:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,487
Активни 673
Страници 9,052
За един ден 1,302,066

Поне 7 кандидат-депутати са били засечени да купуват гласове

Въпреки това няма нито един обвиняем. Липсват и дела за контролирания вот в "Столипиново", Бобов дол и Галиче
Най-малко седем кандидат-депутати от поне 3 политически партии са разследвани заради престъпления по време на парламентарните избори през м.г. Това става ясно от отговори на прокуратурата до "Сега" по Закона за достъп до обществена информация. Изборите на 5 октомври бяха окачествени единодушно от всички наблюдатели като най-купените досега. Още преди самия вот член на обществения съвет към МВР посочи конкретно, че ДПС и "България без цензура" ще купят гласове. Репортаж на Нова телевизия показа как ръководството на ДПС заплашително поръчва във всяка секция с турскоезично население да получи конкретен брой гласове, а след изборите благодари на населени места с обещание за подкрепа.

До момента обаче нито един депутат не е станал обвиняем заради купуване на гласове или подбуждане към такъв вид престъпление. Според Изборния кодекс Централната избирателна комисия (ЦИК) е можела да даде разрешение за разследване и по време на предизборна кампания, но прокуратурата не се е възползвала от тази възможност. След изборите главният прокурор не е искал от Народното събрание да свали имунитета на народен представител заради изборно престъпление.

От прокуратурата отказаха да дадат информация на колко от засечените в престъпления кандидат-депутати, които тогава са имали имунитет, впоследствие са повдигнати обвинения и за какви престъпления. Изборните престъпления според Наказателния кодекс са: купуване на гласове, попречване на друг да гласува или да бъде избиран или гласуване без право на това. От прокуратурата твърдят, че досъдебните производства срещу кандидат-депутатите не са прекратявани, но отказват подробности по въпроса, освен че, "когато данните са се потвърдили в нужната степен, са предприети нужните мерки". От този загадъчен отговор не е ясно за какво става дума.

От държавното обвинение не казват и от кои партии са разследваните, нито в кои региони са установени престъпленията. От отговор на други въпроси на "Сега" обаче се разбира, че не става дума нито за "Столипиново", нито за Бобов дол, нито за с. Галиче, където излязоха публични данни за плащане и корпоративен вот. Извършвани са най-малко две проверки по повод сигнали за купуване на гласове в кв. "Столипиново", но не са образувани дела.

Около 30 са преписките за купуване на гласове от страна на ДПС в райони с ромско население. По-голямата част от тях са приключили с отказ да се започне разследване. "По два случая има внесени обвинителни актове и наложени санкции", съобщават от прокуратурата. Когато е отказано разследване, са съставяни предупредителни протоколи от полицията. Също с отказ да започне разследване е приключила и преписката за купуване на гласове в полза на ДПС в с. Галиче, където никога досега не е имало гласове за тази партия.

Предупредителни протоколи МВР е писало и в Бобов дол, където основният електорат са миньорите от рудника, свързан с бизнесмена Христо Ковачки. На въпрос дали са отправяни предупреждения към собствениците на рудника и към Ковачки персонално от държавното обвинение отговарят: "Има случаи, в които органите на МВР са отправяли предупреждения".

На въпрос има ли данни за купуване на гласове в полза на "България без цензура" и за оказван натиск върху миньорите да гласуват за коалицията на Николай Бареков и Ковачки, прокуратурата казва, че "поради противоречиво установена фактическа обстановка по неприключили преписки и производства не може да се даде категоричен отговор". Отговорът е странен на фона на публичното признание на Бареков преди няколко седмици, че с ЛИДЕР са "осребрили корпоративен вот".



ДРЕБНИ РИБИ

Общият брой на образуваните преписки за купуване на гласове е 897. От тях са образувани 78 разследвания, като 11 са прекратени, има и спрени. Девет дела са приключили със споразумения с обвиняемите и пробация. Осъдените са "дребни риби" - безработни, трима от тях са купували гласове за ДПС срещу 20-30 лв.
5
4383
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
03 Март 2015 19:20
А 233 са се укрили... Или просто на хората им е писнало и са отминали... Като дори не са хвърлили камък - да не се опръскат...
П.П. Баракова не е плащала - плащат глупаците, подчертаващи номера й. При това два пъти - един път, че са гласували за ББЦ, втори пък - че утвърждават тая...
------------------------------
Сайтът на Генек

03 Март 2015 19:22
Най-малко седем кандидат-депутати от поне 3 политически партии са разследвани заради престъпления по време на парламентарните избори през м.г.


Тези анонимници ли са или си имат имена
04 Март 2015 02:06
Тези анонимници ли са или си имат имена

Имат, ама са държавна тайна.
04 Март 2015 08:46
Още колко и какви доказателства са нужни,уважаеми сънародници,за да разберете в чии ръце е съдебната система и в частност "деполитизираната" прокуратура! Да,същата тази,чиито шеф се самоизтъква като голям радетел за радикална съдебна реформа! Нямам думи! / вече и нерви /!
04 Март 2015 09:58
Намалете драстично субсидиите за партиите, бе мискини..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД