:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,429
Активни 749
Страници 15,994
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Доходите, които трябва да отчетем пред данъчните

Декларация подават получилите пари извън основната си заплата. Продажби на имоти и коли се обявяват при определени условия
Снимки: Вера Петкова
С 2 седмици разполагат гражданите, които искат да платят данъка върху доходите си от миналата година с намаление. До 31 януари те трябва да попълнят данъчната си декларация, да я подадат и да платят изчисления данък. Ако направят всичко това, ще ползват 5% отстъпка върху сумата, която трябва да довнесат в хазната. Тези, които нямат намерение да се възползват от полагащата им се отстъпка, трябва да декларират миналогодишните си доходи до 15 април.

Кой трябва да подаде данъчна декларация

Длъжни да се отчетат пред данъчните са хората, които през миналата година са реализирали доходи от дейност като едноличен търговец, от свободна професия, извършване на услуги с личен труд, създаване на изобретения, произведения на изкуството, науката и др., възнаграждения от участия в управителни и контролни органи. Когато са получени такива суми, заедно с тях се обявяват и заработените заплати на трудов договор, ако има такива. Лицата, които са работили само на трудов договор, декларират възнагражденията си само ако работодателят им не е бил задължен да удържа и внася данък. Декларация подават също занаятчиите и предприемачите с дейности, които се облагат с патентен данък като за облагаемия от тях доход попълват справка А на формуляра. Едноличните търговци, които през миналата година не са осъществявали дейност и няма други доходи за деклариране, не представят документа. Парите, получени от източници в чужбина, се описват в специално приложение на декларацията.
По принцип пред данъчните трябва

да се обявят доходите от наем, продажба и замяна на имущество

Не се декларират и облагат обаче сумите, получени от продажба или замяна на апартамент, къща или вила, които са били основно жилище на продавача поне 3 г. преди сделката. Данък не се дължи още върху приходите от продажба или замяна на до два недвижими имота, които са притежавани поне 5 г., и от продажба или замяна на превозни средства, които са притежавани поне година преди сделката. Не се смята за доход продажба или замяна на имущество, което е придобито по наследство или като дарение. Данъкът при останалите продажби на имущество се дължи върху разликата между цената, на която е продадено, и сумата, на която е придобито.

Как да се попълни документът и пресметне данъкът

На първо място в декларацията трябва да се впишат личните данни на лицето, което я подава. Тук трябва да се внимава с изписването на трите имена и най-вече на ЕГН-то, защото с него гражданите влизат в регистрите на данъчните. След това трябва да се попълнят тези приложения от декларацията, които отговарят на източниците на доходи. Новото през тази година е, че за доходите от личен труд лицата трябва да посочат както платените задължителни и доброволни осигуровки, така и вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване, направени в универсален пенсионен фонд. От 2002 г. длъжни да се осигуряват за втора пенсия са родените след 31 януари 1959 г. Когато се попълва приложението за доходи от трудов договор, данните за направените осигуровки, в това число и в универсален фонд, се вземат от справката на работодателя, изплатил дохода. При доходите от свободна професия, личен труд, дейност като едноличен търговец самоосигуряващите се лица трябва да изчислят дължимите суми като попълнят справката за окончателния размер на осигурителния доход за НОИ, която е част от декларацията. От нея става ясно какви осигуровки са платили авансово и трябва ли да доплатят някакви суми.

ПРИМЕР:
Лице с доход от свободна професия се е осигурявало авансово през 2002 г. върху 2 минимални работни заплати, което прави върху 200 лв. месечно и върху 2400 лв. за годината. Работило е през цялата година и е спечелило от дейността си 4800 лв. Тази сума се вписва в приложение 3, ред 5 на данъчната декларация. На ред 8 се изписва облагаемият доход, който е 3120 лв. след приспадане на нормативно-признатите разходи (35%). Сумите, върху които лицето се е осигурявало авансово, се описват в колона 4 на справката за НОИ. Облагаемият доход от 3120 лв., върху който се дължат вноски, се разделя на месеците, през които е работило (3120:12=260), и получената сума се изписва на редовете на колона 5.3. Върху разликата между осигурителния доход, върху който са правени авансови вноски, и доходът, върху се дължат осигуровки, се изчислява какви суми трябва да се довнесат в НОИ: 3120-2400=720 лв. Здравната вноска за доплащане е 6% от тази суми или 43,2 лв. Лицата, които са родени преди 1 януари 1960 г., дължат 29% вноска за фонд "Пенсии" или 208.8 лв. Тези, които са родени след 31 декември 1959 г., трябва да заделят 27% за фонд "Пенсии" и 2% за допълнително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд. Или двете вноски за доплащане са съответно 194.4 лв. и 14.4 лв. Тези суми се изписват в приложение 3 като вноски за довнасяне. Те се изваждат от облагаемия доход заедно с авансово направените вноски. За пенсия се приспадат внесени през годината 696 лв. и дължими 208.8 лв., а за здраве - внесени 144 лв. и дължими 43,2 лв. Или 3120-1092=2028 лв. Това е данъчната основа за дохода от свободна професия. Тя се пренася на стр. 3 от декларацията, където се определя годишната данъчна основа. Това е единственият източник на доход, затова върху тази сума се изчислява дължимият годишен данък. Той е 148.32 лв.
---------------------------

