дефлацията може допълнително да влоши нещата, защото при спадащи приходи бизнесът по-трудно си погасява задълженията. Освен това рухването на КТБ може да затрудни кредитирането и рефинансирането на фирмите.
Сериозно безпокойство буди и пазарът на труда, става ясно от доклада. Специално внимание е обърнато на вдигането на минималната заплата, което не е съобразено с икономическите реалности и пречи на намирането на работа на най-уязвимите - хората с ниска квалификация и слабо образование. "Липсват добре насочени политики за повишаване на заетостта, оценява Брюксел.
ЕК критикува още администрацията и съдебната система у нас. Според Комисията ръстът на производителността е възпрепятстван от слаб административен капацитет, ниска енергийна ефективност и лошо качество на инфраструктурата за железопътния и автомобилния транспорт. Но освен това пречка пред растежа е неефективната съдебна система. "Не са предприети действия за борба с корупцията, реформиране на пенсионната система или на системата на общото образование, или на намаляване на бедността и борбата срещу социалното изключване, включително за маргинализирани групи от населението като например ромите", обобщава ЕК.
През март Комисията ще организира двустранни срещи с наблюдаваните държави за подробно обсъждане на докладите за всяка от тях. До средата на април пък държавите трябва да представят националните си програми за реформи.
ТРИ ПОСЛЕДНИ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ
Три наказателни процедури срещу България стигнаха до фазата "последно предупреждение", следващата стъпка е да бъде сезиран Европейският съд, обяви вчера ЕК. Страната ни има срок от 2 месеца да изпълни европейските регламенти. Едната процедура е заради неприлагане на новите правила за издаване на шофьорски книжки. Още в началото на 2013 г. страните от ЕС трябваше да въведат еднакви документи, но нашата пътна полиция обяви, че в България смяната ще стане постепенно, като се подменят шофьорските книжки с изтичащ срок. Още 17 страни са със същото нарушение. Другото предупреждение за предаване на съд е заради невъвеждането на европейските правила за безопасност на жп транспорта. Третият "жълт картон" е заради директивата за вредителите. С тази директива от списъка с регулираните вредители се изважда западният царевичен коренов червей, тъй като неговото наличие по растенията бе установено на много места в ЕС.