Френският президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер ще обсъдят днес в Париж революционно предложение, според което френски министри ще могат да участват в заседания на германския кабинет и обратното, съобщи в. "Гардиан". Вестникът коментира, че инициативата илюстрира амбицията на двете страни да дадат нов тласък на оста Берлин-Париж, която години наред беше основа на европейската интеграция.
Срещата между Ширак и Шрьодер и техните външни министри е по повод на 40-годишнината от Елисейския договор за френско-германско сътрудничество. Двете страни ще приемат обща декларация, която предвижда да приемат еднакво френско-германско законодателство и да координират политиките си в областта на гражданското и семейното право, както и на образованието и квалификацията.
Франция и Германия планират също да положат основите на нов Европейски център за световна икономика, който да излиза с предложения за обща политика в областта на търговията и финансите. Проектът на декларацията предвижда също назначаването на висш служител, който да наблюдава и поощрява сътрудничеството между Париж и Берлин.
Подобряващите се отношения между Германия и Франция се следят с безпокойство от Лондон, посочва "Гардиан". Правителството на Тони Блеър не желае Евросъюзът да се ръководи от френско-германска ос. "Успоредното законодателство" на Париж и Берлин ще има огромно влияние върху по-малките държави в Европа, които ще копират този модел, смятат в Лондон.
Но Франция и Германия имат значителни различия по големи международни въпроси като Ирак, се припомня в публикацията. Докато Ширак каза, че е готов да помогне с въоръжени сили при ръководено от САЩ нахлуване в Ирак, канцлерът Шрьодер отсече, че Германия няма да участва дори ако операцията има благословията на ООН.
|
|