Хората с повече източници на доходи сумират данъчните основи за всеки от тях и така получават годишната си данъчна основа и върху нея пресмятат дължимия годишен данък. От него се вади авансово платеният ДОД, ако има такъв, и се получава сумата за довнасяне. Когато годишната данъчна основа е под необлагаемия минимум от 1320 лв., отново се подава декларация, въпреки че данък не се дължи. Тези, които са надвнесли ДОД, също подават формуляра, защото той ще е основание да си поискат надплатеното обратно.
След като е попълнена, декларацията трябва да се подаде в данъчната служба по постоянен адрес. Формулярът може да се представи лично или чрез упълномощено лице в самата служба или да се изпрати по пощата с обратна разписка. Към него трябва да се приложат документите, които удостоверяват авансово внесените през годината данъци и направените дарения.

Данъкът за довнасяне се плаща без лихва до 30 дни

след датата на подаване на декларацията. След това върху сумата тече лихва за всеки ден просрочие. Пак до 30 дни трябва да се преведат и вноските за пенсия и здраве, които са изчислени като задължение след годишното изравняване по справката за НОИ. ДОД може да се плати в брой в касата на данъчната служба, с пощенски запис или по банков път. Осигуровките се плащат само безкасово.
Глоба до 500 лв. чака гражданите, които не подадат данъчна декларация, въпреки че са длъжни, или я представят със закъснение. До 1000 лв. стига санкцията за тези, които укрият или невярно посочат данни и обстоятелства, за да платят по-малък данък или изобщо не платят нищо.
Ако се открият грешки във вече подадена декларация, те могат да се поправят като се представи нова, но не по-късно от 15 април, когато е крайният срок за отчитане на доходите. Ако формулярът е подаден на тази последна дата, корекции се правят до 30 дни след това.
Гражданите, които са надвнесли данък, могат да си върнат парите до 14 дни. За целта трябва да подадат писмено искане, в което да посочат каква е сумата и дали да им бъзе върната или да се прихване от други данъчни задължения. Данъчните правят проверка, за да видят има ли основание за връщане на парите. Те трябва да излязат с решение до 7 дни след като получат искането. Ако то бъде удовлетворено, парите се връщат или прихващат през следващите 7 дни.


КАРЕ За хората с доходи от наем

Доходите от рента, аренда и друго възмездно отдаване на земеделска земя се декларират, но не се облагат с данък. Такъв се дължи за доходите от наем. Преди облагане те се намаляват с 20% признати разходи за дейността, които не се доказват с документи. Може да се ползва и облекчение за дарение в размер до 10% от дохода. Получената данъчна основа се облага по таблицата. От изчисления годишен данък се приспадат авансово внесеният през годината и се получава сумата за довнасяне.
И през 2003 г. наемодателите дължат авансов данък, след като през годината облагаемият им доход от всички източници превиши годишния необлагаем минимум от 1320 лв. Те сами трябва да изчислят дължимата авансова вноска като първо намалят получения доход с 20% нормативно-признати разходи, а върху остатъка начислят 15% авансов данък. Авансовите плащания се правят на всяко тримесечие и се превеждат до 15-о число на месеца, следващ тримесечието.

ПРИМЕР: Физическо лице получава по 500 лв. месечно от наем на недвижим имот и няма други облагаеми доходи. За първото тримесечие е получило 1500 лв. Тогава превишението над годишния необлагаем минимум е 180 лв. (1500 - 1320 = 180). Авансовият данък за първо тримесечие се изчислява така: приспадат се признатите разходи върху сумата, с която доходът превишава необлагаемия минимум: 180 лв. х 20% = 36 лв. Изчислява се сумата, подлежаща на авансово облагане: 180 лв. - 36 лв. = 144 лв. Определя се авансовият данък: 144 лв. х 15% = 21,60 лв. Ако през второ тримесечие лицето пак получи наеми за 1500 лв., авансовият данък ще е 180 лв. Дължимата вноска ще се изчисли по следния начин: 1500 лв. х 20% = 300 лв. (нормативно признати разходи); 1500 лв. - 300 лв. = 1200 лв. (сума, подлежаща на авансово облагане); 1200 лв. х 15% = 180 лв. (авансов данък за 2-ро тримесечие). По същия начин се изчислява дължимият авансов данък за трето и четвърто тримесечие.

ТАБЛИЦА
Как се пресмята годишният данък върху доходите от 2002 г.
годишен доход в леваданък
до 1320необлагаеми
от 1320 до 168018% за горницата над 1320
от 1680 до 480064.80+24% за горницата над 1680
от 4800 до 12 000813.60+28% за горницата над 4800
над 12 0002829.60+29% за горницата над 12 000
 
Данъчна декларация за доходи, придобити извън заплатата.
4330
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД